Skocz do zawartości

Jaka lornetka do 1500 zł ???


Piotr Zbroński

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Bardzo proszę o pomoc w wyborze dobrego sprzętu. Zamierzam zakupić lornetkę koniecznie z możliwością zainstalowania na statywie. Głównym celem obserwacji będą wysoko lecące samoloty, jednak chciałbym zacząć obserwować ciała niebieskie. Nie znam się na parametrach i nie zamierzam w nie zbytnio wnikać bo to szeroka wiedza. Z tego powodu chce zdać sie na doświadczenie grupowiczów, i mam nadzieję że pomogą mi wybrać najlepszy sprzęt w swojej klasie cenowej. Głównym kryterium jest powiększenie min x20 i im więcej tym lepiej. Cena do 1500 zł także nie będzie przeszkodą zatem proszę o podpowiedź jaki sprzęt będzie najlepszy klasowo?????

Z góry dziękuję za pomoc.

Piotr Zbroński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta bardziej do spotting'u: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...81e3ad6b7594a1f (większe pow.; 30x)

 

A ta do obserwacji astronomicznych: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...81e3ad6b7594a1f (większa średnica: 100mm)

 

Wybór należy do Ciebie :)

 

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze wypowiedzi. Od początku skłaniałem się ku Vixenowi Giant 30x80. Ma największe powiększenie a przy tym ma niewielką wagę (oczywiście w swoim segmencie) tj. niepełne 2,5 kg. Jeśli chodzi o propozycję chińskich lornetek to mam pewne obawy jakościowe, ale głównym kryterium ich odrzucenia jest waga sporo ponad 4 kg. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące źrenicy wyjściowej która w przypadku Vixena wynosi 2,7 mm. Czy to nie jest zbyt mało ??? Proszę o dalsze propozycje aa gdyby ktoś użytkował interesujący mnie sprzęt to proszę o swoje odczucia.

 

Pozdrawiam wszystkich grupowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pierwsze wypowiedzi. Od początku skłaniałem się ku Vixenowi Giant 30x80. Ma największe powiększenie a przy tym ma niewielką wagę (oczywiście w swoim segmencie) tj. niepełne 2,5 kg. Jeśli chodzi o propozycję chińskich lornetek to mam pewne obawy jakościowe, ale głównym kryterium ich odrzucenia jest waga sporo ponad 4 kg. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące źrenicy wyjściowej która w przypadku Vixena wynosi 2,7 mm. Czy to nie jest zbyt mało ??? Proszę o dalsze propozycje aa gdyby ktoś użytkował interesujący mnie sprzęt to proszę o swoje odczucia.

 

Pozdrawiam wszystkich grupowiczów

 

Moim zdaniem to największy dylemat dla Twoich wymagań. Kupując lornetkę o dużej źrenicy, uzyskasz jasny obraz w nocy i o zmroku, za to obserwując samoloty w dzień, nie wykorzystasz pełnej rozdzielczości lornetki.

Chwalona do obserwacji nieba BPC 25x70 nie jest najjaśniejszą lornetką do nieba (źrenica ok 2,8 ) ale nadaje się do obserwacji wielu obiektow. Myślę, że 2,7 mm może być w miarę OK, zwłaszcza w miejskich warunkach obserwacji nocnych, jak i w dziennych.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o jasność to głównie będę jej używał do obserwacji samolotów (jestem maniakiem lotnictwa) oraz do obserwacji dalekich krajobrazów (tatry z odległości ok 150 km) Jeśli chodzi o obserwację nieba będe to robił dużo rzadziej, więc nie wiem czy żrenica wyjściowa 2,7 będzie odpowiednia. Może jepiej skłonić sie bliżej temu modelowi???? http://www.optyczne.pl/508-Vixen_Ascot_30x...a_lornetki.html czy jednak lepiej zostać przy modelu http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...aa1b7b6f86840a7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obserwacji samolotów, raczej tylko z ręki... nie wiem czy w tym przypadku 30x nie będzie zbyt trudne do utrzymania... Obserwowałem swego czasu 20x60 i przyznam, że to absolutny max na obserwacje z ręki - a po 3-4 minutach ręce mdleją.

 

Fotografując samoloty z Synty 8" na dobsonie (obraz w wizjerze aparatu DSLR to w przybliżeniu ok 35-40x) przyznam, że nawet gdy są daleko, to przy takim powerze uciekają z pola widzenia w olimpijskim tempie.

 

Moim zdaniem 30x tylko na statywie do statycznych obrazów, ale mogę się mylić.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła. Zamówiłem Vixena 30x80. Teraz muszę kupić statyw z dobrą głowicą z mikroruchami, co mi poradzicie aby było dobre ale w niskiej cenie??? Tak nawiasem czy można kupić statyw z głowicą olejową lub samą głowicę w rozsądnej cenie????? Czy głowica olejowa także musi mieć opcje mikroruchu, czy wystarczy normalna???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej lornetki to raczej na pewno będzie za mały,

rozglądaj się raczej za żurawiem lornetkowym i niż statywem fotograficznym

coś tym stylu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16999

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13296

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11571

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4463

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka zapadła. Zamówiłem Vixena 30x80. Teraz muszę kupić statyw z dobrą głowicą z mikroruchami

No ale głowica z mikroruchami i obserwacja samolotów w locie to dwie skrajnie różne bajki.....Uważam, że do "samolociarstwa" wystarczyły Ci Nikon Action EX 12x50 lub Nikon Monarch 12x56. Możnaby ewentulanie sięgnąć po Skymastera 15x70, ale zdecydowanie wszystkich trzech lornetek używać TYLKO z ręki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do spottingu 12x czy 15x to zdecydowanie za mało (jeśli chodzi o obserwowanie samolotów na wysokości RNAV), nie wyciągnie się wtedy dużo szczegółów. Według mnie minimum to 25x.

 

Też jestem tego samego zdania. Mam już 15x50 i wiem że do wysoko lecących samolotó to zdecydowanie za mało. Można zobaczyć kolor kadłuba, i mniej więcej rozpoznać model samolotu, ale co do szczegółów to zdecydowanie za mało, dlatego kupiłem 30x80. Problem teraz jaki statyw do tego. Sam raczej nie będę budował statywu, bo jestem w2 tych sprawach "lewy". Może ktoś wie jaki statyw i jaka głowica będzie dobra??? Pamiętajcie tylko że budżet to ok. 350 zł. Mam jescze jedno pytanie. CZy lorntetka zamontowana na takim żutawiu http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=243 będzie stabilna na tyle aby obserwować nocne niebo, i czy na tyle płynnie chodzi aby sledzić samolot???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ciężki statyw Goliat z pochylną kolumną. Na allegro można dostać w dobrym stanie i na miarę wyznaczonego budżetu. Ten żuraw jest moim zdaniem bardzo wygodny przy obserwacjach astronomicznych, ale do ślezenia szybko przelatujących samolotów tradycyjna głowica zapewni większą płynność ruchu lornety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tego Velbona z głowicą olejową [bodaj DV-7000], to mam wcześniejszą wersję tego statywu [D700] różniaca sie kosmetycznie. Pod lornetę 15x70 jest O.K., mógłby być tylko nieco wyższy [niecałe 170cm]. Może dałoby sie na nim od biedy powiesić Taigę 16x80, ale na cokolwiek większego jest za mały i za słaby. Sama głowica typu jak w tym statywie jest b. dobra pod lornetę, prowadzi się dosyć płynnie, jest sztywna -wprawdzie sporo plastiku, ale jest podparta obustronnie i ma b. zwarta konstrukcję, o dobrze dobranych przekrojach.

Wg. mnie do spottingu samolotów nie potrzebujesz żadnych mikroruchów, tylko właśnie głowicy z płynnym prowadzeniem. Niestety przy b. ciężkiej lornecie nawet głowica typu video sprawi Ci pewien problem, bo będziesz walczył z brakiem wyważenia. Nie chodzi mi tu o efekt ugięcia występujący przy dużym powiększeniu przy ustawianiu głowicy [ten jest istotny przy 50x w górę], ale prostszy problem: niewyważonej [z definicji, w przypadku głowic typu foto-video] głowicy nie da się wyregulować tak, aby dało sie precyzyjnie prowadzić "na tarcie", a blokowanie na sztywno odpada przy samolotach. Moim zdaniem najlepszym wyjściem jest zrobienie głowicy typu widłowego i wyważenie na niej lornety w płaszczyźnie pionowej [w osi podniesienia]. Pracować to będzie jak montaż Dobsona -ludzie polowali już na samoloty czy ISS Syntami. Ewentualnie dodanie wysięgników z przeciwwagami do lornety wiszącej na zwykłej głowicy, ale to jest gorsze rozwiązanie, bo głowica musi być mocniejsza ze względu na dodatkowa wagę itp.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.