Skocz do zawartości

Kolekcje lornetek


skymacho2

Rekomendowane odpowiedzi

wielu z nas ma więcej niż jedną lornetkę, Proponuję aby w tym topiku zaprezentować swoje kolekcje. Razem z kolekcją lornetek przedstawmy też kolekcję statywów. Topik możę ułatwić wymianę informacji.

Jeśli idzie o mnie to mam trzy lornetki:

1 - Nikon Action Ex 10x50

2 - Soligor Aspherical Night Vision 10x50

3 - Prinz 10x50

zastanawiam sie nad kupnem kolejnego modelu, o większej średnicy.

Co do statywu to mam statyw Slik Sprint Pro ale jeszcze nie był w użyciu.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Everest 7x50.

statyw - chce zrobic zurawia na alu-statywie od EQ3. kiedys mialem "zurawia" przyczepionego do lezaka, bardzo wygodne to bylo.

 

skymacho2 - po co Ci 3 lornetki o takich samych parametrach? jaką wartość obserwacyjną etc. wnosi posiadanie takiego zestawu? przeciez na pewno jedna z nich "pasuje" Ci najbardziej i pewnie najczęściej jej uzywasz.

to nie jest krytyka, pytam z ciekawosci :)

 

pozdrawiam

dwork

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwork, jest wiele powodów ... między innymi i ten, że ciekawią mnie różne lornetki - na przykład jak się spiszą w obserwacjach konkretnych obiektów czy w konkretnych warunkach. Myślę, że z tego głównie powodu na cloudynights.com nie brakuje ludzi mających po kilka - kilkanaście sztuk. Poza tym nie za bardzo lubię pozbywać się sprzętu bo zazwyczaj z każdym wiążą się jakieś przeżycia związane z obserwacjami gwieździstego nieba.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam jedną lornetkę: Nikon Action EX 7x50 CF i jestem z niej bardzo zadowolony B) Statywu brak, do powiększenia 7x raczej go nie potrzeba, chociaż przydałby się :)

 

Skymacho2, jak lornetka Soligora wypada na tle Nikona?

Edytowane przez Master
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon AEx jest prawdopodobnie lepszą lornetką niż Soligor ANV sądząc choćby po wynikach testów na optyczne.pl:

Nikon Action Ex 10x50 -

http://www.optyczne.pl/68-Test_lornetki-Ni...X_10x50_CF.html

Vixen New Ascot -

http://www.optyczne.pl/75-Test_lornetki-Vi...0x50_ZC....html

tu słowo komentarza. Obecnie Vixen pod nazwą New Ascot sprzedaje inną, lepszą, lornetkę, a sądząc po wyglądzie i własnościach Soligor ANV to właśnie ta stara wersja New Ascot ... może nieco poprawiona. To jednak tylko hipoteza bo nie mam konkretnych informacji na ten temat. Pamiętam, że ktoś już wystąpił na jednym z forów z podobną sugestią.

Te ogólne testy z optyczne.pl pokazują wyższość Nikona ale ja jestem ciekaw wyników testów stricte astronomicznych, i te zamierzam przeprowadzić.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie mam Nikona Monarcha 10x42

A po kolei było tak:

Zeiss 7x50 (mono) - rewelacja

ruska 20x60 (mono) - przyzwoite

chińskie 8x25 - porażka

Nikon Sporter 10x20 - bardzo dobra, ale nie do astro

Orion 20x80 - GE-NIA-LNA

niemiecka 10x35 - dobra

no i teraz monarch.

Jesli kiedyć jakieś bino, to conajmniej 100 mm, chetnie z wymiennymi okularami i right-angle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pół roku używam Nikona HG 10x42 (cudo), wcześniej był Olympus 8x40 DPSR, całkiem fajny na swoją cenę.

W najbliższym czasie zamierzam dokupić Nikona HG 8x20 albo 10x25, którego można wcisnąć do kieszeni na dłuższą wycieczkę, i może coś większego do gapienia się w niebo, coś jak Docter Nobilem 15x60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 2 lornetki: Kronos 26x70 i Zeiss Dekarem 10x50; Uważam, że do celów astro warto posiadać dwie lornetki, małą przeglądową 10x50 lub 8x40 oraz dużą do obserwacji gromad otwartych, w moim przypadku Kronosa 26x70. Wyznaję też zasadę, że dla komfortu obserwacji należy każdą lornetkę posadzić na statywie...używam do tego celu statyw fotograficzny Velbon - Sherpa, który potrafi udźwignąć prawie 2 kg Kronosa.

Co mogę powiedzieć o tych lornetkach ?

Zeiss Dekarem 10x50: największą jej zaletą jest szerokie pole widzenia 7,3* /jak na lornetki o pow. 10x to chyba max. co można osiągnąć/;

Kronos 26x70: lorneta warta polecenia z kilku powodów...duży power a jednocześnie nie za duże gabaryty i ciężar do zaakceptowania /1,8 kg/ powodują, że jest to lornetka niesamowicie mobilna a jednocześnie można ją bez problemów posadzić na statywie fotograficznym typu Velbon Sherpa. Gdybym kiedyś musiał pozostawić sobie tylko jeden sprzęt do obserwacji astro to byłby to...Kronos 26x70

26x70__10x50.jpg Sherpa_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, ankieta ma odpowiedzieć na pytanie jak duże kolekcje lornetek mają amatorzy astronomii w Polsce.

 

No własnie :) Moze sie okazać , ze wielu z nich nie ma żadnej ;) i jakoś ich to nie boli. Bez takiej opcji w ankiecie do pewnego stopnia wpływasz na wynik i mozesz dojśc do wniosków od czapy, nie mających nic wspólnego z realem.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nie czepiam sie Ciebie, czy dla samego czepialstwa. Widze niedociągniecie które moze skończyć sie wprowadzeniem (czy to Ciebie, czy innych czytelników) w błędne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skymacho2:

Co do statywu to mam statyw Slik Sprint Pro ale jeszcze nie był w użyciu.

 

 

jak juz bedziesz po jakichs testach etc tego statywu z lornetka, napisz prosze - jak sie sprawuje, i jak stabilna jest glowica kulowa w nim (o ile masz ta wersje), bo cena statywu, widze, przystepna

 

 

pozdrawiam

dwork

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. napiszę, jednak już teraz mogę podrzucić jedną uwagę. Statyw Slik Sprint Pro GM jaki posiadam sprawia wrażenie solidnego ale ostatni segment nóg tego statywu jest trochę za delikatny. Jest jednak nowsza wersja statywu Slik Sprint Pro pozbawiona tej wady, oczywiście droższa.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie - miała być ankieta, a cały wątek przerodził się w jeden wielki off-topic. Chcecie się tu wymieniać informacjami na temat posiadanych lornetek, czy dyskutować o statywach?

 

Niech każdy wpisuje swój sprzęt na listę, a jak ktoś jakieś pytania, to nich śle na priv bezpośrednio do posiadacza :burza:

 

Uwaga Hansa jest jak najbardziej na miejscu. Może życzliwy administrator dopisał by do ankiety opcję "żadnej"?

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym wyjść na nieżyczliwca, ale lepiej nie edytować już rozpoczętych ankiet, bo chyba wtedy zerują się wyniki,

a już na pewno nie będą miarodajne

pozdrowienia

 

a tak z drugiej strony, topik nazywa się "Kolekcje lornetek",

to czy można mieć kolekcje nie posiadając żadnej sztuki? :rolleyes:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Wimm, a przydałaby Ci się. Pamiętasz przez moją 7x50 Plejady z Tąpadełek. To był miodzio ;).

 

Według mnie dobrze jest mieć lornetkę o nie dużym powiększeniu, 7x50, 10x50. Z jej pomocą łatwiej odnaleźć obiekt porządania, który chcemy wylookać przez armat(ur)ę.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam 2 lornetki: Kronos 26x70 i Zeiss Dekarem 10x50; Uważam, że do celów astro warto posiadać dwie lornetki, małą przeglądową 10x50 lub 8x40 oraz dużą do obserwacji gromad otwartych, w moim przypadku Kronosa 26x70. Wyznaję też zasadę, że dla komfortu obserwacji należy każdą lornetkę posadzić na statywie...używam do tego celu statyw fotograficzny Velbon - Sherpa, który potrafi udźwignąć prawie 2 kg Kronosa.

Co mogę powiedzieć o tych lornetkach ?

Zeiss Dekarem 10x50: największą jej zaletą jest szerokie pole widzenia 7,3* /jak na lornetki o pow. 10x to chyba max. co można osiągnąć/;

Kronos 26x70: lorneta warta polecenia z kilku powodów...duży power a jednocześnie nie za duże gabaryty i ciężar do zaakceptowania /1,8 kg/ powodują, że jest to lornetka niesamowicie mobilna a jednocześnie można ją bez problemów posadzić na statywie fotograficznym typu Velbon Sherpa. Gdybym kiedyś musiał pozostawić sobie tylko jeden sprzęt do obserwacji astro to byłby to...Kronos 26x70

26x70__10x50.jpg Sherpa_01.jpg

 

Zgadzam się w 100% z przedmówcą, także posiadam dwie lornetki i juz myślę nad trzecią, najczęściej używam Maide 10x50 no i do konkretnych obs. Celestron 25X100 to już prawdziwa grada przy czarnym niebie.

 

Ps. każdy obserwator nieba powinien mieć chociaż lornetkę przeglądówkę, nawet nie napisze dlaczego B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Wimm, a przydałaby Ci się. Pamiętasz przez moją 7x50 Plejady z Tąpadełek. To był miodzio ;).

 

Według mnie dobrze jest mieć lornetkę o nie dużym powiększeniu, 7x50, 10x50. Z jej pomocą łatwiej odnaleźć obiekt porządania, który chcemy wylookać przez armat(ur)ę.

 

Pozdro.

Skoro już walimy offowo ;)

A pewnie, że fajnie Kuba. A wiem, że by mi sie przydała. Wiem, wiem...

To ja może wystawię ogłoszonko w dziale kupię :)

 

P.S: No i sorry na offa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Dlaczego każdy powinien mieć? Czy dlaczego Wimmer nie napisał dlaczgo?

 

Ja oto uważam, że warto mieć lornetkę przeglądową, ponieważ istnieją rozłegłe obiekty, które ślicznie wyglądają właśnie przez taką low power binokularkę.

Ale niektórzy nie lubią takich prześlicznionych landszaftów i taka lornetka im na nic.

:D

Pozdro - Miłek

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 lornetki się u mnie kurzą ;-) 10x25 noname na wypady w góry i sporadyczny rzut oka w niebo przy okazji tychże, poglądowa Luxon 8x30, lidlornetka 10x50 i najczęściej przeze mnie używany Breaker 12x60 z rubinowymi powłokami (a mimo tego jakieś 3000 obserwacji zmiennych zrobiłem tą lornetką :) ). Następna będzie setka, ale póki co mam niestety inne priorytety zakupowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dlaczego Wimmer nie napisał dlaczgo?

 

Poczułem się wywołany do tablicy;)

Miałem kiedyś "noname" 10x50. Ale gdzieś zgubiłem albo mi ją skradziono - sam nie wiem, przepadła mi.

Od tamtej pory wydawałem pieniądze na typowy sprzęt astro - zmiana teleskopu, nowe okulary, filtry... Lornetka zeszła na drugi plan i jak do tej pory jest na drugim ;)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.