Skocz do zawartości

Okulary - rodzaje


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Wychodzi na to że NLV to jednak więcej zmian niż obudowa.

 

Nie łudziłbym się. Wg mnie to dokładnie to samo optycznie. LV mają gumę, a NLV regulowaną muszlę.

Vixen podaje, że seria LV ma budowę 3 grupy/5 elementów lub 4 grupy/7 elementów.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Vixen podaje, że seria LV ma budowę 3 grupy/5 elementów lub 4 grupy/7 elementów.

Witaj Marcin...czy chcesz powiedzieć, że LV mają 5 lub 7 soczewek ? A może Ktoś posiada schemat ułożenia soczewek w okularach LV ? Kiedyś szukałem tej informacji, ale nie mogłem nigdzie znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do HST to wydaje mi się , że problem wynikł z braku ciążenia na orbicie.

Oczywiście przy projektowaniu i szlifowaniu lustra na pewno brano to pod uwagę.

I na ziemi wszystko wydawało się ok. tzn obraz był spaczony. Dopiero na orbicie miał się poprawić , ale się nie poprawił (albo poprawił za mało) bo bo źle oszacowano wpływ braku ciążenia na geometrię lustra. Było to karkołomne zadanie i się nie udało. Jak się okazało łatwiej było zrobić korektor ( bo z nim HST działa wyśmienicie) niż przewidzieć zachowanie lustra na orbicie.

Po co tak fantazjować? Przeczytaj w Wikipedii, wg wcześniej załączonego linku, nie w tabloidach!

Nie żadna grawitacja, tylko po prostu ZŁY KSZTAŁT GEOMETRYCZNY w wyniku stosowania podczas szlifowania wadliwego oprzyrządowania kontrolnego!

 

Podczas figuryzacji uzywano specjalnych przyrządów optycznych, które pozwalają kontrolować kształt powierzchni z wykorzystaniem interferometrii. Dla kontroli asferycznego lustra (tutaj - hiperbolicznego) stosuje się w tym urządzeniu kontrolnym tzw. null-corector, coś jakby wirtualny sferyzator. Zbudowany jest on z kilku soczewek, jego wykonanie musi być niezwykle precyzyjnie a skontrolowanie - może i trudniejsze, niż kontrola właściwego zwierciadła. W przypadku Hubble'a, nieprawidłowo zmontowano null-corector, położenie jednej z jego soczewek różniło się od właściwego prawie o milimetr. Tego urządzenia używano jako główny przyrząd kontroli kształtu szlifowanego zwierciadła. Chociaż dwa inne zastosowane urządzenia kontrolne pokazywały, że lustro ma aberrację sferyczną, uznano, że wskazania głównego (a wadliwego!) urządzenia jest decydujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcin...czy chcesz powiedzieć, że LV mają 5 lub 7 soczewek ? A może Ktoś posiada schemat ułożenia soczewek w okularach LV ? Kiedyś szukałem tej informacji, ale nie mogłem nigdzie znaleźć.

 

Marek,

ja niestety nie mam już żadnego LV, ale jeśli Ty masz to zapraszam do Jezior - rozłupiemy tuleję i sprawdzimy optykę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja niestety nie mam już żadnego LV, ale jeśli Ty masz to zapraszam do Jezior - rozłupiemy tuleję i sprawdzimy optykę ;)

Hmm...no tak Marcin, pewnie już sprawdziłeś, że mam trzy okulary LV, więc jednego przy okazji możemy rozłupać...ok, czego się nie robi dla celów dydaktycznych /a jednocześnie obalimy mit, że Poznaniacy mają węża w kieszeni/ :rolleyes:

P.S.

Z załączonych powyżej informacji wynikałoby jednak, że zarówno LV jak i NLV mają po 7 soczewek.

Edytowane przez Marek B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.