Skocz do zawartości

Obserwacje 21.10.2008


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Wstałem specjalnie o 1:50 by ujrzeć M42 i udało się! Po długim patrzeniu w ciemno w lunecie pojawił się zarys mgiełki! Popatrzyłem na księżyc, hmm ładny i mocno świeci! ;) Pomyślałem, e tam spróbuję odnaleźć M31, szukałem duuuużo razy ale i tak nic. Ja patrzę a tu plamka rozmazana, chcę sprawdzić czy to brud ale plamka się przesuwa... ZOBACZYŁEM M31!!!!!!!! :D Właśnie teraz ją widzę, nie umiem wam tego opisać! To wygląda jak chmurka ale w środku jaśniejsza! Cud! Jeeeeest! Umiem już ją znajdować na niebie! Teraz poczekam do 6:00 na Merkurego i na Saturna!

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstałem specjalnie o 1:50 by ujrzeć M42 i udało się! Po długim patrzeniu w ciemno w lunecie pojawił się zarys mgiełki! Popatrzyłem na księżyc, hmm ładny i mocno świeci! ;) Pomyślałem, e tam spróbuję odnaleźć M31, szukałem duuuużo razy ale i tak nic. Ja patrzę a tu plamka rozmazana, chcę sprawdzić czy to brud ale plamka się przesuwa... ZOBACZYŁEM M31!!!!!!!! :D Właśnie teraz ją widzę, nie umiem wam tego opisać! To wygląda jak chmurka ale w środku jaśniejsza! Cud! Jeeeeest! Umiem już ją znajdować na niebie! Teraz poczekam do 6:00 na Merkurego i na Saturna!

 

To są niezapomniane chwile. Ja obserwuję kilkadziesiąt lat i czasami tęsknie do swoich pierwszych obserwacji komet, mgławic i planet.

Doznania są bezcenne!

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śledzę twoje zmagania z zakupem sprzętu jak i problemami z odnajdywaniem obiektów na niebie i cieszy mnie że się nie zrażasz ale uparcie starasz sie walczyć z przeciwnościami . żeby sprawdzić co namierzyłeś zainstaluj sobie jakieś mapki nieba lub chocby GOOGLE EARTH tam możesz zobaczyć gdzie może znajdować się dany obiekt , wraz ze zdjęciami tego obiektu . oczywiście jak już może wiesz w amatorskim teleskopie będzie to tylko lub może aż cząstka tego co na fotce. pozdrawiam i życzę udanych łowów :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz obserwują mgławicę w Orionie i Saturna! Bardzo słabo widać pierścienie, prawie nie widać przerwy pomiędzy nimi a planetą.

Bo na saturna byl czas pare miesiecy temu. Za pol roku znowu bedzie wysoko, ale wtedy pierscienie juz zupelnie znikna. A na mglawice oriona tez bedzie dobry czas za dwa miesiace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał! :banan: Widzę WYRAŹNY obraz Jowisza na maksymalnym powiększeniu w mojej lunetce! :helo: Bardzo wyraźnie widzę dwa ciemne pasy na planecie, to nie jest na 100% złudzenie! :notworthy: Księżyce też wyjątkowo wyraźnie jak z miasta, obraz jakby trochę drga od ciepła! O takim Jowiszu nie marzyłem, w mojej lunetce... nie doceniałem jej. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz lunetkę i jaki okular? :) Pozdrawiam.

 

Wyjściowa źrenica: 90 mm

Waga: ~ 3 kg

długość ~ 50cm.

Luneta super! :D

http://allegro.pl/item456703295_luneta_obs..._jak_alpen.html <-- masz tutaj link do tej lunetki

 

Też pozdrawiam.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin, jeżeli tą lunetą potrafisz tak nasycić swój wzrok i wnosisz w tym wątku niemal tryskającą radość z kolejnych odkrytych na niebie obiektów, to aż strach pomyśleć jaki byłby Twój entuzjazm przy takiej Syncie 8'' :D A wszystko to za pomocą małej lunety i bez szukacza. To dobrze. Jesteś bardzo dobrym przykładem! Zdarzali się tacy, co pokupowali Synty i wybrzydzali.

Gratuluje i pozdrawiam. Walcz i nie poddawaj się!

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Właściwie to teraz czy z szukaczem czy bez to mi nie robi różnicy. B) Nauczyłem się znajdować wszystko na oko i praktycznie zawsze trafiam tyle że po około 5 minutach poszukiwań, mam problemy tylko po 3 godzinach obserwacji z powodu zmęczenia, ale ogólnie jest ok! Sprawdzałem mgławicę w lutni, ale moja luneta jest za słaba. W Wielkim Wozie też niczego nie znalazłem. Co jest tak silne jak M31 lub M42 bym mógł to dojrzeć za pomocą mojej lunetki? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka luneta powinienes mglawice w lutni dostrzec (chyba ze obserwujesz z centrum miasta to moze byc troche trudno). Jedyny problem jest taki, ze przy mniejszych powiekszeniach mglawica moze byc tak mala, ze nie do odroznienia od gwiazdy. Szukaj 'rozmytej gwiazdy'.

 

Sprobuj M81 i M82 - ja je widze w moim szukaczu, wiec Ty tez powinienes je znalezc.

 

W perseuszu gromady otwarte NGC 869 i 884.

 

W herkulesie gromada kulista m13 (tylko spiesz sie bo herkules szybko juz zachodzi).

 

W pegazie gromada kulista m15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to M31 szukałem po omacku, jedynie co wiedziałem to to że znajduje się w andromedzie na lewo od gwiazdy takiej to a takiej. :P A m42 to znalazłem od razu gdyż wiedziałem gdzie jest dokładnie. Wiem też gdzie jest mgławica w lutni ale ja tam nic nie widzę. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W perseuszu gromady otwarte NGC 869 i 884.

 

Ooo tak, do dziś pamiętam tą Piękną podwójną gromadę otwartą. Mój pierwszy DS jaki udało mi się znaleźć przez przypadek szukając całkiem innego obiektu... Zawsze lubię co jakiś czas na nią popatrzeć :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj M81 i M82 - ja je widze w moim szukaczu, wiec Ty tez powinienes je znalezc.

 

A, czyli widać je gołym okiem, a jak to wygląda? Jak rozmyta gwiazdka (m42) czy jak co? Czego mam szukać? Poszukam bo Wielki Wóz widzę z balkonu. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81/82 będzie b. ciężko znaleźć bez szukacza -brak jasnych gwiazd podejścia. Nie zmartw się, jeśli się nie uda, ale -powodzenia. Moim zdaniem, spróbuj najpierw jakieś łatwe do odnalezienia jasne gromady kuliste [M13, M92, M15, M2 -zwłaszcza te dwie ostatnie teraz dobrze widoczne]. To Ci da skalę porównawczą do większości DS-sów. M31, czy M33 to raczej wyjątkowe obiekty w swojej klasie -duże i przez to łatwe do zidentyfikowania [no, M33 trochę blada]. Najłatwiejszym celem dla małej lunety pozostają jasne i w miarę zwarte gromady otwarte, np. M35-38 i in. Chihotki w Perseuszu już znasz :rolleyes:

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.