Skocz do zawartości

Bolid 20:42 naszego czasu


vectus

Rekomendowane odpowiedzi

Kierunek z płn-wsch na płd-zach, wysokość ok 40 stopni, czas błysku ok 3 s czas świecenia śladu ok. 1,5 s, jasność? rzucał cień, jaśniejszy od księżyca, ciężko mi ocenić, Byłem na balkonie zapalić papierosa :) i tak mnie zaskoczył. Aż zaniemówiłem, był bardzo kolorowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem zakładać nowego tematu.

 

Około godziny 20.50 wracałem z treningu. Spoglądałem w niebo jak zwykle, i nagle... Bum! Obiekt przeleciał mniej więcej w połowie wysokości nieba w stronę południową, południowo-wschodnią. Zielona otoczka, i bardzo jasny środek. Był o wiele jaśniejszy od dzisiejszego Księżyca. Za nim pociągnął się złoty ogon. Leciał niecałą sekundę. Zostawił ślad. Czy to był bolid?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie miałem o to zapytać, w tamtej chwili akurat patrzyłem w okular teleskopu aż nagle coś błysnęło, gdy się odwróciłem widziałem tylko na niebie grubą zanikającą smugę i nie byłem do końca pewien czy to rzeczywiście był taki spory bolid czy mi się coś przewidziało :rolleyes: . Trzeba przyznać, że błysk był konkretny, pierwszy raz coś takiego w życiu widziałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również go widziałem. Coś niesamowitego :blink: Zobaczyłem to zjawisko od początku do końca, wracając z treningu.

 

Na początku myślałem, że ktoś strzelał z "rzymskich ogni" z bloku obok, ale później stwierdziłem, że byłoby to mniejsze i mniej efektywne :D

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że również widziałem to co Wy wczoraj wieczorem. Było to pomiędzy 20, a 21. Całe zjawisko wyglądało podobnie jak na filmie. Jeśli się nie mylę , to w pewnej chwili po barwach takich jak żółta, czerwona, pomarańczowa pojawiła się nawet zielona. Pięknie to wyglądało. Od razu pomyślałem, że to meteoryt, ale po chwili zastanowienia przyszła mi do głowy myśl, że to raczej jakiś fajerwerk mógłby tak zmieniać barwy. Jednak w głębi duszy czułem, że to nie może być zwykły fajerwerk. Mam nadzieję, że widzieliśmy wszyscy ten sam obiekt. Był naprawdę piękny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza trajektorii ze stacji we Wrocławiu oparta o założenie że był to Tauryd (bo do prawdziwej trajektorii potrzeba co najmniej dwóch obserwacji) wykazała że zjawisko zaczęło się już nad Czechami a następnie bolid skierował się wgłąb czeskiego terytorium. Kreska jest krótka bo odpowiada zaobserwowanej części.

 

Mariusz

TaurydGMAP.png

Edytowane przez Marand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne te zdjecia i filmiki. Jechałem samochodem i w pierwszym ułamku sekundy myślałem że ktoś zrobił zdjęcie z lampą... tylko że byłem w środku lasu na bezludziu. Szybki ruch głowy i na niebie przez chwile świecił ten piękny ślad widoczny na zdjęciach. To najjaśniejszy bolid jaki do tej pory widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.