Skocz do zawartości

Porta a 100ED


Gość Pavlo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie.

 

Czy montaż Vixen Porta utrzyma refraktor 100ED (f/9) z szukaczem, kątówką i jakimś ciężkim okularem (np. ekstremum UWAN 28mm 1kg)?

Jak bardzo będzie trzęsło? Czy jest sens brać w ogóle pod uwagę taką konfigurację?

 

Refraktor oczywiście można posadzić na paralaktyku, ale ja szukam alternatywy. Nigdy nie miałem montażu paralaktycznego. Nie wiem, z czym to się je i trochę się go boję. Stąd moje pytanie.

 

Jeżeli nie Porta, to chyba jakieś mocne Giro, ale czy Giro ma mikroruchy?

 

Dzięki z góry za poradę.

 

Paweł

Edytowane przez Pavlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem montażu paralaktycznego. Nie wiem, z czym to się je i trochę się go boję. Stąd moje pytanie.

 

Porta to nie paralaktyk, tylko azymutal... Czyli jeden problem z głowy ;)

A czy da radę, to nie wiem. Bartolini ma na takim montażu EDka 80. Trzeba by było go podpytać

pozdrawiam

 

*EDIT*

"Wiem, że Porta to nie paralaktyk. Po prostu szukam alternatywy dla paralaktyka i ciekawy jestem, czy taka Porta może udźwignąć 100ED z osprzętem."

 

Aha. Zatem źle zrozumiałem...

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj z kolegą Krośniakiem który ma taki zestaw i go nawet używa.

Wg mnie pytaniem zasadniczym jest: od jakiego powiększenia drgania nasilą się do poziomu nieznośnego.

 

U mnie z ED80 spokojnie mogę obserwować do ok. 150-170x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porta to nie paralaktyk, tylko azymutal... Czyli jeden problem z głowy ;)

A czy da radę, to nie wiem. Bartolini ma na takim montażu EDka 80. Trzeba by było go podpytać

pozdrawiam

 

Z ED100 nie powinno być problemów - myślę, że i z ED120 nie byłoby większych - porta ma nośność zdaje się 6-7kg - masy edków (wg. deltyoptical)

ed80 - 1.6kg

ed10 - 2kg

ed120 - 3kg

Nawet jak dorzucisz po 1.5kg, to i tak jest spory zapas jak do wizuala.

Największe powiększenia, jakie używam "na codzień", to 150x (LV4mm) i nie ma problemów - przy małych powerach mam naglera 26mm, który do najlżejszych nie należy i jest komfortowo.

Ogólnie bardzo fajny montaż. Według mnie ma jedną wadę - mocowanie głowicy do statywu trzema długimi śrubami. Demontaż/montaż głowicy jest pracochłonny, a w praktyce mocno zwiększa pakowność Porty...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Wg mnie pytaniem zasadniczym jest: od jakiego powiększenia drgania nasilą się do poziomu nieznośnego.

 

U mnie z ED80 spokojnie mogę obserwować do ok. 150-170x.

 

Mam na Porcie posadzonego Equinoxa 80 z 2'' katówką i z Hyperionem lub Canonem + batterypackiem i nie zauwazylem żadnych problemów. Co do drgań wystepujacych w tym zestawie doskonale sie nadają podkładki antywibracyjne. Idealnie tłumią podmuchy wiatru. Dragania telepa pzrzy 180 x spowodowane ustawianiem ostrosci czy mikroruchów znikaja po 1-2 sek.

 

Warto zainwestowac w takie podkładki. Osobisice nigy bez nich nie uzywam telepa.

 

Pozdr. Artur

 

P.S masz tu linka moze cos Ci podpowie

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...76&hl=porta

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za szybkie odpowiedzi. Dają do myślenia.

 

To Forum jest niesamowite. Forum - czyli Wy (a raczej "My"). Normalnie czuję się jakbym dzwonił na infolinię lub na czacie siedział. Błyskawiczny odzew!

 

Darujcie ten mały off-top. Dobranoc.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio okazję pobawić się Portą w Delcie przez kilkanaście minut.

No i mam mieszane uczucia. Strasznie to to trzęsie się przy najmniejszym dotknięciu <_<

 

Albo nie widziałeś naprawdę trzęsączych sie montarzy, albo trafiles na jakiś obluzowany wybrak.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na Porcie posadzonego Equinoxa 80...Co do drgań wystepujacych w tym zestawie doskonale sie nadają podkładki antywibracyjne. Idealnie tłumią podmuchy wiatru. Dragania telepa pzrzy 180 x spowodowane ustawianiem ostrosci czy mikroruchów znikaja po 1-2 sek....

Mojego Celestrona 80ED również posadziłem na Porcie i jestem zadowolony z tego montażu. Muszę także potwierdzić to, co Fiorina pisze odnośnie podkładek antywibracyjnych. Mam je od niedawna i rzeczywiście...w zauważalny sposób tłumią drgania teleskopu i tym samym poprawiają komfort obserwacji. Najbardziej jest to widoczne przy dużych powiększeniach, w moim przypadku przy pow. 150x. Podkładki antywibracyjne nie są tanie...swego czasu sam miałem wątpliwości czy warto wydawać tyle pieniędzy na "kawałek gumy". Ale to nie są zwykłe gumowe podkładki...składają się z kilku warstw, już same wymiary budzą respekt /średnica 8 cm, a grubość 3 cm/.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

rzeczywiście przez ostatni rok (może trochę dłużej ?) używałem SW 100 ED f/9 na Porcie Vixena. Najcięższe okulary jakie wkładałem do kątówki ważyły ok. 0,5 kg (Pan 27 lub Nag. 12) i w tej konfiguracji całość sprawowała się poprawnie. Największe powiększenie przy którym można w miarę rozsądnie obserwować planety to ok. 90 (w moim wypadku jest to PL 10 mm bez kątówki – wagi okularu nie znam, jest to kitowy okular z 10” Doba SW). W takiej konfiguracji bardzo często z balkonu obserwowałem tegoroczny Jowisz (wraz z tranzytami księżyców, WCP i 3-4 pasami).

Ale szczerze powiedziawszy jako rozwiązanie docelowe takiego układu, czyli Porta + 100 ED, dzisiaj bym nie polecał.

Chyba, że na ciasny balkon i to tylko wtedy, gdy już masz rurkę.

 

Napisz proszę jak taki układ zamierzasz używać i czy już posiadasz 100 ED czy dopiero planujesz zakup.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie obserwuję na co dzień teleskopem, ale mam złe doświadczenia z aluminiowymi statywami, nawet tymi najlepszymi. Zastanowiłbym się czy w tym przedziale cenowym nie opłaca się kupić np. Goliata, albo samych drewnianych nóg od Goliata (względnie innych drewnianych nóg) i dokupić do tego fotograficznej głowicy z mikroruchami (np. Manfrotto albo coś koło tego). To są jednak tylko luźne dywagacje. Łysy miał taką głowicę w Jodłowie, doczepioną do statywu foto a na tym 80ED. Sądzę, że gdyby to podczepić do Goliata byłoby super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę jak taki układ zamierzasz używać i czy już posiadasz 100 ED czy dopiero planujesz zakup.

 

Dzięki wielkie za radę. Nie mam jeszcze ani rurki, ani montażu. Refraktor kupię najwcześniej w 2009, może w 2010. Póki co zastanawiam się nad konfiguracją. Niestety w moim przypadku z balkonu mogę obserwować tylko lornetką. Balkon jest wąziutki (90cm) i zabezpieczony kratą przeciw włamywaczom (mieszkam na parterze). Krata już była, gdy kupowaliśmy mieszkanie i z Żoną uradziliśmy, że zostaje.

 

Wiecie co? Chyba poczekam dłużej z zakupem refraktora i dozbieram na 120ED. Ten będzie już na paralaktyku, a co mi tam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nie mam jeszcze ani rurki, ani montażu. Refraktor kupię najwcześniej w 2009, może w 2010. Póki co zastanawiam się nad konfiguracją. ...

Wiecie co? Chyba poczekam dłużej z zakupem refraktora i dozbieram na 120ED. Ten będzie już na paralaktyku, a co mi tam...

 

W takim razie proponuję rozważyć wszystko od początku - po co Ci właściwie potrzebny 100 czy 120 ED o długości tuby ok. metra ? na dodatek na montażu paralaktycznym, który razem ze statywem i przeciwwagą będzie ważył pewnie nie mniej niż 20 kg. ? Na balkon nie wejdzie, wagowo i logistycznie podobne do Doba którego posiadasz. Czego właściwie oczekujesz od nowego teleskopu ?

 

Proponuję abyś zrobił listę oczekiwań i parametrów. Parametry co najmniej w dwóch wersjach: wartość krytyczna i wartość pożądana. I na tej podstawie dobrał odpowiedni zestaw. A ponieważ masz już sprzęt i doświadczenie oraz nie podchodzisz do zakupu w stylu "mam X zł. poradźcie co się opłaca kupić ?, byłe w tym tygodniu !" masz wielkie szanse dokonać zakupu, który będzie Ci długo i dobrze służył.

 

Powodzenia

Edytowane przez Krośniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl nad tym montem:

 

http://www.astronomics.com/main/product.as.../product_id/ATV

 

Poradzi sobie spokojnie ze 100 i 120 ED

 

Jak nie planujesz astrofoto i ultra dużych powiększeń planetarnych to raczej odpuśc sobie paralaktyka - mont pow. EQ-5 to duże ciężkie bydle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl nad tym montem:

 

http://www.astronomics.com/main/product.as.../product_id/ATV

 

Poradzi sobie spokojnie ze 100 i 120 ED...

 

Nie znam tego montażu ale ten sam sprzedawca Portę opisuje w bardzo podobny, trochę przesadzony moim zdaniem sposób : „...The Vixen Porta mount can hold optical tubes up to 155mm in diameter and weighing as much as 20 pounds....”

 

http://www.astronomics.com/main/product.as...roduct_id/PORTA

 

Natomiast to : http://www.astronomics.com/main/product.as...roduct_id/TMB92

 

wydaje się idealne na Portę (prawie bym to kupił jakieś dwa miesiące temu – ale nie kupiłem więc tylko teoretyzuję :scratchhead: ).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam już sprzęt i jakieś tam doświadczenie. Myślę o dobrym refraktorze jako sprzęcie docelowym na następne kilka-naście lat, Synta wyląduje na Astromarkecie. Po prostu jakiś czas temu ogromne wrażenie zrobiły na mnie obrazy refraktorowe (patrzyłem przez Tak 128, Tal 100RS, Celestron 102/500), te błyszczące "szpileczki" ! Znacznie ładniejsze niż "placki" w Newtonie.

Obserwuję głównie gwiazdy zmienne. Okazjonalnie zerknę na planety, Księżyc, gwiazdy podwójne. Lubię też oglądać DSy, ale nie mam do nich super nieba na mojej miejscówce, ot - standardowe wiejskie warunki z zasięgiem w zenicie podchodzącym pod 6.4-6.6 mag. Wydaje mi się, że refraktor 100-120mm będzie dla mnie rozwiązaniem uniwersalnym na najbliższy czas. Chłodzi się szybko, światłosiła rzędu f/7-f/9 powinna dobrze współpracować z okularami, jakie posiadam. Chyba dokupię jeszcze UWANA 4mm - bo 7mm do wspaniały kawałek szkła!

Dopiero od niedawna moja sytuacja finansowa się poprawiła i mogę zaoszczędzić na sprzęt lepszej klasy. Syntę traktuję jako rozwiązanie tymczasowe, pozwalające mi zajrzeć głębiej w niebo niż lornetką.

Refraktor będzie miał swoją miejscówkę tam, gdzie aktualnie Synta - u teścia na wsi. Bezpiecznie i przytulnie. Nie przewiduję częstych "przewózek" sprzętu.

 

Na Dobsona - większego niż 8" - przyjdzie czas później, gdy wyprowadzę się z miasta. Będzie miał swój przytulny kącik wraz z refraktorem. Ech, rozmarzyłem się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast to : http://www.astronomics.com/main/product.as...roduct_id/TMB92 wydaje się idealne na Portę

Co za cacko!

Ale to tylko 92 mm, chyba cacko FOTOGRAFICZNE raczej, niż wizualne. Zresztą wizualnie tryplet apochromatyczny - heh, zazdroszczę takich bio-detektorów (oczu), które by wymagały tak ekstremalnego chroma-tuningu! No i oczywiście kompatybilnego portfela!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.