Skocz do zawartości

LEONIDY 2008


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

LEONIDY 2008

 

Badania meteorów to jedna z dziedzin nauki, w której obserwacje wykonane

przez amatorów dostarczają bezcennych danych naukowych, dzięki którym

astronomowie mogą lepiej zrozumieć naturę i mechanizmy ewolucji strumieni

drobnych ciał w Układzie Słonecznym. Obserwacje meteorów w Polsce od 20

lat koordynowane są przez Pracownie Komet i Meteorów

 

Pierwsze Leonidy można obserwować już od 10 listopada, ostatnie zaś nawet

kilka dni pod koniec miesiąca. Niestety tegoroczne obserwacje meteorów z tego

roju będzie utrudniał Księżyc, który w trakcie największej aktywności będzie

znajdował się w pobliżu radiant- konstelacji Lwa. Tradycyjne maksimum spodziewane

jest w godzinach ok. 09:00 UT - 17 listopada.

 

Jednakże Jérémie Vaubaillon – (guru w modelowaniu strumieni meteoroidowych) –

przewiduje także dodatkowo spotkanie ziemi z dwoma strumieniami. Pierwszy z

nich pochodzi z 1466 roku, którego maksimum obliczona na 01:32 UT (17.XI) wraz

z aktywnością na poziomie ZHR ~ 25 -100. Jest to niezmiernie interesujący strumień,

charakteryzujący się dużymi cząstkami który 10 lat temu dał niesamowity spektakl w

postaci około 200 bolidów w ciągu niewiele ponad godziny ! Kolejny strumień, z

którym mamy się spotkać pochodzi z 1932 r z momentem maksimum wyznaczonym

na 21: 38 UT (18.XI) o ZHR na poziomie ~20 . Mikhail Maslov sugeruje także ze

możemy mieć pik aktywność o ZHRze ~ 130 o godzinie 00:22 UT (17.XI) Jak widać

prognozowana aktywność tegorocznych Leonidów powinna być zadowalająca, należy

jednak pamiętać iż księżyc będzie nam redukował ilość zwłaszcza słabszych meteorów,

nie będzie to jednak dotyczyć prawdopodobnych zjawisk bolidowych które pomimo

blasku naszego satelity będą świetnie dostrzegalne.

 

4a32b3836c7d4f15.jpg

Fot.1,2 Bolidy z roju Leonidów (spaceweather.com)

 

Ciałem macierzystym, twórcą roju jest kometa 55P/Tempel-Tuttle o okresie orbitalnym

około 33 lat. W latach 1998-2002 odnotowywano wzmożona aktywność, która łączona jest

z przejściem przez peryhelium tegoż ciała. Wielu obserwatorów Pracowni bardzo dobrze

pamięta wyjątkowy, chłodny poranek 19 listopada 2002. Wtedy to o godzinie 04:10 UT

ZHR osiągnął wartość 2350!!!

 

Leonidy to też najbardziej spektakularne odnotowane przez naukę deszcze meteorów.

W 1966 roku można było podziwiać fenomenalny spektakl Leonidów o ZHR ponad 140 tys!!!

Również w 1833 roku Leonidy dały popis z ZHR ok. 25 tys ! Nawet niedawno w wspomnianym

wyżej okresie lat 1998-2002 można było odnotowywać aktywność na poziomie 3 tys. !

 

ed6e05032d121956.jpg

rys.1 Deszcz Leonidów z 1833r.

 

Radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa. Podczas obserwacji nie należy patrzeć

bezpośrednio w kierunku radiantu, najlepiej wodzić wzrokiem w odległości 40-50 stopni od niego tak, aby

pole widzenia znajdowało się ponad 50 stopni nad horyzontem.

 

b7cfacf15799c87c.png

Rys.2 Pozycja radiantu Leonidów w poszczególnych dniach.

 

Zachęcamy do obserwowania meteorów w inne listopadowe noce.

Prócz Leonidów również wtedy zobaczymy bardzo wiele meteorów zarówno sporadycznych

jak i tych z mniej znanych rojów.

 

Obserwacje wizualne meteorów są jednymi z najłatwiejszych obserwacji

astronomicznych. Odpowiednio przeprowadzone mogą mieć wartość naukową.

Równie proste jest wykonanie fotografii meteorów. Jeśli chcesz, aby twoje

obserwacje były nie tylko przyjemnością ale stały się też częścią ważnego

naukowego przedsięwzięcia odwiedź stronę Pracowni Komet i Meteorów:

 

www.pkim.org

 

PKIM

 

------------------------------------------------------------

Dla leniwych-na skróty:

LEONIDY

  • Aktywność : 10 Listopad 23 Listopad
     
  • Maksimum:
     
     
  • 00: 22 UT -17 Listopad ZHR: ~ 130 (Mikhail Maslov)
     
  • 09:00 UT - 17 listopada - standardowe maksimum
     
  • 01: 32 UT -17 Listopad ZHR: ~ 25 -100 (Jérémie Vaubaillon) - strumień dający zjawiska bolidowe!
     
  • 21: 38 UT -18 Listopad ZHR: ~ 20 (Jérémie Vaubaillon)

-------------------------------------------

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o dzisiejszym maksimum: :)

 

    Przewidywane maksima:
     
     
  • 00: 22 UT -17 Listopad ZHR: ~ 130 (Mikhail Maslov)
     
  • 09:00 UT - 17 listopada - standardowe maksimum
     
  • 01: 32 UT -17 Listopad ZHR: ~ 25 -100 (Jérémie Vaubaillon) - strumień dający zjawiska bolidowe!
     
  • 21: 38 UT -18 Listopad ZHR: ~ 20 (Jérémie Vaubaillon)

 

Jeśli macie pogodę warto wyjść i zobaczyć co w tym roku pokażą Leonidy, oraz czy modelarze mieli racje :)

 

Warto także, wystawić aparaty - zwłaszcza że będziemy mieli do czynienia ze strumieniem który ma dawać bolidy :)

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEONIDY 2008

(...)

Leonidy to też najbardziej spektakularne odnotowane przez naukę deszcze meteorów.

W 1966 roku można było podziwiać fenomenalny spektakl Leonidów o ZHR ponad 140 tys!!!

Również w 1833 roku Leonidy dały popis z ZHR ok. 25 tys ! Nawet niedawno w wspomnianym

wyżej okresie lat 1998-2002 można było odnotowywać aktywność na poziomie 3 tys. !

 

ed6e05032d121956.jpg

rys.1 Deszcz Leonidów z 1833r.

(...)

Krzyś ;)

Witam,

 

jestem nieco zaskoczony podana liczbą ZHR Leonidów na poziomie 25 tys !! We wszystkich źródłach, które niedawno przeglądałem, liczbę tę podawano na poziomie 50 - 100 tys/godz. a łącznie w ciągu tamtej nocy oszacowano liczbę Leonidów na prawie 400 tys !!

6 lat temu na stronie PTMA-Warszawa przygotowałem informację o szczycie Leonidów w 2002 roku i podałem rysunki z posiadanych przeze mnie książek. Nawet jeśli te rysunki są przesadzone (zbyt wielką ilość "spadających gwiazd" jednocześnie narysowano), to było ich znacznie więcej niż 8 meteorów/sek (a tak wynika z 25 tys/h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o dzisiejszym maksimum: :)

Warto także, wystawić aparaty - zwłaszcza że będziemy mieli do czynienia ze strumieniem który ma dawać bolidy :)

W Krakowie chmury, żadnej, choćby najmniejszej dziurki ... stacja śpi :angry:

Poczekam jeszcze godzinę i sie zobaczy ...

 

 

MK

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem nieco zaskoczony podana liczbą ZHR Leonidów na poziomie 25 tys !! We wszystkich źródłach, które niedawno przeglądałem, liczbę tę podawano na poziomie 50 - 100 tys/godz. a łącznie w ciągu tamtej nocy oszacowano liczbę Leonidów na prawie 400 tys !!

6 lat temu na stronie PTMA-Warszawa przygotowałem informację o szczycie Leonidów w 2002 roku i podałem rysunki z posiadanych przeze mnie książek. Nawet jeśli te rysunki są przesadzone (zbyt wielką ilość "spadających gwiazd" jednocześnie narysowano), to było ich znacznie więcej niż 8 meteorów/sek (a tak wynika z 25 tys/h)

 

Wystarczy ze zapytasz się na jednym forum.

 

 

Korzystałem z najbardziej wiarygodnych źródeł: NASA a także publikacji na adsabs.harvard.edu. :)

 

Mowa tam o 240 tys ale w ciągu całej nocy :)

 

http://leonid.arc.nasa.gov/history.html

http://www.space.com/scienceastronomy/astr...833_011114.html

 

Czemu tak rysowali ?

Jeśli malowali po fakcie to w pamięci mieli dziesiątki tysięcy meteorów z całej nocy i chcieli przedstawić ilość widzianych meteorów, a nie tyle ile było widać w ciągu jednej sekundy.

Wydaje to się całkiem naturalne.

 

Jakbyś miał malować zrobiłbyś to samo prawda ? :)

 

Namalowanie 8 meteorów na niebie nie odda tego co widzieli obserwatorzy, czyli >200 tys w ciągu nocy.

 

Obraz to nie sekundowe zdjęcie :)

 

Krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwołuję swoje ględzenie. Właśnie pojawiło się czyste pofrontowe niebo z nieograniczoną widocznością. Jak się utrzyma to wystawiam sprzęcior.

 

Poczekaj Radku- po północy wystawisz (baterie) wtedy gdy jest przewidziane maksimum. :)

 

Teraz radiant dopiero wschodzi.

 

No najwyżej że wiesz, że później nie będzie pogody :)

 

Na te bolidy to Twoje fish-eye najlepiej :D

 

pozdrawiam

KRzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ze zapytasz się na jednym forum.

(...)

Krzyś ;)

 

Witam,

 

oczywiście - mnie wystarczy jedna odpowiedź :D

Ale skoro ta sama informacja była na obu forach, a zapewne są tacy, którzy są obecni tylko na jednym z nich, to chciałem, aby wszyscy mieli szansę przeczytać Twoje wyjaśnienie (na moją wątpliwość) dotyczące tej ilości Leonidów w 1833 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa tam o 240 tys ale w ciągu całej nocy :)

 

Na stronach, na które się powołujesz, rzeczywiście jest napisane, że w ciągu 9 godzin przez niebo "przewinęło się" 240 000 meteorów, co po prostym przeliczeniu daje około 25 000 na godzinę. Zauważ jednak, że ZHR to Zenitalne liczby godzinne. Obserwacje do których się odwołujemy prowadzone były w Bostonie. Tam o świcie radiant osiąga swoją największą wysokość nad horyzontem równą około 70 stopni, wcześniej jest niżej. Np. 6 godzin wcześniej znajduje się nie więcej jak 20 stopni nad horyzontem. Uwzględniając to zauważymy, że średnie ZHRy musiały być znacznie większe od 50 000 a pewnie i nawet 100 000, żeby dać takie liczby obserwowanych meteorów, a przecież w trakcie nocy mogły się one zmieniać, co prowadzi do jeszcze większych ZHRów w maksimum...

Inna sprawa, że trudno cokolwiek powiedzieć na temat tego oszacowania mówiącego o 240 000 meteorów w ciągu nocy, przy takich ZHRach trudno o realistyczne oszacowania. Nie wiadomo też nic o metodologii. Gdzieś czytałem, że te oszacowania opierały się na liczeniu meteorów na niewielkim obszarze nieba i przemnażaniu tego na całe niebo, co z oczywistych względów prowadzić musiałoby do znacznego zawyżenia ZHRów (przecież obserwator nigdy nie widzi całego nieba, a tylko jego część).

 

W ogóle dziwne wydaje się te 9 godzin. W tych szerokościach geograficznych radiant Leonidów wschodzi około 22:30 lokalnego czasu, a już 8 godzin później wschodzi Słońce. Przed wschodem radiantu meteorów nie widać w ogóle, z kolei już kilkadziesiąt minut przed wschodem Słońca widoczne mogą być jedynie te najjaśniejsze...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lądek Zdrój (UK) się zgłasza. Przez ostatnią godzinę obserwowałem niebo (aż się zchrzaniło) i nie zaobserwowałem żadnych Leonidów. Zaobserwowałem natomiast trzy Taurydy.

 

Oczywiście, położenie tego egzotycznego kraju zamorskiego jest złe - Lew jest nisko, Księżyc wysoko. Do tego dochodzi jeszcze kiepskawa pogoda...

 

PS. A może to były Monocerydy? Były w zasadzie dość szybkie - ciut za szybkie jak na Taurydy...

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że taką tradycję mam "przyjemność" posiadać; i w tym roku pogoda nie dopisała na Leonidy. Przez całą noc zachmurzenie 8 okt. Niestety listopad rządzi się swoimi zasadami, przez ostatnie 10 lat ani razu nie udało mi się obserwowaś na maximum, natomiast Perseidy w tym okresie zawiodły tylko jeden raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.