Skocz do zawartości

Drugi teleskop Ultra Traveller


leech10

Rekomendowane odpowiedzi

Hej raz jeszcze

Obserwowałem nim Wenus. Tutaj rzeczywiście aberra "zjada" planetkę. Nie widac fazy, widac za to ogromnie jasny punkt, aż odblaski dookoła niego są. Próbowałem zakryć teleskop ta dużą pokrywką, aberra nieco zniknęła ale power 40 to za mało, by fazę dostrzec. lampach osiedlowych czy na oświetleniu podwórka teleskop nie wykazywał jakiejś specjalnie dużej aberracji. Wszystko było ok dla mnie :D

Dziś niestety nie przetestuje sprzetu, mam spotkanko z narzeczoną.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

P.S. na stronce 5 sa fotki telepa na statywie foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej raz jeszcze

Obserwowałem nim Wenus. Tutaj rzeczywiście aberra "zjada" planetkę. Nie widac fazy, widac za to ogromnie jasny punkt, aż odblaski dookoła niego są. Próbowałem zakryć teleskop ta dużą pokrywką, aberra nieco zniknęła ale power 40 to za mało, by fazę dostrzec. lampach osiedlowych czy na oświetleniu podwórka teleskop nie wykazywał jakiejś specjalnie dużej aberracji. Wszystko było ok dla mnie :D

Dziś niestety nie przetestuje sprzetu, mam spotkanko z narzeczoną.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

P.S. na stronce 5 sa fotki telepa na statywie foto

 

Jasne, narzeczonej lepiej nie zaniedbywać, na obserwacje zawsze znajdzie się czas... :D

p.s Planetki za bardzo mnie nie kręcą...jak już dostanę swój egzemplarz, to przetestuję na głębszym niebie...

Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem nim Wenus. Tutaj rzeczywiście aberra "zjada" planetkę. Nie widac fazy, widac za to ogromnie jasny punkt, aż odblaski dookoła niego są.

Piotrze. Wszyscy wiemy, że ten teleskop nie nadaje się do obserwacji planet bo chromatyzm degraduje obraz. Nie trzeba nam tego udowadniać; wierzymy na słowo :D

 

to rurka do obserwacji jaśniejszych DS-ów (gromad, mgławic) i na takie testy czekamy. Jeśli koniecznie już muszą być planety to z filtrami i przy bardziej rozsądnych powiększeniach

przy okazji napisz coś o jakości

 

pozdrawiam

 

PS

te odblaski świadczą o kiepskim wyczernieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze. Wszyscy wiemy, że ten teleskop nie nadaje się do obserwacji planet bo chromatyzm degraduje obraz. Nie trzeba nam tego udowadniać; wierzymy na słowo :D

 

to rurka do obserwacji jaśniejszych DS-ów (gromad, mgławic) i na takie testy czekamy. Jeśli koniecznie już muszą być planety to z filtrami i przy bardziej rozsądnych powiększeniach

przy okazji napisz coś o jakości

 

pozdrawiam

 

PS

te odblaski świadczą o kiepskim wyczernieniu

 

a mnie się wydaje że test tego teleskopu powinien odbywać sie całościowo...tzn na planetach też...nie wiedziałem, że to forum jest tylko i wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników astro :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie się wydaje że test tego teleskopu powinien odbywać sie całościowo...tzn na planetach też...nie wiedziałem, że to forum jest tylko i wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników astro :notworthy:

o tym, że ten refraktor charakteryzuje się sporą aberracją chromatyczną było w tym wątku sporo postów. Wystarczy poczytać

ale jeśli Ci mało to powtórzę: ten refraktor posiada spory chromatyzm przez co nie nadaje się do obserwacji szczegółów na tarczach planet. Autor tematu sporo pisał do czego mu ten teleskop. Przypomnę: szerokie pola przy małych powiększeniach. Do planet ma MAK-a. Tymczasem testuje nowy nabytek na Wenus i Księżycu

 

śledzę ten wątek bo chciałbym się czegoś dowiedzieć ale niestety wartościowych treści w nim jak na lekarstwo. Dlatego próbuję nakierować Piotra na właściwe tory. Na razie dowiedziałem się, że widoczna na jasnych obiektach aberracja nie pochodzi jedynie od obiektywu, a słabe wyczernienie niekoniecznie jest powodem odblasków. Powodem jest refraktorek + kątówka + okular

niewiele tego ale zawsze coś

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie się wydaje że test tego teleskopu powinien odbywać sie całościowo...tzn na planetach też...nie wiedziałem, że to forum jest tylko i wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników astro :notworthy:

 

Od dłuższego czasu prowadzicie niezwykle ożywioną i ciekawą dyskusję w temacie małych, światłosilnych refraktorków achro. Z założenia konstrukcyjnego przeznaczone są one do przeglądów nieba i obserwacji obiektów DS w szerszym polu. Swoimi pozytywnie nacechowanymi postami spowodowaliście że wiele osób na nowo dostrzegło ten sprzęt jako pewien rodzaj alternatywy dla obserwacji lornetkowych. Nic dziwnego że czekamy na finał tej przygody czyli relację z prawdziwego chrzestu bojowego pod ciemnym niebem.

A Księżyca ubywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt, ok ja tez śledzę ten wąedtek, jutro bede miał ten tekleskop...Piotr posiada go od niedawna...więc przekazuje nam wszystkie informacje na jego temat, pozwólmy mu się wyszaleć...te informacje będą na pewno bardzo przydatne wszystkim, którzy zdecydują się na ten sprzęt, mnie osobiście nie interesują planety, będę go za to testował na innych obiektach i także wiem że ten refraktor charakteryzuje się sporą aberracją chromatyczną,

Pozdrówki

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu prowadzicie niezwykle ożywioną i ciekawą dyskusję w temacie małych, światłosilnych refraktorków achro. Z założenia konstrukcyjnego przeznaczone są one do przeglądów nieba i obserwacji obiektów DS w szerszym polu. Swoimi pozytywnie nacechowanymi postami spowodowaliście że wiele osób na nowo dostrzegło ten sprzęt jako pewien rodzaj alternatywy dla obserwacji lornetkowych. Nic dziwnego że czekamy na finał tej przygody czyli relację z prawdziwego chrzestu bojowego pod ciemnym niebem.

A Księżyca ubywa...

 

 

Mnie chodziło głównie o coś kompaktowego, co mógłbym zabrać ze sobą w różne miejsca do których często wyruszam...przy okazji dołączyłem sie do tego tematu.

Nie wiedziałem że ta dyskusja aż tak się rozwinie...czuję sie teraz zobowiązany do przeprowadzenia testów glębokiego nieba :blink: jeśli pogoda dopisze i będę miał sprzęt, bo będę jeszcze czekał na montaż.

Pozdrawiam

 

zresztą Lech bardzo ładnie opisal swoje spostrzeżenia z obserwacji na 1 stronce, tyle że nie pod super ciemnym niebem...

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Piszę o wenus i księżycu dlatego, że nie miałem okazji na czymś innym wypróbować. Bardzo przepraszam że wprowadziłem taki zamęt. Dziś jak wróciłem z pracy to mi tylko Wenus pozostała. Wczesniej była pełna, więc opisałem księżyc i te gormady otwarte, które mogłem zaobserwować. Oczywiście napiszę coś o DS jak tylko pogoda dopiszę. tak jak pisałem M31 i M42 były słabo widoczne zawględu na księzyc i LP. Niedługo wyjeżdżam, jak pogoda dopiszę to omówię znacznie więcej. Próbowałem w Wożnicę uderzyć lecz nic mi nie wyszło bo księżyc nie pozwalał. Przekazałem to, co udało mi się zaobserwować, a że jest tego bardzo niewiele- tak bywa.

Moge conieco pwiedzieć o montazu- głowicy foto polecanej przez Hansa. A więc jest to rzeczywiście dobry "montaż" pod tego rodzaju sprzęt. Jest bardzo lekki, jednocześnie stabilny i co bardzo istotne- nogi sa bardzo długie, więc można spokojnie podnieść teleskop na wybrana przez siebie wysokość. Nogi blokuje się specjalnymi zatrzaskami a nie na sruby, co jest bardzo poręczne i wygodne, siłę zacisku można regulować specjalną śrubą a więc można dotosować ją do ciężaru zamontowanego sprzętu. Potem juz pozostaje nam sprawne składanie jak i rozkładanie trójnogu. Na końcu nóżek są regulowane gumy na wysokość nakręcane na śrubę, pozwalaja ustawić montaż na piaszczystym terenie i nie będzie się zapadał. Nie ma obawy, że się je zgubi ponieważ nie można ich do końca odkręcić.

 

Sama głowica też jest solidna, ma 3 osie regulacji( jedna typowo dla aparatów fotograficznych, pozwalająca ustawić je pionowo). Osie blokujemy dośc wygodnymy rekojeściami. Mozna je lekko poluzować aby delikatnie poruszać teleskopem w osiach alt-az. Aby je zblokowac potrzebujemy nieco siły ale wszystko w granicach rozsądku- nie natyle mocno by bać się o uszkodzenie głowicy. Wkaładanie i wyjmowanie refraktorka na głowicę i jego mocowanie odbywa się za pomoca zatrzasku- jest on bardzo fajny, gdyż pozwala szybko i sprawnie przymocować teleskop a także go zdjąć. Nie ma problemu by przez przypadek nam zleciał ponieważ jest tam mała metalowa dźwigienka blokująca system wypinania teleskopu a więc jestesmy bezpieczni :D Całośc jest lekka a więc bez problemu można ją załadować i przenosic całośc bez zbytniego nadwerężania się. Głowicę można bardzo łatwo odkręcić od trójnogu.

Co do opadania tuby, to w małych powerach nie będzie zbytnio przeszkadzać. W wenus przy 40x nie przeszkadzało zbytnio. Do wiekszych powerów niz 50 uzywać nie bede więc bedzie ok. Wiadomo jak się uzywało montażu z mikroruchami to na głowicę foto trzeba się przestawić ale perspektywa kilku a nie kilkunastu kilogramów noszenia rekompensuje wszystki niedogodności związane z brakiem mikroruchów i przeciwwagi. Zresztą sama tuba jest lekka a i moje okuary do cięzkich nie należą. Szukaczem jest plastikowy starpointer więc masa jest bardzo mała.

 

Napewno napisze o DS jak tylko bede miał okazję. Sam się nie mogę doczekać wypadu pod ciemne niebo.

Co do księzyca wydaje mi się, ze opinia jest o tyle istotna, iz aberra nie przeszkadza i mozna podziwiać widoki łysego naprawdę z dużym powodzeniem. Ja wiem że ta rurka jest do czegoś innego ale zawsze mozna ją do tego użyć w małych powiększeniach. Co do Wenus- po piwerwsze testowałem głowicę foto i ona była najjaśniejszym punktem zaczepienia, zważywszy na fakt cirrusów na niebie, przez które to bez problemu się przebija swoim blaskiem, a po drugie skoro ją widziałem czemu nie napisać jak wygląda, może komuś mało doświadczonemu się to przyda.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Odgrzeje nieco temat bo miałem dziś ładne niebo i obiecałem że napisze o obserwacjach DS. A więc byłem 1h20min. telep był wcześniej wychłodzony. Okular, który był w uzyciu to WO SWAN 15 plus filtr Neodymowy Baader.

M42: Bardzo ładna mała mgiełka. Gwiazdy jak szpileczki- i to dodawało jej uroku. Bardzo ładnie "latała" sobie w duzym polu widzenia tego teleskopu z tym okularem. Jasne, że w dużym LP nie wdac wielu szczegółów ale ogóny kształt mgławicy jest wyraźnie widoczny. Filtr delikatnie przyciemnia niebo jednocześnie pozostawia mgławice wyraźnie widoczną. Jasne że Mak 127 pokazuje dużo więcej detalu np. w Plosslu 25 ale brakuje tego pola i tych super-ostrych gwiazdek w ogromnej ilości. Choć w Maku też sa bardzo ładne.

M45: Bardzo ładne, ostre gwiazdki. Mieszczą się w polu SWANa. Ta gromada robi wrażenie.

Chichoty+ tak samo. swietnie wyglądają w tym teleskopie.

M31: Ładna mgiełka. Widać wyraźnie zarys galaktyki ale tez pod jasnym niebem widać brak apertury w stosunku do Maka 127. Andromeda pięknie "wisi" w przestrzeni ale nie jest tak wyraźna jak w Maku

Gromady w Woźnicy: Bardzo ładnie się prezentują. Ostre gwiazdki i duże pole. Więcej nie jest potrzebne do szczęścia.

M103 w Kasjopei: Dość ciemne, widac eMke ale bez jakichś rewelacji. Za to bardzo łatwo odnaleźć.

 

Ogólnie jestem zadowolony z teleskopu. Dobrze uzupełnia Maka. Jest lekki i poręczny. Pole ma niesamowite, aż dziś zgłupiałem na chwilkę :D Oczywiście brakuje mu średnicy do Maka ale on go uzupełnia, a nie konkuruje z nim. Jak zobaczę więcej to dam znać. U siebie na osiedlu mam ograniczone mozliwości obserwacyjne więc nie dałem rady.

 

Pozdrawiam

piotrek

 

Jutro pod choinkę bedzie leżał NLV9 no to Mak na księżycu i Saturnie oraz 80/400 na mgiełkach dostaną mocny support zobaczymy jak to będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześćć Piotrek...właśnie wróciłem do domu, też miałem dzisiaj ładne niebo, nie wiem czy jest sens pisać cokolwiek o tym sprzęcie (chociaż obiecałem), bo to co ja chciałem napisać, napisałeś dokładnie Ty...ogólnie teleskop jest niezły...dopełnia moją syntę, tak jak w Twoim przypadku maka. W dziale astroszkice zamieściłem 2 rysunki, które wykonałem spoglądając z tego teleskopu...pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, juz mialem nadzieje, ze "upgrade'owali" urzadzenie :( Sprzedaz OTA bez katowki, nie informujac klienta o tym, ze jest ona niezbedna (a nie "tylko" niezwykle przydatna) wydawalo mi sie nieco karkolomnym przedsiewzieciem :(

SK1025 OTA z 2" wyciagiem pewnie nie ma tej przypadlosci.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Coś ten link nie działa - przedmiot został przeniesiony lub usunięty. Nie wiem czy jakakolwiek wymiana wyciągu na lepszy ma sens w tym teleskopie, gdyż zapewne byłby on wielokrotnie droższy od samej tuby.

 

Pozdrawiam

 

PS. Ups, nie zauważyłem daty tego postu :Boink:

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.