Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

byłem dzisiaj na nartach i z Soszowa w Wiśle do ok 9:30 było super widać Tatry (Jeseniki chyba też, nie chciało mi się nart odpinać ;) i tylko przez drzewa coś tam sie pojawiało) a już o 11 zero widoków, mimo pięknego słońca odległe góry zniknęły..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem dzisiaj na nartach i z Soszowa w Wiśle do ok 9:30 było super widać Tatry (Jeseniki chyba też, nie chciało mi się nart odpinać wink.gif i tylko przez drzewa coś tam sie pojawiało) a już o 11 zero widoków, mimo pięknego słońca odległe góry zniknęły..

 

Na kamerze z Kasprowego chyba załapały się te góry - oceńcie sami. Widać Ochodzitą i nad nią wspomniany Soszów, Kiczory i Stożek, a na lewo Javorovy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trzymajcie rękę na pulsie jutro rano, bo coś mi mówi, że mogą być warunki na obserwacje z nizin (a ja jak zwykle w pracy :szczerbaty: )

 

Kamerka DO już pokazuje światełka zabudowań w Beskidzie, jak wilgotność spadnie to będzie fajnie, tylko pewnie góry nie będą podświetlone od wschodzącego słońca, ale kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Krakowa?? blink.gif To co to za ścianę syfu w powietrzu widziałem dziś o 16.00 ze Skałki 502 właśnie w kierunku Krakowa? Fakt, zauważyłem o 14.00 słaby zwiastun lepszej widoczności i aż tam pognałem...

Coś się tam szykuje dobrego ale trudno powiedzieć co. Sytuacja pogodowa jest tak nie jasna, że wszelkie modele źródłowe wysiadają i co chwilę zmienia się wersja. Na weekend może być ładnie ale wcale nie musi. W kazdym razie niedziela będzie słoneczna i ze słabym wiatrem. Dziś w Sudetach pojawiła się inwersja ale związana z napływem cieplejszego i wilgotniejszego powietrza i przez niektóre pasma przewalała się mgła (tzw wał fenowy). W następnych dniach ma znów napływac nieco chłodniejsze powietrze ze wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Krakowa?? :blink: To co to za ścianę syfu w powietrzu widziałem dziś o 16.00 ze Skałki 502 właśnie w kierunku Krakowa? Fakt, zauważyłem o 14.00 słaby zwiastun lepszej widoczności i aż tam pognałem...

 

Zgodzę się że był syf wystarczy spojrzeć na kominy w Skawinie. Z perspektywy mojego mieszkania (Skotniki) ta warstwa zanieczyszczonego powietrza była dosyć mała. Nie wiem jak to na północy wyglądało :rolleyes::rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

post-16203-126535677784_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się że był syf wystarczy spojrzeć na kominy w Skawinie. Z perspektywy mojego mieszkania (Skotniki) ta warstwa zanieczyszczonego powietrza była dosyć mała. Nie wiem jak to na północy wyglądało :rolleyes: :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

Tutaj jest w miarę podobnie, a śmiem twierdzić że dziś rano ta warstwa u nas była jeszcze mniejsza. Zarówno komin EC Katowice jaki i EL Łagisza (oba mam w odległości ok 10km) widać było sponad tej warstwy dokładnie od połowy w górę.

Co ciekawe na "dalekiej północy" naszego regionu sytuacja jest nieco lepsza. Byłem w Częstochowie dziś i tam widoczność jest zdecydowanie lepsza ale i temperatura przynajmniej odczuwalna zdecydowanie niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj pierwszy raz od dłuższego czasu pojawiła się Babia z Mikołowa pomiędzy 06:00 a 07:00

 

Pogoda diametralnie się zmieniła. Tęgie mrozy zawładnęły Skadynawią - tam tem spadła miejscami do - 40 st, a u nas wreszcie zrobiła sie typowa cyrkulacja z pd-zach. To oznacza napływ ciepłego powietrza i wiatr fenowy (halny). Przy okresowym spadku wilgotności moga się otworzyć dalekie widoki z nizin na góry - najlepiej na tle porannej lub wieczornej zorzy. Taki typ pogody utrzyma sie przynajmniej do końca tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno.

 

Proponuję na najbliższą sobotę spotkanie na G. Siewierskiej (tej z masztem) o dowolnej porze. Tak integrująco-inaugurującej sezon, czyli bez spinania się na warunki widocznościowe (no może żeby tylko nie padało i było widać Hute Katowice ;) ). Kto chętny? Zabiorę D5000, jakby ktoś się przymierzał i chciał się pobawić sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno.

 

Proponuję na najbliższą sobotę spotkanie na G. Siewierskiej (tej z masztem) o dowolnej porze. Tak integrująco-inaugurującej sezon, czyli bez spinania się na warunki widocznościowe (no może żeby tylko nie padało i było widać Hute Katowice ;) ). Kto chętny? Zabiorę D5000, jakby ktoś się przymierzał i chciał się pobawić sprzętem.

 

Chętnie bym się wybrał, ale w sobotę będę w czeskich Beskidach Śląsko-Morawskich na Rebel Beer Tour - nazwa mówi wszystko, hehe :Beer: , niestety przebywać będę głównie w dolinach, choć aparat i tak będzie gotowy na focenie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno.

 

Proponuję na najbliższą sobotę spotkanie na G. Siewierskiej (tej z masztem) o dowolnej porze. Tak integrująco-inaugurującej sezon, czyli bez spinania się na warunki widocznościowe (no może żeby tylko nie padało i było widać Hute Katowice ;) ). Kto chętny? Zabiorę D5000, jakby ktoś się przymierzał i chciał się pobawić sprzętem.

 

Jeśli zbierze się więcej chętnych i zabierze mnie ktuś po drodze z CzeladźCity to ja się piszę :)

 

 

 

btw: byłem w poniedziałek poszusować w Wiśle. Miałem być na Skrzycznym ale widząc że śnieg stamtąd już prawie spłynął wylądowałem w Wiśle. Pogoda doskonała. Halny zamiatał chmurami że aż miło. Były one stosunkowo wysoko nad beskidami więc widoczność raczej dobra. Wracając o zmierzchu do domu straciłem beskidy z pola widzenia dopiero przed samymi Tychami, i gdybym wiedział ze warunki są aż tak dobre wdrapałbym się wcześniej ze stoku na szczyt Stożka bo była duża szansa aby obfocić Fatre. :rolleyes:

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno.

 

Proponuję na najbliższą sobotę spotkanie na G. Siewierskiej (tej z masztem) o dowolnej porze. Tak integrująco-inaugurującej sezon, czyli bez spinania się na warunki widocznościowe (no może żeby tylko nie padało i było widać Hute Katowice ;) ). Kto chętny? Zabiorę D5000, jakby ktoś się przymierzał i chciał się pobawić sprzętem.

Ja mogę podjechać, ale w niedzielę

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegów z Gliwic: Czy mocne jest zaświetlenie w kierunku na zachód? Bo jeśli nie to dziś wieczorem, czyli praktycznie za kilka chwil, mogą być dobra warunki na pierwszą w tym roku obserwację Jesenika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.