Skocz do zawartości

M81 i M82


Piotrek Sadowski

Rekomendowane odpowiedzi

Przez ostatnie trzy pogodne nocki walczyłem z tą parką, udało mi się zebrać prawie 15 godzin materiału, RGB świeciłem w noc sylwestrową przy fajerwerkach,na koniec dopaliłem jeszcze Ha dla wydobycia mgławic wodorowych w m81 i pióropusza w m82

 

 

 

w szerszym polu i w większej rozdzielczości tutaj : http://www.astrofotografia.com.pl/photogal.../m81&82.htm

 

LRGBHa 360:100:100:100:200

Ap1200,Stl 6303,Tmb 130 z flatenerem

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superanckie!

15 godzin!

 

Oświećcie mnie, czy halo wokół gwiazdek (obraz jest nieco rozmyty wg. krzywej gaussopodobnej) to celowy wynik delikatnej obróbki, czy przeregulowanie guidingu, czy coś z optyką?

 

jest to celowy wynik delikatnej obróbki, takie miękkie gwiazdki mi się podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze mam gorącą prośbę, czy mógłbyś pokazać kawałek surówki, albo je chociaż przejrzeć

bo popatrz:

 

m81_piotr_s_crop.jpg M81_sumas_crop.jpg

 

ta gwiazdka w centrum kadru na Twojej jest jedna, na mojej są dwie!

 

przeglądałem wszystkie surówki i mam ją na wszystkich zdjęcia robiłem 30.12.2008 praktycznie przez większość nocy

tu wątek: http://astro-forum.org/Forum/M81-Bodeand39...axy-t24809.html

współrzędne tej gwiazdki z pin pointa: Ra 09h 58m 01.72s Dec +68° 57' 22.5"

czy to możliwe żeby jakaś nova? czy po prostu trafił Ci się tam death pixel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to możliwe żeby jakaś nova? czy po prostu trafił Ci się tam death pixel?

Niestety, to nie jest nowa ani death pixel tylko gwiazdka, która sobie od dawna świeci. Wydaje mi się, na skutek obróbki materiału przez piotr_s ten świat się gdzieś zagubił. ;)

Na zdjęciach "referencyjnych" dość dobrze ją widać, np. APOD lub DACP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie Piotrku. Świetny detal.

 

Piotrze mam gorącą prośbę, .

.....

czy to możliwe żeby jakaś nova? czy po prostu trafił Ci się tam death pixel?

Sadze ze to skutek dwóch czynników. Przede wszystkim to kwestia super tła i miękkich gwiazdek na zdjęciu Piotrka. Idealnie "czarnonocne" aż hipnotyczne :D. Piotrek musi mieć baaardzo wymagający monitor.

Inna sprawa że niestety naświetlanie z miasta ma swoje minusy i trochę tła się zgubi przy obróbce a wraz z nim słabsze gwiazdki. Przy galaktykach nie będzie to widać więc Piotrek może sie przymierzać do nich częściej ale przy słabszych obiektach mgławicowych ( zwłaszcza refleksyjnych) będzie to widoczne. Oczywiście materiał kilku dziesięciogodzinny daje dużo sygnału.

 

WOW niesamowite pasma pyłowe, jeszcze takich nie widziałam na żadnym zdjęciu... :notworthy:

pozdrawiam

Ori

edit - chodzi mi głównie o M81

Ori może ta praca z naszego rodzimego podwórka atrofoto przeszła niezauważona ;)

Likimar M81/82

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uu no to wielka szkoda, nakręciłem się wczoraj jak dziecko, że coś udało się odkryć :rolleyes:

bo w katalogach nie znalazłem, a mam wgrany USNO-A2.0

dopiero po poście E.Eriego czar "odkrywcy" prysł jak bańka mydlana,

a co do obróbki Piotra, oo to chciałbym tak kiedyś umieć, bo jest cudownie miękka, a jednak z fantastycznym detalem

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori może ta praca z naszego rodzimego podwórka atrofoto przeszła niezauważona ;)

Likimar M81/82

 

Wstyd się przyznać, ale nie widziałam tej świetnej pracy Likimara... :unsure: . Jednakże podtrzymuję swoją pierwszą wypowiedź na rzecz Piotra, wydaje mi się, że tutaj ten detal na M81 jest wyraźniejszy... cóż kwestia gustu ;)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim dziękuje wszystkim, miło być docenionym :D

 

 

Piotrze mam gorącą prośbę, czy mógłbyś pokazać kawałek surówki, albo je chociaż przejrzeć

bo popatrz:

 

m81_piotr_s_crop.jpg M81_sumas_crop.jpg

 

ta gwiazdka w centrum kadru na Twojej jest jedna, na mojej są dwie!

 

przeglądałem wszystkie surówki i mam ją na wszystkich zdjęcia robiłem 30.12.2008 praktycznie przez większość nocy

tu wątek: http://astro-forum.org/Forum/M81-Bodeand39...axy-t24809.html

współrzędne tej gwiazdki z pin pointa: Ra 09h 58m 01.72s Dec +68° 57' 22.5"

czy to możliwe żeby jakaś nova? czy po prostu trafił Ci się tam death pixel?

 

jak tylko wróce do domu to przejrzę surówki i będzie wiadomo co się stało z tą gwiazdką.

 

Pewnie w czasie usuwania bloom'a się zgubił ;).

 

Piękne zdjęcie.

 

takie są moje podejrzenia

 

Centrum Wrocławia, tak?

 

tak :D

 

Gratuluje ! W końcu zabrałeś się za galaktyki, z nie jakieś śmieszne mgławice.

Tylko tak dalej, Piotrze czekam na Twoja NGC 2403 - koniecznie z Ha.

 

pożyjemy zobaczymy :D

 

 

 

Ori może ta praca z naszego rodzimego podwórka atrofoto przeszła niezauważona ;)

Likimar M81/82

 

nie ukrywam że zdjęcie Mariusza posłużyło mi jako wzór

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstyd się przyznać, ale nie widziałam tej świetnej pracy Likimara... :unsure: . Jednakże podtrzymuję swoją pierwszą wypowiedź na rzecz Piotra, wydaje mi się, że tutaj ten detal na M81 jest wyraźniejszy... cóż kwestia gustu ;)

 

pozdrawiam

Ori

Obie prace są znakomite a Piotrka szeroki kadr z linku przypadł mi szczególnie do gustu ( to pewnie jeszcze z czasów mojego SW6" :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>-Centrum Wrocławia, tak?

>-tak

A, czyli faktycznie. Moje narzekania, że w dużym mieście się nie da są całkowicie bezzasadne. Kurcze, to naprawdę jest optymistyczne :rolleyes:

No więc właśnie, LP nie jest powodem, żeby nie zająć się astrofotografią. Wiem, że brzmi to, co najmniej dziwnie, ale taka jest prawda. Jeżeli zainwestujemy w profesjonalną kamerę, to gwarantuję, że efekty będą bardzo zbliżone, co przy smolistym niebie. Oczywiście, przy gorszym niebie więcej będziemy musieli wykonać ekspozycji, ale... Lepiej wykorzystać w 100% niebo z LP, niż w 0% smoliste niebo pod którym nigdy nie postawimy swojego obserwatorium.

 

Pod jasnym niebem raczej nie będziemy poszukiwaczami słabych obiektów, ale większość znanych i tu fotografowanych obiektów jest jak najbardziej w zasięgu. Pewnie nawet znacznie więcej, niż się mogłoby wydawać.

 

Warunek jeden - 16 bitowa monochromatyczna kamera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.