Skocz do zawartości

Znalezione w sieci


Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam... mam takie pytanie... nie posiadam jakiegoś profesjonalnego sprzętu.. dysponuję aparatem i lornetką :D

,,poluję'' na Tatry z Dąbrowy Górniczej... czy uda mi się zrobić takie zdjęcie??

codziennie sprawdzam na dalekich obserwacjach jaka jest widzialność, ale jakoś nie mogę trafić :(

czy zwykły laik, taki jak ja.. też będzie mógł to uchwycić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam... mam takie pytanie... nie posiadam jakiegoś profesjonalnego sprzętu.. dysponuję aparatem i lornetką :D

,,poluję'' na Tatry z Dąbrowy Górniczej... czy uda mi się zrobić takie zdjęcie??

codziennie sprawdzam na dalekich obserwacjach jaka jest widzialność, ale jakoś nie mogę trafić :(

czy zwykły laik, taki jak ja.. też będzie mógł to uchwycić ??

To wszystko jest na forum, więc tylko takie małe resume...

 

1) Dobra widoczność pojawia się głównie po zmianach pogodowych tj. deszcze, wiatr, przejścia frontów. W naszych warunkach utrzymuje się krótko, max dwa dni pod rząd. Dlatego trzeba ją śledzić zawsze, nie tylko weekendami i od przysłowiowego dzwona. Rocznie w miesiącu statystycznie mamy 2 dni dobrych widoków. Wkraczamy właśnie w okres cięzki dla DO z naszych wys. npm, więc musisz się uzbroić w cierpliwość. Zaglądaj na forum do działu pogodowego, już nie raz udało nam się przewidzieć dni z widokami.

 

2) Przy dobrych warunkach sprzęt wizualny nie odgrywa aż takiej roli, w świetnych w ogóle, bo wystarcza nieuzbrojone oko. Jakąkolwiek lornetke masz, byle nie utrudniającą obserwacji (brudą wewnątrz, rozkolimowaną itp.), na pewno Ci wystarczy na Tatry z DG.

 

3) Z foto jest inaczej. Zwykłym kompaktem efektownych zdjęć nie zrobisz przez słabą rozdzielczość matrycy i małe powiększenie. Widzę po swoim Canonie PowerShocie, że pomimo iż robi świetne fotki krajobrazów w tym 'bliższych' odległych obiektów (popatrz na zdjęcia Babiej z kamerki DO, robione tym właśnie modelem), to do dalekich obiektów nie nadaje się w ogóle. Dlatego nastawiając się na ładne zdjęcia musisz zaplanować zakup poważnego aparatu i obiektywu. Jakiego, poszukaj na forum w odpowiednim wątku.

 

Powodzenia i cierpliwości, bo oba są przydatne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

codziennie sprawdzam na dalekich obserwacjach jaka jest widzialność, ale jakoś nie mogę trafić sad.gif

czy zwykły laik, taki jak ja.. też będzie mógł to uchwycić ??

 

Ostatnio widzialności powyżej 100 km jak na lekarstwo. Trzeba cierpliwie czekać. Teraz najlepsze warunki z DG mogą być o świcie w czasie suchego wiatru halnego. Na razie nic takiego sie nie zapowiada ale trzeba sledzić forum. Bywają też miłe niespodzianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam... mam takie pytanie... nie posiadam jakiegoś profesjonalnego sprzętu.. dysponuję aparatem i lornetką :D

,,poluję'' na Tatry z Dąbrowy Górniczej... czy uda mi się zrobić takie zdjęcie??

codziennie sprawdzam na dalekich obserwacjach jaka jest widzialność, ale jakoś nie mogę trafić :(

czy zwykły laik, taki jak ja.. też będzie mógł to uchwycić ??

 

Ja wciąż czuję się zwykłym laikiem fotograficznym a jakoś niektóre moje dotychczasowe zdjęcia podobają się nie tylko mnie.

Zależy jakim aparatem dysponujesz. Ale żeby na zdjęciu udokumentować chociażby że się tatry zaobserwowało to moim zdaniem mniej więcej 4x, no może 6x zoom powinien już wystarczyć. Oczywiście matryca nie może mieć 3Mp bo nic z tego nie będzie. No ale musisz to sama doświadczyć żeby zobaczyć jaki jest efekt i do czego ewentualnie będziesz dążyć jeśli chodzi o sprzęt. :)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o aparat, to korzystam z Panasonic FZ 18, czyli ultrazoom. Ładnie foci Tatry z Krakowa, pozwala ostro sfotografować większy kościół z 30 km :)

A tutaj chyba mam bombę. Jeśli wierzyć podpisowi-mamy Etnę z Malty, z zatoki Armier na północnym krańcu wyspy większej. 204 kilometry.

Tutaj zaś widok z trzeciej co do wysokości na najwyższą górę Meksyku. 145 km.

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei skupiłem się na Mount Rainier. Widok ze szczytu na Mount Jefferson Co prawda jest ledwo widoczny, ale jest tam na pewno co widać na tym zdjęciu.

A tu opisałem:mount rainier ok.JPG

Szkoda, że autor nie wykonał zdjęcia na takim zoomie w tym kierunku ze szczytu bo dokładnie pomiędzy Mt Hood, a Mount Jefferson powinny być Trzy Siostry(305 km)

 

I jeszcze coś z Ameryki Południowej, a konkretnie z okolic San Luis. Autor twierdzi, że dystans to 300 km! Mount The Plata i zoom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka widoków z Oregonu i stanu Waszyngton:

 

Mt Baker widziany z gór na południe od miasta Port Angeles w stanie Washington

 

widok z Mt Olympus

 

widok z Edmonds, na pn. od Seattle

 

Mt Baker z Whidbey Island

 

Mt Rainier z okolic m.Tacoma

 

Mt Rainier z Tacoma

 

Mt Jefferson i dalsze z Mt.Hood

 

A tak przy okazji, przeglądając b.liczne zdjęcia na panoramio z USA, mam wrażenie, że tam co drugi fotograf interesuje się obserwacjami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, przeglądając b.liczne zdjęcia na panoramio z USA, mam wrażenie, że tam co drugi fotograf interesuje się obserwacjami..

 

Trudno się dziwić. Nie dość że mają takie geograficzne możliwości ku temu to jeszcze lepsze niż w Europie warunki (mało zanieczyszczeń powietrza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tam nie widać Mt. Waddington (4041m) oddalony o 330 km??? Biorąc pod uwagę dużą wysokość i bliskość oceanu jest to całkiem mozliwe.

Nie wiem o który Waddington Ci chodzi, ale ten który znalazłem na GE jest w odległości 410 km... Podaj wsp. geo.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei skupiłem się na Mount Rainier. Widok ze szczytu na Mount Jefferson Co prawda jest ledwo widoczny, ale jest tam na pewno co widać na tym zdjęciu.

A tu opisałem:mount rainier ok.JPG

Szkoda, że autor nie wykonał zdjęcia na takim zoomie w tym kierunku ze szczytu bo dokładnie pomiędzy Mt Hood, a Mount Jefferson powinny być Trzy Siostry(305 km)

 

I jeszcze coś z Ameryki Południowej, a konkretnie z okolic San Luis. Autor twierdzi, że dystans to 300 km!

Robercie!

 

Potwierdzam Jeffersona oraz to, że ze szczytu pojawiłyby się Siostry. Ale nic straconego...

 

Potwierdzam także El Plate, która w tym momencie jest dalekoobserwacyjnym rekordem - 296 km!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja fotek tym razem z South Sister.

 

UWAGA! Granica 300 km pęka!:)

 

Efekt zabawy z GE:

Pięknie :) Kto da więcej?

 

Podpowiem, trzeba szukać Anconcagua (najwyższy szczyt Ameryki Południowej) z okolic San Luis, gdzie Robert odnalazł La Plate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne Robercie znalezisko. I pomyśleć że ten zoom był robiony tylko obiektywem 200mm :ha: A jak by ktoś nie widział jak to jest zaznaczone na Flikrze, to tu oryginalne odnośniki do Roberta zdjęć Mt Rainier z South Sister i To samo innego autora

To się nazywa spełnienie obserwatora....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne Robercie znalezisko. I pomyśleć że ten zoom był robiony tylko obiektywem 200mm :ha: A jak by ktoś nie widział jak to jest zaznaczone na Flikrze, to tu oryginalne odnośniki do Roberta zdjęć Mt Rainier z South Sister i To samo innego autora

To się nazywa spełnienie obserwatora....

Niesamowite są te zdjęcia, to czym były robione i w jakich warunkach. Ale musicie przyznać, że 300 km robi swoje - pomimo że atmosfera jest całkowicie klarowna, to Rainer wygląda już, może nie tyle przymglony, co "wyblakły". Inna sprawa, że po raz pierwszy na tym właśnie zdjęciu zobaczyłem, że Ziemia jest okrągła ;-)

 

PS. A Robert wyrasta na rasowego pictures' huntera :)

PS2. I nie zapędzajcie się za bardzo z tymi odległościami, bo umrzemy z nudów na tym Radhoście ;)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o który Waddington Ci chodzi, ale ten który znalazłem na GE jest w odległości 410 km... Podaj wsp. geo.

 

M.

Ojej, znalazłem to na zwykłej mapie 1:10 000 000 i tak zmierzyłem. Chodzi mi o te dalekie góry za horyzoncie a 1 szczyt jest wybitny i tak to wydukowałem z mapy przeglądowej USA, że są to G. Nadbrzeżne już w Kanadzie a szczyt Waddington ma tam wsp. w przybliżeniu 51 N, 125,5 W ale bez dokładniejszej mapy ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz trochę na chłodno po gorącym znalezisku Roberta. Wg autora zdjęcie przedstawia Mt Baker o zachodzie, a jeśli ta fota naprawdę przedstawia tytułową górę to byłby to nowy rekord ~353km. Ja jednak sądzę, że to St Helen w odległości ~120km. Zgadzacie się ze mną ?

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.