Skocz do zawartości

Znalezione w sieci


Rekomendowane odpowiedzi

A teraz trochę na chłodno po gorącym znalezisku Roberta. Wg autora zdjęcie przedstawia Mt Baker o zachodzie, a jeśli ta fota naprawdę przedstawia tytułową górę to byłby to nowy rekord ~353km. Ja jednak sądzę, że to St Helen w odległości ~120km. Zgadzacie się ze mną ?

Oczywiście. I nie zachód, tylko wschód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start Promu Kosmicznego z 200 mil (321km) http://blog.gesteves.com/post/87954433/space-shuttle-launch-from-200-miles-away

 

Po kliknięciu na Sharenator pod zdjęciem więcej fotek tegoż startu nie które chyba z jeszcze wiekszych odległości.

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start Promu Kosmicznego z 200 mil (321km) http://blog.gesteves.com/post/87954433/space-shuttle-launch-from-200-miles-away

 

Po kliknięciu na Sharenator pod zdjęciem więcej fotek tegoż startu nie które chyba z jeszcze wiekszych odległości.

 

Tu już trzeba zdefiniować co jest daleką obserwacją o co nie, bo wraz ze wzrostem wysokosci sięgamy dalej. Ten prom musiał znajdowac się już przynajmniej kilkanaście km nad ziemią. Satelity krążą znacznie wyżej i widać je jeszcze dalej. Z kolei chmury wysokie czy burzowe w naszych warunkach widać niekedy i na 300 - 400 km (po zachodzie słońca latem na czystym niebie po przejsciu frontu chłodnego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co byś cie powiedzieli na to, gdyby na płn-zach horyzoncie ze Śnieżki pojawiła się nowa samotna góra :) ? Powstał plan zagospodarowania największego lotniska na świecie, które to znajduje się w Berlinie i choć na razie to pieśń przyszłości to już teraz można obejrzeć kilka szkicy 1000 metrowej góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś cie powiedzieli na to, gdyby na płn-zach horyzoncie ze Śnieżki pojawiła się nowa samotna góra smile.gif ? Powstał plan zagospodarowania największego lotniska na świecie, które to znajduje się w Berlinie i choć na razie to pieśń przyszłości to już teraz można obejrzeć kilka szkicy 1000 metrowej góry

Jestem za. We Wrocławiu tez przydałaby sie jakas góra bo jest płaski jak stół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś cie powiedzieli na to, gdyby na płn-zach horyzoncie ze Śnieżki pojawiła się nowa samotna góra :) ? Powstał plan zagospodarowania największego lotniska na świecie, które to znajduje się w Berlinie i choć na razie to pieśń przyszłości to już teraz można obejrzeć kilka szkicy 1000 metrowej góry

 

..wtedy można by było upolować szczyt Brocken w górach Harz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś cie powiedzieli na to, gdyby na płn-zach horyzoncie ze Śnieżki pojawiła się nowa samotna góra :) ? Powstał plan zagospodarowania największego lotniska na świecie, które to znajduje się w Berlinie i choć na razie to pieśń przyszłości to już teraz można obejrzeć kilka szkicy 1000 metrowej góry

 

No super pomysł! Realny tak samo jak powstanie Burj Dubai w Dubaśnie na Podlasiu.

No chyba że niemcy nie mają co zrobić ze śmiećmi jak japończycy i będą usypywać z nich góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy przecież we Wrocławiu górę śmieci (nieczynne wysypisko przy ul. Koziej)!

 

Zgadza się ale to tylko 40 m i to w najniżej położonej części miasta. Jest jeszcze górka przy Bardzkiej - w wyżej położonym rejonie ale ta nie przekracza 40 m. Marzy mi się góra o wys. co najmniej 200 m wys. wzgędnej a taka jest dopiero 30 km od miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale to tylko 40 m i to w najniżej położonej części miasta. Jest jeszcze górka przy Bardzkiej - w wyżej położonym rejonie ale ta nie przekracza 40 m. Marzy mi się góra o wys. co najmniej 200 m wys. wzgędnej a taka jest dopiero 30 km od miasta.

Tylko pytanie, po co nam taka 200-tu metrowa górka - i tak widać by z niej było niewiele więcej, niż z wysokich budynków w mieście. Z ciekawości sprawdzałem, ile musiała by mieć góra, z której we Wrocławiu dało by się coś więcej dojrzeć, niż Sudety - i tak, żeby zobaczyć coś z Beskidów (konkretnie niektóre szczyty Beskidów Śląsko-Morawskich) musiała by mieć 600 m, natomiast Tatry pojawiłyby się z wysokiej na 1200 m góry (np. w odlegości ok. 290 km Bystra).

W ogóle pomysł usypania wysokiej góry w Berlinie, o której wspominał Merti, wydaje mi się niestety nieralny i to nie tylko ze względów logistyczno-finansowych, lecz także dlatego, iż taki szczyt musiałby wpłynąć również na klimat w samym mieście i okolicach (np. opady - stoki W miały by ich wiekszą sumę, podczas gdy tereny położone na E od góry pozostawałyby w cieniu opadowym) i zapewne ekolodzy (którzy w Niemczech raczej mają coś do powiedzenia) oprotestowali by ten pomysł.

Tak a propos Witek - Ty zdjęcia robisz czasem z "wieżowców" na Pl. Grunwaldzkim - czy mógłbyś mi powiedzieć jak się dostajesz na dach (bo na pewno wejścia są pozamykane dla "zwykłego śmiertelnika") - pytam, bo chętnie sam bym tam czasem zajrzał, budynki te są blisko mojego miejsca pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pytanie, po co nam taka 200-tu metrowa górka - i tak widać by z niej było niewiele więcej, niż z wysokich budynków w mieście. Z ciekawości sprawdzałem, ile musiała by mieć góra, z której we Wrocławiu dało by się coś więcej dojrzeć, niż Sudety - i tak, żeby zobaczyć coś z Beskidów (konkretnie niektóre szczyty Beskidów Śląsko-Morawskich) musiała by mieć 600 m, natomiast Tatry pojawiłyby się z wysokiej na 1200 m góry (np. w odlegości ok. 290 km Bystra).

W ogóle pomysł usypania wysokiej góry w Berlinie, o której wspominał Merti, wydaje mi się niestety nieralny i to nie tylko ze względów logistyczno-finansowych, lecz także dlatego, iż taki szczyt musiałby wpłynąć również na klimat w samym mieście i okolicach (np. opady - stoki W miały by ich wiekszą sumę, podczas gdy tereny położone na E od góry pozostawałyby w cieniu opadowym) i zapewne ekolodzy (którzy w Niemczech raczej mają coś do powiedzenia) oprotestowali by ten pomysł.

Tak a propos Witek - Ty zdjęcia robisz czasem z "wieżowców" na Pl. Grunwaldzkim - czy mógłbyś mi powiedzieć jak się dostajesz na dach (bo na pewno wejścia są pozamykane dla "zwykłego śmiertelnika") - pytam, bo chętnie sam bym tam czasem zajrzał, budynki te są blisko mojego miejsca pracy.

 

200 m górka po to, że gdy jest niska inwersja mozna by chwile pooddychac swieżym powietrzem i popatrzeć na odległe góry (do 115 km).

 

Oczywiście 1000 m góra jest całkowicie nierealna, bo nie jest to możliwe, bowiem taki twór usypany sztucznie byłby bardzo niestabilny i musiałby zająć olbrzymią powierzchnię, nawet jakiś rdzeń betonowy niewiele by tu pomógł. Kubatura musiałaby być olbrzymia, wielokrotnie przewyższajaca G. Kamińsk, czy analogiczną w Turoszowie. Transport materiału byłby ogromnie kosztowny, nawet jak na taki bogaty kraj i oczywiście niemożliwy ze względów ekologicznych. Ale zawsze można zgłosić nierealny projekt. Wpływ na klimat mógłby być akurat dobry, bo zaburzałby niską inwersję. Taką rolę spełniał u nas Poltegor, jednak ze względu na małe rozmiary i niewielką wysokość wpływ był tylko parę godz po zmierzchu na obszarze klikuset metrów.

 

Na wieżowcach po prostu czasem pracuję i dysponuję kluczami. A jak można wejść nie mając ze sobą klucza to mogę poradzić na prv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto przjrzeć się tej stronie - http://www.mojekarpaty.pl/galeria/Bieszczady/index.html Już na pierwszy rzut oka widać tam kilka rewelacji, ale nie przesądzam. Gdyby była potrzeba można skontaktować się z autorem i poprosić o oryginały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto przjrzeć się tej stronie - http://www.mojekarpaty.pl/galeria/Bieszczady/index.html Już na pierwszy rzut oka widać tam kilka rewelacji, ale nie przesądzam. Gdyby była potrzeba można skontaktować się z autorem i poprosić o oryginały.

Traf, że akurat mam na chwilę dostęp do netu! Super, faktycznie rewelka - o ile się nie mylę, to na zdjęciach 9, 15, 16 mamy pomiędzy Borżawą a pasmem Połoniny Piszkonii w Gorganach na najdalszym, ostatnim planie Poł. Krasną a to już jest coś!( i chyba w dodatku czegoś takiego na stronie DO jeszcze nie było). Pozostałe szczyty, na lewo od Poł. Piszkonii mozna łatwo rozszyfrować, np. na podstawie mojego opisu panoramy z Wielkiej Rawki autorstwa Andisa (zdj.8, 15 ). Jak tylko będę miał więcej czasu, np. jutro, to mogę poopisywać.

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ode mnie spod Rzeszowa w piątek Tatry były widoczne. Nawet, wracając z pracy, wziąłem drugą połowę na chwilę "w Tatry". Potem pojawiło się niestety dużo mgieł i dymów zwłaszcza na zachodnim horyzoncie. Generalnie przejrzystość powietrza nie była tak rewelacyjna jak 1 listopada.

Zdjęć nie robiłem...

Edytowane przez Andis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto przjrzeć się tej stronie - http://www.mojekarpaty.pl/galeria/Bieszczady/index.html Już na pierwszy rzut oka widać tam kilka rewelacji, ale nie przesądzam. Gdyby była potrzeba można skontaktować się z autorem i poprosić o oryginały.

Mateusz - pisałeś, że możesz skontaktować się z autorem w sprawie oryginałów. Otóż może takowe by się przydały - zwróccie uwagę na zdj. 9 i 10 - tam zaraz na prawo od Borżawy na najdalszym planie znad chmur wystaje "coś". Nie chcę tu robić zamieszania i próżnych nadziei, bo może to być po prostu coś z bocznego, południowego ramienia Stoja, ale to wałśnie na tym kierunku z Tarnicy powinny znajdować sie góry Gutii w Rumunii (odległości ok. 150 - 170 km). Pytanie tylko, czy w takich warunkach inwersyjnych mogły by się one pojawić (co prawda Poł. Krasna jest tu dobrze widoczna, ale to odległość "tylko" ok. 110 -120 km i szczyty 1400 - 1500 m npm, a g. Gutii dochodzą do ok. 1200 m npm na 146 kilometrze, natomiast najwyższy wierzchołek Gutii, alias Gutin ma 1445 m npm, a odległość to już 174 km).

W związku z tym mam pytanie do Krzyśka (znowu - przepraszam, że organizuję Ci robotę!), czy mógłbyś ewentualnie obliczyć, czy g. Gutii były tego dnia (27.12.2007) w ogóle osiągalne ponad inwersją, której to wysokość (przynajmniej na najbliższym planie) oceniam na 900 - 1000 m npm (na podstawie wystającego tylko trochę ponad chmurami na pierwszym planie zdj. 10 szczytu Pliszki o wys. 1068 m npm.).

W razie wątpliwości, jakie to punkty w górach Gutyjskich są widoczne z Tarnicy załączam symulację: http://www.heywhatsthat.com/?view=M8E0711L .

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy w takich warunkach inwersyjnych mogły by się one pojawić (...g. Gutii ... najwyższy wierzchołek Gutii, alias Gutin ma 1445 m npm, a odległość to już 174 km).

mógłbyś ewentualnie obliczyć, czy g. Gutii były tego dnia (27.12.2007) w ogóle osiągalne ponad inwersją, której to wysokość (przynajmniej na najbliższym planie) oceniam na 900 - 1000 m npm.

http://www.heywhatsthat.com/?view=M8E0711L

No, ale ten hey żre pamięci, robiąc "visibility cloak". Znalazłem w każdym razie tę górkę i odpowiedź jest: może i tak, a może i nie. W zależności od tego, skąd brałem pomiary (a najbliższe stacje sondowania to Lwów, Cluj-Napoca i Poprad, przy czym dwie pierwsze mają tylko nocne dane), światło biegło od 907 do 965 metrów npm., w najniższym punkcie. To żadne wielkie odchylenie, bo "typowa" zależność temperatury od wysokości daje 885 m npm. Oczywiście zawsze jest jakieś ale - odczyty z tych stacji dość znacznie różnią się od siebie, zatem trudno powiedzieć, jak naprawdę było gdzieś pomiędzy nimi. Tak więc - wiem, że nie wiem. Chcesz, to ściągnij sobie program z mojej strony (http://pracus.ch.pwr.wroc.pl/~strasbur/widoki) i poeksperymentuj.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale ten hey żre pamięci, robiąc "visibility cloak". Znalazłem w każdym razie tę górkę i odpowiedź jest: może i tak, a może i nie. W zależności od tego, skąd brałem pomiary (a najbliższe stacje sondowania to Lwów, Cluj-Napoca i Poprad, przy czym dwie pierwsze mają tylko nocne dane), światło biegło od 907 do 965 metrów npm., w najniższym punkcie. To żadne wielkie odchylenie, bo "typowa" zależność temperatury od wysokości daje 885 m npm. Oczywiście zawsze jest jakieś ale - odczyty z tych stacji dość znacznie różnią się od siebie, zatem trudno powiedzieć, jak naprawdę było gdzieś pomiędzy nimi. Tak więc - wiem, że nie wiem. Chcesz, to ściągnij sobie program z mojej strony (http://pracus.ch.pwr.wroc.pl/~strasbur/widoki) i poeksperymentuj.

Dzięki Krzysiek. Skłaniam się jednak do mojego pierwszego wrażenia, że to co widać na zdjęciach, to raczej jakieś boczne, południowe odgałęzienie Borżawy. Żeby stwierdzić, czy jest tam Rumunia, czy nie, potrzebny by był jednak chyba większy zoom. Zresztą zdjęcia robione były około południa, kiedy to chmury inwersyjne zdążyły się na pewno podnieść.

Pozostaje chyba tylko żałować, ze Witek nie mieszka gdzieś bliżej Bieszczadów, bo mieli byśmy już na pewno zdjęcia gór rumuńskich z Tarnicy :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem to na Kashmirze i bezsprzecznie wychodzi, że to jakaś boczna odnoga grzbietu Borżawy, Góry Gutyńskie w przy tym rozmiarze zdjęcia miałyby dosłownie rozmiar kilkunastu pikseli. Teoretycznie widoczny powinien być "Koguci Grzebień" (Creasta Cocosului) i najwyższy Gutin. Później zamieszczę symulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem to na Kashmirze i bezsprzecznie wychodzi, że to jakaś boczna odnoga grzbietu Borżawy, Góry Gutyńskie w przy tym rozmiarze zdjęcia miałyby dosłownie rozmiar kilkunastu pikseli. Teoretycznie widoczny powinien być "Koguci Grzebień" (Creasta Cocosului) i najwyższy Gutin. Później zamieszczę symulację.

Jak tam rzeczona symulacja? Chętnie bym ją obejrzał... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.