Skocz do zawartości

Okular planetarny


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym w końcu zakupić sobie jakiś fajny okular dedykowany planetkom. Posiadam syntę 8 na Dobsonie, myślę o okularze lantanowym LV 5 albo 6. Moje pytanie jest następujące, czy mogę sobie pozwolić na powiększenie rzędu 240x w naszych warunkach??

Czy może musiałbym celować w LV 6 i oglądać sobie planetki w powiększeniu 200x ale może z lepszą jakością?? Napiszcie proszę jak byście to widzieli, jeśli chodzi o mój teleskop, dziękuję.

 

p.s a może decydować się na jakiegoś ortho??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym w końcu zakupić sobie jakiś fajny okular dedykowany planetkom. Posiadam syntę 8 na Dobsonie, myślę o okularze lantanowym LV 5 albo 6. Moje pytanie jest następujące, czy mogę sobie pozwolić na powiększenie rzędu 240x w naszych warunkach??

Czy może musiałbym celować w LV 6 i oglądać sobie planetki w powiększeniu 200x ale może z lepszą jakością?? Napiszcie proszę jak byście to widzieli, jeśli chodzi o mój teleskop, dziękuję.

 

p.s a może decydować się na jakiegoś ortho??

 

Mam NLV6 z Syntą 8" i powiem tak, przy złym seeingu obraz będzie strasznie falował zarówno przy 200x jak i 240x, dużej różnicy w jakości nie będzie. Poza tym widzę, że masz już UWANa 7mm, więc LV6 brać chyba nie ma sensu.

 

EDIT: Dodam również, że przy NLV i takich powiększeniach bardzo ważne jest idealne ustawienie ostrości, dlatego niezbędny byłby wyciąg z mikrofocuserem albo motofocuser.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to strzelał bym w max 6mm. Pow. 200x i tak codziennie nie będziesz wykorzystywać, ale na pewno i tak częściej niż 240x. Zakładając 8" apertury, to obraz przy 6 mm powinien być na tyle jeszcze jasny, że poza obserwacjami Księżycowo-planetarnymi będzie mógł go również wykorzystać do obserwacji jaśniejszych gromad kulistych i małych mgławic planetarnych.

 

Polecam kilka podobnych wątków na forum: KLIK, KLIK, KLIK, KLIK, KLIK, KLIK i itd.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, myślałem że UWAN wystarczy mi do obserwacji planet, ale to powiększenie jakie uzyskuję to jeszcze nie jest to, czego bym oczekiwał (choś UWAN nie był kupowany z myślą o planetach). Tak sądziłem, że 5 będzie chyba w sam raz. Dzięki ade za pomoc!

 

p. s. czy coś takiego mi wystarczy do precyzyjnego ostrzenia?

 

http://deltaoptical.pl/naped-do-wycigu-sky-watcher,d811.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to strzelał bym w max 6mm. Pow. 200x i tak codziennie nie będziesz wykorzystywać, ale na pewno i tak częściej niż 240x. Zakładając 8" apertury, to obraz przy 6 mm powinien być na tyle jeszcze jasny, że poza obserwacjami Księżycowo-planetarnymi będzie mógł go również wykorzystać do obserwacji jaśniejszych gromad kulistych i małych mgławic planetarnych.

 

Polecam kilka podobnych wątków na forum: KLIK, KLIK, KLIK, KLIK, KLIK, KLIK i itd.

 

Pozdrawiam

 

lech

 

Dzięki lechu! Na Ciebie zawsze można liczyć...Jeju jak te Wasze odpowiedzi są zróżnicowane...wcześniej ade mi napisał, że mając UWANa 7, to może nie celować w 6mm..............lecz jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że 240x to już naprawdę max z syntą 8 i może niewiele go wykorzystam.

nie wiem za bardzo co czynić. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No masz wysokie wymagania. 171 masz z UWAN. To sporo. Ja z Lantanem 9 w Maku mam 166 a kurcze ostatnio jak Saturna ogladalem to zamienilem go na Plossla 10(wiem dla niektorych to zbrodnia w bialy dzien w centum miasta). Ale ten Plossl jest chyba nieco dluzszy i nie daje powerku 150 :D . Mysle ze 200x rzadko uzyjesz ze wzgledu na atmosferke, ja nieraz mam spore problemy z 150x :o

Motofocus napewno pozwoli ci uniknac trzesienia sie montazu ale jak z dokladnoscia- nie mam pojecia :angry:

Raz to widzialem na zlocie ale nie uzywalem osobiscie.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam nlv 6mm i jestem z niego bardzo zadowolony najczęściej nie da się przeskoczyć wyżej . w idealnych warunkach ale to bardzo rzadko da się wyciągnąć 400x z barlowem .

w kazdym razie czasem robiłem taki test że porównywałem widok przez ten 6mm i 10 mm z zestawu + barlow 2x czyli w sumie tak jak okular 5mm i efekt jest taki że przy 5 mm to czasem już jest za duży power jak na nasze warunki

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No masz wysokie wymagania. 171 masz z UWAN. To sporo. Ja z Lantanem 9 w Maku mam 166 a kurcze ostatnio jak Saturna ogladalem to zamienilem go na Plossla 10(wiem dla niektorych to zbrodnia w bialy dzien w centum miasta). Ale ten Plossl jest chyba nieco dluzszy i nie daje powerku 150 :D . Mysle ze 200x rzadko uzyjesz ze wzgledu na atmosferke, ja nieraz mam spore problemy z 150x :o

Motofocus napewno pozwoli ci uniknac trzesienia sie montazu ale jak z dokladnoscia- nie mam pojecia :angry:

Raz to widzialem na zlocie ale nie uzywalem osobiscie.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Lechu, przedwczoraj oglądałem saturna w UWAN 7 przez szybę okna w pokoju!!!!!! Widok powalający, no i to pole...więc pomyślałem sobie...skoro przez szybę mogę śmiało sobie oglądać Saturna, to jaki byłby widok przy dobrym seeingu i na zewnątrz w pow. 240x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając UWANa 7, to może nie celować w 6mm

 

nie wiedziałem, że masz już 7mm ...

różnica w powiększeniu 29x to jest raczej nie wielka zmiana przy tak dużych powiększeniach (ja stosuje 2 okulary pomiędzy którymi różnica wynosi 32x, ale są to małe powiększenia i wykorzystuje drugi do podbicia kontrastu (przyciemnienia tła) przy rozległych obiektach). 240x to sam sprzęt wyciągnie na planetach i Księżycu, pozostaje kwestia seeingu.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, myślałem że UWAN wystarczy mi do obserwacji planet, ale to powiększenie jakie uzyskuję to jeszcze nie jest to, czego bym oczekiwał (choś UWAN nie był kupowany z myślą o planetach). Tak sądziłem, że 5 będzie chyba w sam raz. Dzięki ade za pomoc!

 

p. s. czy coś takiego mi wystarczy do precyzyjnego ostrzenia?

 

http://deltaoptical.pl/naped-do-wycigu-sky-watcher,d811.html

 

Mam to i bardzo sobie chwalę, uważam że jest to lepsze od jakiegokolwiek wyciągu z microfocuserem, bo podczas ostrzenia nie ma się fizycznego kontaktu z tubą, przez co nie wprowadza się dodatkowych drgań.

Jedyna wada tego motofocusera jest to, ze pomimo wybrania najwiekszych obrotow i tak dosc wolno chodzi, ale generanie sprawia to problem jedynie przy zmianie okularow.

 

Co do różnicy między UWAN 7mm i NLV 6mm to, mając obydwa, możesz się rozczarować tym drugim, gdyż będziesz miał znacznie mniejsze pole widzenia a power bardzo podobny. Z tego powodu radzę Ci wziąć 5mm, może i będziesz z niego korzystał rzadko, ale gdy trafi się dobra widoczność, powinieneś być zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałem, że masz już 7mm ...

różnica w powiększeniu 29x to jest raczej nie wielka zmiana przy tak dużych powiększeniach (ja stosuje 2 okulary pomiędzy którymi różnica wynosi 32x, ale są to małe powiększenia i wykorzystuje drugi do podbicia kontrastu (przyciemnienia tła) przy rozległych obiektach). 240x to sam sprzęt wyciągnie na planetach i Księżycu, pozostaje kwestia seeingu.

 

Pozdrawiam

 

lech

 

Rozumiem, mam teraz poważny dylemat...450 zł, na sprzęt który użyję może tylko kilka razy w roku...przemyślę to.

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie moi drodzy, jest jeszcze jedna kwestia... nie posiadam soczewki barlowa, może pójść w tym kierunku?? Zakupić po prostu takiego barlowa

http://deltaoptical.pl/celestron-ultima-barlow-2x,d310.html i ewentualnie pobawić się i potestować powiększenia z tymi okularami które już posiadam, co Wy na to?? Byłoby to jakieś wyjście z sytuacji?? Do testów miałbym okulary: LVW 13, SP 10 i UWAN 7, czy to miałoby sens? Taką opcję doradził mi gryf188, wydaje mi się że to nie głupi pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem synte 8'' i LV 5mm. Dosyc szybko sprzedalem 5mm. Glownie dlatego, ze na planetach plossl 10mm + barlow soligora 2'' dawal identyczne obrazy (na marsie podczas opozycji nie widzialem najmniejszej roznicy). Poza tym takie powiekszenie rzadko dalo sie wykorzystac. Ale jak juz byla dobra noc, z super seeingiem, to daloby sie przypowerowac jeszcze wiecej.

 

Drugim powodem bylo to, ze chcialem uzywac tego powiekszenia tez do niektorych gromad kulistych i malych zwartych mglawic planetarnych. Niestety do tych celow 240x to bylo ciut za duzo a 140x (w70 8,6) ciut za malo.

 

Szczerze mowiac nie wiem, co bym zrobil na Twoim miejscu majac juz 7mm okular. 6mm to mala roznica, ale moglbys go uzywac do planet jak i kulistych czy malych planetarnych, a z drugiej strony 5mm to juz wieksza roznica powerowa ale za to do kulistych bedzie bezuzyteczny a i male planetarne beda juz troche zamazane i pewnie czesciej bedziesz uzywal do nich 7mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojej Synty kupiłem LV5. Nie patrzyłem tym przez szybę w oknie ponieważ nie miałem do tego odwagi. Za to profanuje go obserwując z balkonu ;).

Z racji, że nie mam innych okularów oprócz tych z kompletu Synty, to do planet i księżyca jest on moim jedynym tego typu okularem. Jestem z niego bardzo zadowolony. Co do seeingu to tylko sporadycznie zdarza się, że nie mogę z tego Vixena korzystać.

Aha. No i większość zdjęć tworów księżycowych i planet robię właśnie tym, a obraz ostrzę ręcznie. Dla mnie jest OK. Jedyny problem to muszla oczna która jest niewygodna - Noszę okulary korekcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupić po prostu takiego barlowa

http://deltaoptical.pl/celestron-ultima-barlow-2x,d310.html i ewentualnie pobawić się i potestować powiększenia z tymi okularami które już posiadam, co Wy na to?? Byłoby to jakieś wyjście z sytuacji?? Do testów miałbym okulary: LVW 13, SP 10 i UWAN 7, czy to miałoby sens? Taką opcję doradził mi gryf188, wydaje mi się że to nie głupi pomysł...

 

Dobry barlow nie jest zły i ogólnie warto zainwestować parę złotych w jakiegoś przyzwoitego z soczewkami apochromatycznymi lub długiego z soczewkami achromatycznymi. Tego podlinkowanego przez Ciebie celestrona (ma soczewki apo) nie macałem, ale z tego co można wyczytać w sieci to wypada on bardzo przyzwoicie (między innymi: szczątkowa aberracja, dobra transmisja światła, nie degraduje obrazu itp.). Do tego ma kompaktowy rozmiar co podnosi wygodę jego użytkowania, w odróżnieniu np. od podobnego jakościowo vixena deluxe (długi z soczewkami achromatycznymi). Podsumowując myślę, że pomysł gryfa jest trafiony.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, najprawdopodobniej zakupię jakiegoś barlowa...ta opcja będzie chyba na początek dla mnie najlepsza. Będzie może więcej możliwości:)

Chciałem Vixena ale jest jakby dla mnie trochę za długi...i wybrałem tego Celestrona (na razie niestety niedostępny w DO).

Dziękuję wszystkim za pomoc w podjęciu decyzji.

p.s co do obserwacji przez szybę okna w pokoju, to zdarzyło mi się to raptem 2x, będąc już w piżamie i więdząc, że chmury zaraz zdominuję niebo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam pozyczonego Barlwa Soligora. Powiem tak. Probowalem go w Maku f/11.8 i w Refraktorze f/5. Ogolnie w sumie niezly pomysl bo de facto podwaja liczbe okularow. Sprawdzalem z plosslami, SWANem i Lantanem. W sumie dobrze wspolpracuje z okularami. Wiadomo ze do Maka sie nie nadaje ze wzgledu na dluga ogniskowa ale do refraktorka 80 f/5 jest w sam raz:-) Dobrze sie Saturna obserwuje w tandemie NLV9m plus Barlow w 80/400

Dobrze ze o tym pomylales. Jedyny minus tego Barlowa, co ja mam to to, ze nieco aberracji chromatycznej w Maku sie pojawilo jak dalem SWANa 15. Ale ty chcesz lepszego barlowa wiec powinno byc ok. Ma dobre opinie

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robsonie999 czytałeś te testy?

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7788

 

Bezpośredniego linka Ci nie dam, bo nie wiem czy to teraz nie jest zabronione.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Jak będą stabilne warunki pogodowe, to możemy zrobić ustawkę jeśli zechcesz, polukasz przez mojego LV5 a ja przez twego UWANA bo chodzi mi on po głowie od dłuższego czasu :) Jak będziesz chciał to możesz "wpaść" nawet na mój ogródek... Test polowy, to test polowy...

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak późno??? :huh: Barlow już zamowiony! Szkoda, ale nic to możemy się spyknąć jak się wypogodzi i porównać te swoje szkła. Mimo wszystko 5 chętnie bym zobaczył, a UWAN, jeszcze nawet dobrze nie przetestowany przez tę cholerną pogodę :D . Narazie

 

Testy oczywiście przeczytane...dzięki!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pożałujesz zakupu tego Barlowa, robson. Mam go i użyłem go (niestety, parszywa ta nasza pogoda) tylko raz na Księżycu z LVW 8mm. Pomijając fakt, żę bez filtra wypalasz oko :D , to obrazy z balkonu i nie wychłodzonego teleskopu już były urzekające. Trochę to wszystko pływało, ale momentami dało się zobaczyć na prawdę rewelacyjny obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji...powiedzcie mi jeszcze, czy przy obserwacji np Księżyca przez okular uwan 7 + barlow, zachowam pole 82 st?? Nie znam się jeszcze za bardzo na tych zależnościach optycznych w astronomii.

 

 

Pytanie nieaktualne...pole widzenia okularu jednak się nie zmienia, super!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.