Skocz do zawartości

Mój szkicodorobek


Gość ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pewnie zauważyliście po dłuższej nieobecności wznowiłem swoją aktywność na AF. Wychodzę z założenia: znów pisze na 3 forach...mamy przecież M.R.A. trzeba pokonywać podziały i uprzedzenia. B)

 

Kiedyś zamieszczałem już tu swoje szkice...ale przez te 2 lata nazbierało się trochę nowych.

Zatem umieszczę w tym wątku kilka, moim zdaniem wartych pokazania.

 

 

1) Łańcuch Markariana.

 

markaeian.jpg

 

2) M101

 

101nowasl5.jpg

 

3) Omega

 

omegallbw1.jpg

 

4) Mgławice w Orionie

 

m42.jpg

 

5) Triplet Smoka

 

post-1723-1240393613_thumb.jpg

 

6) Drugi triplet Lwa

post-1723-1240393602_thumb.jpg

 

 

7) Veil i Palec Boży

 

veil-szkic-prezent.jpg

veil.jpg

 

 

8) I na koniec szkic kontrowersyjny- zbyt dużo widać...(trochę zbyt miodny)

post-1723-1240394034_thumb.jpg

 

 

Pozdrawiam serdecznie Ignis

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, tak się zastanawiam...hmmm......skąd Wy bierzecie siły i czas na działalność na tylu forach astronomicznych (nieraz sobie wchodzę na różne)? Bardzo mnie to nurtuje i intryguje. Ja jestem zalogowany tylko na tym forum, a wciąż mi brakuje czasu i robię wszystko, aby uwolnić się nieraz od tego medium :)

Czy to trzeba aż tak do szpiku kości przesiąknąć tym hobby, czy poprostu potrafisz tak zorganizować sobie czas i życie...?

robson

 

p. s. szkice przepiękne, widziałem je już wcześniej wszystkie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ignis, tak się zastanawiam...hmmm......skąd Wy bierzecie siły i czas na działalność na tylu forach astronomicznych (nieraz sobie wchodzę na różne)? Bardzo mnie to nurtuje i intryguje. Ja jestem zalogowany tylko na tym forum, a wciąż mi brakuje czasu i robię wszystko, aby uwolnić się nieraz od tego medium :)

Czy to trzeba aż tak do szpiku kości przesiąknąć tym hobby, czy poprostu potrafisz tak zorganizować sobie czas i życie...?

robson

 

p. s. szkice przepiękne, widziałem je już wcześniej wszystkie!

 

Różnorodność zawsze wiele wnosi.. zamykanie się w jednym quasi-środowisku uwstecznia :rolleyes:

 

 

oszwmordeczke! a myślałem że widziałem veila... ale to był jakiś nędzny cień w porównaniu do tego co ty widziałeś :)

 

Widać widać.. i to bez szachrajstwa i miodności.. starczy mieć swana 40mm , UB 2" , lustro 305mm oraz odrobinę cierpliwości by przysiedzieć na zydlu tę godzinkę potrzebną na wychwycenie każdego farfocla. ;)

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnorodność zawsze wiele wnosi.. zamykanie się w jednym quasi-środowisku uwstecznia :rolleyes:

 

 

 

 

Absolutnie, nie mogę się zgodzić! Przynajmniej w moim przypadku :) To moje początki w tym światku astro, chcąc jakoś pomóc sobie w rozwijaniu moich zainteresowań, postanowiłem poszukać jakiegoś forum odnośnie astronomii. Wyszukiwarka wskazała to astroforum, więc po prostu zalogowałem się i tak zostało. Na pewno nie uwsteczniam się, co więcej wydaje mi się, że się właśnie rozwijam :rolleyes: , ale pewnie znajomość większej liczby takich społeczności na pewno znacznie przyspieszyłoby ten rozwój.

Pozdrawiam

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać widać.. i to bez szachrajstwa i miodności.. starczy mieć swana 40mm , UB 2" , lustro 305mm oraz odrobinę cierpliwości by przysiedzieć na zydlu tę godzinkę potrzebną na wychwycenie każdego farfocla. ;)

Hmm to ja opowiem taka krotka hisotie: ciemne niebo (6,5m) synta 8''. Veila jakos tam widac - takim tam cien. ;)

 

Wkrecilem UHC lumicona i az powiedzialem WOW, jednak co filterek to filterek. Fajnie widoczna struktura itd. Znajomy (teha) powiedzial mi - masz wkrec sobie moj O III.... :wow: Kolosalna roznica. Gdybym sam nie zobaczyl, to bym nie uwierzyl. Widac wszystko - kazdy farfocel, kazdy zawijas - wszystko. I to w osmiu calach. Na Veilu roznica miedzy UHC a O III byla wieksza niz miedzy brakiem filtra a UHC. Dlatego kazdemu polecam spojrzec na Veila przez O III - naprawde warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to ja opowiem taka krotka hisotie: ciemne niebo (6,5m) synta 8''. Veila jakos tam widac - takim tam cien. ;)

 

Wkrecilem UHC lumicona i az powiedzialem WOW, jednak co filterek to filterek. Fajnie widoczna struktura itd. Znajomy (teha) powiedzial mi - masz wkrec sobie moj O III.... :wow: Kolosalna roznica. Gdybym sam nie zobaczyl, to bym nie uwierzyl. Widac wszystko - kazdy farfocel, kazdy zawijas - wszystko. I to w osmiu calach. Na Veilu roznica miedzy UHC a O III byla wieksza niz miedzy brakiem filtra a UHC. Dlatego kazdemu polecam spojrzec na Veila przez O III - naprawde warto.

 

To po co ja kupiłem Orion UltraBlock? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pewnie zauważyliście po dłuższej nieobecności wznowiłem swoją aktywność na AF. Wychodzę z założenia: znów pisze na 3 forach...mamy przecież M.R.A. trzeba pokonywać podziały i uprzedzenia.

 

nawet nie wiesz jak się cieszę z tego powodu... i pewnie nie tylko ja :)

Mam problem chyba podobny do robsonowego, czyli zbyt mało czasu i zbyt wiele ciekawych rzeczy na samym AF (na który - z powodu obecnego nawału pracy i tak wchodzę z wyrzutami sumienia).

 

B)

Kiedyś zamieszczałem już tu swoje szkice...ale przez te 2 lata nazbierało się trochę nowych.

Zatem umieszczę w tym wątku kilka, moim zdaniem wartych pokazania.

 

...a z tego powodu jeszcze bardziej :)

Cieszę się, że znów na AF będzie aktywny ktoś, od kogo wiele się nauczyłem i dowiedziałem zarówno o 12calowcach, jak i o szkicowaniu.

Na moje popełniłeś tylko jeden błąd w tym poście - wrzuciłeś wszystkie szkice do jednego posta, a chciałoby się choć symbolicznym "dokarmianiem" skomplementować każdy jeden z osobna.

Swoją drogą, szkice astronomiczne (w zasadzie powinienem napisać: szkice DS-ów) są dość specyficzne, bo zdecydowanie różnią się od rysowania "nieastronomicznego". Obiekty są na tyle nieskomplikowane, że można do nich podchodzić bez wieloletniej praktyki rysunkowej, natomiast trzeba nauczyć się patrzeć i wyłapywać takie niuanse, jakich i w szkołach plastycznych nie uczą. I widać w Twoich szkicach, że patrzeć i wyłapywać niuanse potrafisz.

Naprawdę, wielkie słowa uznania!

 

pozdrawiam

Panasmaras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie, nie mogę się zgodzić! Przynajmniej w moim przypadku :) To moje początki w tym światku astro, chcąc jakoś pomóc sobie w rozwijaniu moich zainteresowań, postanowiłem poszukać jakiegoś forum odnośnie astronomii. Wyszukiwarka wskazała to astroforum, więc po prostu zalogowałem się i tak zostało. Na pewno nie uwsteczniam się, co więcej wydaje mi się, że się właśnie rozwijam :rolleyes: , ale pewnie znajomość większej liczby takich społeczności na pewno znacznie przyspieszyłoby ten rozwój.

Pozdrawiam

Robson

 

Zgadzam się z Tobą w 100% robson. AF jest również moim pierwszym i w zasadzie jedynym forum na którym się udzielam. Choć zarejestrowany jestem na jeszcze jednym. Twierdzenie, że działanie tylko na jednym forum uwstecznia jest co najmniej dziwne. Aczkolwiek na pewno ignisdei ma rację w jednym - ASTRO POWINNO ŁĄCZYĆ LUDZI Z RÓŻNYCH FORÓW, A NIE DZIELIĆ!!!!!!

PS. ignisdei, Łańcuch Markariana jest zajefajny... :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasie....koledzy.....bardzo dziękuje za miłe powitanie a właściwie reborn :rolleyes:

Co do karmy :D :D :D :D Ja nie zwracam aż tak uwagi na te punkty (mogły by ich tak naprawdę nie być)..choć z drugiej strony miło jest czasem dostać plusika ;) trochę człowieka pozytywnie nastraja.

Cha cha, dość mnie już nakarmiliście przez te 2 tygodnie.

 

Co do forów - piszmy o astronomii i nie uprawiajmy polityki...a wyjdzie nam na dobre.

Oficjalnie uznaje się, że człowiek żyjący w stresie żyje krócej, pompa się szybciej zużywa.

Po co karmić się złością i nienawiścią. Cholercia większość z nas to niepoprawni romantycy rozkochani w niebie....jestem jednym z nich.

Jak mawiał Stuhr w Sexmisji

" W związku z zaistniałą sytuacją, no że znaleźliśmy się tutaj jako przedstawiciele dwóch (forów), bądź co bądź, jako humanista chciałem ..."

Co tu wiele gadać niebo jest piękne a my jesteśmy nim zauroczeni.

POZDRAWIAM SERDECZNIE

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Veilu roznica miedzy UHC a O III byla wieksza niz miedzy brakiem filtra a UHC. Dlatego kazdemu polecam spojrzec na Veila przez O III - naprawde warto.

a powiedzcie czemu są dwa rodzaje O III i to tej samej firmy?

Filtr wąskopasmowy Baader O-III 2"

Filtr Baader Narrowband O-III (8.5nm) CCD 2"

z nazwy wynikałoby że do wizuala to ten pierwszy :P ale o co właściwie chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz sam sobie odpowiem :) (ale może się jeszcze komuś przyda ta informacja)

z wykresów na tej stronce wynika że wersja CCD dodatkowo odcina podczerwień (co ma sens przy fotografii) ale przez to ma minimalnie mniejszą transmisję w paśmie OIII.

 

edit:

no i kurde, mając wykresy trudno nie zauważyć, że baader przepuszcza węższe pasmo niż lumicon i astronomik. a OIII to dwie linie i sprawia to wrażenie że w baaderze ta druga się mieści "na wcisk" :P

czy to jakoś przekłada się na obraz w wizualu? szukając odpowiedzi trafiłem na wątek http://astro-forum.org/Forum/Baader-OIII-a...III-t25550.html ale odpowiedzi tam nie było... chociaż porównując zdjęcia z testu na astronocach, lumicon daje jaśniejszy obraz.

czy ktoś robił bezpośrednie porównanie baader-lumicon w wizualu?

 

a w ogóle to moje dwa posty bardziej pasują do tamtego wątku niż do szkiców, może by je tam przenieść? :rolleyes:

Edytowane przez szuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.