Skocz do zawartości

Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam byłem pierwszy raz.

Wpadłem do domu o 20.30 , spakowałem się migiem i w drogę.

Jadę, jadę... coraz ciemniej, nic nie widać (tylko jakiś gości, którzy stali na awaryjnych bo potrącili sarnę). Patrzę - parking jest, łączka jest... to chyba tu. Ale ani żywego ducha (nie licząc drecha z panienką w tuningowanym Golfie i imprezy przy ognisku po drugiej stronie drogi).

Postałem chwilkę i doszedłem do wniosku, że nawet jeśli to nie tu, to ja to chromolę i się rozstawiam :)

Zmontowałem telepa i wtedy przyjechał jakiś samochód a nikłe czerwone światełko bijące od jego właściciela, który wykaraskał się ze środka, powiedziało mi: \"Tak, to jednak tu\" ;) To był exec.

Potem przyjechała cała grupa...

W sumie swoim telepem nie popatrzyłem dużo. Sporo czasu zajęło składanie LB16 - pouczająca sprawa jak sie okazało ;). Trochę porównywaliśmy widoki z różnych teleskopów 16\" Krzysztofa, execowa 12\" i moja 10\" (która nota bene wyglądała przy 16\" jak szukacz).

Z duszą na ramieniu sprawdzaliśmy z exekiem co się dzieje gdy do teleskopu skolimowanego moim (home made) laserowym kolimatorkiem wsadzamy execowy-firmowy... Na szczęscie okazało się, że jest dobrze ;) Uffff...

 

No i przekonałem się, że muszę kupić sobie szukacz z kątówką (tylko taki co pokazuje ostre obrazy :P a nie taki jak execa :D ) i koniecznie krzesełko do prasowania :)

 

Seeing był raczej kiepski - trudno może następną razą będzie lepiej.

 

Strasznie mnie ciągnie, żeby się i dzisiaj wybrać, ale moja druga połowa nie byłaby zbyt zadowolona. Zostanę na wszelki wypadek :P;)

 

Pozdrawiam wszystkich

-Grzesiek

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiliśmy mały błąd skręcając w prawo w drogą z tablicą Sobótka. Trzeba było przejechać to skrzyżowanie i cały czas prosta droga doprowadzi nas do centrum.

 

Dzięki chłopaki za pomoc, szczególnie Zbytowi za wzięcie imbusa :) i wskazówki co do regulacji wyciągu. Bez pomocy gmalana :Salut: pewnie bym walczył z kolimacją przez pół nocy, choć wydawało mi się, że temat opanowałem. Okazało się też, że producent Ligthbridge'a zatrudnia niezbyt rozgarniętych Chińczyków, co to na odwrót skręcają szukacze. Teraz tylko musze dokupić akumulator 12V, parę kilo ciężarków, pół wiadra magnesów, trochę materiału na kratownicę, platformę od Leszka itd. itp.

 

Poprawiła się moja opinia o kitowym Meade 26mm. Obserwując pod domem się do niego zniechęciłem, pod ciemniejszym niebem wyszło, że to jednak całkiem fajny okular i tworzą zgraną parę z 17mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo zacnie.

 

Chociaz na poczatku jak przyjechalem i zobaczylem niebo (takie se) to myslalem ze bedzie slaba noc. Na szczescie po godzinie przejrzystosc sie poprawila (czy moze to cirrusy odeszly?). Seeing caly czas byl bardzo slaby, ale DSy dalo sie wylawiac.

 

Tej nocy padlo duzo roznych obiektow. Wszystkich eMek i NGC z Panny/Warkocza nawet nie ma co wyliczac. Z ciekawszych rzeczy to zadowolony jestem, ze udalo mi sie rozbic M68, ktora pelzala tuz nad horyzontem. Podobala mi sie powieka w M64, ladne bylo Sombrero - porownywalne z Igla.

 

Mysle, ze wszystkim podobala sie M51 z dobrze widocznym wirem i widocznym pomostem. W 16'' pomost byl po prostu oczywisty. Troche czasu spedzilem przy M81. Nigdy specjalnie nie 'badalem' tej galaktyki, ale tym razem widac bylo ramiona wyraznie odcinajace sie od jadra.

 

Generalnie bylo bardzo sympatycznie - ekipa 7 osob. Sprzetu bylo (aperturowo) duzo - wliczajac w to maka 5'' i Edka 3'' to i tak sprzetu bylo srednio po 11'' na glowe :szczerbaty: Calkiem niezla srednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bylo bardzo sympatycznie - ekipa 7 osob. Sprzetu bylo (aperturowo) duzo - wliczajac w to maka 5'' i Edka 3'' to i tak sprzetu bylo srednio po 11'' na glowe :szczerbaty: Calkiem niezla srednia.

wychodzi na to, że zaniżyłem średnią :szczerbaty:

obiecuję, ze następnym razem też zaniżę :ha:

ale zamiast 5" zabiorę 7"

 

inna sprawa, że nawet LB10" wyglądał skromnie ... tak jakoś minimalistycznie B)

do czego to doszło?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inna sprawa, że nawet LB10" wyglądał skromnie ... tak jakoś minimalistycznie cool.gif

Luzik ZbyT, następnym razem rozbijemy się w drugim rogu pola i nie będziemy się przyznawali do tych festyniarzy ;)

 

Ktoś mnie kiedyś spytał czy z teleskopami jest tak samo jak z samochodami. A kto jeździ czarnym BMW? :D - wiadomo "duża klatka, mały ptaszek" :P;)

Pozdrówko wszystkim

-Grzesiek

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: po trzeciej, jak wrocilem z Tapadel to sie okazalo ze u mnie pod domem (5km pod Wrockiem) zasieg (oceniajac pobieznie) jest mniejszy o mniej niz 1 magnitudo w porownaniu do Tapadel :blink: Tak na oko to ok 0,7 mniej niz na Tapadlach.

 

Ja za chwile ide odsypiac wczorajszo-dzisiejszy wyjazd a w nocy znowu powalcze, ale tym razem spod domu. Jak cos to zapraszam. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dałoby się zrobić tak, by w temacie Astro-Forum.org > Społeczność > Zloty i spotkania lokalne > Wrocław zrobić podtemat Wyjazdy albo wręcz Tąpadła tak, by można było tam tworzyć nowe wątki, które nazywalibyśmy np Miejsce i Data wypadów?

(innymi słowy o jeden szczebelek w drzewku struktury forum więcej)

Jak myślicie?

-G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie zakładam nowego tematu, ale proponuję mobilizację!

Z soboty na niedzielę mamy szansę pożegnać z przytupem sezon 2008/2009 - szykuje się bezchmurne niebo.

Kolejną noc bez Księżyca zobaczymy dopiero po przesileniu, gdzieś w drugiej połowie lipca.

 

Tąpadła od 22.00 w sobotę?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam nadzieje ze i dla mnie znajdzie się kawałek miejsca, chciał bym pojawić się dziś, poznać wszystkich no i oczywiście porównać sprzęty :)

 

Tylko prosił bym o dokładne współżędne geograficzne jesli ktoś zna, wtedy bym wklepał sobie do nawigacji.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez jordan87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to, że pogoda zlitowała się nad nami :banan:

to jak? Jedziemy?

Donald o 21:30?

 

Mam nadzieje ze i dla mnie znajdzie się kawałek miejsca, chciał bym pojawić się dziś, poznać wszystkich no i oczywiście porównać sprzęty :)

 

Tylko prosił bym o dokładne współżędne geograficzne jesli ktoś zna, wtedy bym wklepał sobie do nawigacji.

miejsca jest dość dla wszystkich

miejscówka to parking na przełęczy pod Tąpadłami. Współrzędnych nie znam. Sprawdzę jak będę na miejscu :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś nie jadę.

 

 

Jadąc od sulistrowiczek mijam Tompadła czy gdzieś przed tą miejscowością, bo z tego co rozumiem ten parking jest gdzieś przy tej drodze pomiędzy Sulistrowiczkami a Wiry.

Please ... to są Tąpadła

 

Tąpadła miejscówka

To ta łączka na lewo od samochodów. W najwyższym miejscu na trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.