Skocz do zawartości

Z czego wykonać tubus?


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może z Was ktoś kiedyś przerabiał problem rozszerzalności cieplnej tubusu do teleskopu.

Z czego wykonać tubus do refraktora o średnicy 105mm.

Mam tubus wykonany z aluminium ale to jest lekka porażka właśnie ze względu rozszerzalności cieplnej tego materiału.

W trakcie fotografowania gdy temperatura spada o kilka stopni trzeba bawić się z ustawianiem ostrości nawet kilka razy.

Dlatego chciałem wykonać sobie nowy tubus. Pytanie brzmi z czego będzie najlepszy?

Dodam, że rozszerzalność aluminium na długości 1m przy różnicy temperatur 10 stopni wynosi 2,3mm.

 

pozdr Adamo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dodam, że rozszerzalność aluminium na długości 1m przy różnicy temperatur 10 stopni wynosi 2,3mm.

 

pozdr Adamo

 

Nie jest to przypadkiem dla różnicy 100 stopni? Czyli dla 10 stopni i rury metrowej byłoby 0,23 mm.

Znalazłem gdzieś, że rozszerzalność liniowa dla poszczególnych materiałów wynosi:

dla aluminium - 0,023 mm/m•K

dla PCV - 0,08 mm/m•K

dla polipropylenu - 0.15 mm/m•K

dla stali - 0.012 mm/m•K

dla miedzi - 0.0165 mm/m•K

Zatem dla 10 stopni trzeba te wartości przemnożyć przez 10. Najkorzystniej wypada chyba stal. Niestety lekka nie jest.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może z Was ktoś kiedyś przerabiał problem rozszerzalności cieplnej tubusu do teleskopu.

Z czego wykonać tubus do refraktora o średnicy 105mm.

Mam tubus wykonany z aluminium ale to jest lekka porażka właśnie ze względu rozszerzalności cieplnej tego materiału.

W trakcie fotografowania gdy temperatura spada o kilka stopni trzeba bawić się z ustawianiem ostrości nawet kilka razy.

Dlatego chciałem wykonać sobie nowy tubus. Pytanie brzmi z czego będzie najlepszy?

Dodam, że rozszerzalność aluminium na długości 1m przy różnicy temperatur 10 stopni wynosi 2,3mm.

 

pozdr Adamo

 

 

Myślę że kolokwialnie mówiąc włókna węglowe będą miały najmniejsze współczynniki rozszerzalności aczkolwiek one tanie nie są....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie szlifowania grubym proszkiem ;) ale zastanawiałem się nad tubusem do którego to wsadzę. Będzie to laminat - maty z włókna szklanego sklejane żywicą epoksydową. Z tego robi się m.in. kadłuby jachtów. Najpoważniejszą wadą jest trudność w wykonaniu takiego tubusu. Jest to trochę roboty ale IMHO warto. Oczywiście gotowa rura wykonana z włókna węglowego jest lepsza ale trzeba skalkulować czy jej cena przypadkiem nie przekracza kilkukrotnie kosztu laminatu wliczając czas wykonania.

Wykonanie samodzielne ma tą zaletę, że przy odrobinie wprawy i pomysłowości, tubus i wręgi (bafle) będą stanowiły jednolitą całość. W ogóle można dać ponieść się fantazji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma w sprzedaży rur kartonowych o średnicy, która byłaby dobra do tego refraktora?? Jest to chyba najlepsze rozwiązanie nie tylko ze względu na cenę, ale i wspomnianą rozszerzalność cieplną. A i waga będzie niewielka w przypadku takiej rury.

 

Mateusz

 

PS. Do swojego Newtona planuje zrobić tubus kartonowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideał to tubus z włókna węglowego.

Matę można kupić na Allegro.

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=630925293

Nasycić żywicą zwinąć na jakiejś rurce.

Widziałem gdzieś w sklepie internetowym gotowe rury z mat węglowych sprzedawane na metry , ale w Stanach, niestety.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.