Skocz do zawartości

Bolid 25.05 19:47UTC


Mateusz_R

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Dosłownie przed chwilą widziałem jak dla mnie niesłychanie ciekawe zjawisko w atmosferze. Siedząc w pokoju i czytając książkę zobaczyłem w oknie świecący obiekt. Na początku myślałem, że to samolot jednak podszedłem do okna i zobaczyłem, że samolot to raczej nie jest, bo całe świeci na kolor żółto-pomarańczowy, zostawia jasną smugę i co ważne rozpada się na mniejsze części( z mojej perspektywy wyglądało to jak iskry). Mnie zadziwił jednak czas trwania tego zjawiska - około 10 sekund!

 

Czy ktoś widział w tym czasie coś podobnego w tym czasie?(21:47CEST).

Dodam, że mieszkam w centrum woj. lubelskiego, współrzędne 51° 4' 13'' N 23° 11' 01'' E, obiekt był widoczny w północnej części nieba, przemieszczał się mniej więcej z zachodu na wschód(w dużym przybliżeniu).

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOLID !!! wyszedłem na taras trzymając lornetkę w łapkach, a tu przepiękny bolid .

Obserwowany najpierw bez sprzętu, w końcowej fazie patrząc przez lornetkę, rozczłonkował się na kilka kawałków i spalił się, przeleciał m.in. przez Lutnię, widział ktoś???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tej godzinie, widziałem ten bolid, napisałem z pośpiechu w dziale "obserwacje" - może admin przeniesie.

 

Bolid rozczłonkował się na jakieś 10 części i akurat na ten końcowy moment przyłożyłem do oczu lornetkę 10x 50.

 

Tego widoku, chyba nie zapomnę do końca życia. Jestem w szoku.

 

Przeleciał przez Lutnię . Nadlatywał z zachodu na wschód.

 

Dosłownie przed samym przelotem bolida, cofnąłem się do pokoju po lornetkę, po tym ,jak zaobserwowałem majaczącą

 

Vegę. Ależ mam szczęście.

 

 

P.S. I tym sposobem, humor poprawiony na rok cały. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dzisiaj bawiłem się kompaktem i zrobiłem takie oto zdjęcie

 

Meteor1.JPG

 

dla porównania

 

Meteor2.JPG

 

okolice Lwa godzina 22:50; zmniejszony do 45%

ślad dość nieregularny. Czy to meteor?

zjawiska niestety nie widziałem bo byłem zajęty ręcznym prowadzeniem

 

pozdrawiam

 

EDIT

właśnie sprawdziłem, że zegar w aparacie spieszy się 6 minut czyli zdjęcie z 22:44

ładna godzina :D

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D:D widzialem go również, - wtedy z kumplem jak byla o wielka kula... mialem wrazenie ze upadnie w calosci na ziemie... niestety sie rozpadl na 3-4 duze kawalki ktore splonęły, i z 6 plonących iskier.szczątki jakieś są na pewno! nie zdążylem zdjecia zrobic ale moge narysowac... szczatki byly pieknie widoczne, jak myslicie czy duzo mogą byc nawet male szczątki warte? pierwszy raz w zyciu takie cos widzialem.piękny był, jasny żołty pomarańczowy..;] ..;D Edytowane przez mlody376
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja około 5 miesięcy temu również widziałem bolid, około 2 w nocy. Ładnie się zaczęło niby punkcik który stopniowo się rozjaśniał i ciągle leciał a gdy doszedł on już do pełnego rozbłysku bardzo szybko zgasł. to również trwało około 7-10 sekund:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez widzialem go!..., Niesamowity byl, takiego wolnego nigdy na filmie nawet nie widzialem. Widzialem go w Warszawie w okolicach Hali Banacha. Wygladalo to jak flary z samolotu :o ... sam nie wiem, wiec nie pisalem wczesniej o tym... No samolotu nie widzialem wiec? :unsure: . Strasznie wolne to bylo. Zolte iskry z kawalkami ognistych kulek. Dokladnie o tej godzinie co wspomniales czyli tuz przed 22... Pozwolilem sobie zwizualizowac to co pamietam jak najdokladniej! Stalem oniemialy z minute... :icon_eek:

Ochotameteor.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam że oglądaliśmy to na pokazie PTMA!!! Piękna fragmentacja, między innymi dlatego uważam pokaz który wczoraj poprowadziłem za udany :), Może ktoś ma fotkę ??

 

Zjawisko faktycznie długie, mój kolega który zobaczył go pierwszy powiedział nam o tym dopiero po 3 sekundach(nie mógł wymówić słowa przez tak zwany szczekoopad), a i tak jeszcze przynajmniej drugie tyle go oglądałem. Początkowo przypominał(z relacji kolegi) jak fajerwerki, to co sam widziałem, przyrównałbym do racy, kilka główny meteor i kilka pionowo ustawionych fragmentów. Leciały dość wolno, były koloru pomarańczowego, z lekkim przechyleniem na rdze. Ślad niestety się nie utrzymał.

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.