Skocz do zawartości

Teleskop Celestron FirstScope IYA 76


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! słuchajcie, siostrzeniec mojej narzeczonej ma w niedzielę komunię. Po moim ostatnim "pokazie" nieba, głównie Saturna teleskopem SW 80/400, chłopak stwierdził, że chciałby teleskop. Pytanie, czy Newtonik taki jak w tytule będzie dobry na początek dla 9 letniego chłopca?? Ja wiem, że to gadżet, ale może na początek coś tam nim zobaczy? Czy to tylko atrapka na biurko??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem styczności z takimi teleskopami, ale warto mieć na uwadze, że w takim wieku ciężko utrzymać dziecko na dłuższy czas w jednym zainteresowaniu i wydawanie większej kwoty jest raczej kiepskim pomysłem. Sam dobrze pamiętam, jak mając kilka lat myślałem o 100 rzeczach na raz :rolleyes: Może warto od czasu do czasu wziąć teleskop do chłopaka i niech sobie popatrzy. W ten sposób powoli i systematycznie rozwijać u niego pasje oglądania nocnego nieba. Oczywiście to takie moje przemyślenia w tej kwesti. Te komunie i same "problemy"... ;)

 

pozdrawiam

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem styczności z takimi teleskopami, ale warto mieć na uwadze, że w takim wieku ciężko utrzymać dziecko na dłuższy czas w jednym zainteresowaniu i wydawanie większej kwoty jest raczej kiepskim pomysłem. Sam dobrze pamiętam, jak mając kilka lat myślałem o 100 rzeczach na raz :rolleyes: Może warto od czasu do czasu wziąć teleskop do chłopaka i niech sobie popatrzy. W ten sposób powoli i systematycznie rozwijać u niego pasje oglądania nocnego nieba. Oczywiście to takie moje przemyślenia w tej kwesti. Te komunie i same "problemy"... ;)

 

pozdrawiam

 

Właśnie, rodzice nie chcą gier, samochodów itd...jak usłyszeli o tym teleskopie, to nawet się nie zawahali :) , tym bardziej, że ich młodszy syn(7 lat ), jeszcze bardziej lubi patrzeć w niebo. Masz rację, to może minąć bardzo szybko, a ponad 2 stówy pójdą :szczerbaty:

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że ten tytułowy to Newton 76mm? Jeśli to ma być coś małego i taniego, dla dziecka, to zdecydowanie jakiś refraktor. Mały Newton o zbliżonej aperturze pokaże mniej, a będzie trudniejszy w obsłudze i utrzymaniu [kolimacja, chłodzenie itp.] W dodatku refraktor łatwiej dostosowac do innych celow, np. obserwacje naziemne, samoloty itp., moze dzieciak sie nie znudzi zabawką. Wariant absolutne minimum to 70/500 na AZ3, 70/700 [tylko ten wystepuje głownie na paralaktykach lub kompletnie nietrafionym azymutalu celestronowskiej serii Astromaster], potem jakieś długoogniskowe 80-tki [80/900] i wreszcie 90/900. 80/400 jest dla mnie nieco kontrowersyjny jako podstawowy sprzęt, gdyż tak krótka ogniskowa b. komplikuje dobór okularów, w istocie podrażając koszta takiego wyboru i generujac kompromisy na optyce.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup mu jeszcze filtr słoneczny:) żeby poszerzyć trochę możliwości teleskopu:)

 

Hmm...i jeszcze jakis mgławicowy, polaryzacyjny na łysego, przeciw LP, bo chłopak w centrum miasta mieszka...pyrek, to może niech rodzice mu dokupują :lol: ...sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...05az2,d707.html

taki sprzęt byłby chyba na początek najlepszy dla 9 latka,

jak myślicie??

 

Krzysiek81 jakiś czas miał ten sprzęt, więc zapytaj go może do czego to się nada... Ale podejrzewam, że da się przez niego sporo zobaczyć na początek, szczególnie jeśli chodzi o obiekty Układu Słonecznego. Najwyżej na DSy będzie przychodził do wujka :lol:

 

Hmm...i jeszcze jakis mgławicowy[...]

 

koniecznie Lumicona, pokaż że masz gest :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego sprzetu zamiast filtru sciemniajacego obraz, czy jakiegos anty-lp kupilbym Fringe Killera.

 

Właśnie jak to jest z tym Fringe Killerem?? Ja myślałem, że to może tylko do astrofoto, sam kupiłbym do swojego 80/400, myślałem już o tym. Chłopcu rodzice coś tam na pewno od czasu do czasu odpalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek81 jakiś czas miał ten sprzęt, więc zapytaj go może do czego to się nada... Ale podejrzewam, że da się przez niego sporo zobaczyć na początek, szczególnie jeśli chodzi o obiekty Układu Słonecznego. Najwyżej na DSy będzie przychodził do wujka :lol:

 

 

 

koniecznie Lumicona, pokaż że masz gest :szczerbaty:

 

Panasie jam nieba uchyliłbym wszystkim...bom ja dobry człek, ale Lumicona?? Toż ja zastanawiam się, czy w ogóle sobie takie ustrojstwo nabyć :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fringe killerze czytalem duzo dobrego. W jednej recenzji bylo mniej wiecej cos takiego: z achromata F5 robi cos na wzor F10. Czyli: umozliwia wieksze powery, poprawia mozliwosci focusowania przy wyzszych powerach i zmniejsza aberracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fringe killerze czytalem duzo dobrego. W jednej recenzji bylo mniej wiecej cos takiego: z achromata F5 robi cos na wzor F10. Czyli: umozliwia wieksze powery, poprawia mozliwosci focusowania przy wyzszych powerach i zmniejsza aberracje.

 

Trzeba będzie się temu przyjrzeć dokładniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym mu nie kupował folii Badera i absolutnie zakazał jakiejkolwiek obserwacji Słońca.

Zabawy ze słoneczkiem w teleskopie zostawmy bardziej świadomym użytkownikom. Zwłaszcza że taki foliowy filtr jest dość delikatny.

 

Racja! Nie będę brał na siebie żadnej odpowiedzialności! To są dzieci...po co kusić los...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.