Skocz do zawartości

Obserwacje 27 maja (rano)


Rekomendowane odpowiedzi

Wpisy z obserwacji:

1. Wstałem o 1:20 z myślą o zobaczeniu Jowisza. Jest już 2:01 a ja go nie mogę znaleźć. Trochę jestem zdezorientowany na tym niebie bo to są letnie gwiazdozbiory. :D Widziałem już M31 w moim Nikoie EX 10x50. Bez zerkania widać jasną plamkę.

2. Wyszedłem na dwór... nigdzie nie widać Jowisza... Jest! Widać go! Nad blokami! Wyraźnie jasna gwiazda! Lornetką widać że to nie jest gwiazda, a lunetą widać już okrągły glob bez szczegółów i trzy księżyce [* O * *]. Niestety, pomimo starań Neptuna nie odnalazłem. Ile tu jest gwiazdozbiorów! Łabędź, Lutnia, Delfinek, Andromeda... czuć astronomiczne lato! :)

3. Jest 3:00! Znalazłem Neptuna! Widać go tylko zerkaniem... ale jest prawdziwy! Widać go przez lunetę, gdy patrzy się "kantem" oka widać słabą gwiazdkę, która przemieszcza się razem z resztą! (Resztą tzn. Jowiszem i jego księżycami oraz z gwiazdką po prawej stronie [i trochę do góry] od Jowisza.)

4. Jest 3:11. Jakaś czerwona gwiazdka majaczy na tle łuny słońca... To Wenus! :D Jak dawno nie widziałem tej planety!

5. Jest 3:27. Widać już fazę Wenus, jakby półksiężyc? Mars! Pierwszy raz widzę Marsa! Przez lornetkę lepiej wygląda niż przez lunetę. Ale widać! :D Dzisiaj miałem szczęście! Jestem z siebie dumny co się zdarza dwa razy na rok! :D Opłacało się zrywać w nocy z łózka!

 

 

 

Zdjęcia:

wenus.jpg

marsg.jpg

jowisz.jpg

 

Pozdrowienia dla PTMA, oddziału w Lublinie i Wimmera bo odpowiadał na moje pytania o nudzących podstawach astronomii i teleskopach. Ale dzięki niemu i jego odpowiedziom gdzieś zaszedłem. :)

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oglądaliście może zakrycie Io przez Europę? Było dzisiaj od 2:51 do 2:55. I tak naprawdę widzieliście 4 księżyce, ale 2 były bardzo blisko siebie.

 

Choć o 2:00 to chyba były jeszcze dość daleko od siebie i powinny być widoczne wszystkie galileuszowe.

 

Ta gwiazdka, której jasność jest podobna do jasności ksieżyców jowiszowych to μCapricorni.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrowienia dla PTMA, oddziału w Lublinie i Wimmera bo odpowiadał na moje pytania o nudzących podstawach astronomii i teleskopach. Ale dzięki niemu i jego odpowiedziom gdzieś zaszedłem. :)

 

Cała przyjemność po mojej stronie.

Gratuluję ekscytujących i udanych obserwacji i życzę jeszcze większej satysfakcji!

Pozdrawiam.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oglądaliście może zakrycie Io przez Europę? Było dzisiaj od 2:51 do 2:55. I tak naprawdę widzieliście 4 księżyce, ale 2 były bardzo blisko siebie.

No własnie nie wiedziałem że będzie jakieś zakrycie i gdy skierowałem teleskop na Jowisza to dzieliło je już kilka sekund łuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tj.28 maja około 3.20 naszego czasu zaobserwowałem "lichutką" gwiazdkę nad Jowiszem.Powinien to być Neptun.Patrzyłem przy powiększeniu 20x70.Pogoda dopisała a jakiś aniołek astronom obudził mnie o odpowiednim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars:

30- czerwona niemigocząca gwiazdka

60- czerwona niemigocząca gwiazdka

90- rozmazana czerwona niemigocząca gwiazdka

Neptun:

30- nie widać

60- nie widać

90- widać lekką gwiazdkę ale tylko gdy się patrzy "zerkaniem"

Jowisz:

30- grubsza gwiazdka z gwiazdkami dokoła

60- mała kulka z gwiazdkami dokoła

90- wyraźna planeta, okrągła duża kulka z wyraźnymi księżycami wielkości może z 4 ściśniętych gwiazd

Wenus:

30- zdeformowana niemigocząca gwiazdka

60- lekki zarys kształtu kwadry planety

90- wyraźnie widać kwadrę planety

Saturn:

30- kremowa niemigocząca gwiazdka z majaczącą kreską po lewej i prawej stronie planety

60- widać już że to planeta i ma pierścienie

90- widać wyraźnie pierścienie, jedyna co się zmieniło od powiększenia 60 to wielkość planety ale i to nie znacznie

Merkury:

30- niemigocząca gwiazdka

60- niemigocząca gwiazdka

90- niemigocząca gwiazdka [jak się patrzy ze 3 minuty w planetę to zaczyna być widoczna faza]

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do posta siódmego to u mnie w 6" newtonie Mars przy 45x widać wyraźnie, że to kulka, jak się uprzeć to można uznać za gwiazdę, przy 60< ładna kuleczka. Neptun jeszcze nie widziałem. Jowisz przy 20x (!) piękna kulka, zupełnie nie przypomina gwiazdy 120< Widać coraz więcej szczegółów. Wenus przy 20x nie widzialem, przy 45x bez znaczenia w jakiej fazie można odróżnić od gwiazdy. 120< widoczek marzenie. Saturn 20x widoczna kulka i ledwo ledwo pierścienie, 45x Piękna tarcza, pierscienie i 4 ksiezyce (w dobrych warunkach 4), 120< Tarcza, pasy przerwa, w odpowiednim ustawieniu cassini cien pierscienia 4 ksiezyce wyraznie. Merkury 20x nie widzialem, 45x faza, 120< ładna faza ale nisko nad horyzontem, więc pływa strasznie. Dziękuję za głos :)

 

Pozdrawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez wiele lat obserwowałem "kultową" lunetką Turist 3 czyli 20x50. Po małym tuningu zwiększyłem powiększenie do około 45x

Saturn- przy 20x maleńka tarcza z wyraźnie oddzielonym pierścieniem; przy 45x tarcza już oczywista

Jowisz- przy 20x tarcza planety wyraźnie widoczna choć bez szczegółów (pewnie ze względu na jasność); przy 45x pięknie widoczne pasy

Wenus- fazy widoczne już przy 20x

Mars- przy 20x ledwo odróżnialny od gwiazdy; podczas opozycji przy 45x widoczna tarcza bez jakichkolwiek szczegółów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.