Skocz do zawartości

Kupic pozadny teleskop ?


DaVidoSS

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym państwa prosić o pomoc w wyborze teleskopu z tego linka na dole.

obecnie mam refraktor Bresser Acturus 60-700 co jest śmiechem na sali i nadaje się tylko na księżyc i sąsiadki.

Chce kupić z tej firmy w dobrej proporcji jakość-cena.

Z wyboru który mi pozostał po odfiltrowaniu, wygląda na to ze na dobry refraktor do 500 euro szansy nie mam?

Chodzi mi o planety a także o Deep Sky.Przeraza mnie rura o średnicy 20 cm i na metr długa.

SELEKCJA

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o planety a także o Deep Sky.
Może chcesz ETX-a Meadowskiego?

Pełne go-to filigranowa rurka i dobrej jakości optyka.

Napisz do gościa.. może się dogadacie

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=7&t=7898

Ten Meade to f/15 ... do DS ZA CIEMNY

 

PS.

Nie tylko na Astromaniaku, ale i na AF też dał swoje ogłoszenie.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie moge zrozumieć "za ciemny" do DS. Jedyne co się traci przy DS to pole widzenia przy minimalnym powiekszeniu - tu sie zgadzam. Przy wyzszych powiekszeniach nie ma roznicy - trzeba jedynie uzyc okularu 3 razy krotszego aby uzyskac identyczny obraz. Za to przy planetach - miodzio.

 

Ten Meade to f/15 ... do DS ZA CIEMNY

 

PS.

Nie tylko na Astromaniaku, ale i na AF też dał swoje ogłoszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Ten Meade to f/15 ... do DS ZA CIEMNY

 

PS.

Nie tylko na Astromaniaku, ale i na AF też dał swoje ogłoszenie.

Och widziałem co Polaris wyprawiał kiedyś w Trzciance z Makiem Oriona 127, co prawda f-12,1 ale jest pewne odniesienie. Wiadomo też, że wszystko zależy od odpowiedniego doboru źrenicy wyjściowej. Z okularem 40mm można tu już sporo pociągnąć..W wizualu światłosiła ma znacznie marginalne.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Co do Meade to płacisz głównie za montaż. Aczkolwiek teleskop tez jest bardzo dobry, jakkolwiek Maka nowego kupujesz za 1100. Nigdy nie widziałem montazu MEADE ale pewnie będzie bardzo fajny. Z tych co ty podałeś to bym kupował Newtona 150. 130 będzie mała. Z tym, że np. Planety w Newtonie 150/750 f/5 wypadaja bardzo blado w stosunku do Maka. Co do DS to zgadzam się z przedmówcą. jedyny problem w Maku to kwestia doboru odpowiedniego okularu. Jak się dobry dobierze to i DS się poogląda :D Aczkolwiek ten MEADE jest f/15 to już sporo. Polssle 40 mają to do siebie że w oprawie 1.25" mają pole 40 stopni- to mało. 32 mają już 50 stopni i to jest moim zdaniem solidne minimum. Aczkolwiek MEADE ma Go-To więc małe pole nie będzie przeszkadzać w znajdowaniu obiektów :lol:

 

Z tych co ty podałeś to bym brał SW 200/1000 na EQ 5. Pokaże zdecydowanie najwięcej( W małe Newtony 130 z Go-To bym się nie pchał bo co z tego że masz tam kilka katalogów obiektów, zapisanych jak Katalog Messiera bedzie trudno cały "zaliczyć"; szkoda kasy. Maka to jeszcze rozumiem)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Co do Meade to płacisz głównie za montaż. Aczkolwiek teleskop tez jest bardzo dobry, jakkolwiek Maka nowego kupujesz za 1100. Nigdy nie widziałem montazu MEADE ale pewnie będzie bardzo fajny. Z tych co ty podałeś to bym kupował Newtona 150. 130 będzie mała. Z tym, że np. Planety w Newtonie 150/750 f/5 wypadaja bardzo blado w stosunku do Maka. Co do DS to zgadzam się z przedmówcą. jedyny problem w Maku to kwestia doboru odpowiedniego okularu. Jak się dobry dobierze to i DS się poogląda :D Aczkolwiek ten MEADE jest f/15 to już sporo. Polssle 40 mają to do siebie że w oprawie 1.25" mają pole 40 stopni- to mało. 32 mają już 50 stopni i to jest moim zdaniem solidne minimum. Aczkolwiek MEADE ma Go-To więc małe pole nie będzie przeszkadzać w znajdowaniu obiektów :lol:

 

Z tych co ty podałeś to bym brał SW 200/1000 na EQ 5. Pokaże zdecydowanie najwięcej( W małe Newtony 130 z Go-To bym się nie pchał bo co z tego że masz tam kilka katalogów obiektów, zapisanych jak Katalog Messiera bedzie trudno cały "zaliczyć"; szkoda kasy. Maka to jeszcze rozumiem)

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

a jak będzie się prezentował TEN teleskop wobec np tego ETX-a i SW 200/1000 na EQ 5?

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym jednak zrezygnowanie z małego sct i zdecydowanie zakup refraktorka apo klasy 80 ED.

To szkło jest niemal tak dobre jak pełny apochromat i umożliwia skuteczne powięszenia przy dobrym seeingu do 160-200x a to do

planetek już jest zupełnie ok.

W stosunku do maka czy sct o średnicy 90-150mm pole widzenia takiego telpa będzie również o wiele większe i przede wszystkim obiekty

DS będą jasne.

Taki sprzęt w miarę rozwoju może w przyszłości służyć jako trawlerek wyjazdowy jak również guidujący teleskop przy astrofoto

a nawet telesko główny.

 

Należy upewnić się czy w takim telpie mamy szkło LPL-53 to rewolucyjne ED które stosował kilka lat temu televue a które zostało

potem wdrożone u większości producentów. Miałem okazję długo bawić się w porownanie obrazów z 80mm ED (FPL-53) z tripletem

apo TMB. Różnice są znikowe, warto zdecydowanie w to zainwestować. Same zalety.

 

Modele 80 ED z tymi soczewkami występują u większości producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ten Refraktor co wskazałeś jest już sporym sprzętem. Na DS napewno da rade Makowi 125. Wiem bo porównywałem Celestrona 150/1200 z Makiem 127. Na Planetkach bedziesz maił trochę aberracji chromatycznej, którą,jeśli Ci będzie przeszkadzać, usuniesz filtrami. Co do 200. No to refraktorek zawsze ma bardziej punktowe gwiazdki i lepszy kontrast na planetach. Za to mgiełki będa bardzo zblizone, na niewielką korzyśc Newtona w wypadku Ciemnego nieba.

Co do ED80. Niestety nie miałem okazji. Widziałem w akcji ED100 i potwierdzam piekne obrazy planet(Jowisza). nie wiem natomiast czy do wizuala nie będzie lepszy Achro 150. Różnica w aperturze jest ogromna. Fatkt kolory i punktowość gwiazd w ED to masakra ale DS juz muszą mieć średnicę. 150 akurat bedzie lepsza. Jeśli chcesz się bawić i w Planety ale też w DS to brałbym jednak refraktora 150 z tego co do tej pory podałeś. Jeśli tylko DS to może być newton 200. Z większymi telepami jest o tyle problem, że paralaktyk musi byc naprawdę solidny. Dlatego też większość ludzi idzie w Dobsony.

Co do Achro 150 to jak pytałem się o pierwszy teleskop jakiś czas temu, to jeden z doświadczonych uzytkowników zasugerował do Wizuala własnie achro 150/1200 jeśli chce miec Paralaktyka a nie dobsona. To niezły sprzet ale trzeba być świadomym jego rozmiarów, w stosunku do ETX125 to jest monstrum.

Najgorzej to jak się ma w głowie mętlik. Bo tak naprawdę jest wiele bardzo dobrych konstrukcji tylko trzeba wybrać tra najwłaściwszą dla siebie. Ja miałem prosto- Max mobilnośc i w dużej mierze Księzyc i Planety- padło na Maka :D A teraz narzeczona ma dom w małym miasteczku i jest slub, być może przeprowadzka to po slubie bedzie Newton 12" na dobsonie. Z wiadomych powodów.

Z tych co podałeś:

1. Mak 125- Max mobilności i sprzęt fajnej firmy. Bardzo Dobre obrazy planet i księzyca, przeciętne DS

2. Achro 152- Niezłe obrazy Planet i niezłe DS, wielka rura, mało mobilna

3. SW 200/100 Dobre obrazy DS, kiepskie planetki(bez filtrów, nie wiem jak z nimi). Mała mobilność.

 

Zobacz co ci najbardziej pasuje i weź pod uwage miejsce obserwacji( jesli chcesz DS a masz jasne niebo to i tak zapomnij. Galaktyki w chorzowie w Newtonie 8" jak i w 12" wyglądają biednie bo niebo jest jasne i tyle. Można śmiało je z Makiem 127 konfrontować, ale jak jest ciemno.... :rolleyes:

 

Powiedz gdzie bedziesz oglądał i z jakiego miejsca(balkon, ogród itp.)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh wielkie dzięki za te porady.Kupie chyba tego Meade 150/1200

Piotrek dzięki za wyczerpujący i jasny wykład.Z tym mętlikiem w głowie trafiłeś w 10!

Od kilku dni ślęczę przed monitorem przeszukując stosy stron astronomicznych i z każdym dniem jest gorzej.

Musze z tym skończyć bo zwariuje.

Da się jakoś zamontować do tego teleskopu kamerkę Logitech ,

lub aparat SAMSUNG lub Aparat Fujii .Mam te 3

 

Jaki jest najlepszy program do nieba?

Używam stellarium.

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzeć będę przez wielkie 3 metrowe okno z sypialni .mam piękny widok na zachód 50 stopni w pionie i 100 w poziomie.Z balkonu kiepsko(mało nieba.

Poza tym mam w planach tzw wyprawy na 1100 metrów ,polana z dala od świateł itd.Mieszkam w południowych Niemczech i jest tu nieco gorzasto.

Jak bym kupił tego Meade 150/1219+ to jakie okulary bym potrzebował na początek?

dostane chyba takie 5,5 mm, 9 mm, 14 mm und 20 mm Seria 5000 Plöss + orginalny 26mm

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwacje przez okno to nie jest najlepszy pomysł ... ale jeśli już koniecznie to adekwatnym sprzętem jest krótki refraktor. Obserwując przez okno ( oczywiście otwarte - są tacy co usiłują obserwować przez szybę :D ) - i tak nie ma szans na powiększenia większe niż kilkadziesiąt razy więc warto zrekompensować sobie to ograniczenie dużym polem widzenia i urodą obrazu. Celuj w 6" lub 5" krótki refraktor - na przykład:

Meade/Bresser Messier R-152S ( 152/760mm )

Meade/Bresser Messier R-127S ( 127/635mm )

Sky-Watcher SK1206 ( 120/600mm )

Orion AstroView 120ST ( 120/600mm )

...

 

p.s. tu można zakupić:

http://www.teleskop-express.de/shop/index....from-106mm.html

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez otwarte okno w sezonie od jesieni do wiosny planety itp. będa tańcować kankana po całym polu widzenia teleskopu przy powiększeniu ok. 60x

:ha: :ha: :ha:

Przerobione ongiś w praktyce lunetką ornitologiczna 20-60x60. Sorry, ale takie "stanowisko obserwacyjne" to tylko z lornetką niestety. To już balkon 100x lepszy, o ile zamkniesz za soba drzwi.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie 150mm refraktora achromatu to pomyłka uwierz mi szkoda kasy. Zdajesz sobie sprawę z obrazu w takim sprzęcie? Feria barw na jasnych obiektach, utrudnione użytkowanie (waga), stosunkowo długie studzenie. Kilka razy więcej zobaczysz przez syntę 8". Miałem okazję obserwować 150 mm achromatem-jedna wielka porażka.

Powtórze raz jeszcze: krótki refraktor - tylko apochromat z ED.

Odradzam również ETX 125 teleskop "słynie" ze słabego kontastu jest to skutek olbrzymiej powierzchni jaką zajmuje obudowa zwierciadła wtórnego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie 150mm refraktora achromatu to pomyłka uwierz mi szkoda kasy. Zdajesz sobie sprawę z obrazu w takim sprzęcie? Feria barw na jasnych obiektach, utrudnione użytkowanie (waga), stosunkowo długie studzenie. Kilka razy więcej zobaczysz przez syntę 8". Miałem okazję obserwować 150 mm achromatem-jedna wielka porażka.

Powtórze raz jeszcze: krótki refraktor - tylko apochromat z ED.

Odradzam również ETX 125 teleskop "słynie" ze słabego kontastu jest to skutek olbrzymiej powierzchni jaką zajmuje obudowa zwierciadła wtórnego.

Pozdrawiam.

 

Cześć

Dziękuje za poradę

Niestety apochromat z jakaś konkretna średnica jest dla mnie za drogi.

I tak już przekroczyłem pierwszy planowany limit 500 euro o kolejne 500.O akcesoriach już nie wspomnę

Drogi ten biznes, ta astronomia amatorska - choć myślę ze jest piękna

 

Przez okno to ma być tylko tak w ramach treningu lub na sen.

Docelowo kreci mnie wyprawa w teren

Tylko ja mój teleskop i wszechświat!!!

Kto wie może znajdę kogoś w pobliżu co takiego samego bakcyla ma...

 

Właściwie to można temat zamknąć ,już kupiłem tego potwora.

 

MOJ POTWOR

 

Wszystkim serdecznie dziękuje za pomoc wasze opinie byly mi bardzo pomocne

Pragnę także podziękować " meade " za bezinteresownie poświęcony czas na GG.

W końcu nie kupiłem tego ETX-a.

Myślę ze byłby za ciemny dla mnie lub ja jestem za ciemny i pisze teraz głupoty..

Tak czy inaczej wielkie dziękuje Wam wszystkim..

Ps :

Jeszcze się odezwę w sprawie montażu jak obsługiwać itd ale to już nie na sucho(poczekamy aż rura przyjdzie!)

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No to spoko ze wybrales cos dla siebie.

Przez okno nie obserwuj- to jest rzeczywiscie porazka, mozna sie zniechecic, uwierz mi.

 

 

 

Lysy; Co do APO to racja, jesli chodzi o kolory i brak fioletu to rzeczywiscie jest to super ale jednak cena tez jest spora. OTA 150/1200 bedzie kosztowac tyle co ED 80. Sam marze o refraktorku APO, to prawda ale jednak na podstawowy sprzet sam bym wzial 150 achro zamiast ED 80. Patrzylem na np. Gomady kuliste Synta 8" i Achro 150 i zeby Synta 8" dawala kilka razy lepsze obrazy, z tym sie nie zgodze. Sam mialem wybor Mak127 lub ED 80, wybralem Maka. Moze kiedys dokupie sobie APO, jak kasa pozwoli. fakt faktem ze APO sa rewelacyjne i tu sie zgadzam z toba w 100%.

 

DaVidoSS: Fajnie ze sie zainteresowales, ucz sie nieba i obserwuj. Najwyzej do Planetek sobie kupisz filtr SEMI-APO lub Fringe Killer+Sky Moon and Skyglow. Obiekty DS nie maja zadnej aberracji :D mozesz spokojnie sobie obserwowac.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć!

No i mam!

MAM tez wielka prośbę.

Wczoraj/dzisiaj bylem na obserwacji która muszę smutno podsumować jako prawie udana.

Nie wiem gdzie jest problem ale Goto nie może znaleźć obiektów prawidłowo na niebie.

Napisze co zrobiłem :

 

1.

Rozstawiłem statyw w kierunku północnym i wypoziomowałem na oko (zapomniałem poziomicy zabrać)

2.

Założyłem montaż i ustawiłem szerokość geograficzna.

3.

Założyłem tubę i skręciłem ja w bok aby było widać niebo przez lunetkę polarna.

4 .znalazłem Polaris i ustawiłem ja w tym kołeczku pomiędzy 40 a 60 stopni kręcąc w azymucie i w osi wychylenia pionowego.

5.ustawiłem tubę w obu osiach na znaki.

6 uruchomiłem auto star podałem datę i godzinę.Nastąpiło ustawianie według gwiazd.

1 był ARCTURUS .Teleskop jechał i jechał czekałem aż się zatrzyma i zapiszczy .

Gołym okiem było wyraźnie widać o jak gwiazdę chodzi, lecz jak już zajrzałem do okularu to jej tam nie było.Poprawiłem strzałkami by znalazł się w polu widzenia i nacisnąłem enter.

2 był Deneb.Wszystko odbyło się dokładnie tak samo jak w przypadku Arcturusa.

3 była Vega i tez tak samo.

Potem pilot podał jakieś wartości (nie wiem co to było) i wyskoczyło ze ustawianie ok.

Wybrałem obiekt Księżyc i teleskop ruszył w stronę księżyca lecz zakończył aligacje obok księżyca tak ze w 26 mm okularze nie było widać księżyca jedynie jego poświatę.

Ze wszystkimi obiektami bylo tak samo.

Wielokrotnie powtarzałem te czynności co opisałem wyżej.

Zauważyłem jednak ze gdy wybrałem gwiazdę polarna i próbowałem ja wycentrować pilotem to w jednej osi bardzo powoli przesuwała się z prawej do lewej po linii ukośnej.

.

Nie wiedziałem co jest grane wiec już miałem się zwijać mając na uwadze ze zmarzłem jak pies (6 stopni ),

lecz nagle zdążyło się coś dziwnego. Na wschodzie zza chmur wyłoniła się jakaś wielka gwiazda.

skierowałem pilotem teleskop na ten obiekt trochę to zajęło ale widok był cudowny!!!!!! To Jowisz!

Jejku Panowie 2 h patrzyłem zmieniając okulary.

W 9mm okularze widziałem pasy chmur oraz oko cyklonu. Bylo widać także jego księżyce 3 chyba o ile pamiętam.Wszystkie w jednej linii.

 

Majestatyczny widok!!

Niestety potem się zachmurzyło i był koniec.

 

Odnośnie mojej prośby.

 

Czy ktoś mógłby napisać czemu brakuje dokładności ,co robię źle lub czego nie zrobiłem.Czy może ten auto star już taki jest (prawie dokładny?),tzn ze kieruje się w kierunku obiektu ale nie widać i trzeba poprawiać?

Pokręteł lunetki polarnej nie ruszałem bo nie wiem kompletnie o co tam biega. Moze tam trzeba coś pokręcić? Dodaje zdjęcie lunetki.

Proszę o pomoc!

post-17318-1244715006_thumb.jpg

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest kilka spraw, o ktorych z czasem sie dowiesz, jak np. ustawienie na polarna.

Na poczatek jednak proponuje:

1. Sprawdzic w pilocie ustawienia (wspolrzedne geograficzne i strefe czasowa) miejsca z ktorego obserwujesz.

2. Przy pataniu o "daylight savings" po ustawieniu godziny, wybierasz "yes"

W dalszej kolejnosci:

3. przeprowadz procedure "train drive"

4. zrob "calibrate motors"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcjii znalazlem cos takiego:

 

 

Ustawienie lunetki polarnej

Typowe umiejętności wyszukujące Autostara są wystarczające dla większości obserwatorów i użytkowników teleskopu i użycie lunetki polarnej im jest niepotrzebne. Jednak dla tych obserwatorów, którzy są bardziej wymagający, zwłaszcza dla astrofotografów, lunetka polarna pozwala bardziej dokładnie zlokalizować Północ. Lunetka celownicza posiada podświetloną kontrolkę z rozrysowaną wewnątrz siatką Wielkiego Wozu (Reticle LED knob, zob. zdj. 43 i 44).

Lokalizacja Północy przy użyciu lunetki polarnej

1. Umieść twój teleskop w pozycji wyjściowej (zobacz stronę 17). Rozluźnij blokadę deklinacji (17, zdj. 1d) i obróć tubus o 90°. Ponownie zaciśnij blokadę.

2. Rozluźnij blokadę R.A. (33, zdj. 1d).

3. Usuń zakrywkę z lunetki polarnej (18, zdj. 1d).

4. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, usuń plastikowy pasek rozdzielający baterie wewnątrz kontrolki lunetki polarnej. Zobacz krok 12, strona 16.

5. Obróć kontrolkę na lunetce, aby włączyć światełko i popatrz przez nią.

6. Półkula Północna: Obróć teleskop tak, aby gwiazda

polarna nałożyła się na wyznaczony obszar w obrębie siatki wewnątrz kontrolki (pomiędzy 40’ a 60’). Widoczny celownik wskazuje Niebieski Biegun Północny. Półkula Południowa: Czteroboczna figura siatki przedstawia grupę czterech gwiazd w Octantisie (Sigma, Tau, Chi, i Upsilon) do użycia w Półkuli Południowej. Obracaj teleskop wokół osi R.A aż cztery gwiazdy przedstawione w siatce nałożą się na cztery gwiazdy w przedstawionej grupie odwzorowanej na siatce.

7. Użyj T- kształtnych śrub blokujących oś wychylenia pionowego (26, zdj. 1d) pokręteł kontroli osi azymutalnej (27, zdj. 1d) by wzór siatki dopasować jeszcze lepiej jak opisano w kroku 6.

8. Zaciśnij pokrętło R.A. (33, zdj. 1d). Ustaw tubus z powrotem w pozycji wyjściowej.

 

nijak nie potrafie tego zrobic.

 

Wspolrzedne wprowadzilem z navi.Data i czas jest tez w pozadku.

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.