Skocz do zawartości

Filtr Baader Solar Continuum + SW 80/400


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, czy taki filtr w jakis znaczący sposób poprawi jakość oglądanego Słońca w tego typu achromacie? Wiem, że mój teleskop nie jest dedykowany naszej gwieździe, ale może warto spróbować popatrzeć sobie od czasu do czasu. Oczywiście folia zamówiona i oprawa także, czyli będzie w miarę bezpiecznie, tylko nie mam pojęcia czy warto inwestować właśnie w taki filtr jak w temacie, mając już filtr polaryzacyjny oraz Neodynium Moon&Skyglow...a może te dwa ostatnie w ogóle się do tego nie nadają??

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, czy taki filtr w jakis znaczący sposób poprawi jakość oglądanego Słońca w tego typu achromacie? Wiem, że mój teleskop nie jest dedykowany naszej gwieździe, ale może warto spróbować popatrzeć sobie od czasu do czasu. Oczywiście folia zamówiona i oprawa także, czyli będzie w miarę bezpiecznie, tylko nie mam pojęcia czy warto inwestować właśnie w taki filtr jak w temacie, mając już filtr polaryzacyjny oraz Neodynium Moon&Skyglow...a może te dwa ostatnie w ogóle się do tego nie nadają??

 

Solar Continuum nie kupuj bo różnicy w tym sprzęcie nie zobaczysz a jedynie zielony kolor Słońca. Ten filtr służy do wzmacniania tego co już widać na Słońcu przez określony sprzęt czyli pochodni, granulacji itp. więc jeżeli bez filtra nie możesz dostrzec tych rzeczy to nawet z filtrem cudów nie będzie.

Czasami używam Neodynium M&S i poprawia nieco kontrast pochodni, nie w takim stopniu jak Continuum ale zawsze coś ;)

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam folie Baadera 80/400 i M&S. Nie mialem Solar Continuum ale np. Ten M&S no w zasadzie nie jest do tego. Inna sprawa to aktywnosc slonca, jeszcze nic na nim nie widzialem. Tym sprzetem to plamy mozna poogladac, jak beda.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

No ale aktywność się powolutku zwiększa, to może wtedy jakąś plamkę zauważę przez ten teleskopik ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SC do achromatu 102/500 i wyraźnie poprawia obrazy Słońca. Krawędź jest ostra jak żyleta, do tego lepiej widać granulację. No i świetnie się sprawdza przy Księżycu. Takie APO dla ubogich ;)

 

Szczerze mowiąc to będzie moje pierwsze spojrzenie na Słońce przez teleskop, więc zastanawiam się, czy w takim maleństwie zdołam zobaczyć jakiś inne szczegóły, poza tarczą w powiększeniu, no i jakimiś plamkami???

Też chciałbym takie APO dla ubogich :szczerbaty: .

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC wycina całe widmo poza zieloną częścią. A to jest część widma, dla której są korygowane achromaty ;)

Normalnie trudno jest uzyskać ostre krawędzie Słońca, a z SC jest to banalne. Nie wiem czy 80mm wystarczy do zobaczenia granulacji. W 100mm jest ona widoczna, ale nie jakoś rewelacyjnie.

SC przy okazji bardzo uspokaja atmosferę. Bardziej niż filtr neodymowy.

Za to polecam rzut oka na Księżyc. Jest co prawda zielony, ale wygląda dużo lepiej niż normalnie w achromacie. Dlatego też sprzedałem Maka 102 i zostawiłem sobie tylko achromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC wycina całe widmo poza zieloną częścią. A to jest część widma, dla której są korygowane achromaty ;)

Normalnie trudno jest uzyskać ostre krawędzie Słońca, a z SC jest to banalne. Nie wiem czy 80mm wystarczy do zobaczenia granulacji. W 100mm jest ona widoczna, ale nie jakoś rewelacyjnie.

SC przy okazji bardzo uspokaja atmosferę. Bardziej niż filtr neodymowy.

Za to polecam rzut oka na Księżyc. Jest co prawda zielony, ale wygląda dużo lepiej niż normalnie w achromacie. Dlatego też sprzedałem Maka 102 i zostawiłem sobie tylko achromat.

 

Kurczę, to teraz jest pytanie, czy kupować SC tylko po to,aby zobaczyć ostre krawędzie, bo nie wierzę, że w tym teleskopie zobaczę coś więcej, chociaż jest jeszcze Newton 8"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiąc to będzie moje pierwsze spojrzenie na Słońce przez teleskop, więc zastanawiam się, czy w takim maleństwie zdołam zobaczyć jakiś inne szczegóły, poza tarczą w powiększeniu, no i jakimiś plamkami???

Też chciałbym takie APO dla ubogich :szczerbaty: .

 

Przy takiej aperturze i z folią baadera zobaczysz spokojnie plamki , ( te duze całkiem ładnie ) i granulacje (przy dobrych warunkach), na pochodnie bym nie liczył. Nie potrafię ci jednak podpowiedzieć czy solar continuum cokolwiek znacząco poprawi. Ostatnio miałem kontakt z takim Luntem http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...600c,d1395.html i mimo niewielkiej apertury, obraz naprawdę nie miał za wiele wspólnego z follią baadera. Wygląda na to, że praktycznie wszystko jednak kryje sie w filtrach... a te wypasione, tanie nie są . To cudo z linku ma na przykład wapniaka na pokładzie, (to ten co robi fioletowe słoneczko ;) )

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC wycina całe widmo poza zieloną częścią. A to jest część widma, dla której są korygowane achromaty ;)

 

Achromat jest korygowany dla barw czerwonej i niebieskiej, tzn. że ognisko dla tych dwóch długości fal powinno wypadać w tym samym miejscu. Za to korekcję dla barw czerwonej, niebieskiej i dodatkowo zielonej posiadają apochromaty.

Ale ponieważ filtr Baader Solar Continuum jest filtrem liniowym (monochromatycznym), więc i tak nie ma to żadnego znaczenia bo nie ma czego z czym korygować :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.