Skocz do zawartości

Jaka to planeta?


klapaucius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Nigdy nie mialem nic doczynienia z astronomią, jednak wczorajszego wieczoru siedzialem sobie przed domem i ogladalem niebo przez lornetke. Znalazlem maly punkcik, a nawet mozna powiedziec ze dosc duzy. Wygladal jak gwiazda, ale byl dosyc blisko horyzontu, i mial jasny, pomaranczowy kolor.Był na na poludniowym wschodzie. Udalo mi sie zrobic zdjecie, niestety zlej jakosci, robiony cyfrówką:

http://img31.imageshack.us/i/img2041u.jpg/

w przyblizeniu:

http://img219.imageshack.us/i/jowiszduzy.jpg/

 

Przez lornetke (20x50) dosyć fajnie tą "kropke" bylo widac :) . To mógł być jowisz? Bo czytalem ze mozna zobaczyc go, ale że na poludniu, a on byl na poludniowym wschodzie, niedaleko ksiezyca. Z ciekawosci sie tym zainteresowalem. Może zostane astronomem ;p. Pozdrawiam! Michal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy obiekt znajduje się na południu, osiąga maksymalną wysokość nad horyzontem i jest wtedy najlepiej widoczny, ty widziałeś Jowisza nisko, jak "wstawał" nad południowo-wschodnim horyzontem. Jak na razie Jowisz góruje około trzeciej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha no to super ze jowisz :D a zdjecie bylo robione po godzinie 23. Mam jeszcze 2 pytanka:

1. czy taką lornetką 20x50 moge jeszcze coś wypatrzeć na niebie?

2. czy za pomocą aparatu cyfrowego + ew. lornetki da sie wykonać jakieś ładne zdjęcie np. księzyca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha no to super ze jowisz :D a zdjecie bylo robione po godzinie 23. Mam jeszcze 2 pytanka:

1. czy taką lornetką 20x50 moge jeszcze coś wypatrzeć na niebie?

 

Taką lornetką można zobaczyć na prawdę dużo. Przejrzyj ten temat http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4922. Na liście są dziesiątki obiektów, która dadzą się zaobserwować z dość ciemnego nieba przy pomocy lornetki.

Edytowane przez szymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam ponownie. niechce wam zasmiecac forum wiec pozwole sobie odswiezyc ten temacik. mianowicie doslownie przed chwila wyszedlem na taras by obejrzeć jowisza, patrze a tu na niebie są 2 jowisze :D Nie wiem czy mam zeza czy co, ale normalnie na poludniowym wschodzie są dwie, bardzo dobrze widoczne, jasne punkty. Jest to wlasnie w rejonie tego "jowisza", o ktorym wczesniej pisalem. Tylko ze teraz jest nie jeden a dwa :) Jakies 40 minut temu (czyli pare minut po 21) byly na ytej samej wysokosci(teraz nie wiem bo chmury zaszly). No i oczwyscie moje pytanei brzmi: jakie/jaka to planeta? :D pozdrawiam michal!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to był Deneb Algedi?

hmm byc moze, bo poszperalem troche w internecie i znalazlem takie fotki wlasnie z sierpnia, jak byl tak wlasnie na poludniowych wschodzie, pod ksiezycem wiec to moglo to byc to. Ale ten Deneb Algedi jest az tak bardzo jasny? Byl tak samo jasny jak ten moj "jowisz", mimo to ze byl dosyc nisko nad horyzontem :D

Oby dzis do wieczora sie rozpogodzilo, chociaz wątpie ;( Musze to jak najszybciej zbadac! :D pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam znowu. Mam kolejne pytanie, mianowicie pobralem sobie na komorke program "Sideralis". Z jego pomocą ogladalem sobie wczorajsze niebo(gwiazdozbiory) i powiem szczerze, ze jestem zaskoczony :D. Gdy ustawie w nim godzine okolo 3 w nocy, pokazuje mi, ze na wschodzie widac mars i wenus. I tutaj pojawia sie moje pytanie. Czy moge te planetki zobaczyc faktycznie o tej godzinie? Trzy zobacze je golym okiem, czy potrzebuje jakiegoś sprzętu(do dyspozycji mam tylko lornetke 20x50)? Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy zobacze je golym okiem...

Mowa tylko o Wenus i Marsie? Zatem dwie planety, a nie trzy ;):P

 

 

Tak. Faktycznie o tej godzinie widać dość nisko nad horyzontem Marsa i Wenus. Widać je gołym okiem jako gwiazdo-podobne "światełka". Różnią się jednak tym, że nie mrugają. Wenus jest bardzo jasna, rozpoznasz na podstawie mapy od razu. Mars znacznie ciemniejszy, koloru pomarańczowego (albo ciemno-żółtego).

Niestety przez lornetkę nie jesteś w stanie zobaczyć ich tarcz. Mars nadal będzie punkcikiem. Wenus też, ale jak się przyjrzysz to powinieneś zauważyć, że ta "kropa" będzie "rozciągnięta", to będzie jej faza.

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wczoraj ogladalem te planetki :D Bylo tak jak mowil Wimmer: wenus byl od razu widoczny, natomiast mars troche mniej, jednak rozpoznalem go po pomaranczowej barwie. Jednak oczywiscie jak zawsze mam niesamowitego farta i mi bateria w aparacie padła... :( Ale to nic, bo mam calą dzisiejszą noc przed sobą :) Mam jeszcze pytanko: czy mozna teraz zobaczyc na niebie saturna(w nocy oczywiscie)? Bo jednak na mapie nieba ani nigdzie nie moge go znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wczoraj ogladalem te planetki :D Bylo tak jak mowil Wimmer: wenus byl od razu widoczny, natomiast mars troche mniej, jednak rozpoznalem go po pomaranczowej barwie. Jednak oczywiscie jak zawsze mam niesamowitego farta i mi bateria w aparacie padła... :( Ale to nic, bo mam calą dzisiejszą noc przed sobą :) Mam jeszcze pytanko: czy mozna teraz zobaczyc na niebie saturna(w nocy oczywiscie)? Bo jednak na mapie nieba ani nigdzie nie moge go znaleźć.

 

nie, chyba że przemieścisz się na drugą półkule.U nas zaczyna być widoczny chyba około listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i witam ponownie :) Mam kolejne pytanie, nie wiem czy pasuje do tego dzialu, jednak zadam je w tym teamcie. Mianowicie wczoraj ogladajac wspaniale niebo namierzylem M31 (przynajmniej tak mi sie wydaje :P). Piekny widoczek jednak nie o to chodzi. Zobaczylem nagle przemieszczajacy sie z polnocy na poludnie punkcij na niebie niebie(dokladnie przelecial przez Andromede, kolo m31) Golym okiem byl slabo niewidoczny, przez lornetke troche lepiej. Na pewno nie byl to samolot bo poruszal sie zbyt wolno. Oprocz tego samoloty maja zazwyczaj kilka swiatelek mrugajacych a to swiecilo jednym, ciaglym swiatlem. Bylo to o godzinie dokladnie 22:50. Co to moglo byc? Mogla to byc jakas sztuczna satelita albo stacja kosmiczna? Pobralem sobie program orbitron ale nic w nim nie znalazlem ciekawego przelatujacego wczoraj o tej godzinie. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars to rodzaj męski , Wenus żeński , sztuczny satelita rodzaj męski.

Stąd odmieniamy tak: Widziałem Marsa , Wenus i sztucznego satelitę , a nie Wenusa i sztuczną satelitę. Nazwy planet piszemy z dużej litery.

Zainstaluj sobie na komputerze Stellarium , na większość Twoich pytań znajdziesz tam odpowiedź.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars to rodzaj męski , Wenus żeński , sztuczny satelita rodzaj męski.

Stąd odmieniamy tak: Widziałem Marsa , Wenus i sztucznego satelitę , a nie Wenusa i sztuczną satelitę. Nazwy planet piszemy z dużej litery.

Zainstaluj sobie na komputerze Stellarium , na większość Twoich pytań znajdziesz tam odpowiedź.

z miłą checią bym pobral stellarium i z niego korzystał, gdyby nie fakt ze po jego zainstalowaniu potwornie sie tnie tak ze sie nie da go wogole obslugiwac. Nie dziala mi ani na komputerze stacjonarnym ani na laptopie... widocznie mam slabe karty graficzne. wiec dlatego wypytuje Was o rozne rzeczy zwiazane z astronomia... tak wiec prosze o wyrozumialosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety problemy ze Stellarium występują na niektórych komputerach.

Przeczytaj ten wątek może znajdziesz w nim rozwiązanie swojego problemu.

wątek o Stellarium

 

Jeśli nie , można spróbować starszej wersji programu, lub inny program np.AstroJaWil, CdC albo

Microsoft WorldWide Telescope.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam :) Potrzebuje pomocy... chciałam zainstalować ten program Stellarium, ale mam problem z zainstalowaniem. Mógłby ktoś pomóc??

 

Cześć.

Ściąga się go zwyczajnie tak jak inne programy.

Na stronie Stellarium klikasz w jedną z ikon po prawej stronie zależnie od tego jaki system operacyjny masz.Jeśli masz dla przykładu Windows'a to klikasz w tą ikonę i po chwili przejdziesz do następnej strony.Otworzy Ci się okno "otwieranie stellarium -0.10.2.exe"(to jest tak zwany instalator),klikasz na "zapisz plik" i tyle.Dalej komputer będzie go sam ściągał a po zakończeniu na pulpicie wyskoczy Ci ikona od tego instalatora.Kliknij w nią dwa razy i program powinien ruszyć,dalej będziesz postępowała za wskazówkami programu.To wszystko.

Myślę,że wystarczająco jasno opisałem,pozdrawiam,Rafał.

Edytowane przez ralph73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i witam znowu. Dzisiaj przy dosyć dobrej pogodzie ogladanm sobie niebo i mam 2 pytanka:

1.Patrząc przez lornetke na Jowisz dostrzegłem blisko jego 2-3 księzyce. Jednak jakis kawalek od niego dosyc dalej niz tamte swieci tez dosyc jasny punkcik. I moje pytanie brzmi czy to byla jakas gwiazda czy to ksiezyc jowisza? Wybaźgralem troche w paincie jak to wygladalo mniej wicej. Ta duza kropa to oczywiscie jowisz a tamte kropeczki malutkie to te ksiezyce. I czy ta kropka ktora jest najdalej od jowisza to mogl byc jego ksiezyc?

jowisz.png

 

2. Czy dzisiaj okolo kogdziny 3 w nocy moge zobaczyc Plejady w byku? Oczywiscie jezeli pogoda dopisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i witam znowu. Dzisiaj przy dosyć dobrej pogodzie ogladanm sobie niebo i mam 2 pytanka:

1.Patrząc przez lornetke na Jowisz dostrzegłem blisko jego 2-3 księzyce. Jednak jakis kawalek od niego dosyc dalej niz tamte swieci tez dosyc jasny punkcik. I moje pytanie brzmi czy to byla jakas gwiazda czy to ksiezyc jowisza? Wybaźgralem troche w paincie jak to wygladalo mniej wicej. Ta duza kropa to oczywiscie jowisz a tamte kropeczki malutkie to te ksiezyce. I czy ta kropka ktora jest najdalej od jowisza to mogl byc jego ksiezyc?

 

Jeśli rysunek jest poprawny, to z pewnością była to gwiazda. Stawiam na Iotę Koziorożca o jasności 4,3 mag, choć w skali zaprezentowanej na rysunku, powinna być sporo dalej.

 

2. Czy dzisiaj okolo kogdziny 3 w nocy moge zobaczyc Plejady w byku? Oczywiscie jezeli pogoda dopisze

 

Tak, Plejady są aktualnie widoczne prawie przez całą noc. O 3 w nocy znajdziesz je wysoko na południowym wschodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie za odpowiedz. Bede sie czaił w takim razie na te plejady :) nie moge sie doczekac!

 

@edit

 

No i super widzialem te plejady. Oprocz tego jeszcze mgławice w orionie. Super widoczek byl :D:D

Edytowane przez klapaucius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.