Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak obiecałem zająłem się opisem nocnych zdjęć z Pradziada autorstwa Roberta_J w poszukiwaniu domniemanego masztu Chorągwica. Niestety, ale tak jak mówiłeś Robercie, brakło kilku kadrów w RAWie by dojść prawdy, bo dżejpegi pokazują tylko czarną plamę (DSC_3231). Na razie opisałem fragment w okolicy Łazisk i Tych. Jak znajdę więcej czasu to poprawię dużą panoramę opisaną przez vrg. Pozostałe maszty pasują.

Rybnik_Tychy_from_Pradziad.jpg

 

Niejasności są z pytajnikami więc może ktoś z Was będzie wiedział więcej - chodzi głównie o Rybnik....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem zająłem się opisem nocnych zdjęć z Pradziada ...

Pełen szacunek merti :notworthy: Ja na razie sobie odpuściłem dalszy opis, choć do tego co już opisał na panoramie vrg trochę dodałem, ale nie na taką skalę jak TY. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niejasności są z pytajnikami więc może ktoś z Was będzie wiedział więcej - chodzi głównie o Rybnik....

 

Ten pylon przy gliwickiej to raczej będzie niemiecki Messer - Dostawca Gazów Mają tam taki dziwny komin.

 

 

IMGP7046m.JPG  IMGP7057small.JPG

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i by pasowało, bo na ogół takie wieże świecą jak choinki, tylko prośba Tomku - jakbyś mógł podać dokładne koordynaty lub jakiś odnośnik do Google Maps to będę wdzięczny - zawsze to kolejny obiekt-szpilka w GE :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie co do innego komina.

Z Buska-Zdroju (a dokładnie z miejsca o współrzędnych 50.481768°N 20.763962°E, ok 300mnpm) wychwyciłem taki obiekt. Odległość - na pewno więcej jak 50-60km. Początkowo myślałem że to może komin cementowni w Małogoszczy (bo kierunek zbliżony), ale ta cementownia wygląda zupełnie inaczej

komin1.jpg komin2.jpg

Link do RAWa

 

Dla porównania - komin EC Kielce oddalony o 48km - jest znacznie wyraźniejszy.

telegraf.jpg eckielce.jpg

 

i jakiś ciekawa wieża kościoła - azymut - niemal idealnie 325' z ww. miejsca (odległość szacuje na ok 30-40km)

kosciol.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie co do innego komina.

Z Buska-Zdroju (a dokładnie z miejsca o współrzędnych 50.481768°N 20.763962°E, ok 300mnpm) wychwyciłem taki obiekt. Odległość - na pewno więcej jak 50-60km. Początkowo myślałem że to może komin cementowni w Małogoszczy (bo kierunek zbliżony), ale ta cementownia wygląda zupełnie inaczej

komin1.jpg komin2.jpg

Link do RAWa

Nie sprawdzałem czy może to być jakiś komin bo w GE w tym rejonie nie mam ani jednej szpilki ale na pierwszy rzut oka jest to nie komin a przekaźnik GSM. Po wywołaniu RAWa tylko się w tym utwierdziłem bo ten ów komin ma bardzo rozbudowany czubek, tak jak przekaźniki właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętnego dnia 27.06 całe towarzystwo DO krążyło po Szyndzielni, co zaowocuje na pewno znacznie lepszymi zdjęciami niż moje. Próbki Rafała już widzieliśmy, co zniechęciło mnie w ogóle do robienia zdjęć. Ale ponieważ Rafał musi składać z 80 zdjęć, to co ja mogę z dziewięciu, więc byłem szybszy :)

 

 

Panorama głównie industrialu (dlatego w tym wątku) z Szyndzielni.

 

http://dl.dropbox.co...a300P5-opis.jpg

 

Do opisu się dopiero przymierzyłem, trzeba jeszcze dużo uzupełnić. Liczba kominów mnie przeraża ;)

I proszę o uzupełnienie wszystkiego, co warto opisać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoczność - i dobra i zła. Widać było daleko, ale ze sporym zamgleniem, w dodatku przy tak wysokiej temperaturze powietrze przy gruncie faluje co pogarsza widzialność. Na południe widok zasłaniają drzewa. Z tarasu nad gołoborzem było widać Radom, ale gorzej niż na moim ostatnim zdjęciu. Można zobaczyć w wątku "Panoramy"

Myślę że następnym razem lepiej wybrać się na zamek w Chęcinach, tam przynajmniej nic nie zasłania widoczności.

 

Cementownia Ożarów w szerszym kadrze:

ozarw1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak na super szybko uzupełniam:

http://zapodaj.net/7...8ec1e1.jpg.html

 

 

Jak zwykle cenne uzupełnienia. Dziękuję. Podoba mi się Huta cynku i Góra Góra Janowskiego:) Leżą ponad 80 km od Szyndzielni. Szkoda tylko, że dalej na północ nie wybudowano jakiejś huty z dużymi kominami :) była by szansa to uchwycić.

Poprawiłem panoramę pod pierwotnym adresem.

 

http://dl.dropbox.com/u/3294675/Szyndzielnia300P5-opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle cenne uzupełnienia. Dziękuję. Podoba mi się Huta cynku i Góra Góra Janowskiego:) Leżą ponad 80 km od Szyndzielni. Szkoda tylko, że dalej na północ nie wybudowano jakiejś huty z dużymi kominami :) była by szansa to uchwycić.

Poprawiłem panoramę pod pierwotnym adresem.

 

http://dl.dropbox.com/u/3294675/Szyndzielnia300P5-opis.jpg

Wiesiek,

 

Jakim sprzętem cykałeś tę panoramę i przy jakich ustawieniach? Umiejętność nie zaszumiania zdjęć w walce o kontrast w DO to duża sztuka i Tobie wyszło to bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek,

 

Jakim sprzętem cykałeś tę panoramę i przy jakich ustawieniach? Umiejętność nie zaszumiania zdjęć w walce o kontrast w DO to duża sztuka i Tobie wyszło to bardzo dobrze.

 

Nie mam gotowej rady na szumy, ani nie stosuję jakiś specjalnych technik. Wszystko zależy od warunków, jeżeli nie trzeba nic "wyciągać" z mgły i smogu na horyzoncie, to zdjęcia wychodzą dobrze. Z tego co zauważam, zwykle obróbka odbywająca się na krawędzi, albo już poza krawędzią zakresu tonalnego fotografii generuje artefakty. Czasem swoje dodają też programy do składania panoram, szczególnie widać to na niebie.

Panorama ta, jaki wszystkie inne, robiona Nikonem D90 z Nikkorem 70-300. Tu akurat aparat był ustawiony na 300mm, ISO200, 1/180s, przysłona 9,5. Tryb A. Balans bieli na Auto - niestety jest przesunięty w stronę zimnych barw, ale nie korygowałem, bo w sumie tak na niebiesko wyglądał horyzont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Balans bieli na Auto - niestety jest przesunięty w stronę zimnych barw...

Sądzę że to może być przyczyną tak szczegółowych zdjęć, bo jak wiadomo matryca jest czuła na podczerwień, a zimne barwy są "bliżej" tego właśnie zakresu - w każdym bądź razie tak mi logika podpowiada :)

 

Wolwi, na tej panoramie jest kilka błędnie poopisywanych miejscowości, osiedli. I tak zamienił bym Mysłowice z Sosnowcem Zagórzem i Środulą, a obok pseudo - Mysłowic jest Dąbrowa G. Po lewo EC Jaworzno II jest szyb KWK Jan Kanty, potem osiedla Leopold i Podłęże (zlane) w Jaworznie i potem samo Jaworzno. Na prawej stronie panorki ten samotny komin to Zakłady Skórzane Chełmek, a po prawo w lesie ten mały szyb kopalniany to KWK Janina 2 - upadowa. Podaj może współrzędne skąd to robiłeś, bo chciałbym sobie jeszcze posprawdzać kilka rzeczy, a wydaje mi się że widzę tam komin w Myszkowie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że to może być przyczyną tak szczegółowych zdjęć, bo jak wiadomo matryca jest czuła na podczerwień, a zimne barwy są "bliżej" tego właśnie zakresu - w każdym bądź razie tak mi logika podpowiada :)

 

.... Podaj może współrzędne skąd to robiłeś, bo chciałbym sobie jeszcze posprawdzać kilka rzeczy, a wydaje mi się że widzę tam komin w Myszkowie....

 

Aspektu czułości matrycy w zależności od koloru nie badałem. Ciekawy trop, trzeba będzie zrobić serię próbnych zdjęć w całym zakresie WB i porównać. Najdziwniejsze w tym jest to, że zwykle kolor niebieski na zdjęciach DO zamazuje szczegóły. Np. Rafał, wprawdzie nie zdradził tajemnic warsztatu, ale na jego zdjęcia widać, że wycina on niebieski, dając prymat czerwonemu i zielonemu, które wg moich obserwacji niosą zwykle więcej szczegółów obiektów na dużych odległościach. Dlatego, to że wyszła dobrze "niebieska" panorama jest i dla mnie zaskoczeniem.

 

 

Moja pani od fizyki w podstawówce kiedyś twierdziła, że im dłuższy przewód, tym większe jest natężenie prądu ;) dlatego chyba mam coś przestawione w mojej edukacji z fizyki, ale wydaje mi się, że barwy zimne są bliżej niebieskiego, a ciepłe i podczerwień bliżej czerwonego.

 

 

Panoramę lada moment skoryguję.

I jeszcze współrzędne zdjęcia. Tuż pod górną stacją wyciągu na Szyndzielni. Wg. mojego GPS-a:

Latitude: N 49°45,359' (49°45'21,5")

Longitude: E 19°0,118' (19°0'7,1")

Altitude: 994,75m

Altitude Reference: Sea level

Map Datum: WGS-84

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a wydaje mi się że widzę tam komin w Myszkowie....

 

 

Poprawiłem opis. Jest już OK?

W którym miejscu ten komin? - Nic nie widzę a mogę sprawdzić na pojedynczym zdjęciu w pełnej rozdzielczości.

Edytowane przez wolwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w identyfikacji obiektu do mojej niedawnej panoramy industrialu z Góry św.Doroty:

http://zapodaj.net/i...6967fd69335.jpg

Jest to kadr na prawo od Sierszy i na lewo od Jaworzna. Prawdopodobnie jest to jakiś kościół. Najprawdopodobniej nieco dalej niż Trzebinia. To duże osiedle na środku zdjęcia to Dąbrowa Górnicza - Mydlice.Od razu uprzedzam iż nie ma tego obiektu na panoramie którą kiedyś podpisał ORJ.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w identyfikacji obiektu do mojej niedawnej panoramy industrialu z Góry św.Doroty:

http://zapodaj.net/i...6967fd69335.jpg

Jest to kadr na prawo od Sierszy i na lewo od Jaworzna. Prawdopodobnie jest to jakiś kościół. Najprawdopodobniej nieco dalej niż Trzebinia. To duże osiedle na środku zdjęcia to Dąbrowa Górnicza - Mydlice.Od razu uprzedzam iż nie ma tego obiektu na panoramie którą kiedyś podpisał ORJ.

 

Mógłbyś wrzucić ten plik jeszcze raz - u mnie pisze że został usunięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Wolwi, na razie ok. Ten komin widziałem tak gdzie teraz jest napis Dąbrowa G. Wrzuć tu kadr ze środka gdzie napis jest.

 

Widzę że ten "kościół" staje się dość popularnym obiektem. Ostatnio pytał mnie o niego Romek (ORJ), bo jego znajoma uchwyciła go z Dąbrowy G., a teraz ty go dopadłeś Virgo :) To co widzimy to Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Górbet w Trzebini Os.Górka dawniej ZSO Górka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.