Skocz do zawartości

unikalny uniwersalny poradnik obserwatora


uniwersalny poradnik obserwatora?  

14 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Uwa?asz ?e przyda?by si? taki- unikalny uniwersalny poradnik obserwatora?



Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałbym poruszyć pewną sprawę/prośbę..

Wpadłem na pomysł że Nasi zaawansowani koledzy zamiast nerwowo patrzeć w chmury ,mogliby przygotować na tym forum jakichś unikalny , uniwersalny poradnik obserwatora dla rożnych obiektów, DS,Planet,głazów itd.

Naturalnie przy uwzględnieniu rożnych rodzajów teleskopów. No wiecie taki przewodnik o co z czym przy jakich warunkach się ogląda i w jakim powiększeniu, jakie filtry by pomogły, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać.

Następnie powinien go ktoś na język chłopski przetłumaczyć żeby to miało sens.(Ci co owego tłumaczenia nie potrzebują nie potrzebują również poradnika)

Niestety sam nie mogę czegoś takiego stworzyć bo to właśnie mnie miedzy innymi by się taki poradnik przydał.

Często jak oglądam obiekty na niebie to mam chwile zwątpienia.Zadaje sobie wtedy pytanie czy aby na pewno dobrze to widzę?Hmm?

A jak oglądają to inni na swoim sprzęcie? albo znaleźć odpowiedz na pytanie dlaczego ja to tak słabo widzę? albo wcale?

No tak -można by sobie z 2 h poświecić na jednym DS i popróbować tego i owego (pod warunkiem ze ma się zaplecze sklepu ASTRO)ale biorąc pod uwagę ze jest tyle do zobaczenia a noc jest krotka i pogoda chwiejna (nie wiadomo kiedy się znowu popatrzeć przydarzy) raczej nie ma się 2 godzin.

Wiec? Co Wy na to?

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w astronomii obserwacyjnej najciekawsze jest to "własne" odkrywanie wszechświata, uczenie się wszystkich zależności, przy okazji fizyki, etc.

 

Pomijam już kwestię postawy żądaniowej (bo chcesz mieć na tacy), to po prostu mało "romantyczne" :szczerbaty: Co innego przewodniki, takie jak np. Small Wonders, itp. Ale do pisania czegoś takiego trzeba mieć: 1. talent, 2. wenę, 3. czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jej rzeczywiście.

Nie potrafię się wysłowić..

Naturalnie ze chodzi o przewodnik a nie tutorial.

I naturalnie jest to prośba a nie żądanie.

To miałaby być Pomoc (rozeznanie)a nie TACA.

 

Ja np dopiero gdy 5 raz oglądałem Double Cluster zajarzyłem ze g...o widzę.

Potrzebny jest okular z ogniskowa min 30mm a takiego nie mam.Heh.

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł w sumie niezły pomijając to, że to takie rozleniwianie początkujących, wykładając im wszystko na tacy (bo przecież tak jak Adam napisał najpiękniejsza jest samodzielna nauka obserwacji!)

 

Byłbym za stworzeniem czegoś na wzór Niebo na weekend, czyli gwiazdozbiory widoczne z Polski, a pod nazwami ciekawe eMki i inne oraz ich specyfikacje, przez co się co zobaczy. Ewentualnie do tego szkice z różnych apertur :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o podstawy jak się zabrać do obserwacji to na Celestii jest kilka bardzo dobrych artykułów na ten temat (np. ten który podlinkował szuu).

 

Jeżeli chodzi o porady odnośnie konkretnych obiektów, czyli jak znaleźć, obserwować, trochę o przydatnych technikach itp rzeczy, to ja staram się właśnie w taki sposób uzupełniać informacje o DSach na Celestii. np. KLIK, aby nie były to suche informacje i dane z wiki, tylko bardziej praktyczne dane, dla obserwatora amatora (brakuje tylko szkiców). Trochę teraz się wyłączyłem z tego, ale zaraz po obronie mam zamiar wrócić do dodawania nowych obiektów.

 

Pozdrawiam

 

lech

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakaś skrócona wersja? :unsure:

Az się boje proponować bo się zaraz obrazicie.

Cos w temacie sprzętu by nie ujmować intymności podczas obserwacji.

Np: Poradnik, jak używać sprzętu obserwacyjnego w rożnych warunkach atmosferycznych ,porach roku.

Myślę ze Wy Terminatorzy wśród astroamatorów możecie śmiało się wypowiedzieć w tytułowej pracy na temat np jak wytrzymać na -15 C i na co zwrócić uwagę by sprzęt nie ucierpiał.

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... przygotować na tym forum jakichś unikalny , uniwersalny poradnik obserwatora dla rożnych obiektów, DS,Planet,głazów itd.

Naturalnie przy uwzględnieniu rożnych rodzajów teleskopów. No wiecie taki przewodnik o co z czym przy jakich warunkach się ogląda i w jakim powiększeniu, jakie filtry by pomogły, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać...

Wiec? Co Wy na to?

Ja na to, że taki, choć mniej obszerny poradnik istnieje, jednak wygląda inaczej, niż sobie wyobrażasz. Jest to dwutomowe dzieło w dużym formacie: The Night Sky Observer’s Guide http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24915&st=0

Przeczytaj sobie recenzję a zobaczysz, czego wymagałeś od kolegów.

Swoją drogą polecam, pod warunkiem, że jesteś skłonny czytać fachowy tekst po angielsku (i zapłacić za książkę).

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.