Skocz do zawartości

Województwo Świętokrzyskie


Rekomendowane odpowiedzi

On 6/24/2021 at 1:39 PM, krzychb said:

Byłem Damianie na tej miejscówce. Zdjęcia piękne, ale to jedynie chmury.  Krótko po odwiedzeniu tej miejscówki pojechałem do Krakowa i tam z kopca Kościuszki zrozumiałem, że dostrzeżenie Tatr z Krajna jest możliwe, ale niezmiernie trudne.  Będąc w Kraku pogoda w nim jak i na południu Polski była bezchmurna a mimo to dostrzegłem tylko majaczące zarysy niektórych szczytów Tatr - oczywiście wyłącznie przez lornetkę.  Przejrzystość powietrza jest kluczowa. Miejscowi mówili, że w górach powinno być wietrznie, że powinien halny wiać by rozgonić wilgotne, zanieczyszczone, stojące masy powietrza.  Żeby z Krajna dostrzec Tatry to trzeba naprawdę wyśmienitej przejrzystości powietrza..... Jest to możliwe.   

 

 

co do Krajna to wiele obserwacji z tego roku wrzuciłem na swój blog . Jest jeszcze Podlesie, Klonówka ,Występa .

 

https://do-swietokrzyskie.blogspot.com/ 

Tutaj Krajno z 10 maja: (Max: Baraniec 207,3 km ) i Babia Góra (174,9 km)

https://do-swietokrzyskie.blogspot.com/2021/05/do-tatry-i-babia-gora-z-krajna-2073-km.html

 

 

 

 

 

1-2.jpg

2-2.jpg

3-2.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Góry Świętokrzyskie widziane ze Skarpy Dobrskiej w pobliżu Kazimierza Dolnego (zdjęcia z 05.09.2021). Maksymalna odległość 82 km do Łysicy.

Widoczna jest również Cementownia Ożarów (42,5 km) oraz elektrownia wiatrowa k. Iłży w woj. mazowieckim (max. 52,7 km).

 

https://lubelskiehoryzonty.pl/2021/09/widoki-ze-skarpy-dobrskiej/

 

gs-skarpadobrska.thumb.jpg.1f8453c782a1297d94661d0a6c62cc94.jpg

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze Świętego Krzyża widać nie tylko góry. Oto lista obiektów industrialnych powyżej odległości 50 km oraz wysokości 100 m (również wybrane niższe), potencjalnie widocznych z wieży klasztoru (dla 618 m n.p.m.):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/12qiZ532q8jv8LBxxG4XlVKnuoE00MutNBnGISJs7qFo/edit?usp=sharing

 

Obiekty widoczne ze Świętego Krzyża - Arkusz1.pdf

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam. 8 sierpnia byłem na świętym krzyżu. Z początku pogoda nie zapowiadała się ciekawie, ale jak dojechałem na miejsce to zrobiło się słonecznie. Było wietrznie. Na tarasie można było dostrzec zarys Tatr. Zwłaszcza Tatry Wysokie. Tego dnia nie mialem lustrzanki, tylko lunetę x20 przez która tez było widać Tatry. Na Gołoborzu widziałem kominy z Kozienic, a dalej po lewej na horyzoncie widziałem zarys zabudowy Radomia z blokami i kościołem. Próbowałem dostrzec coś dalej na północ np. maszt w Nadarzynie albo iglice Varso ale niestety nic nie udało się wyłapać przez luntete x20.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie jestem pewien czy jest to odpowiedni temat, ale na mapie miejscówek troche biednie w tych rejonach

 

Polecacie jakieś dobre miejscówki do obserwacji wizualnych z 12" teleskopem? Podwórko na wsi niby coś mi daje lecz nigdy nie byłem gdzieś dalej, więc niedosyt mam, bo nie mam jak porównać je z ciemniejszym niebem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, kaerpegie napisał:

Nie jestem pewien czy jest to odpowiedni temat, ale na mapie miejscówek troche biednie w tych rejonach

 

Polecacie jakieś dobre miejscówki do obserwacji wizualnych z 12" teleskopem? Podwórko na wsi niby coś mi daje lecz nigdy nie byłem gdzieś dalej, więc niedosyt mam, bo nie mam jak porównać je z ciemniejszym niebem

 A jakie to jest Bortle?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kaerpegie napisał:

Nie jestem pewien czy jest to odpowiedni temat, ale na mapie miejscówek troche biednie w tych rejonach

 

Polecacie jakieś dobre miejscówki do obserwacji wizualnych z 12" teleskopem? Podwórko na wsi niby coś mi daje lecz nigdy nie byłem gdzieś dalej, więc niedosyt mam, bo nie mam jak porównać je z ciemniejszym niebem

A z której części województwa dokładnie jesteś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Astroigi napisał:

W naszym województwie to chyba ciemniej się już nie da...

21.37 SQM to spokojnie zmierzone tym urządzeniem 35km od  CK. 

Najciemniejsze miejsca pod 21.50 by się znalazły. Choć niebo nie to samo co dawniej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 23:22, Mandulzz napisał:

Między Kielcami a Końskimi podobno są fajne miejsca, Mateusz z Astrolife polecał mi, ale nie pamiętam dokładnie gdzie. Jak do niego podbijesz np na FB to pewnie pomoże.

Wiesz już może gdzie bo będę wybierać się w tamte rejony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wyżyna Częstochowska z Krajna pod Łysicą. Do G. Janowskiego 105 km, Wzgórza koło Smolenia około 100 km. Mimo iż odległość nie największa to z racji położenia obserwatora (440 m.n.p.m.) i niskiej wysokości obserwowanych pasm to dość trudna i rzadka obserwacja.

 

https://www.dalekiewidoki.pl/2022/05/widok-z-krajna-na-wyzyne-czestochowska.html

 

_MG_9760-2.JPG

Jura1.jpg

Jura2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejna obserwacja Wyżyny Częstochowskiej z Gór Świętokrzyskich tym razem z tarasu na G. Sieniawskiej- 5 czerwca 2022.

Sokole Góry , G. Zborów , Wielka Góra około 80-90 km. Jest też ledwo widoczny Zamek w Olsztynie k. Częstochowy - 86 km.
 
Link do panoramy:
 
Inne obserwacje Wyż. Częstochowskiej z G. Świętokrzyskich:
 
3-2.thumb.JPG.56e63736d44612a5f092fcc4b3deb221.JPG2-2.JPG.ecf05aef16209d9b736c737b3a5698fd.JPG1-2.thumb.JPG.ee49526e189be6cebe003c14103e61ed.JPG_MG_9499-22.jpg.fc70b02eee986c5853b1e1e5692cd35c.jpg
 
 
 
 
Jako dodatek zdjęcia z 2021 i 2022 z tego samego miejsca. Można zobaczyć wpływ zwiększonej refrakcji na obserwacje.
 
 
286997366_10218070608991592_5299956346700569912_n.jpg.7d018b3cd422183686021b107cc581b3.jpg
 
Edytowane przez PawełKłak
edycja formatowania
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Widok na Góry Świętokrzyskie z zalesionej Łysiny. No dobra niezupełnie z Łysiny, bo z Polany Spadzistej pod Lubomirem. Choć jeszcze w latach 20-stych powiedziano by, że jednak z Łysiny. Wróć... W latach 20-stych XX wieku, bo w sumie znów mamy lata 20-ste.

 

https://www.refraktor.pl/2022/10/trzech-ysych.html

Edytowane przez Czarny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Tatry, a pod nimi Kielce - widok ze wzgórza Krzemionka z nowo powstałej trasy rowerowej z Kielc do Zagnańska (9.11.2023 r.). Maksymalna odległość 202,7 km do Krywania.

To najprawdopodobniej pierwsze zdjęcia Tatr z tego miejsca.

 

https://dalekiehoryzonty.pl/2023/11/tatry-z-krzemionki-k-kielc-203-km/

 

IMG_0517.thumb.jpg.16e27a00cdb3a3589e90c2092fc80a75.jpg

 

IMG_0507-opis.thumb.jpg.617f97aaa7260e16015fe5a60ad5f0c5.jpg

 

IMG_0511-opis.thumb.jpg.0162441302a08200cd85caf0fa03d562.jpg

Edytowane przez łukaszw
  • Lubię 6
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.