Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze teleskopu


michal7072

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze pierwszego teleskopu.Czy poddasze to dobra miejscówka na ustawienie teleskopu?

Trochę danych: Miejscowość ok 13tys mieszkańców, dom parterowy z poddaszem,połóżony na uboczu miasteczka, okna na poddaszu skierowane na północ i południe. Widok na północ to osiedle,najblizsze lampy i domy to ok 200m widok na południe to ciemność (mały lasek)

Na uwadze mam taki teleskop:

http://www.allegro.pl/item752027937_teleskop_skywatcher_skdob_12_pyrex.html

 

Ewentualnie 10"

Dodam jeszcze, że nigdy nie miałem styczności z żadnym teleskopem ale astronomia jest tematem, który od zawsze mnmie interesował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

zanim postanowisz cokolwiek w temacie zakupu teleskopu poczytaj:

- http://www.celestia.pl/Kategoria:Teleskopy <= działy - "jak dobrać teleskop" oraz ogólnie o konstrukcjach teleskopów.

 

Zapoznaj się także z podobnymi tematami na forum, bo doradzić Ci w tej chwili, przy tak małej ilości informacji jakie w poście podałeś jest bardzo trudno.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poddasze to dobra miejscówka na ustawienie teleskopu?

czy to zamieszkałe i ogrzewane poddasze? jeżeli otworzysz okna i schłodzisz poddasze do temperatury otoczenia to może się udać, chociaż pewnie w zimie nagrzane powietrze buchające z parteru będzie przeszkadzało.

na otwartej przestrzeni będą zawsze lepsze warunki, zwłaszcza jeżeli interesują cię duże powiększenia i oglądanie planet i księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mniej więcej takie obserwatorium miałoby wyglądać?

 

:burza: :burza: :burza: :burza:

 

Żartujesz?

 

Widzimy, że jesteś nowy, ale litości...

 

Wpisz w wyszukiwarkę "obserwatorium", zresztą, jak wół stoi na stronie głównej:

 

zrzut_ekranu.png

 

Acha... Piszesz: "myślałem, że wstawie sobie na poddasze...".

Nie myśl - czytaj, czytaj, czytaj, przeglądaj forum. Oszczędzisz sobie wielu rozczarowań.

W przeciwnym wypadku gwarantuję Ci, że za jakiś czas, kiedy już wydasz pieniądze na teleskop i przez niego popatrzysz, stwierdzisz "myślałem, że to będzie wyglądać efektowniej".

 

Nie odbieraj tego postu jako reprymendy. Po prostu szukaj, czytaj, a najlepiej wybierz się z kimś na obserwacje. Taki kawałek lustra 10'' to naprawdę spora inwestycja, wymagać będzie dokupienia drogich okularków, no i wymaga toto posiadania naprawdę sporego doświadczenia by wykorzystać jego potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No działka jest spora, ok 12tys m2, ale to chyba wiąże się z budową jakiegoś obserwatorium a ja myślałem ,że wstawie sobie na poddasze i będę oglądał. A jak mniej więcej takie obserwatorium miałoby wyglądać?

Michale, czy oglądałeś np. zdjęcia z Jodłowa ?? Czy widziałeś, żeby każdy teleskop miał kopułę ... Wszystkie stały luźno na trawie. Jak już Agatek i Pepin Krótki napisali wcześniej - nie potrzeba budować obserwatorium! Wynosisz teleskop na działkę z dala od drzew i swiateł i :D obserwujesz :D

 

Wiesz co, napisz skąd jesteś, to może znajdzie się Ktoś w Twojej okolicy, kto Cię wprowadzi w obserwacje, pokaże jak i co obserwować :dobrze:

Znasz już gwiazdozbiory, potrafisz je pokazać na niebie? Jesli nie, to zainstaluj sobie np.: Stellarium, Cartes du Ciel, ewentualnie kup atlas nieba (nawet jakiś mały z gwiazdami do 6 magnitudo) w formie papierowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O obserwacjach z poddasza zapomnij -nawet jeśli nieogrzewane, to ciepło idące z dołu od reszty domu znacząco pogorszy warunki obserwacji, poza tym i tak musiałbyś godzinami [nie przesadzam!] schładzać to pomieszczenie wieczorem, aby ciepłe powietrze od nagrzanego za dnia dachu uciekło ze środka i w ogóle umożliwiło sensowne obserwacje. No i targanie 10" teleskopu na to poddasze po drabinie lub stromych schodach -scenariusz na komedię. Tymczasem Ty masz komfortowe stanowisko obserwacyjne za progiem własnego domu -wystarczy teleskop wystawić do ogródka, a jak Ci się zimno zrobi nie daj Boże -wskoczyć do domciu na herbatkę. Ja chciałbym mieć takie warunki, zamiast tłuc się po nocy samochodem i na polu marznąć :Cry: [albo jak ostatnio na parkingu pod TESCO, he, he]

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i uświadomienie mnie. Nie wiedziałem, że temperatura ma taki wpływ na obserwacje. :notworthy:

 

 

Wiesz co, napisz skąd jesteś, to może znajdzie się Ktoś w Twojej okolicy, kto Cię wprowadzi w obserwacje, pokaże jak i co obserwować

Moja miejscowość to Szydłowiec k.Skarzyska. Jesli ktos jest z tych okolic i jest chętny mi pokazać co i jak to byłbym wdzięczny :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech założy chłopak temat w "zloty i spotkania lokalne" i opisze swój problem.

 

Pewnie wcześniej czy później ktoś się odezwie.

 

Zresztą, jeśli zamierza wydać parę kafli na teleskop, czemu nie miałby wydać stówy na dojazd, jeśli dzięki temu dokona później trafnego wyboru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.