Skocz do zawartości

dziwne zjawisko nad Norwegią


Rekomendowane odpowiedzi

 dziś pojawiło się zdjęcie niewyjaśnionego zjawiska na www.spaceweather.com :

 

janpetter1m.jpg

 

 

 

http://www.spaceweat...1p4avlglcgigtb1

 

na początku pomyślałem że może ktoś sobie jaja robi , albo że to "sfałszowane" zdjęcie , ale jest kilka relacji :

 

http://www.altaposte...ticle316411.ece

 

oraz więcej zdjęć 

 

http://www.nrk.no/ny...dland/1.6902336

 

 

 

 

ktoś ma jakiś pomysł co to mogło być za zjawisko ?

 

pozdrawiam

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół nie komentuje czegoś takiego, ale tym razem temat jest faktycznie interesujący. Jest już krótkie wideo:

http://www.altaposten.no/lokalt/web_tv/article316473.ece

 

Prawdopodobnie kolejny żart/fake, ale... wykonanie jego jest bardzo ciekawe. Szczerze mówiąc, gdyby chcieć to zrobić, nie byłoby łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom widać... Przede wszystkim istotna jest informacja o dynamice tego zjawiska i jego faktycznej skali. Zauważ, że zdjęcia prezentują efekt przy dłuższym czasie naświetlania, a więc - nie do końca przedstawiają jego naturalną istotę. Natomiast samo wideo może powiedzieć już więcej - i wg mnie - mówi. Wyraźnie widać snop światła pochodzący z horyzontu/ziemi.

 

Najbardziej pasuje mi tu wystrzelenie czegoś rotującego i "plującego" jakąś energią. Na horyzoncie są jakieś góry i wygląda, jakby to podążało z tego szczytu. Jeżeli jednak jest to coś, co kręciło się w górnych warstwach atmosfery,... no to zadziwiające. Kolor wskazuje na zjonizowany gaz. Dziwne...

 

Hipotezę o wystrzeleniu czegoś z góry można sobie darować. Widać, że film został wykonany wcześniej, a obiekt ma dwa źródła światła. Na zdjęciu drugie źródło iluminacji jest już za krawędzią gór. Zadziwiające jest tempo tego zjawiska. To działo się stosunkowo wolno.

 

http://gfx.nrk.no/YOYD2X1CgNBSeaPse9LjVwT6ymkkphv7Q7x0aibAWJwg.jpg

 

To zdjęcie też daje jakiś kierunek rozważań. Wyraźnie widać, że było to zjawisko zachodzące w górnych warstwach atmosfery. Czy możliwe jest to, że przeleciał metoer ejakulujący, że tak powiem, strumieniami gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden komentarz do tego zdjęcia - po chwili przemyśleń.

 

http://gfx.nrk.no/YOYD2X1CgNBSeaPse9LjVwT6ymkkphv7Q7x0aibAWJwg.jpg

 

Czy tu nie widać wyraźnie pochodzenia kosmicznego? To co ja tu widzę, to drogę obiektu od górnych warstw atmosfery do dolnych. Ten niebieski to pozostawiony gaz bardzo wysoko, to co białe to już w niższych warstwach (plus para wodna). Wniosek taki, że ten meteor ejakulował jednak jakimś gazem.

 

Update: po analizie większej ilości zdjęć widać, że tor jest odwrotny. To leciało od ziemi w górę - a więc jakaś rakieta. Pytanie tylko, co rozsiewała?

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu które przytoczyłeś widać typową pozostałość po przelocie ( lub wybuchu ) rakiety . Podobne zdjęcie z przed kilku lat z APODa :

 

minuteman3youngbig.jpg

 

 

 

http://apod.nasa.gov...d/ap020926.html

 

Zastanawiająca jest natomiast niebiesko-zielona poświata , tak jak już zauważyłeś podobna do zjonizowanego gazu ...

 

Moim zdaniem jest ona zdecydowanie niżej niż mogło by się to wydawać patrząc na zdjęcie . Moim zdaniem zdjęcie było wykonane szerokokątnym obiektywem tak + - 24 mm a "obłok gazu" był usytuowany w poziomie .

 

Na tym zdjęciu :

 

norw.jpg

 

 

 

http://gfx.nrk.no/Pi...h6OBL24Ee2Q.jpg

 

widać że w miarę oddalania się od "obiektu" on także się oddala i jest ciemniejszy ( to moje przypuszczenie , bo teoretycznie zdjęcie mogło zostać wykonane później jak "obłok" zdryfował ) - obstawiam że ten świecący zjonizowany obłok był na wysokości kilku km a nie kilkudziesięciu...

 

A wracając do całości zjawiska wydaje mi się że bardziej jest pochodzenia militarnego ... gdyby okazało się że to był meteor to była by to nie lada sensacja .

Odnośnie zdjęcia ze spaceweather : Wyglada to tak jak by najpierw coś co się obracało podczas lotu rozpyliło zjonizowany gaz ( np rakieta ) , po czym został on podświetlony z dołu silnym źródłem światła wraz z UV ( widać jak by zza góry świecił jasny szperacz ) , światło się rozproszyło w jakimś zanieczyszczeniu lub pyle - stąd pojaśnienie ... Źródło światła mogło się obracać a kształt reflektora dał efekt spirali...

 

- tak wiem , i tak nie tłumaczy to zjawiska , jedynie przypuszczenie ...

 

Jak dla mnie to testowali nową broń i tyle :D

Edytowane przez Marcin Matusiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to te zdjęcia wyglądają na sfałszowane rolleyes.gif

 

 

 

---------

 

Np. to zdjęcie

 

 

sOfAlV6PJVS5mtuZHhm85w9-40xvU4LUidl54XX_IeWg.jpg

 

 

 

 

długi czas naświetlania, widać że poruszone ale światła zjawiska mają zbyt ostre przejścia, zarówno ten niebieski słup świetlny jak i te półkoliste halo.

Przecież gdyby te zdjęcie było nie poruszone to te zjawisko byłoby niczym Paintem namalowane ;) (czyt. ostre, pikselozowate)

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee :blink: też wydaje mi się że to coś wyleciało z ziemi ale pomijając niebieską poświatę co to takiego ta wirująca poświata :wacko:

Zauważyliście na dole filmik jak to zjawisko zanikało?

http://www1.nrk.no/nett-tv/distrikt/nordnorge/verdi/117699

Obok inne filmiki.

Edytowane przez mArP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei jestem prawie pewny, że to nieudany start jakiejś rakiety. Wskazuje na to przede wszystkim żółty na początku i niebieski później, świecący ślad, jaki to często obserwuje się właśnie po startach rakiet. Na początku jest on mocno podświetlony przez Słońce pod horyzontem i stąd tak jasna barwa. Z kolei taką rotację można wytłumaczyć awarią jednostki napędowej. Składając ze sobą ruch (w przybliżeniu) prostoliniowy i rotację wokół odpowiedniej osi otrzymamy właśnie taki ślad wyrzutu materiałów z silnika. No i właśnie tak możemy wytłumaczyć też zanik tego zjawiska. Po skończeniu się paliwa ta resztka wyrzutu z silnika rozeszłaby się właśnie w ten sposób - takiej "kończącej się spirali".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei jestem prawie pewny, że to nieudany start jakiejś rakiety. Wskazuje na to przede wszystkim żółty na początku i niebieski później, świecący ślad, jaki to często obserwuje się właśnie po startach rakiet. Na początku jest on mocno podświetlony przez Słońce pod horyzontem i stąd tak jasna barwa. Z kolei taką rotację można wytłumaczyć awarią jednostki napędowej. Składając ze sobą ruch (w przybliżeniu) prostoliniowy i rotację wokół odpowiedniej osi otrzymamy właśnie taki ślad wyrzutu materiałów z silnika. No i właśnie tak możemy wytłumaczyć też zanik tego zjawiska. Po skończeniu się paliwa ta resztka wyrzutu z silnika rozeszłaby się właśnie w ten sposób - takiej "kończącej się spirali".

Nie do końca się z tym zgodzę, jedyne co rzeczywiście odpowiada startom rakiet to początkowy ślad jednak reszta zjawiska, jeśli chodzi o takie wytłumaczenie jak mówisz wyglądałaby moim zdaniem zupełnie inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też skłaniałbym się ku wersji z uszkodzoną rakietą. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Animacja, którą zamieścił kuba_mar obrazuje dość prawdopodobne wyjaśnienie.

 

PS

Regularny tor może też sugerować, że rakieta wcale nie była uszkodzona, a tworzona chmura gazu nie była przypadkowa. Od kilku lat Amerykanie rozwijają broń laserową przeznaczoną do niszczenia rakiet. Jednym z potencjalnych sposobów obrony przed impulsem laserowym jest stworzenie silnie rozpraszającego ośrodka - np. przez rozpylenie dużej ilości odbijających promieniowanie cząsteczek. Szybka rotacja rakiety też jest środkiem ochronnym - powoduje rozkładanie się ciepła generowanego przez laser na większą powierzchnię. Niewykluczone, że były to testy takiego systemu.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zdaje się, że wszystko jasne. Efekt wywołany nieudaną próbą rosyjskiej próby rakietowej (pocisk "Buława")

 

Klik

No wszystko rzeczywiście wyjaśnione. Koledzy z sąsiedniego forum już wcześniej podejrzewali taką sytuację. Ciekawe, sam efekt spirali wywołał zapewne system samolikwidacji rakiety.

Wcześniej takie coś obserwowano w chinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko rzeczywiście wyjaśnione. Koledzy z sąsiedniego forum już wcześniej podejrzewali taką sytuację. Ciekawe, sam efekt spirali wywołał zapewne system samolikwidacji rakiety.

Wcześniej takie coś obserwowano w chinach

I tu koledzy nosa odnośnie "rakiety" mieli:)

 

Pomimo tego, że wyjaśnienie okazało się banalne to efekt przelotu pocisku nadal mnie zadziwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję trzy ilustracje, które ułatwia zrozumienie okoliczności obserwowanego zjawiska, które - jak wiele na to wskazuje - było efektem nieprawidłowego działania napędu trzeciego stopnia rosyjskiej rakiety balistycznej R-30 "Buława". Istotne są dane o trajektorii lotu rakiety oraz odległości z jakiej wykonano foto i wideo.

B-a.jpg

B-b.jpg

B-c.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.