Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

obserwacje udane, bardzo krotkie ale intensywne

zaliczone sporo obiektow, a w tym Veil achromatem 120/600 z filtrem UHC-S

znakomity seeing

Gucio pozytywnie przszedl test zderzeniowy ;-)

 

przepraszam za brak ogonkow ale pisze z fona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie mam trochę czasu więc małe podsumowanie wypadu

 

gdy dojechałem na miejsce około 22:40 Grześ już rozłożył się ze sprzętem. Też rozstawiłem swój majdan ale niestety postawiony na nierównej trawie Gucio wywinął orła i z impetem wylądował na glebie. Na szczęście nic się nie stało tylko lekko przekręciło się LW. Obyło się bez kolimacji więc crash test zdany celująco :yahoo:

 

wkrótce przybył Troll81 wraz z ekipą ... a po chwili kocur wielki jak tygrys. Zasiadł sobie na ławce nie przejmując się ruchem dookoła. Chyba polubił nasze towarzystwo ...

trochę pogadaliśmy ale przede wszystkim było sporo obserwacji

szukałem głównie jasne obiekty bo niebo nie było ciemne. Droga Mleczna ledwo widoczna w Łabędziu

 

porównywaliśmy widoki w teleskopach Newton 180/1124 i achro 120/600 oraz w lornetce 15x70

achromat mimo znacznie mniejszej apertury tylko niewiele ustępował większemu Newtonowi

lornetka na statywie sprawiała sporo problemów podczas obserwacji blisko zenitu ale i tak dała piękne widoki. Szczególnie ładnie prezentowała się parka M81 i M82, którą Troll sam odnalazł. Dało mu to sporo satysfakcji, o czym nie omieszkał wszystkich poinformować :szczerbaty:

 

bez trudu odnalazłem obiekty obserwowane ostatnio z podwórka przed domem. Różnica bardzo wyraźna. Znakomicie widoczne były najjaśniejsze kulki M3, M5 i M13 w okularach 20 i 13 mm, a z okularem TMB 7 mm rozbite aż do samego środka. Słabsze kulki też prezentowały się okazale w okularze SWAN 20 mm np. M12, M53, M71 i M92. Próbowałem przy okazji odnaleźć nieco niżej położone obiekty jak M10 ale tuż nad lasem było mleko

 

wyłuskałem kilka jasnych galaktyk np. M51, M81 i M82. Niestety w Pannie i Warkoczu było za jasno i dałem sobie spokój, a szkoda bo mogłem przynajmniej zapolować na M87 i jej towarzyszki

 

odnaleźliśmy też planetarki M27 i M57. Szczególne powody do radości miał Grześ, któremu M57 do tej pory sprawiała spore problemy. Na koniec Grześ odnalazł swoim achromatem Veila. Tu należą mu się gratulacje bo to trudny obiekt dla małych apertur i to pod dość jasnym niebem

 

zapomniałbym jeszcze dodać, że i Saturnowi nie przepuściliśmy. Mieliśmy przy tym sporo szczęścia bo seeing był bardzo dobry co na Tąpadłach zdarza się rzadko. Gucio z okularem 7 mm pięknie pokazał nie tylko pierścień ale także jego cień i wyraźny pas na tarczy planety. W pobliżu majaczyły 3 księżyce. Jeden dość wyraźny, a dwa widoczne zerkaniem. Niestety brak prowadzenia skutecznie utrudniał wszystkim obserwacje z powiększeniem 160x

 

około 1:00 rozpoczęliśmy składanie sprzętu i już po godzinie byłem w domu :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie mam chwilę żeby napisać coś od siebie, o tym jak było. Seeing był świetny, chociaż niebo nie było najciemniejsze. M'ki wyłapywałem zaskakująco szybko, nawet te, które zawsze sprawiają mi kłopoty. Padły M108, 109, 51, 101, 63, 94, 64, 53, 3, 13, 29, 27, 71, 57. Hitem wieczoru był Veil. Pięknie prezentowała się także M 13 w "powypadkowym" Guciu Zbyszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie mam trochę czasu więc małe podsumowanie wypadu

[...]

około 1:00 rozpoczęliśmy składanie sprzętu i już po godzinie byłem w domu :D

Mam nadzieję, że następnym razem i ja będę mieć możliwość wyjazdu. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oprócz ekipy którą zapakowałem do mojego astrobusa była tylko jedna osoba. Ale było fajnie. Mój telep przeszedł chrzest bojowy ale jest ciemnyyyyyyyy. Pogapiłem się na Saturna i odnalazłem m81 i m82. okular dołączony przez producenta należy chyba tylko używać do obserwacji sąsiadek :D

 

za to pożyczonym okularze świat był piękniejszy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dałem ciała :sorry: . Sytuacja powoli staje się regułą, że moje plany walą się w drobny mak. Wróciłem wczoraj do domu krótko przed 22. Gdybym był chociaż spakowany... Jadąc patrzyłem na niebo i zazdrościłem tym wszystkim którzy będą mieli okazję poobserwować. Na przełęczy niebo musiało być jeszcze piękniejsze. Strasznie mi szkoda straconej nocy.

 

Pozdrawiam

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.