Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję wszystkim za wspaniały wyjazd. Udało się polampić w piękne obiekty: Dużo gromad kulistych. Mi się udało wyhaczyć wielką w andromedzie i kilka innych obiektów. Wspaniała atmosfera. Ale imprezę ja i moja ekipa opuściliśmy pierwsi. Chmurki troszkę przeszkadzały ale tragedii nie było. Miejscami nawet bardzo ładna widoczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wspólne obserwacje. Było bardzo fajnie. Niebo nie było najlepsze a właściwie takie sobie. Sporo wysokich chmur utrudniało obserwacje ale mimo wszystko dało się wyłuskać kilkanaście ciekawych obiektów. Noc niestety dość jasna i szybko zaczęło świtać ale było warto pojechać choćby w celach towarzyskich :friends:

 

 

P.S. Niestety M51 była tej nocy poza zasięgiem.

Edytowane przez Grześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo udana nocka

początkowo było sporo chmurek i łowiliśmy tylko jasne obiekty w miejscach gdzie pojawiła się dziura

niestety jasne niebo uniemożliwiło obserwacje galaktyk i supernowej w M51. Nawet parka M81, M82 była ledwo widoczna

te niedogodności wynagrodziła nam druga część nocy

na pierwszy ogień poszedł Skorpion z M4 i M80, a po kilkudziesięciu minutach w przerwie między drzewami pojawił się Strzelec. Cudów tam sporo więc można było swobodnie żeglować po niebie bez celowania. Widoczne były niemal wszystkie obiekty od M8 do góry. Udało mi się dopaść M28, której rok temu poszukiwałem bez powodzenia. Hitem były jednak Swan (M17) i Dzika Kaczka w Tarczy oraz pobliskie gromady otwarte. Znakomicie prezentowały się w lornetce choć gołym okiem nie było tam nic widać poza rozjaśnionym niebem. Bardzo dobrze prezentowała się M22, którą bez problemu rozbiłem do samego centrum okularem 13 mm

 

przy okazji wypróbowałem okular erfla 32 mm. Zakupiłem go by służył jako szukacz ale powinien się sprawdzić na obiektach rozległych jak M31 czy Plejady. Niestety na brzegu pola jest słabiutko, a gwiazdy jak przecinki

 

Troll jak zwykle dobrze zadbał o catering :D

przywiózł też ze sobą grupkę, która chyba zapaliła się do obserwacji bo było słychać głosy na temat zakupu teleskopu

 

Ekolog uwalił się na trawie ... może był zmęczony :szczerbaty:

podobno obserwował Strzelca

 

Grześ doszedł już do dużej wprawy w odnajdowaniu słabych obiektów. Ponownie udało Mu się ustrzelić Veila choć dzisiaj był nieco gorzej widoczny

 

jako bonus za wytrwałość obejrzeliśmy przelot ISS o 2:20

 

obserwacje zakończyliśmy około 3.00 gdy niebo robiło się już jasne. Po drodze miałem kilka spotkań z sarenkami i liskiem ale wyostrzone zmysły i błyskawiczny refleks :D pozwoliły mi uniknąć kolizji. Zastanawia mnie tylko czemu zamiast spać jak człowiek szwendają się po nocy? :g:

 

dzięki za towarzystwo i do następnego razu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To taka luźna propozycja. Ale moglibyśmy się spotkac z ludkami z Jeleniej i innych miast. Zrobic coś w formie dużego zlotu. Kilkanaście osób mogłoby nawet zjechać. Poza tym mozna by się wtedy dogadać z uniwerkiem we wrocku :D

 

Całkiem miłe miejsce na wrocławskie astrospotkanie: http://maps.google.pl/?ie=UTF8&ll=50.718825,16.475136&spn=0.008966,0.026028&t=h&z=16

z noclegiem i wyżywieniem. ;-)

imgp4577hf1024.th.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dajcie znać, gdy będzie szykował się jakiś wypad pod ciemne niebo. :)

 

Zatęskniłem już za obserwacjami, a przy okazji (jeżeli ktoś z Was posiada paralaktyka z napędem) ustrzeliłbym Drogę Mleczną. Z lepszym rezultatem, niż w ubiegłym roku :szczerbaty: . Ale wtedy zawiniła bardzo duża wilgoć.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie znać, gdy będzie szykował się jakiś wypad pod ciemne niebo. :)

Ja chcę się wybrać do Parku w G. Izerskich pod koniec sierpnia. :-)

Ale od przyszłego tygodnia wypoczywam w drugim mieście rodzinnym. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a przy okazji (jeżeli ktoś z Was posiada paralaktyka z napędem) ustrzeliłbym Drogę Mleczną.

 

Kuba,

jam mam taki montaż i motorki. Jest to tylko EQ3-2 ale jak się spotkamy to możemy go wypróbować w astro-foto. Sam jestem ciekaw jak by to wyszło.

 

Jeśli chodzi o wyjazd pod ciemne niebo (Góry Izerskie albo Jodłów) to przymierzam się do takiego końcem lipca (29-31). Może nawet uda się wyjechać na dwie noce. Zobaczę jak to wyjdzie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko EQ3-2? Ja bym powiedział, że aż EQ3-2! ;)

 

Przy ogniskowej rzędu 18-50mm sprawdzi się świetnie :)

 

No i przy okazji mógłbym przetestować Heliosa 44M-4 58mm pod kątem astrofotografii.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym się chętnie wybrał znów na jakieś oglądanie nieba :D ale łysy wciąż jeszcze jasny. Zawsze możemy się wybrać na podziwianie łysego :D i wtedy już nawet na tapadła nie trzeba jechać :D

 

Namawiałem na wyprawę ostatnio gdzieś, w weekend. Po 12 księżyc już zaszedł i powiem wam, że warunki były naprawdę niezłe. Bez problemu wypatrzyłem moją biedną stotrzydziestką cztery mgławice w Strzelcu i kupę innych obiektów. Dawno nie miałem tak dobrej nocy :). Warunków w porównaniu do centrum miasta złych nie mam, bo chodzę obserwować w miejsce, gdzie już kończy się Wrocław, a jeszcze nie zaczyna Kiełczów - ale podejrzewam że na tych Tąpadłach jest jednak lepiej ;).

Teraz to trzeba czekać do końca miesiąca - księżyc tak lampi, że oczy bolą. A że na początku sierpnia ma mi się syn urodzić, to cóż - najwcześniej to chyba we wrześniu się z Wami wybiorę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, trzeba czekać na warunki. 27-28 lipca można już spokojnie wybierać się na obserwacje.

 

Jako że (jeszcze 9 miesięcy :szczerbaty: ) nie mam samochodu, to w kwestii transportu liczę na życzliwość kolegów :)

 

A poza tym, to zawsze można ustawić się we Wrocławiu w jakimś ciekawym miejscu i, tak jak już było powiedziane wcześniej, pooglądać sobie Łysolca i Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym, to zawsze można ustawić się we Wrocławiu w jakimś ciekawym miejscu i, tak jak już było powiedziane wcześniej, pooglądać sobie Łysolca i Jowisza.

 

Ja obserwuję na ogół tutaj: 51°08'29.93"N 17°08'25.56"E (najprościej wkleić współrzędne do Google Earth)

 

Jest całkiem nieźle - Strzelca nic nie zasłania, w zasadzie wschód, południowy wschód, spora część południa i zenit to w tym miejscu najciemniejsze fragmenty nieba. Po adaptacji wzroku widać całkiem wyraźny zarys drogi mlecznej. Na miejscówę oczywiście zapraszam - sprzętu tam nie ma żadnego, ale droga to polna, a łąka stoi niezagospodarowana, więc nikomu nie będzie to przeszkadzać. Od zachodu jest oczywiście wrocławska łuna i jest kiepsko, co tu dużo mówić. Północny zachód i północ to światła od Psiego pola i drogi krajowej - ale mniej doskwierają niż oświetlenie centrum. Ogólnie nie narzekam - mogłem mieć naprawdę sporo gorzej, a że akurat wschód i południe czyste, to tylko się cieszyć. Tylko żeby telepa lepszego mieć. Ale nic - może już na zimę będę miał 12" :).

Edytowane przez krigore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.