Skocz do zawartości

korektor komy


astronostrusant

Rekomendowane odpowiedzi

Korektor komy będzie miał sens w dwóch przypadkach:

- do wizuala z dobrymi okularami (LV, LVW, panoptic, nagler, pentaxy) - z konstrukcjami budżetowymi nie odczujesz różnicy ponieważ one mają o wiele większą wadę spowodowaną astygmatyzmem własnym przy współpracy z teleskopem f4, niż koma lustra parabolicznego. Także jeżeli masz kitowe plossle czy kellnery, to zacznij od przesiadki na lepsze okulary. Nawet jak zmienisz teleskop, to dobre okulary się przydadzą.

- Jeżeli chcesz robić astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim sensie "wzmocniło" ?

Chodzi Ci o powiększenie? Jak tak, to powinieneś użyć okularu o krótszej ogniskowej, bądź soczewki barlowa (oczywiście bez przesady z powiększeniem).

Jeżeli chodzi Ci o ogólne polepszenie jakości obrazu/obserwacji to:

Ciemne niebo, niezłe okulary, dobrze przygotowany sprzęt (skolimowany, wychłodzony) i wiedza na temat obserwacji.

Nic innego nie "wzmocni" obrazu.

:)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a jak spojrze przez 6.5mm to niie widać prwie nic

Wyceluj w Księżyc. Przy podnoszeniu powiększenia (800/6.5=~123x) obraz "ciemnieje" i zmniejsza się pole widzenia. Oba czynniki naraz powodują że trudniej jest stosując strategię "gdzie popadnie" znależć coś w polu widzenia.

Tak duże powiększenia nadają się do planet i Księżyca. Jak szukasz DS-ów to przy 25mm.

Poza tym ostrość. To jest niezła sztuka przy tym teleskopie.

Generalnie - masz prawie wszystko czego trzeba żeby zacząć. Teraz to juz trzeba nabrać wprawy i doświadczenia, a nie nowych zakupów.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astronostrusant, na innym wątku ludzie Ci dobrze radzą, a Ty swoje. Przy okularze 25mm masz szerokie pole, dlatego widzisz sporo gwiazd. Przy 6,5mm pole jest mniejsze, dlatego gwiazd nie widać dopóki nie naprowadzisz teleskopu precyzyjnie na którąś z nich. Teleskopu nie używa się w ten sposób, że kierujemy go w losowe miejsce na niebie i albo "coś widać" albo nie. Masz 12 lat, to czego Ci przede wszystkim brakuje to wiedza i umiejętności a nie wyposażenie teleskopu. Korektor komy to w ogóle absurdalny pomysł w Twoim przypadku. Czy przeprowadziłeś obserwację Saturna i M42 tak jak Ci radzono?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to obliczenie to po polsku można :D:D

My tu nie jesteśmy od wykładów tak totalnych podstaw (a przynajmniej większość nie ma na to czasu/cierpliwości). Odsyłam do Celestii, książek, spotkań, internetu. Czytać, czytać, czytać, ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć - oto recepta.

 

Pytać na forum gdy tego nie ma w źródłach powyżej, a zwłaszcza w Celestii!

 

powiekszenie = (ogniskowa teleskopu) dzielone przez (ogniskowa okularu)

Np. 800/25=32 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu nie jesteśmy od wykładów tak totalnych podstaw (a przynajmniej większość nie ma na to czasu/cierpliwości). Odsyłam do Celestii, książek, spotkań, internetu. Czytać, czytać, czytać, ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć - oto recepta.

 

Pytać na forum gdy tego nie ma w źródłach powyżej, a zwłaszcza w Celestii!

 

powiekszenie = (ogniskowa teleskopu) dzielone przez (ogniskowa okularu)

Np. 800/25=32 razy.

czyli chodzi o to ze 32 ktotne powiększenei przy tym okularze jest ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja przy takim powiększeniu nawet układu podwjego nie rodziele to po co takie duże lustro skoro takie małe powiększenie

Przecież zawsze możesz sobie dokupić jakiś krótkoogniskowy okular. A większe lustro to - mówiąc prosto - większa rozdzielczość i jasność obrazu w porównaniu z mniejszym, przy takim samym powiększeniu.

 

EDIT: Dopiero zauważyłem, że krótki okular już masz, a resztę wyjaśnili koledzy. W takim razie nie rozumiem powodu dalszych pytań w tej kwestii :blink:

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyta bo chce mieć wszystko gotowe na talerzu. To typowy dzisiejszy dzieciak, który jest nauczony TU, TERAZ, BO MNIE SIĘ NALEŻY, BO JA CHCĘ.

On nic nie będzie czytał, bo mamy mu ODPOWIEDZIEĆ NATYCHMIAST!

Astronomia (amatorska też) to przede wszystkim cierpliwość i nauka. Obydwu tych cech brakuje niestety naszemu młodemu koledze.

Xbox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha bardzo śmieszne jestem bardzo cierpliwy bo nie wiem czy ktoś z was by oglądał niebo od 20 do4 nad ranem tak tak oglądalem tyle i nic prawie nei zoaczył czy by się dalej tym intereował?? nie więc się mnie nie czepiajcie bo po to sie tu zalogowałem by się czegoś od was nauczył a nie żeby mi ciagle gadali ze jestem dzieciak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy przeczytawszy to:

http://www.celestia.pl/Jak_obserwowa%C4%87

http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

Potrafisz wyciągnąć praktyczne wnioski? Pytanie o powiększenie i dlaczego widać mniej gwiazd po zmianie okularu z 25 na 6.5mm o tym raczej nie świadczy... Wyselekcjonuj z tych tekstów [ewentualnie doczytaj gdzie indziej, google działa] tylko te informacje, które będą Ci potrzebne w pierwszej kolejności -jak dobierać ogniskowe okularów do poszczególnych obserwacji, zależności między ogniskowymi okularów/teleskopu a powiększeniem, powiększeniem a polem widzenia/źrenicą wyjściową itp. Masz teleskop o ogniskowej 800mm, w artykułach są przykłady dla ogniskowej 700 i 1000mm.

Skoro udało Ci się zaobserwować M42 lornetką, spróbuj zrobić to samo teleskopem i porównać. To samo zrób np. z M44. Potem kolejne obiekty [np. M51], które najpierw zlokalizujesz lornetką. Kiedy to już opanujesz,będziesz miał już własne doświadczenie, jak poszczególne obiekty wyglądają w teleskopie. To Ci ułatwi szukanie następnych trudniejszych. Polecam lekturę tych samych tekstów ponownie za jakiś czas. Przejrzyj też szkice [nie zdjęcia!] obiektów, które chcesz obserwować.

Z planet to na razie jest sens brać się jedynie za Saturna. Wyceluj w niego z okularem 25mm, potem wsadź tego 6.5 przy wycentrowanym obiekcie. Oprócz pierścieni [widocznych jako jeden] powinieneś też zobaczyć bez trudu Tytana i Rheę, jeśli te księżyce akurat będą widoczne

Zakładam,że masz na pewno ustawiony szukacz w teleskopie jak trzeba. Jeśli nie jesteś pewien, zrób test w dzień na jakimś odległym o minimum 0.5 - 1.0km obiekcie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha bardzo śmieszne jestem bardzo cierpliwy bo nie wiem czy ktoś z was by oglądał niebo od 20 do4 nad ranem tak tak oglądalem tyle i nic prawie nei zoaczył czy by się dalej tym intereował?? ...

To nas jeszcze nie znasz :rolleyes: bo to oznacza ze jestes uparty a nie cierpliwy.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, on ma 12 lat. Kazdy z nas był kiedyś w tym wieku :lol:

A serio:

Astronostrusant, zobacz jeszcze tzw. Tabelę Wimmera. To dostępna gdzieś na forum [wyszukiwarka] lista obiektów dostępnych małym sprzętem [zauważ,że Twój teleskop do małych nie należy!]. Część z nich świetnie się nadaje na obiekty "treningowe".

Druga sprawa, obiekty DS "nie lubią" zaświetlonego nieba. To nie tylko miejskie światła [z tego co pamiętam jesteś od nich wolny],ale też Księżyc na niebie czy okres przed świtem lub krótko po zmierzchu. Zamglenia lub cienka warstwa wysokich chmur zmniejszająca przejrzystość atmosfery też je skasuje.

Pewne obiekty są łatwiejsze lub trudniejsze nie tylko ze względu na ich całkowitą jasność określaną w magnitudo. W przeciwieństwie do gwiazd nie są punktami. Istotna zatem jest też ich jasność powierzchniowa. Przykładowo gromady otwarte i kuliste to łatwe obiekty, bo albo rozbijają się od razu na gwiazdy, albo stanowią zwarta, jasną plamę mlecznej poświaty wyraźnie kontrastująca z tłem nieba. Na drugim biegunie są obiekty o małej jasności powierzchniowej -taka galaktyka M101 jest teoretycznie b. łatwa do znalezienia niedaleko dyszla Wielkiego Wozu, ma też spore rozmiary kątowe na niebie, niewiele mniejsze niż Księżyc. Niestety, zarówno lornetką czy teleskopem jest ją dostrzec b. ciężko, bo ledwo, ledwo odcina się od tła nieba. Nie mając jeszcze doświadczenia, swego czasu próbowałem wielokrotnie zobaczyć i nic. Dopiero po jakimś czasie stwierdziłem, że to delikatne pojaśnienie, które brałem za odblask od jakiejś tłustej plamy na okularze to był właśnie ów obiekt.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.