Skocz do zawartości

Niedrogi okular krótkoogniskowy


jqbp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Szukam do mojej synty 1200 okularu jak w temacie - jakieś 6 mm, żeby dostać spore powiększenie 200x. Niestety, po zakupie teleskopu fundusze już zdecydowanie ograniczone. Na dodatek zależy mi na elementarnym komforcie - więszym ER, a jednocześnie zdecydowanie większej źrenicy. No i na nienajwęższym polu widzenia, rzecz jasna :) Z dostępnej oferty kryteria spełnia w zasadzie wyłącznie SW UWA-58 Plossl 6mm. I tutaj moje pytanie: czy ktoś zna ten okular? Czy są jakieś powody, dla których należy go unikać?

Na forum znalazłem jakieś ogólnie przychylne opinie o tej serii UWA, ale sprzed kilku lat. Może teraz należałoby zapolować na coś innego?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularem, który mógłby z powodzeniem spełnić Twoje wymagania jest TMB 6mm. ER na poziomie 20mm (deklarowane przez producenta, sam nie sprawdzałem), przyzwoite 58° pola, ostry obraz w 80% (pozostała część jest lekko nieostra - nie jest tam idealnie, ale też nie ma tragedii. Być może jest to kwestia mojego egzemplarza, bo w TMB 9mm, którego również posiadam, jest ostro praktycznie w całym polu). Cena używki w bardzo dobrym stanie na Astromarcie waha się w granicach 50$.

Jedna uwaga merytoryczna do Twojego zapytania: każdy okular 6mm da Tobie identyczną źrenicę wyjściową w twoim teleskopie.

Tego SW UWA-58° nie znam - może toś inny coś o nim napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zbignieww

Tak mi się wydaje, że ten SW UWA-58 to jest to samo, co w czeskiej Suprze Sky Planetary : http://www.supra-dalekohledy.cz/phpscripts/obrazky.php?meno=../common/img/871251.jpg&kodzb=871251 a w Teleskope Serwice HR Planetary, http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p159_HR-Planetary-Eyepiece---6mm-focal-length---1-25----60--WA.html - trochę inny design, ale rodowód wszystkich to TMB...

 

U czeskiej braci cieszy się dobrą opinią, jako okular nisko- budżetowy z przyjemnym ER, niektórzy się bawią w rozkręcanie i lepsze wyczernianie...

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy: w sumie dobre wiadomości. Dzięki za odpowiedzi. Wydaje się więc, że to chyba całkiem rozsądny kompromis. Zwłaszcza, jeśli wywodzić się mają z TMB, a sam TMB u nas jakby mało dostępny. Zresztą - szkoda.

Może ktoś jednak patrzył nie tylko na, ale i przez ten okular?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SW UWA-58 ale w ogniskowej 9mm. Jest to niezły okular. Cechuje się tym, co wcześniej napisał Maras o TMB, aczkolwiek moim zdaniem w SW UWA-58 nieostrość w 80% jest nieco większa niż "delikatna". Ale trudno powiedzieć, bo nie porównywałem go z TMB (trzeba koniecznie spróbować na zlocie, prawda Marasku? :) ) Mimo, iż podobne, to mogą się owe szkła różnić.

UWA-58 to wygodny okular. Moja "dziewiątka" spisuje się dobrze. Jestem zadowolony z tego okularu.

@jqpb, ale pomiędzy tym, co ja pisze, a o co Ty pytasz jest 3mm różnicy więc odczucia mogą być różne. Ostatnio o taki okular pytał mnie kolega Pawelsz z Astromaniaka. Nie jestem pewien, ale chyba go kupił. Możesz go spytać jak okular się spisuje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekopałem astromaniaka (jeszcze się nie dopytywałem). Te UWA-58 przewijają się w kilku wątkach w sposób właściwy dla wypowiedzi w internecie: skala od "fajne szkiełka" po "syf". Pojawia się opinia, że dawniej były świetne, ale teraz (2009) są jak najtańsze kellnery. Zwłaszcza 9 i 6 mm. Ale skąd te wieści - nie mam pojęcia. Przydatność sądów cokolwiek wątpliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SW UWA-58 ale w ogniskowej 9mm. Jest to niezły okular. Cechuje się tym, co wcześniej napisał Maras o TMB, aczkolwiek moim zdaniem w SW UWA-58 nieostrość w 80% jest nieco większa niż "delikatna".

Miałem do czynienia też z 9mm i powiem, że nieostrość pojawiała się dopiero przy końcowych 10-15% i to w F/5. Myślę, że jest tu wielki rozrzut miedzy egzemplarzami. Jest to okular świetny do Księzyca, dobry do planet i średni do gromad kulistych. Do DS jakby za ciemny - widać to już na kulkach. Zaletą jest fajna muszla oczna- reguluje się ją poprzez wykręcanie. Do mnie przyjechał rozklekotany - soczewki w środku klekotały- trzeba go było dokręcać. Ogólnie okular na ocenę 4 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia też z 9mm i powiem, że nieostrość pojawiała się dopiero przy końcowych 10-15% i to w F/5. Myślę, że jest tu wielki rozrzut miedzy egzemplarzami. Jest to okular świetny do Księzyca, dobry do planet i średni do gromad kulistych. Do DS jakby za ciemny - widać to już na kulkach. Zaletą jest fajna muszla oczna- reguluje się ją poprzez wykręcanie. Do mnie przyjechał rozklekotany - soczewki w środku klekotały- trzeba go było dokręcać. Ogólnie okular na ocenę 4 :)

 

No i to jest konkret :) Dzięki. A z którego roku był ten okular? Gdyby tak jeszcze odjąć wspomniane 3 mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular był z początku 2009. Myślę, że jakość nie spadła a wzrosły wymagania i wrażliwość użytkowników oraz od tego co się obserwuje :) Jeśli będziesz go używał do księżyca to powiem, że bardziej mi się podobał niż LV 9mm Vixena. Do planet jak za te pieniądze też jest OK, porównywalny z LV a gorszy od Orto tylko wygodniejszy. Do DS to chyba tylko tych jaśniejszych- tak średnio jak dla mnie.

Nie wiem jak ma się to do 6mm, ale rozmawiałem z użytkownikiem (raczej rozgarniętym nie początkującym) właśnie 6mm w F/5 i był bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pokazywałem swojego TMB-ka Krzyśkowi z gdańskiej Delty i po obejrzeniu zaczął się zastanawiać czy przypadkiem SW UWA58 i TMB Planetary nie są jakoś "spokrewnione". Koniecznie na zlocie trzeba będzie porównać oba szkiełka.

Co do powtarzalności, to również mam małą zagwozdkę, bo o ile TMB 9mm i 7mm są bardzo zbliżone w jakości obrazu, o tyle 6mm nieco od nich odstaje - na minus niestety. Coś jest nie tak z wyczernieniem i nie jest tak ostry przy brzegu. Niedługo być może będę miał porównanie z innym egzemplarzem tego samego szkiełka - porównam i dam znać. Ciekawi mnie też jak się mają krótsze ogniskowe SW UWA do ichniej "dziewiątki" - w przypadku TMB "dziewiątka" zostawia resztę serii dość wyraźnie w tyle. Być może powiększenie, wrażliwość na seeing i źrenica wyjściowa robią swoje.

A co do użyteczności do DS - w TMB pierwsze co mnie uderzyło to świetna transmisja i kontrast. "Dziewiątka" dostarczyła mi jedno z najlepszych zbliżeń na M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie też jak się mają krótsze ogniskowe SW UWA do ichniej "dziewiątki" - w przypadku TMB "dziewiątka" zostawia resztę serii dość wyraźnie w tyle. Być może powiększenie, wrażliwość na seeing i źrenica wyjściowa robią swoje.

A co do użyteczności do DS - w TMB pierwsze co mnie uderzyło to świetna transmisja i kontrast. "Dziewiątka" dostarczyła mi jedno z najlepszych zbliżeń na M42.

Używałem 9mm z barlowem vixena 2x i nadal była świetna na księżycu i dobra na planetach więc raczej to nie seeing... :/ Jeśli chodzi o DS to właśnie M42 wyglądała świetnie, niestety reszta M-ek poległa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na razie wiemy, że 9 UWA i 9 TMB są jakoś nadzwyczajnie podobne i są ok. 7 też ujdzie, natomiast UWA 6 mm to skok w ciemność, być może dosłownie, bo nic o nim nie wiadomo - tyle tylko, że 6 TMB odstaje od nieco dłuższych niekorzystnie. Dobrze zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi jednoznacznie potwierdzić, gdyż - jak pisałem - za bardzo ta "szóstka" odstaje od reszty. Bardziej wygląda mi to na trefny egzemplarz. Za kilka dni będę miał inny do porównania i wtedy dam znać.

Inna sprawa, że ta moja "szóstka" nie jest zła - po prostu nie jest tak rewelacyjna jak "dziewiątka".

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale chyba się pogubiłem. Właściwie o jakie okulary było pytanie. Wydaje mi się, że mówimy o innych szkłach. Mówimy o tym?

UltraWide_6mm-L.gif

Bo jak tak, to ja cofam swoją wypowiedź i przepraszam za zamieszanie. O tym czymś nie wiem nic z własnego doświadczenia, a słyszałem opinie o podobnej rozpiętości. Czyli od syfu po niezłe okulary.

 

Ja mówię o tym:

SkyWatcher_UWA58_7mm.jpg

Mam taki okular w ogniskowej 9mm. I ten jest według mnie całkiem niezłym okularem.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście interesujące i dobrze by było, gdyby ktoś mógł dokonać porównania. Z tego co czytałem (głównie na cloudynights), okular planetarny konstrukcji Thomasa Backa jako pierwsza wypuściła na rynek firma Burgess Optical. Wkrótce po tym na rynku pojawiły się nielicencjonowane "klony" tego okularu. Z całą pewnością jednym z nich jest "HR Planetary" oferowany przez teleskop-express. Nie wiedziałem jednak, że należy do nich również UWA-58 Sky-Watchera. Oryginalny okular TMB/Burgess zbierał bardzo dobre recenzje i ciekaw jestem, na ile "klony" zachowują jakość oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe rzeczy tu piszecie

niedawno zdecydowałem się na TMB 7 mm choć trochę w ciemno :compress:

już dawno zauważyłem, że te okulary od TMB i SW mają takie same parametry (i nawet podobnie wyglądają) co oznacza taką samą konstrukcję optyczną. Jednak TMB jest marką wyżej cenioną i dlatego wolę zapłacić nieco więcej za ich produkt. Podobnie jest z Plosslami. Te od TV to zupełnie co innego niż te od SW :D

 

zbignieww wspomniał o rozkręcaniu okularów. Zdecydowanie odradzam! Nie ma idealnych soczewek i dlatego producenci odpowiednio je dobierają. Nawet obrócenie soczewki wokół osi może spowodować pogorszenie jakości obrazu w okularze. Nie podejrzewam SW o taką finezję ale lepiej nie eksperymentować :ha:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My to z Panasemmarasem sprawdzimy w Bieszczadach. Porównamy UWA-58 9mm i TMB Planetary 9mm bezpośrednio. W obydwu teleskopach i przy ludziach. Specjalnie na 3 godziny przed testem powstrzymamy się od napojów wszelkiej maści, by mieć jasność w oczach :D

Obadamy je i wtedy będzie jasność, czy Sky-Watcher tylko marnie kopiuje produkt Burges/TMB, czy oferuje produkt o podobnych walorach.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię o tym:

SkyWatcher_UWA58_7mm.jpg

Mam taki okular w ogniskowej 9mm. I ten jest według mnie całkiem niezłym okularem.

 

Wimmer - odpowiadałeś o tym, o który pytałem. Tzn. o tę serię, bo konkretnie chodziło mi o 6 mm: http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/79_91_109/products_id/3012. Jeśli ktoś go zna - bardzo proszę!

 

Swoją drogą różnica w cenie między tymi SW a domniemanym źródłem w postaci TMB nie jest bynajmniej ogromna, chcą za taki ok. 50 funtów, np. http://www.scopesnskies.com/prod/TMB/6mm-planetary.html Do tego jednak przesyłka i inne. No i trza poczekać na wieści od Panasmarasa, który będzie weryfikował swój egzemplarz "szóstki". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My to z Panasemmarasem sprawdzimy w Bieszczadach. Porównamy UWA-58 9mm i TMB Planetary 9mm bezpośrednio.

 

Obadajcie, bo trochę pogrzebałem i sytuacja się zaciemnia. Na ten przykład tutaj: http://www.apm-telescopes.de/hr-6-mm-planetary-eyepiece_proinfo_37579.html występują jako HR i tyle, z opisem, że 6 elementów i 5 soczewek (???), w jakimś sklepie włoskim natomiast te same HR pojawiają się jako 8-soczewkowe (!) Geoptik (http://www.otticasanmarco.it/geoptik_oculari.htm). W innym z kolei jako 6-soczewkowe. Wszędzie zresztą drożej, niestety. I pewnie jeszcze kilka niespodzianek by się znalazło w innych miejscach. Natomiast samych oryginalnych TMB ani w pierwszym sklepie niemieckim, ani w Italii nie znalazłem. Może jutro jeszcze grzebnę gdzie indziej, ciekawe, czy coś wylezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na wieści o jakości TMB 6mm (znalazłem, da się kupić jako TMB, nie tylko HR, za 59 eu!), zapytam, czy ktoś zna może coś takiego: 5.2mm Astronomica ED http://www.astronomica.co.uk/index.php/New-Year-Special-Offers/5.2mm-Astronomica-ED-eyepiece.html. Tych ED jest też cała seria, bodajże od 2,3 mm do 12,5. Cena niewiele wyższa od TMB. Jakieś opinie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że są one oferowane w Polsce przez teleskopy.pl:

 

http://tinyurl.com/ybju93e

 

Nie ma więc potrzeby sciągać ich z Wielkiej Brytanii. Wyglądem i opisem dziwnie przypominają mi Celestrony z serii X-Cel, a o nich opinie są bardzo złe (przynajmniej na tym forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że to faktycznie te. Ja swoją drogą też znalazłem, że w porównaniu z TMB wypadały słabiej. Swoją drogą ciekawe, czy to klony z celestronami. Pytanie, jak wobec TMB a SW UWA, z HR po drodze. Z niecierpliwością czekam, co Wimmer z Panasemmarasem ustalą organoleptycznie. No i jak Panasmaras swoją szóstkę w końcu przetestuje porównawczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale chyba się pogubiłem. Właściwie o jakie okulary było pytanie. Wydaje mi się, że mówimy o innych szkłach. Mówimy o tym?

UltraWide_6mm-L.gif

Bo jak tak, to ja cofam swoją wypowiedź i przepraszam za zamieszanie. O tym czymś nie wiem nic z własnego doświadczenia, a słyszałem opinie o podobnej rozpiętości. Czyli od syfu po niezłe okulary.

(..)

 

Odnośnie okularu z powyższego zdjęcia:

Z tego co wiem ta seria to UWA 66.

Ich test jest dostępny na stronie

Reese.

Posiadam okulary 6mm i 9mm z tej serii i nie mam im nic do zarzucenia,

są moim zdaniem lepsze niż przyzwoitej jakości i w rozsądnej cenie,

a przynajmniej te dwie ogniskowe są naprawdę OK :).

 

pozdrawiam

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.