Skocz do zawartości

Teleskop do 200 zł. Nie śmiać się.


Sabazios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 14 lat, bla, bla, bla, ale kogo to obchodzi. Astronomią intersuję się od dawna. Tylko ostatnio naszła na mnie jakaś mania . Otóż chciałbym pogogladać księżyc, gwiazdy itd. Ale nie wiem czym. W internecie znalazłem Galileoskop. Czytałem tu, na forum, że to taki pic. Więc teraz nie wiem, 100 zł to przystępna cena, ale wliczając w to koszt przesyłki + statyw + koszt przesyłki statywu wyjdzie kwota, za która mogę kupić lepszy Teleskop wraz ze statywem. Ktoś na forum dał ten: http://www.allegro.pl/item1031215462_celestron_teleskop_firstscope_76_eq_dla_dziecka.html Jestem totalnym amatorem, więc nie wiem co i jak. Jeszcze ktoś polecił ten http://www.allegro.pl/item985664931_teleskop_soczewkowy_opticon_60f900pow_675x_mapa_cd.html

 

Więc już nie wiem :) Proszę o pomoc, czy może wziąść Galileoskop? W co wątpie :) Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy powinienem w ogóle się wypowiadać w kwestii zakupu teleskopu, jednak co mogę przewidzieć to reakcję wszystkich doświadczonych forumowiczów, która będzie wyglądać mniej-więcej tak: "Zamiast kupować ten teleskop możesz wyrzucić kasę do kosza bo i tak na to samo wyjdzie. Lepiej abyś kupił sobie lornetkę". I tutaj to magiczne słowo - "Lornetka". Otóż jeśli masz nieduży budżet to będzie to najlepsze chyba rozwiązanie. Tym bardziej, że "Jesteś totalnym amatorem". Teleskopy takie jak podałeś to zabawki i raczej za dużo nim nie zobaczysz. Tak więc ja proponuję na razie lornetkę, aby "nauczyć się nieba". Sam używam właśnie lornetki i jak narazie mi wystarcza :) No to tyle ode mnie. Pozdrawiam.

Edytowane przez klapaucius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie.

Nie dziw się, proszę. Prawda jest taka, że za 200-250 zł nie da się kupić dobrego sprzętu obserwacyjnego (mowa o teleskopie).

Za te pieniądze nie zobaczysz zbyt dużo. Istnieje duże ryzyko, że się zrazisz do obserwacji.

Kolega powyżej wspomniał o lornetce. To dobry pomysł.

Z drugiej strony: Nie myśl sobie, że my tu wszyscy mamy sprzęty po kilkanaście tysięcy złotych (choć w wielu przypadkach tak jest, ale to głównie astrofotografowie). Gdybyś dysponował trzykrotnością swojej kwoty, to już można by pomyśleć o jakiejś używanej Syncie 6", która to jest całkiem niezłym sprzętem na początek.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabazios, w dziale "Mój pierwszy teleskop" jest wiele topików dotyczących zakupu taniego sprzetu. Zadaj sobie odrobinę trudu by je przeglądnąć, a dowiesz sie i o teleskopach, i o lornetkach, które można dostać za nieduże pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 200zł swego czasu na allegro schodziły tuby 130/650. Na forach ktoś też takie oferował... Kupujesz takie coś, dorabiasz małego dobsona i juz się cieszysz w miarę przyzwoitym sprzętem za grosze. Fakt, ze trzeba dokupić do tego okulary - w astromarkecie wyrwiesz przyzwoite plossle po ok 40-50zł za sztukę lub dwa kellnery w tej cenie.

Taki mały newton to będzie o wiele więcej niż to coś co zaproponowałeś.

Za ok 350zł można wyrwać tubę 150/750 i zrobić to samo B) wystarczy tylko chcieć

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 200zł swego czasu na allegro schodziły tuby 130/650. Na forach ktoś też takie oferował... Kupujesz takie coś, dorabiasz małego dobsona i juz się cieszysz w miarę przyzwoitym sprzętem za grosze.

 

Niby się da, ale tu może być problem z wygodą obserwacji - przy tej długości tuby, okular będzie na takiej wysokości, że trzeba by do niego kucać, nawet patrząc w zenit. Można to obejść, robiąc dużo wyższego dobsona, ale wtedy będzie on mniej stabilny i standardowa konstrukcja może się nie sprawdzić. Ja bym jednak proponował lornetkę na początek, bo później i tak się przyda, a później można zbierać kasę na teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop za 200zł = rozczarowanie, po którym teleskop powędruje na strych, bo nikt tego nawet nie będzie chciał kupić (chyba że za 50zł)

Lornetka za 200zł = zupełnie przyzwoita lornetka 10x50, która posłuży wiele, wiele lat. I nawet jeśli kiedyś dorobisz się porządnego teleskopu, to wciąż będzie przyjemnie czasem przyłożyć oczy do tej lornetki.

 

Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wezmę lornetkę, ale przez lornetkę np. księzycy Jowisza nie zobaczę?

 

Przyzwoitej jakości w miarę tanią lornetką 10x50 zobaczysz księżyce Jowisza. W razie problemów szukasz ciemniejszego stanowiska bez świateł rażących oczy i pozwalających solidnie podeprzeć lornetę. Niekoniecznie statyw, do takiej lornetki wystarcza zupełnie prymitywne patenty, łącznie z oparciem na łokciach lub o gałąź, płot, dach auta, trzepak, cokolwiek.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby się da, ale tu może być problem z wygodą obserwacji - przy tej długości tuby, okular będzie na takiej wysokości, że trzeba by do niego kucać, nawet patrząc w zenit. Można to obejść, robiąc dużo wyższego dobsona, ale wtedy będzie on mniej stabilny i standardowa konstrukcja może się nie sprawdzić. Ja bym jednak proponował lornetkę na początek, bo później i tak się przyda, a później można zbierać kasę na teleskop.

Wiesz... robiłem różne dobsony... rownież pod takie tuby i korzystałem z nich.

Oczywiście jest to kompromis, ale stosując mały stołek i nieco dłuższego dobsona można dosyć komfortowo obserwować.

Mozna też kupic 130/900 :flirt:

 

Teraz już oszalałem :) Chyba jednak wezmę lornetkę, ale przez lornetkę np. księzycy Jowisza nie zobaczę?

Zobaczysz księżyce jowisza ale szczegółów na planecie już nie - do tego tylko teleskop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Sky-Watcher (Synta) SK 607 AZ2 zobaczę np. to, co na planecie?

 

EDIT: Kiedyś na urodziny dostałem lornetkę. Zbytnio się tym nie interesowałem, ale teraz ją wyciągłem. Jakaś Ruska, 25x60 [co to oznacza? :P] Teraz ją wypróbuję.

Edytowane przez Sabazios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Sky-Watcher (Synta) SK 607 AZ2 zobaczę np. to, co na planecie?

 

Coś tam zobaczysz. Maksymalne powiększenie takiego teleskopu będzie ograniczone do 100x. Tyle że montaż AZ2 to porażka totalna.

 

EDIT: Kiedyś na urodziny dostałem lornetkę. Zbytnio się tym nie interesowałem, ale teraz ją wyciągłem. Jakaś Ruska, 25x60 [co to oznacza? ] Teraz ją wypróbuję.

 

25 to powiększenie, 60 to apertura. Ta lornetka zbiera więcej światła niż teleskop, na który chcesz wydać 200zł. Niech już samo to da Ci do myślenia. Powiększenie 25 razy to dużo dla lornetki, więc powinieneś ją o coś opierać, aby drgania nie przeszkadzały w obserwacji. Nie wiem, jakiej jakości jest to sprzęt, ale zasadniczo powinien dać Ci sporo radości na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to jest rzeczywiście "jakaś ruska" czy tylko jej chińska podróbka... W pierwszym wypadku masz szczęście i jeśli tylko jest dobrze skolimowana zaoszczędziłeś trochę grosza. W tym drugim przypadku masz pecha, bo zapewne to co przez nią zobaczysz zniechęci Cię do lornetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Made in Russia'. A wujaszek był kilka razy w Rosji. Chciałem zobaczyć coś przez okno, ale nic nie ma. Żadnych gwiazd itd. Trafiłem na jedną i chciałem ustawić ostrość[?] i nie było rozmazane, ale wyraźne. Tylko, że to wyglądało jak mały trójkąt. A co do lornetek, to chyba wezmę. A co do drgania, to dałem ręce na parapet. Nie było trudno.

Jak już wspominałem cena do 200zł, ale jak przekroczy te 250 zł to się nic nie stanie ;) Teraz bym prosił, aby ktoś mógł coś polecić. Czy może zostać na początek przy tej? Czy może wziąć tego Sky Watchera? Jak już wspominałem, jestem totalnym amatorem. No, i najbardziej chciałbym pooglądać planety :)

Edytowane przez Sabazios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość biotox

Obserwując co koledzy tu mówią na forum jestem zdania że najlepszym wyjściem będzie lornetka i statyw swojej roboty.Też podpadłem urokowi nieba i prawie bym kupił jakiś kiepski teleskop z tesco :D ale dobrze ze tego niezrobiłem.Też jestem zielony w tej kwestii ale pewne wnioski wyciągłem z opinii panów fachowców ale jak narazie zaprząta moją uwagę Sky Watcher BK1025AZ3,mianowicie czy jest odpowiedni do fotografowania nieba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zielony w tej kwestii ale pewne wnioski wyciągłem z opinii panów fachowców ale jak narazie zaprząta moją uwagę Sky Watcher BK1025AZ3,mianowicie czy jest odpowiedni do fotografowania nieba?

 

Trudno znaleźć teleskop, który by się mniej nadawał do fotografowania nieba :no: . Jak masz zamiar cokolwiek focić na montażu azymutalnym? Nawet z avikowaniem planet będzie kłopot, bo to światłosilny achromat i będą wychodzić paskudne niebieskie obwódki. Achromat 102/500 nadaje się na mobilny sprzęt do DS w wizualu i to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Scheisse...to co mogę zrobić w takim stanie rzeczy że chce robic fotografie? czy jest cos sensownego w kwocie tysiąca złotych umożliwiające robienie jakichś sensownych zdjęć np Jowisza?mam potęzne podwórko (wioska w lubelskim) teren wokół sprzyja mi bo po 23 gaszą latarnie niebo gdy jest bezchmurne aż prosi się o uwiecznienie na fotografii:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 150/750 na EQ3-2 kosztuje coś niewiele ponad 1000zł. Na tym montażu co najwyżej poavikujesz planety, ale zaletą tej tuby jest dostęp do ogniska głównego i są ludzie, którzy z powodzeniem zajmują się astro-foto tym sprzętem, oczywiście po wymianie montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość biotox

I to juz muwisz daje efekt na dalsza modernizacje takiej tuby ?czy zdjęcie Jowiszowej plamy będzie możliwe?z tego co mi się wie to światłosiła do planet powinna być jak najmniejsza a powiększenie w granicy rozsądku ile moze mieć?może lepiej dac spokój planetom a zaatakować np galaktyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.