Skocz do zawartości

Teleskop do 200 zł. Nie śmiać się.


Sabazios

Rekomendowane odpowiedzi

I to juz muwisz daje efekt na dalsza modernizacje takiej tuby ?czy zdjęcie Jowiszowej plamy będzie możliwe?

 

W avikowanie planet można się bawić w sumie dowolnym sprzętem na montażu paralaktycznym z prowadzeniem. Księżyc ludzie focą nawet z Dobsonów.

 

może lepiej dac spokój planetom a zaatakować np galaktyki?

 

Astrofotografia obiektów DS wymaga

- drogiego sprzętu (sprawdź, ile kosztuje montaż HEQ5 a to dopiero początek)

- ogromnej wiedzy i doświadczenia, które ludzie zdobywają latami

- mnóstwa czasu

 

Jeśli wydaje Ci się, że kupisz teleskop, zamontujesz aparat, pstryk i fotka M51 zrobiona to się bardzo, bardzo rozczarujesz. Poczytaj dział astrofotografia na tym forum, zobacz czym ludzie focą i ile wysiłku w to wkładają. Niemniej jeśli chcesz zacząć się w to bawić, to Newton 150/750 to chyba najtańsza tuba, w której można zamontować lustrzankę w ognisku głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Drevil astrofotografia to ślepy zaułek to wiem i trzeba się naprawde na sprawie znać,zobacze i wyciągne wnioski z tego też z początku myślałem że teleskop wart jakies 300 zł przyniesie mi frajde (oglądanie plamy jowisza) ale tanie mięso psy jedzą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to niech ktoś powie, który jest lepszy. Bo kupuję jeden z tych dwóch.

 

 

Kolego, oczekujesz żeby Ci pomóc więc słuchaj tego co piszemy.

Nikt kto choć trochę się orientuje w temacie nie napisze Ci, że to dobry sprzęt. Te teleskopy to po prostu zabawki. Szkoda Twojej kasy bo będzie to 250zł wywalone w błoto...

 

Niestety i ja będę monotematyczny: dozbieraj na Syntę 6'' albo kup lornetkę za to co masz.

O astrofoto zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, dziękuję wszystkim za pomoc. A co do tych teleskopów to jeszcze nie wiem czy to olać. Wiem, że kasa w błoto, ale dla początkującego? No nic! Dziś spróbuję lornetką zobaczyć i jest na 100% ruska. Bo wujek gadał, ze w Rosji kupił. I jest takie coś do lornetki jak podczerwień? Bo tata mi dzisiaj powiedział, a te szkiełka, bo nie wiem jak się to fachowo nazywa są czerwonawe :)

Edytowane przez Sabazios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli pic na wodę :/

 

Dokładnie! Dobrze,że Budrys dał linka do allegro. To jeden z tanich "wyrobów lornetkopodobnych" Jeśli to ma powiększenie 25x, to się zdziwię, a i tych 60mm nie byłbym na 100% pewien [można zmierzyć, he, he]. Paradoksalnie, jeśli ta lornetka ma realnie powiększenie ok. 10-12x, to nawet lepiej. Za wiele się nią nie zobaczy, ale jak jest, to zawsze zerknąć na niebo przez nią można i potrenować.

Wracając do teleskopu: naprawdę żaden z tych, co linkowałeś. Żaden refraktorek 60mm, żaden Newton 76mm na AZ2 to nie ma zupełnie sensu. W akcie zupełnej desperacji mógłbyś wybrać refraktor 70/700 [ale tu też problem montażu], czyli pomyśleć o tzw. Sky Luxie. Zdecydowanie jednak namawiam Cie do oszczędzania przynajmniej na refraktor 80/900 lub 90/900 na AZ3 jako minimum. To na pewno nie będą zmarnowane pieniądze.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób mógłbym sprawdzić przybliżenie? Czy to na prawdę ma 25. A co do teleskopów to przypominam - tylko zerknąć, sprawdzić i nie tylko planety itp.

I nie chcę widzieć kraterów i innych detali. No! Ale OK. Ja tu tylko jestem amatorem! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od kumpla. Kupił sobie na Allegro Taki teleskop I powiem szczerze, że oglądało się całkiem nieźle. Wiem, że to nie żadna dobra firma, ale mi to wystarczy. Weźcie się jeszcze wy wypowiedzcie, ale i tak chyba wezmę to.

 

Sorki, ale wobec tego cały ten wątek jest nic nie warty, skoro i tak kupisz takie coś.

Staramy Ci się odradzić ten kicz, a Ty swoje. Kup więc i powiedz nam za kilka miesięcy, czy jesteś zadowolony z obserwacji...

I jak kolega powyżej wspomniał, z dużej ciekawości poproszę o opisanie jakie obiekty oglądaliście i jakie były ich obrazy.

 

Jeżeli taki "teleskop" ktoś kupi z niewiedzą, albo dostanie w prezencie to można jeszcze próbować go wykorzystać do ostatniej kropelki ;) Można popróbować na Księżycu, jaśniejszych gromadach (vide moja tabela). Jednak jeżeli wiele osób odradza takie coś, a Ty uparcie chcesz stracić pieniądze, to proszę bardzo.

 

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, double postuje, zrobiłem z siebie idiotę, ale nic. Teraz proszę tylko o odp. który najlepszy!

 

1.Teleskop Celestron FirstScope IYA 76

2. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK 607AZ2

3. 60F700-OPTICON

4. Czy może Galileoskop? Niee. I proszę napisać, który najlepszy! Nie 'żaden' bądź ' zbieraj na Syntę"6 '. Wiem, ze chcecie mi pomóc, ale tak się na to napaliłem, że nie wiem. To mój ostatni post w tym temacie. No, może przedostatni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już musisz "koniecznie" kupić teraz cokolwiek, niezależnie od jakości, to poszukaj chociaż Skyluxa 70/700 (pojawiają się co jakiś czas w Lidlu w dobrej cenie). Nie kupuj nic o średnicy soczewki poniżej 70 mm (lub zwierciadła poniżej ~100 mm). Wszystko poniżej to będą stracone pieniądze. No, chyba, że ten teleskop ma pełnić rolę głównie mebla w pokoju albo ma być zakupem typu "bo koledzy już mają" - w takim przypadku kup najtańszy, byle tylko fajnie wyglądał i miał duży napis typu "ZOOM 625x".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, double postuje, zrobiłem z siebie idiotę, ale nic. Teraz proszę tylko o odp. który najlepszy!

 

1.Teleskop Celestron FirstScope IYA 76

2. Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK 607AZ2

3. 60F700-OPTICON

4. Czy może Galileoskop? Niee. I proszę napisać, który najlepszy! Nie 'żaden' bądź ' zbieraj na Syntę"6 '. Wiem, ze chcecie mi pomóc, ale tak się na to napaliłem, że nie wiem. To mój ostatni post w tym temacie. No, może przedostatni.

 

 

Siema. Wiem, jak to jest jak się chce zobaczyć coś więcej na niebie a nie ma się sprzętu. Ale ostrzegam Cię, że tymi teleskopami nie zobaczysz dużo więcej aniżeli porządną lornetką ! Nawet nie marz o DS chyba, że mieszkasz pod naprawdę ciemnym niebem. Jedynie M42,M44,M31 zrobią wrażenie, ale równie dobrze widać je w lornetce. Co więcej w większości przypadków lornetka ma ogromną przewagę. Jaką ?

- szerokie pole widzenia

- łatwe wycelowanie

- wygodne obserwacje ( zwierciadło zenitalne czyli kątówkę możesz swobodnie wyrzucić do kosza, bo gdy ją założysz prawie nic nie zobaczysz ! A bez kątówki, jeśli chcesz zoabczyć obiekt który znajduje się wysoko musisz się położyć na ziemi. A z stamtąd obsługa i wycelowanie tego cacka naprawdę nie jest komfortowa - uwierz bo sam próbowałem niejedokrotnie.

 

Ja też się mocno napaliłem na teleskop "nie ważne jaki byleby był" i szczerze powiedziawszy nie jest tak jak to sobie wyobrażałem. Oczywiście plusem jest możliwość zobaczenia pierścieni Saturna i Jowisza (Venus - przynajmniej w tym położeniu nie widać tarczy, podobnie jak Marsa) Bardzo mi się podobały choć moi znajomi nie mogli zrozumieć czym się tam zachwycam, przecież tam ledwo co widać ;)

 

Reasumując, wszystko co lepsze, co tak naprawdę marzymy zobaczyć jest widoczne w sprzęcie o wiele droższym jak naprzykład wspomniana Synta 6'. Posłuchaj więc rady mojej i dużo bardziej doświadczonych kolegów z tego forum, którzy wybijają Ci ten pomysł z zgłowy, bo tak szybko zachciałeś "jakiegokolwiek" teleskopu zechcesz "porządnego".

I teraz najgorsze ;)(PS: Nie myślałem, że to komuś kiedykolwiek powiem) Narazie kup sobie porządną lornetkę 10X50 z conajmniej 6 stopniowym polem widzenia o możliwościach zbliżowych do tych teleskopów, a o funkcjonalności stukrotnie lepszej. Na początku lipca pojawia się zapewne w Lidlu Bressery za 80 zł, sam ta lornetkę mam i jestem zachwycony. To jakie minimum wśród lornetek. A za 250 możesz już mieć Nikona 8X40. Tyle z mojej strony. Pozdrawiam

Edytowane przez jareksmolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

Ale to niech ktoś powie, który jest lepszy. Bo kupuję jeden z tych dwóch.

 

A ja powiem tak, twoje pieniądze, twój wybór, jeżeli kupisz jeden z tych teleskopów to będą to po prostu pieniądze wywalone w błoto. Teleskopy, o ile w ogóle można tak nazwać te zabawki, będą bardzo kiepskiej jakości, szkła, najczęściej z plastyku, niedoróbki, i wiecznie chyboczące się statywy to tylko niektóre z ich wad. Kupując taki pseudo teleskop bardzo szybko się zniechęcisz do tego hobby, przez nas uwielbianego. Kiepski teleskop + początkujący astro amator = szybkie zniechęcenie i porzucenie hobby. Ja i reszta forumowiczów staramy się doradzić ci jak najlepiej, a co zrobisz to już twoja sprawa.

 

Dzięki wszystkim! Więc chyba będę zbierał na tą Syntę"6. :)

 

:helo: I słusznie.

Edytowane przez Astromiłośnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomia wymaga po części cierpliwości. Nikt Cię nie goni. Dozbieraj choćby trochę kasy. Ja Ci powiem z własnego doświadczenia że apetyt na więcej bardzo szybko rośnie. Opticonem zobaczyłęś księżyc - ok , ale po jakimś czasie będziesz chciał zobaczyć też DSy, planety i tak dalej, i apetyt urośnie bardzo szybko. Co nagle to po diable.

Zbieraj, bo kto oszczędza i kupuje tandetę, kupuje 2 razy.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.