Jump to content

iEQ45 nowy montaż iOptrona


sumas
 Share

Recommended Posts

na stronie http://www.ioptron.com/index.cfm?select=productdetails&phid=a67ad030-ddfb-47c2-8184-ab63d55bf2e6

można znaleźć informacje o nowym montażu iOptrona,

 

45EQ_noOTA.jpg

 

ciekawy, bo wygląda niemal jak klon Mach-1 GTO AstroPhsisics: http://www.astro-physics.com/products/mounts/mach1gto/mach1gto.htm

 

 

m1-for-cover2.jpg

 

 

przy okazji bardzo ciekawe zestawienie parametrów montaży: iOptron iEQ45; mach1 GTO, em200, EQ6pro i CGEM

 

686672-2.jpg

 

cena 1600$ w porównaniu do niemal 6tys.$ za mach1 AP wydaje się być bardzo dobrą ceną, lecz podobieństwo wygładu to nie wszystko, najważniejsze są parametry, a o wielkości błędu PE producent nie wspomina ani słowa i oby nie okazało się, że montaż mimo świetnej specyfikacji, prowadzi na poziomie CGEM

 

jest jeszcze jedna propozycja tego producenta: http://www.ioptron.com/index.cfm?select=productdetails&phid=554c70db-026e-4d24-be4e-2be32b3ffaac

duży montaż stacjonarny iEQ75-GT ale cena 8800$ już nie jest tak interesująca, zwłaszcza w porównaniu do np. do niewiele droższego AP1200

Link to comment
Share on other sites

cena 1600$ w porównaniu do niemal 6tys.$ za mach1 AP wydaje się być bardzo dobrą ceną, lecz podobieństwo wygładu to nie wszystko, najważniejsze są parametry, a o wielkości błędu PE producent nie wspomina ani słowa i oby nie okazało się, że montaż mimo świetnej specyfikacji, prowadzi na poziomie CGEM

 

Jacku i to jest właśnie problem.

Widziałem oferte tego montażu kilka dni temu i próbowałem znaleźć informacje o PE, ale nic nigdzie nie ma, więc może być tak jak napisałeś i wcale sie tym nie zdziwie... :D

Niestety klonowanie "wizualne" jest obecne w wielu branżach, więc w końcu trafiło i do astro światka ;)

Link to comment
Share on other sites

Wygląda jak nowy produkt Wujka Synty - teraz EM200 jako pierwowzór ustąpiło miejsca Machowi 1

 

Najdziwniejsze to inne parametry (średnica, ilość zębów) przekładni ślimakowej dla deklinacji i rektascencji.

Ideą Macha 1 (i el'Capitana) jest zrobienie montażu z dwóch prawie identycznych osi dla redukcji kosztów.

Link to comment
Share on other sites

Wystarczy, ze będzie lepszy od EQ6 i już będzie hitem.

dokładnie tak :)

jest o połowę lżejszy, ma większą nośność i niemal w tej samej cenie

 

 

...

zrobienie montażu z dwóch prawie identycznych osi dla redukcji kosztów.

 

no właśnie, wygląda na to, że dla chińskich klonów, powtarzalność elementów jest niemałym wyzwaniem

i o redukcji kosztów nie mogło być mowy :szczerbaty:

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawe info jeśli PE byłoby na dobrym poziomie mógłby być to krok w kierunku łatania luki między eq6 a mountami typu GM-11 i wyżej...

 

Edit: Zauważyłem jeszcze w specyfikacji "Ultra-accurate tracking with temperature compensated crystal oscillator (TCXO)" Ciekawe na ile jest to prawdą :unsure:

Edited by Szymek Ozimek
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

Na CN ostatnio trwają świeże dostawy raportów na temat osiągów tego montażu: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4198974/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/21#Post4242048

PE peek-to-peek nie wygląda inaczej niż w EQ6 czy CGEM, ale na wykresach FFT widać że praktycznie jedyne zakłócenia pochodzą od ślimaka, poniżej (przy krótszych czasach) nie widać nic. W EQ6 i CGEM pojawiają się okresy 180 sek i 10 sek, a tu prawie nic. To na pewno dzieki użyciu paska w miejsce kół zębatych. Na razie nie widać dobrych raportów z guidowania, ale powinno być lepiej niż w EQ6 i CGEM.

Jest pewna obawa co do stabilności oprogramowania montażu, trzeba trochę poczekac aż naprawią wszystkie błędy. Mechanicznie jest też nie najlepiej, ale to cena za niską cenę. Ogólnie wartość osiągi/cena wygląda zupełnie nieźle.

 

EDIT: chyba jednak 180 sek zostało, co w sumie nie dziwne bo to od łożysk ślimaka. To 10 sek to zazębienie kół zebatych które teraz są zastąpione paskiem.

Edited by piotrs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.