Skocz do zawartości

Akcja obserwacyjna: Perseidy 2010


Rekomendowane odpowiedzi

Pracownia Komet i Meteorów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Urzędowie zapraszają na dwutygodniową akcję Perseidy 2010.

Będzie to już XXII Obóz Astronomiczny PKiM podczas którego uczestnicy będą mogli prowadzić obserwacje wizualne meteorów.

Spotkanie odbędzie się w dniach 7-21 sierpnia. Jest to czas aktywności kilku strumieni meteorowych, z czego najliczniejsze i

najbardziej spektakularne są Perseidy.

PP2009_09-08-10-21-11-38_006.jpg

 

Miejscem obozu po raz drugi będzie Urzędów niedaleko Lublina. Miejsce zachwyca czystością nieba i spokojną atmosferą.

 

Po raz pierwszy imprezą towarzyszącą obozowi będzie XIII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii w dniach 12-15 sierpnia,

co pozwoli przeżyć maksimum Perseidów w najliczniejszym w historii PKiM-u gronie. OZMA daje możliwości poznania fanów

różnych dziedzin astronomii, wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy. Przewidziane są wykłady, konkursy, wystawy i koncerty.

 

PP2009_09-08-12-12-34-30_069.jpg

 

Zachęcamy zarówno początkujących, jak i doświadczonych obserwatorów do wzięcia udziału w obozie. Nowe osoby zdobędą

doświadczenie i wiedzę na temat obserwacji wizualnych, foto (także z wykorzystaniem siatek dyfrakcyjnych) i radiowych

pod okiem zaprawionych już w boju kolegów (i koleżanek). Będzie też czas na wykłady, indywidualne konsultacje, zwiedzanie

terenów Lubelszczyzny oraz integrację. Za pomocą strony imo.net będziemy na bieżąco uzupełniać dane

z obserwacji Perseidów wraz z resztą świata.

 

perseidy_2007_bolidarka2004.jpg

 

Obóz jest bezpłatny. Oczekujemy jedynie, że uczestnicy będą brać czynny udział w obserwacjach i wykładach.

Zakwaterowanie jest zagwarantowane w przytulnym domku blisko pól na których odbywać się będą obserwacje. Niestety ilość

miejsc noclegowych jest ograniczona. Istnieje jednak możliwość rozbicia namiotu tuż przy domku. Możliwe jest uczestniczenie

tylko w części obozu.

 

### ZOBACZ GALERIE ZESZŁOROCZNEGO OBOZU PERSEIDY 2009 ###

 

-------------------------------

 

 

Aby zgłosić się na obóz należy wypełnić:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA OBÓZ

 

 

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 lipca !.

 

 

 

 

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: -----sottise@interia.pl--------

 

 

Więcej:

http://www.pkim.org/?q=pl/oboz_astronomiczny_2010

 

 

----

Zarząd Pracowni Komet i Meteorów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Urzędowie

 

Pozdrawiam

Krzysztof Polakowski ;)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosimy osoby które zgłosiły się/będą się zgłaszać na obóz, aby przed obozem oswoili się z poradnikami do obserwacji meteorów.

 

Wstęp do obserwacji:

 

http://www.pkim.org/?q=pl/najprostsza_obserwacja_meteorow

 

Bez obaw.. nowe osoby tak czy inaczej w praktyce, pod niebem zostaną nauczone jak przeprowadzić prawidłowo obserwacje. :)

 

Pozdrawiam

Krzys ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Uczestniczyłem w obozie rok temu i muszę powiedzieć że dla każdego kto chociaż troszku interesuję się obserwacjami meteorów lub chce poznać lepiej to fascynujące zjawisko jakim jest maksimum Perseidów a przy okazji nauczyć się techniki zliczania i raportowania meteorów, powinien wziąć udział w tym obozie. Tego typu spotkania sprzyjają poznaniu ciekawych ludzi oraz podzielenia się własnymi doświadczeniami.

 

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Miejsce: bardzo Górny Śląsk. Wyniki obserwacji:

pole za miastem:

22:45-23:30 - 15 meteorów, w tym bolid (godz. 22:59, ok. 3 sek. momentami zielono-niebieski, pozostawił po sobie białą smugę przez 10 sek., kierunek Północ, na prawo od Wielkiego Wozu, kąt ok. 30 st. nad horyzontem)

potem chmury...

obrzeża miasta, I piętro domu:

02:38-02:55 - 3 szt. (niebo północne, lekko zachmurzone Vega-WielkiWóz-Woźnica)

03:05-03:21 - 11 szt. (niebo zachodnie, czyste Pegaz-Łabędź/Orzeł-Vega)

03:21-03:40 - 4 szt. (niebo zachodnie)

03:40-03:57 - 2 szt. (niebo zachodnie)

Zakończenie obserwacji - niebo zbyt jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, bo ja takich błysków widziałem kilka. Też zastanawiam się, co to było...

 

Witam, niestety nie działają żadne linki..

 

pozwolę sobie zamieścić moje dzisiejsze zdjęcie:

meteor13_08_2010.jpg

 

Pozdrawiam :)

Bardzo fajne zdjęcie... idealna kompozycja z gwiazdozbiorem w tle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych błysków to była prawdopodobnie jdnak burza, ponieważ też widziałem te błyski z podwórza i nie wiedziałem co to jest, (jeden bolid, chyba ten co widziała go izza dał podobne wrażenie rozświetlenia nieba). Pół godziny poźniej poszedłem na pola uprawne i okazało się, że to jednak była burza na horyzoncie, która zbliżała się powoli(przez dobre 30 min nie było słychać grzmotów)

Edytowane przez Morth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych błysków to była prawdopodobnie jdnak burza,

 

Tak jest, ja obserwowałem wschód i widziałem sporo błysków, sporo się nagrało na UFO, z centralnej wielkopolski, a burze przechodziły w rejonach Białegostoku !

Niestety żadnych elfów czy sprite'ów. Za to PERbolid :

20100813_010557.jpg

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezłe! :D

Ja wczoraj sobie leżałem na na leżaku i podziwiałem meteorki, a obok miałem aparacik cyfrowy i nim naświetlałem fotki. W sumie nic wczoraj nie złapałem, ale dziś przeglądam te zdjęcia i na 2 są jakieś "smugi". Pewnie to niestety samoloty, chociaż szczerze mówiąc nie widziałem samolotów w czasie naświetlania. Zdjęcia trochę zepsute w gimpie ale widać takie kreski. To samoloty, nie? Zdjęcia naświetlane po 15 sekund.

meteor1.JPG

meteor2.JPG

Edytowane przez klapaucius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza noc także spędziłem na obserwacjach. Obserwowałem z kolegą z pokrakowskiej miejscowości i także było widać błyski na wschodzie, niektóre tak jasne, że aż oświetlały ziemie. Co do samych perseidów, to myślałem, że będzie ich troche więcej, naliczyliśmy ok 20 zjawisk na godzine, ale za to kilka było bardzo jasnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś widział?

ok. godz. 3 czasu polskiego, powolny, żółty bolid (jasność -4, -5 może, jaśniejszy o wiele od Jowisza) leciał w kierunku północnym, rozpadał się.

o godzinie 3:15, Perseid, bardzo blisko radiantu, u mnie był na gromadzie HiHa, bardzo krótki ale jasność to miał chyba z -8 (jaśniejszy niż najjaśniejsze flary Iridium które widziałem, a trochę tego było).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie wyskoczyłem ze znajomymi ok. 30km za Białystok żeby podziwiać całe niebo. Co do burzy potwierdzam , coś błyskało cały czas na południowym - wschodzie. Ale raczej daleko, same błyski tylko widoczne były ,co czasami denerwowało przy oglądaniu:) W tamtym roku zapomniałem o akcji, więc ciesze się , że w wczoraj coś tam na niebie zaobserwowałem i trochę spadających obiektów udało się zobaczyć. Niebo ogólnie bezchmurne było. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choroba nie pozwoliła na skuteczne obserwacje, ale ok. północy stałem sobie przy oknie, ogarniając SE i potwierdzam, kilka błysków zauważyłem i nie były to błyskawice. Jak się zgrają zdjęcia, to zobaczę, czy się coś zarejestrowało, choć znając moje szczęście, to nie będzie nic.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce: bardzo Górny Śląsk. Wyniki obserwacji:

pole za miastem:

22:45-23:30 - 15 meteorów, w tym bolid (godz. 22:59, ok. 3 sek. momentami zielono-niebieski, pozostawił po sobie białą smugę przez 10 sek., kierunek Północ, na prawo od Wielkiego Wozu, kąt ok. 30 st. nad horyzontem)

potem chmury...

obrzeża miasta, I piętro domu:

02:38-02:55 - 3 szt. (niebo północne, lekko zachmurzone Vega-WielkiWóz-Woźnica)

03:05-03:21 - 11 szt. (niebo zachodnie, czyste Pegaz-Łabędź/Orzeł-Vega)

03:21-03:40 - 4 szt. (niebo zachodnie)

03:40-03:57 - 2 szt. (niebo zachodnie)

Zakończenie obserwacji - niebo zbyt jasne.

 

 

Witam, czy ten bolid o którym piszesz, na prawo od WW, to nie był aby ten, który uchwyciłam? Na żywo był naprawdę spektakularny, na zdjęciu złapała się jakaś 1/2 lub 1/3 jego 'długości". Leciał długo i powoli, ale aż 10sek? Ten ze zdjęcia leciał jakies 4-5 chyba (zaznaczam, że miałam bardzo słabe warunki do obserwacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1,30 obserwacje wizualne mało efektywne 3 meteory na SE, obserwacje w dziurach miedzy chmurami. Później zostawiłem na tym kierunku włączoną kam SPC900NC SC1,5 z oryginalnym obiektywem (30 sek co 10 sek - 295 klatki na 4 są smugi meteorów). Na 1,3,4 zdjęciu jest to prawdopodobnie ten sam obiekt.

Pozdrawiam.

 

PS. Zdjęcia surowe, z hot pikselami. Po odjęciu darków smugi mało widoczne.

Kamera pod K3CCD 3.

w300_0002_00001.jpg

w300_0002_00001a.jpg

w300_0002_00002.jpg

w300_0002_00003.jpg

w300_0002_00004.jpg

Edytowane przez Rodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ten bolid o którym piszesz, na prawo od WW, to nie był aby ten, który uchwyciłam? Na żywo był naprawdę spektakularny, na zdjęciu złapała się jakaś 1/2 lub 1/3 jego 'długości". Leciał długo i powoli, ale aż 10sek? Ten ze zdjęcia leciał jakies 4-5 chyba (zaznaczam, że miałam bardzo słabe warunki do obserwacji)

 

Daria: Na Twoim zdjęciu (D.=Daria?) bolid znajduje się pod WW, a ja napisałam, że po prawej (raczej na "nosie" Niedźwiedzicy). Napisałam również, że leciał ok. 3 sek i zostawił po sobie białą smugę, która utrzymywała się na niebie ok. 10 sek. Apeluję o czytanie ze zrozumieniem. ;-) Może dodam jeszcze, że przemieszczał się raczej poziomo w stosunku do horyzontu.

 

Krzysiek Gaudy i Morth: Potwierdzam burzę na zachód od Częstochowy. Po zachodzie słońca zbliżały się ciemne chmury (ciemny gładki pas, w jednym miejscu z wyłaniającymi się przed szereg kłębiastymi, ciemnymi cumulonibusami, ale na szczęście zakryły tylko kilkanaście "centymetrów" od horyzontu zachodniego nieba. Burza trwała przynajmniej od 22:30 (wtedy zaczęłam obserwację perseidów), ale już po 23 uspokoiło się. Błyskało się więc w oddali i rzadko było słychać grzmot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izza, mój błąd, nie doczytałam z tymi sekundami. Bolid na moim zdjęciu w rzeczywistości zaczął się po prawej stonie WW, dlatego pomyślałam, że może widziałyśmy to samo :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic wczoraj nie złapałem, ale dziś przeglądam te zdjęcia i na 2 są jakieś "smugi". Pewnie to niestety samoloty, chociaż szczerze mówiąc nie widziałem samolotów w czasie naświetlania. Zdjęcia trochę zepsute w gimpie ale widać takie kreski. To samoloty, nie? Zdjęcia naświetlane po 15 sekund.

 

Moim zdaniem złapałeś Perseidy. Jakie były ustawienia aparatu? To są po prostu słabo naświetlone meteory. Identycznie wyszło u mnie, przy 30s, F/3.2, ISO400 z kompakta. Niebo było dość kiepskie, słaba przejrzystość i w związku z tym silna łuna miejska od północy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zobaczcie to zdjęcie:

 

Po prostu miecz świetlny! Swoją drogą udało się go złapać też PFN. Zdjęcie później.

 

Ja złapałem takie coś ;)

 

IMG_7736-1.JPG

 

Date Taken: 2010:08:12 22:08:06

Exposure Time: 30 sec.

Aperture Value: 3.61 EV (f/3.5)

ISO Speed Rating: 1600

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka fotek z wczorajszej nocy( 21,30 -00,00) . SPC 90NC sc1,5 na statywie na parapecie okna, kierunek SE , alt.ok.70stopni. Czas naświetlania 30s/5.

Niestety od ziemi zaczęła się podnosić mgła, dlatego na zdjęciach na dole widać zaświetlenie od miasta.Ok. północy mgła zakryła gwiazdy.

W podpisie zdjęcia jest data i czas.

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-20.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-21.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-39.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-40.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-76.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-123.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-124.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-125.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-126.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-128.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-129.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-130.jpg

p30_2010-08-14_21-25-36_00001-131.jpg

Edytowane przez Rodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.