Skocz do zawartości

Co jest szybsze - dźwięk czy światło?


Rekomendowane odpowiedzi

grzmot, dźwięk i deszcz... nowe prawa fizyki, Nobla im !!! :szczerbaty:

 

ale tak między nami mówiąc redaktor sugerował zły tok rozumowania, a jak wiadomo panienki przed kamerą myślą o tym czy dobrze widać je w kadrze zamiast zastanowić się nad odpowiedzią? Był kiedyś taki eksperyment o warunkowaniu autorytetu, tutaj redaktor z mikrofonem jest autorytetem (potęga mediów) i to on sugeruje "prawidłowy" tok myślenia...

 

W eksperymencie w sali poza wykładowcą sadzano 5 osób, w tym cztery podstawione i ochotnika... kiedy wykładowca pytał ile jest 2+4, najpierw wszyscy po kolei odpowiadali 6 (ochotnik odpowiadał jako trzeci), potem jednak na proste pytania podstawieni doktoranci zaczęli udzielać złych odpowiedzi, nasz ochotnik, żeby nie odstawwać od reszty również zgadzał się, że np. 3+6=8 :szczerbaty:, pod naciskiem sugestii grupy ...

 

Działa tu wiele mechanizmów

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem możliwości aktorskich {socjo-technicznych} tego gościa - on jeszcze gdzieś wypłynie - jako gwiazda (potem rzecz jasna taniec z gwiazdami?)

 

Miałem raz takiego szefa. Tak czarował, że ludzie prawie prosili o obniżkę wynagrodzenia :D

 

Ale wątek jest jak najbardziej Astro!!!

 

On wspomniał o dyfrakcji światła! Co prawda umieścił ją w kropelce deszczu ale WSPOMNIAŁ!

 

A przecież dyfrakcja (na krawędzi apertury) wyznacza wiekość krążka Airy'ego czyli w praktyce zdolność rozdzielczą naszych teleskopów.

Właśnie wczoraj (wyjazd Tąpadła) najciekawszym eksperymentem były (bodajże w Lutni) dwa uklady podwójne "epsylony", które

stawały się kreseczkami w powerze małym, a przepięknie rozdzielały w powerze dużym. Kążdy w "inną stronę". A "mieściły na jednym ekranie" co bardzo uatrakcyjnia sprawę.

 

Przy okazji: Czy możesz Zbyt napisać jakie to były te dwa powery (w Newtonie Planetarnym 180mm/1230mmm)

znaczy się ile razy ?

i skorygować nieprecyzję

(bo może ja tu walę jakąś "predkość światła mniejszą od gepareda" :D :D :D)

 

Wszyscy ulegają autorytetom (lub stronom WWW uważanym za z autorytetem} nawet JURY APOD :D

o tu:

 

Jury_uleglo

 

konsultowałem podpis tamtego APOD z moją córką, a ona zna Angielski (więc mój "australijski" tu nie wypaczył oglądu)

 

 

Ja też bywam autorytetem.

Jakiś czas temu zabrylowałem tłumacząc znajomej osobie co się obserwuje - oczywiście nie gwiazdy tylko Messiery i podałem przykład - praktycznie siebie zacytuję:

 

Plejady. Jedyny TAK DUŻY Messieer, który być może zwrócił kiedyś nawet uwagę Krowy pozostawionej na noc na pastwisku - zerknęła upewniając się czy to aby nie jakaś chmara bąków lub komarów nadlatuje. I dalej tłumaczyłem. To taka grupa gwiazd, których my gołym okiem nie rozróżniamy więc wygląda jak taka magiczna mgiełka-chmurka.

 

Wczoraj okazało sie jaki ze mnie d-autorytet. Jak Plejady wzeszły młodzi koledzy SPOKOJNIE rozdzieli je gołymi oczami. Widzieli odpowiednio 6, 4, 2 gwiazdy wyodrębnione. Szło to zgodnie z wiekiem. Ja byłem najstarszy. Mojej liczby nie podam ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem link w poprzednim poście bo w APOD był zły obrazek (a chodziło o Messiera 20, kótrego rozmiary - wraz z peryferiami - potraktowano...zbagatelizowano)

 

dodam, że

 

Na kanwie tego filmu spokojnie można zrobić serial "DALEKO OD SZKOŁY" :szczerbaty::szczerbaty:

 

zadzwoniłem natychmioast do mojej córki i zadałem też takie pytanie z uprzejmym bzdurnym założeniem wstępnym. (Dlaczego najpierw słyszymy ... )

 

Nie dała się wpuścić aczkolwiek najpierw odpowiedziała nie na temat (że liczymy różnicę czasu dotarcia), a potem spytała czy aby ...

czyli przez momencik autorytet działa (nawet rodzicielski :D).

 

p.s.

Pamiętam jak kiedyś na wyspie na jeziorze(Serwy?) na Mazurach w nocy w namiocie liczyłem te sekundy

najpierw były 3 potem 2 potem jedna a potem ZERO i to kilka razy

 

wszscy zdrętwieli i zero oddechu - masakra - ale ucierpiała chyba tylko jakaś menażka

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori ma całkowitą rację!

 

Jest takie stare powiedzenie: "Głupie pytanie - głupia odpowiedź". Odnosząc się do tego filmu, można powiedzieć - błędnie sformułowane pytanie z dużym akcentem pewności siebie obfituje w złe odpowiedzi.

Do tego dochodzą czynniki psychologiczne, kamera, telewizja, lekkie zmieszane.

 

Zadając pytanie przed obiektywem kamery: "Dlaczego jesteś głupi, a nie mądry", prawdopodobnie wiele odpowiedzi brzmiałoby "bo tak chcę", "bo taką mam ochotę", "bo po prostu taki jestem", a rzadkością byłoby "sam jesteś głupi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.