Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko , i mam nadzieje ,że ktoś zna się na tym.Czy słońce zawsze wschodzi i zachodzi w tym samym miejscu, jeśli nie to jak ono się będzie przemieszczać po horyzoncie zaczynając od miesiąca marca,czy np.przy wschodzie będzie się przemieszczać w kierunku północnym czy południowym i jak to jest przy zachodzie słońca ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Oj kolega chyba roztargniony, skoro nie zauważył czy Słońce wschodzi i zachodzi w tym samym miejscu :) Otóż nie, wstaje i zachodzi w różnych miejscach. Z każdym kolejnym dniem wschodzi i zachodzi bardziej na północ, aż do lipca, w którym to miesiącu z każdym kolejnym dniem wschód i zachód przesuwa się z powrotem na południe.

Jeśli chodzi o pokazanie "gdzie tym razem" się pojawi i zniknie, to polecam programik "efemerydy dla fotografów" - http://photoephemeris.com/ - po zainstalowaniu można wskazać miejsce w którym się przebywa, a program pokaże miejsca wschodów i zachodów Słońca i Księżyca.

Edytowane przez dziki

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam pewne pytanie dla tych, którzy znają się na różnego rodzaju zjawiskach optycznych/atmosferycznych. Otóż jadąc dzisiaj do szkoły, kilkanaście minut po wschodzie słońca zauważyłem na niebie tak jakby pionowy słup, który wyglądał jak tęcza. Po pewnym czasie zmienił się w kolorowe coś przypominające kulę. W powietrzu unosiła się tylko mgła, natomiast chmur praktycznie nie było. Czy mógłby ktoś powiedzieć mi co to za zjawisko ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam pewne pytanie dla tych, którzy znają się na różnego rodzaju zjawiskach optycznych/atmosferycznych. Otóż jadąc dzisiaj do szkoły, kilkanaście minut po wschodzie słońca zauważyłem na niebie tak jakby pionowy słup, który wyglądał jak tęcza. Po pewnym czasie zmienił się w kolorowe coś przypominające kulę. W powietrzu unosiła się tylko mgła, natomiast chmur praktycznie nie było. Czy mógłby ktoś powiedzieć mi co to za zjawisko ?

Cześć! Poszukaj tutaj, a NA PEWNO znajdziesz: http://www.atoptics.co.uk/

PS. Jutro rano mogą być świetne warunki, a poza tym to będzie sobota :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rano jestem uziemiony .. a jak z warunkami wieczorem ? Też możemy liczyć na coś ciekawego ?

PS. Dzięki za link! ;)

Edytowane przez RKan

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Rano jestem uziemiony .. a jak z warunkami wieczorem ? Też możemy liczyć na coś ciekawego ?

PS. Dzięki za link! ;)

Tu napisałem o moich wróżbach na jutro

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czyżby udało mi się sfotografować jakiś daleki pożar? Jeśli tak, to nieźle się tam pali.

HDR + trochę poprawek - żaden aparat nie zastąpi ludzkiego oka

01.jpg 02.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Już dawno zrobione :D

Widać chmury i smugi kondensacyjne.

P1090615.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Od jakiegoś czasu próbuję uchwycić zielony błysk wschodzącego Słońca. Jeszcze nie udało mi się zobaczyć błysku na linii styku morza i nieba, natomiast powyżej kilka razy. Największym problemem jest wciśnięcie migawki w odpowiednim momencie i dobranie odpowiednich parametrów.

Dzisiejsze wschodzące Słońce - niekiedy potrafi wschodzić bardziej widowiskowo - i jak dotychczas najlepszy rezultat :rolleyes:

blysk.jpg

Canon 450D, Tair 300 mm + filtr szary ND8, f/8, 1/30 s.

rewelacja! myślałem że zielony promień można uchwycić tylko nad morzem i tylko podczas zachodu Słońca a jednak nie :):Salut:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki :D

Wydaje mi się, że obserwacjom zielonego błysku podczas zachodu Słońca sprzyja pora dnia, widać Słońce i łatwiej uchwycić ten decydujący moment.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Widzę, że trzeba podkreślić dwie kwestie. Po pierwsze zielony promień można obserwować zarówno przy zachodzie jak i wschodzie Słońca. Z punktu widzenia optyki atmosferycznej jest to przecież identyczna sytuacja. Po drugie zaś zjawisko można dostrzec zarówno nad morzem jak i nad lądem. W pierwszym przypadku jest to łatwiejsze z dwóch przyczyn - lepszego dostępu do linii horyzontu (nie jest niczym przysłonięty) oraz mniejszej ilości zanieczyszczeń w atmosferze (co sprzyja mniejszemu rozpraszaniu światła zielonego). Oczywiście jest to bardzo ogólne spojrzenie na sprawę, bez rozróżniania poszczególnych typów zielonych promieni.

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki kuba za mikrowykład. Dobrze jest poszerzać nie tylko horyzonty ale wiedzę również ;)

Przed wczorajszy bardzo rachityczny "słup słoneczny" (o ile go mogę tak zakwalifikować, zjawisko było fajnie widać gołym okiem, choć nie uderzało tak jak zdjęcie loop-a wyżej )

DSC_0547.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na podkarpaciu pięknie wczoraj wieczorem dawało. Cały wieczór stałem i patrzyłem na to co nadchodzi ;) Spektakl !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajsze pęknięcia nad Jasłem , ciekawe czy gdzieś w pasie Gorlice-Rzeszow spadł deszcz bo błyskało ladnie ?

71378097.jpg

71377930.jpg

Piękne, zwłaszcza druga :rolleyes:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajsze pęknięcia nad Jasłem , ciekawe czy gdzieś w pasie Gorlice-Rzeszow spadł deszcz bo błyskało ladnie ?

71378097.jpg

71377930.jpg

Wczoraj wieczorem wracałem z Rzeszowa, kropiło, padało, kropiło i błyskało :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przedwczoraj we Wrocławiu, mieliśmy okazje ujrzeć potężną burzę. A ja miałem szczęście,być w jej centrum :)

Coś pięknego :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kilka kadrów z piorunami z długiego weekendu. Na pierwszym planie jezioro rożnowskie.

dsc_6135_900.jpg

dsc_6341_900.jpg

dsc_6359_900.jpg

dsc_6364_900.jpg

dsc_6381_900.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta