Skocz do zawartości

Obserwacje burz, chmur i innych zjawisk


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj rozpocząłem zabawę w łowcę burz. Mój pierwszy popołudniowy piorun. Ciężko mi było trafić z parametrami ekspozycji, by coś się zarejestrowało na tle jasnego nieba. Piorunów było dużo, a jeszcze więcej przepalonych klatek. Tylko jeden w miarę udany strzał:

 

post-604-0-33949300-1464727163_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również w końcu doczekałem się burzy i mogłem spróbować zrobić pierwsze zdjęcie, jak usłyszałem grzmoty pobiegłem na balkon ze statywem :) . Niestety albo piorun był w innym miejscu niż zdjęcie, albo nie było go przez całą ekspozycję po czym uderzał zanim ja zdążyłem kolejny raz nacisnąć migawkę :), albo.. chował się za parasolem.

 

Zdjęcie mocno wykadrowane.

post-28849-0-08193200-1464791077_thumb.jpg

post-28849-0-52834400-1464791079_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) A więc tak:

 

Sprzęt to Pentax K-50 i Pentax 18-135 SMC DA Wr, parapet i książka o skamieniałościach jako podstawka pod aparat :)

 

Zdjęcia były robione w trybie Bulb, przycisk spustu migawki w tym trybie ustawiłem tak by pierwsze naciśnięcie wyzwalało migawkę, a drugie naciśnięcie kończyło robienie zdjęcia.

 

Ogniskowa to około 18-25 mm, f/9,5, iso 200

 

Wyładowania były w dość regularnych odstępach czasu (około co 2 minuty). Po naciśnięciu spustu migawki czekałem aż pojawi się piorun (pojawiał się po około 20-30 sekundach od wyzwolenia) i zaraz po wyładowaniu naciskałem drugi raz migawkę by zakończyć robienie zdjęć. Efekt taki że 6 na 10 zdjęć trafionych tylko pioruny mniej efektowne więc nie umieszczałem wszystkiego w poście wyżej. Ostrość ustawiłem sobie przy pierwszej klatce na jakiś dalszy budynek i wyłączyłem autofokus całkowicie do dalszych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Nie często zdarza się nocna burza. Wczoraj oglądając mecz Euro 2016 Niemcy - Włochy za oknem zaczęło błyskać. Wyszedłem na balkon i obserwowałem piękne błyski. Zobaczyłem dwa dziwne zjawiska... po błysku czerwoną łunę ale nie o kształcie półokrągłym tylko coś w rodzaju pionowego pasa o szerokości ok 20 stopni i wysokości 5 stopni. Wychodził z linii horyzontu (i tam też był najjaśniejszy) i skierowany był ku górze. Po około 10 minutach również po błysku lecz w innym miejscu zobaczyłem drugą łunę lecz koloru zielonego. Dziwne to wszystko było. Ktoś coś wie, co mogłem zobaczyć ?
Później już chwyciłem aparat i zrobiłem (z ręki - f@16 czas 5 sek ISO 100) kilka zdjęć. Oto one

 

DSC_9330-m.jpg

DSC_9332-m.jpg

DSC_9336-m.jpg

DSC_9339-m.jpg

DSC_9343-m.jpg

DSC_9348-m.jpg

DSC_9389-m.jpg

DSC_9376-m.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczne ujęcia gromów Peruna! :) Tym lepsze, że robione z ręki. Zaczynam ubolewać, że burze obfite w ciekawe zjawiska wizualne omijają Kraków. Pozostaje czekać na swoją szansę, albo stać się prawdziwym łowcą burz, który tropi je i śledzi olbrzymim vanem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Od pewnego czasu mam widok przed zachodem słońca z północnej dzielnicy Wrocławia ku północy. Np. około 20-tej.

Widoki są non stop i zawsze przepiękne. Niestety nie dla astronomów ale coś za coś ;)

Dziś były różne chmury na zdecydowanie różnych wysokościach i sporo wolnego nieba.

Niżej były jakby z czarnego dymu jakieś kosmiczne pojazdy - główny przypominał Enterpreis ze Star Trek-a

Ponieważ w polu widzenia były druty wysokiego napięcia zrezygnowałem z fotografii (komórką) i bardzo teraz żałuję.

A co to komu przeszkadza? Nie bądźmy purystami cycóś takiego? ;)

No nic - na otarcie łez właśnie trafiłem na świeże doniesienie medialne o chmurach - fotoobserwacja nie moja ale dyć smaczna :)

Pozdrawiam

ogniste.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nagrałem 3 filmy ok. 10 minutowe w jakości 1920x1080 w 25p które potem wyeksportowałem do 1920x1080 w 50p lecz przyśpieszone 16 razy. Może jeszcze dziś coś nagram np. zachód Słońca, może nawet z włączoną opcją HDR w aparacie :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.