Skocz do zawartości

Zdjęcia dokumentujące obserwacje


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś sobie pomyślałem, że wartoby zacząć robić zdjęcia pokazujące mniej więcej to co widać wizualnie przez teleskop. Taka konkurencja dla szkiców :)

 

A więc wymyśliłem sobie procedurę, którą trzeba by stosować w celu jak najwierniejszego odzwierciedlenia rzeczywistości.

 

 

 

1 – Wybieramy obiekt

 

2 – Robimy serię zdjęć (10, 20, 30, 40 sekund)

 

3 – przechodzimy do obserwacji wizualnej i mając zdjęcia obok na laptopie wybieramy to, które oddaje najwierniej widok w okulaze

 

4 – Notujemy sprzęt obserwacyjny, date i czas, miejsce, LP, fazę Księżyca, pozycję obiektu na niebie (może jeszcze coś?)

 

5 – obrabiamy zdjęcie nakładając warstwę imitująca obraz w okularze

 

 

Ewentualnie jeśli nie ma się laptopa pod ręką, to można na początku obserwować wizualnie i robić notatki (najslabsza zanotowana gwiazda, detale DS’a) I później w domu porównać, które zdjęcie najbardzie odpowiada opisowi.

 

 

 

Dla przykladu, obrobilem stare zdjęcia, które może nie dokońca pokrywaja się z obserwacjami, ale mniej więcej tak to widać:

m31,m57, m81+82, m45

m31wiz.JPG m57 wiz.JPG m81+m82wiz.JPG plejady wiz.JPG

 

co myślicie? może coś zmienić? będzie to miało jakość edukacyjną podobną do szkiców? z moim sprzętem astrofotografem z wyższej półki nie będę, ale do takiego celu sprzęt będzie wystarczający. Jeśli komuś się pomysł spodoba, to zapraszam do współpracy i dodawania swoich "zdjęć obserwacyjnych".

 

pozdrawiam

 

adam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pomysł rewelka– oczywiście, żeby to miało jakąkolwiek wartość, trzeba obok zdjęcia podać teleskop w którym właśnie tak widać jak i warunki – LP (koniecznie) i seeing (chociaż mniej więcej-dobry/średni/słaby).

 

w określaniu seeingu zawsze byłem slaby, ale postaram się nauczyć podstaw. no i oczywiście parametry tleleskopu + okularu powinny być przy każdym przykładzie.

 

dobra, jak tylko pogoda się poprawi to spróbuje zasiąść do tematu.

 

pzdr

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o seeing to nie ma on aż tak dramatycznego wpływu na obserwacje DS, dlatego wg mnie wystarczy określić czy był dobry, przeciętny, czy słaby. Często jak widzę szkice DSów a obok opisany tylko seeing, teleskop i okular to mi ręce opadają. W końcu brakuje najważniejszego parametru - NELM. To głównie od tego zależy co i jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej, robiłeś te fotki ze śledzeniem ???

 

czasy rzędu 10-15 sek nie wymagają prowadzenia, wystarczy dobre ustawienie na polarną i można robić fotki.

 

ogólne przepraszam, za brak nowych zdjęći, ale brak czasu i pogody nie pozwala mi na kontynuacje tematu. jak tylko dam radę to coś powrzucam.

 

pzdr

 

adam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chcę popróbować z tym tematem, jedyne co mnie zniechęca to fakt że będę musiał naświetlić oczy.

 

czasy rzędu 10-15 sek nie wymagają prowadzenia, wystarczy dobre ustawienie na polarną i można robić fotki.

 

ogólne przepraszam, za brak nowych zdjęći, ale brak czasu i pogody nie pozwala mi na kontynuacje tematu. jak tylko dam radę to coś powrzucam.

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W końcu znalazłem trochę czasu by wrócić do tematu. porobiłem parę eksperymentów i mniej więcej 10 sekundowe naświetlanie z ISO 800 pokazuje to co widać wizualnie przez mój teleskop (Sky watcher 200/1000). Dzisiaj zrobiłem M13. Ciągle nie jestem pewien czy wersja B/W jest bardziej realistyczna, czy jednak kolorowa pokazująca niebieskawe niebo jest bardziej naturalna. co sądzicie?

M13.JPG

M13(2).jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widywałem kulki w guciu Zbyt'a (nietypowe 7 cali) i powiem (o przedpoprzednim poście o M13), że wersja czarno biała jest zbyt ...

 

pesymistyczna :D

 

no chyba, że owo M13 tak blado wychodzi bo robiłes je w zanieczyszczonym tak czy inaczej ewidentnym ... mieście?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widywałem kulki w guciu Zbyt'a (nietypowe 7 cali) i powiem (o przedpoprzednim poście o M13), że wersja czarno biała jest zbyt ...

 

pesemistyczna :D

 

no chyba że owo M13 tak blado wychodzi bo robiłes je w zanieczyszczonym tak czy inaczej ... mieście?

 

dzięki ekologu. m13 robiłem na netbooku gdzie ekran pozostawia wiele do życzenia. dzisiaj dopiero widzę na normalnym komputerze, że jest za ciemno. jutro postaram to poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja B&W M13 jest bardziej naturalna, choć faktycznie chyba nieco zbyt "pesymistyczna" (jak to okreslił ekolog).

Kolejne fotki bez zarzutów z mojej strony, M51 widziałem identycznie kilka dni temu.

Sam pomysł mi sie bardzo podoba, tym bardziej, że obserwuję przez taki sam teleskop :)

Może kiedyś tez spróbuję ;)

 

Pozdrawiam

KK

Edytowane przez Krzysztof_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.