Skocz do zawartości

Guiding i kalibracja w MaximDL


Rekomendowane odpowiedzi

Nowy ascomowy soft pozwala wyłączyć traking ale po wyłączeniu zasilania i np restarcie kompa oraz montażu traking startuje sam bez sterownika. Czyli kiszka. Musiał by montaż być ciągle pod napięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak pisałeś i faktycznie maxim sczytuje deklinację.

Teraz jak będzie kawałek pogodnej nocy to przetestuje parkowanie i odparkowywanie.

 

U mnie EM200 wszystko zczytuje i parkuje bez problemu - pełna funkcjonalność. Główny problem to taki ze nie można go odłączać od zasilania bo przy ponownym podłączeniu montaż ruszy sam ( odparkuje sie ).

Za to od komputera można odłączyć i zaparkowanie się utrzyma.

Wynika z tego, że parkowanie to: "GOTO do jakiejś pozycji i komenda "wyłącz tracking" która jest jednorazowa i po niej komputer nie wysyła juz komend do montażu ( tu mozesz odłączyc komputer ). Jednak ze względu na brak pamięci w Temmie "zatrzymanie trackingu" nie jest utrzymywane i po ponownym podłączeniu prądu Temma wraca do stanu "default'owego" czyli montaż kręci się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie EM200 wszystko zczytuje i parkuje bez problemu - pełna funkcjonalność. Główny problem to taki ze nie można go odłączać od zasilania bo przy ponownym podłączeniu montaż ruszy sam ( odparkuje sie ).

Za to od komputera można odłączyć i zaparkowanie się utrzyma.

Wynika z tego, że parkowanie to: "GOTO do jakiejś pozycji i komenda "wyłącz tracking" która jest jednorazowa i po niej komputer nie wysyła juz komend do montażu ( tu mozesz odłączyc komputer ). Jednak ze względu na brak pamięci w Temmie "zatrzymanie trackingu" nie jest utrzymywane i po ponownym podłączeniu prądu Temma wraca do stanu "default'owego" czyli montaż kręci się.

Masz rację ale pomyślałem że jak po czasie odpalę kompa załaduje soft i włączę Temmę a zaraz za tym kliknę "connect" to opóźnienie będzie na tyle małe że trafie w obiekt bez problemu.

Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

I tak jak pisałem wyżej. Wszystko działa po wyłączeniu całkowitym z tym że musi być zaznaczona opcja "unpark after reconnect".

Ale, tuż przed połączeniem sie z Temma należy ją odpalić lub odpalić sam "motor" po wcześniejszym włączeniu elektroniki.

Opóźnienie jest niewielkie i można je skorygować bez problemu po złapaniu jakiegoś obiektu. :banan:

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przeprowadziłem próbę dotyczącą kalibracji, a właściwie jej braku. Okazało się, że nie muszę wykonywać powtórnej kalibracji, ale po powrocie do guidowanego obiektu lub do obiektu położonego w jego pobliżu tak około 15' .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do guidingu. Czy macie tak, że czasami maxim ślepnie na kamerkę guide? Objaw wygląda mniej więcej tak, że po zrobiniu guiderem pierwszej klatki na której wyznaczamy gwiazdkę prowadzenia nie uaktywnia on opcji track (mimo, ze dobrze wyliczył kąt gwiazdki i pokazał pozycję na fotce). Czasami, znacznie rzadziej, miewa też tak w trakcie trackingu (raz na kilkanaście sesji). To bardzo irytujący objaw, bo o ile przy pierwszym przypadku jesteś aktywny w całym bajzlu, drugi case może przytrafić się gdy nikt gruchota nie pilnuje, i od momentu "umilknięcia" guidera, cały materiał do kosza.

 

Aby całość doprowadzić do ponownej, poprawnej pracy trzeba zrobić reconnect kamer blink.gif. Bez ruszania kabli wtyczek, nie tu tkwi problem. To coś z software. Podejrzewam Envisage DSI, ale nie mogę go złapać za rękę. Upgrade wersji sterownika nie rozwiązał problemu.

 

Jak ktoś ma jakieś sugestie, co go może boleć, dajcie znać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przeprowadziłem próbę dotyczącą kalibracji, a właściwie jej braku. Okazało się, że nie muszę wykonywać powtórnej kalibracji, ale po powrocie do guidowanego obiektu lub do obiektu położonego w jego pobliżu tak około 15' .

 

Tak, do puki nie ruszysz kamery nie musisz robić kalibracji. Też to sprawdzałem i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do guidingu. Czy macie tak, że czasami maxim ślepnie na kamerkę guide? Objaw wygląda mniej więcej tak, że po zrobiniu guiderem pierwszej klatki na której wyznaczamy gwiazdkę prowadzenia nie uaktywnia on opcji track (mimo, ze dobrze wyliczył kąt gwiazdki i pokazał pozycję na fotce). Czasami, znacznie rzadziej, miewa też tak w trakcie trackingu (raz na kilkanaście sesji). To bardzo irytujący objaw, bo o ile przy pierwszym przypadku jesteś aktywny w całym bajzlu, drugi case może przytrafić się gdy nikt gruchota nie pilnuje, i od momentu "umilknięcia" guidera, cały materiał do kosza.

 

Aby całość doprowadzić do ponownej, poprawnej pracy trzeba zrobić reconnect kamer blink.gif. Bez ruszania kabli wtyczek, nie tu tkwi problem. To coś z software. Podejrzewam Envisage DSI, ale nie mogę go złapać za rękę. Upgrade wersji sterownika nie rozwiązał problemu.

 

Jak ktoś ma jakieś sugestie, co go może boleć, dajcie znać.

 

Pozdrawiam.

 

Pierwszy raz słyszę o takich problemach z guide Meade DSI, u siebie nigdy nie miałem takiego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do guidingu. Czy macie tak, że czasami maxim ślepnie na kamerkę guide? Objaw wygląda mniej więcej tak, że po zrobiniu guiderem pierwszej klatki na której wyznaczamy gwiazdkę prowadzenia nie uaktywnia on opcji track (mimo, ze dobrze wyliczył kąt gwiazdki i pokazał pozycję na fotce). Czasami, znacznie rzadziej, miewa też tak w trakcie trackingu (raz na kilkanaście sesji). To bardzo irytujący objaw, bo o ile przy pierwszym przypadku jesteś aktywny w całym bajzlu, drugi case może przytrafić się gdy nikt gruchota nie pilnuje, i od momentu "umilknięcia" guidera, cały materiał do kosza.

 

Aby całość doprowadzić do ponownej, poprawnej pracy trzeba zrobić reconnect kamer blink.gif. Bez ruszania kabli wtyczek, nie tu tkwi problem. To coś z software. Podejrzewam Envisage DSI, ale nie mogę go złapać za rękę. Upgrade wersji sterownika nie rozwiązał problemu.

 

Jak ktoś ma jakieś sugestie, co go może boleć, dajcie znać.

 

Pozdrawiam.

Tak też tak mam z tym że przy ATIKu 16

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przeprowadziłem próbę dotyczącą kalibracji, a właściwie jej braku. Okazało się, że nie muszę wykonywać powtórnej kalibracji, ale po powrocie do guidowanego obiektu lub do obiektu położonego w jego pobliżu tak około 15' .

To znaczy? Możesz rozwinąć myśl, dlaczego tylko do 15'? Przecież to jakieś totalnie nieporozumienie.

U nikogo nie ma potrzeby kalibracji w każdym miejscu nieba, bo nic się w guiderze przecież nie zmienia. Ani jego ogniskowa, ani kąt kamery, ani piksel, ani nic... Więc po co na każdym fragmencie nieba miałby ktoś to odkrywać na nowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też tak mam z tym że przy ATIKu 16

O ile dobrze pamiętam, to coś miałeś z tym Atikiem nie tak od początku. Prawda? Używałem 16IC kilka lat i nie było ani jednej sytuacji, w której zachowałby się "podejrzanie". Teraz przesiałem się na Titana i jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy? Możesz rozwinąć myśl, dlaczego tylko do 15'? Przecież to jakieś totalnie nieporozumienie.

U nikogo nie ma potrzeby kalibracji w każdym miejscu nieba, bo nic się w guiderze przecież nie zmienia. Ani jego ogniskowa, ani kąt kamery, ani piksel, ani nic... Więc po co na każdym fragmencie nieba miałby ktoś to odkrywać na nowo?

No niestety nie wiem dlaczego, ale tak jest.

 

O ile dobrze pamiętam, to coś miałeś z tym Atikiem nie tak od początku. Prawda? Używałem 16IC kilka lat i nie było ani jednej sytuacji, w której zachowałby się "podejrzanie". Teraz przesiałem się na Titana i jest tak samo.

 

Tak, się złożyło, że nie mogłem uruchomić nowego ATIKa, odesłałem go do DO, oni potem do Portugalii i wrócił naprawiony, tzn zaczął działać.

Ale czasami robi mi taki numer, że kamera mi po prostu znika, np w trakcie guidu - ot tak po prostu (na szczęście przytrafiło mi sie to tylko dwa razy). Nie dramatyzuje, ale muszę wtedy wyjść z maxima i uruchomić wszytko od początk u- strata czasu i zbieranego materiału. Nie jest to związane z przerwą w zasilaniu, bo wiatrak działa non stop, po za tym kable nie są absolutnie napięte. Tak czy inaczej nie przepadam za ATIKiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, gdyby mój tak robił, to na pewno też bym nie przepadał ;) Mimo wszystko dziwi mnie to, że zostawiasz taki problem bez rozwiązania. Nie może być tak, że kamera znika w czasie guidingu. Nigdy z czymś takim się nie spotkałem i uważam to za całkowicie nieakceptowalne.

 

Albo masz coś nie tak z komputerem/driverami, ale zwyczajnie kamera jest wadliwa. Atiki używa się właśnie przez ich bezproblemowość (o ile w ogóle coś takiego w sprzęcie astro istnieje ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,

podepnę się bo nie chcę zakładać nowego tematu.

 

Chciałbym zacząc guidować Maximem Dl5 + QHY5v, kamerkę rozpoznaje bezproblemowo.

Mam tylko pytanie, czy trzeba coś ustawiać magicznego w tym programie aby prawidłowo rozpoznał backlash mojego montażu (HEQ5).

 

bo jak rozumiem, czułości nie można zmieniać via Maxim, trzeba to zrobić wybierając sterownik (ASCOM Driver).

 

Dzięki i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podepnę się bo nie chcę zakładać nowego tematu.

 

Chciałbym zacząc guidować Maximem Dl5 + QHY5v, kamerkę rozpoznaje bezproblemowo.

Mam tylko pytanie, czy trzeba coś ustawiać magicznego w tym programie aby prawidłowo rozpoznał backlash mojego montażu (HEQ5).

 

bo jak rozumiem, czułości nie można zmieniać via Maxim, trzeba to zrobić wybierając sterownik (ASCOM Driver).

 

Dzięki i pozdrawiam

Paweł

Backlash to ja zawsze ustawiam na zero

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backlash to ja zawsze ustawiam na zero

 

Hmm, może sprecyzuję - nie znam Maxima praktycznie w ogóle. Obejrzałem jeden tutorial dotyczący guidowania i tyle.

 

Wiem, że mój montaż ma spory backlash i zawsze jak guidowałem guidemastere to wskazywał mi informację o backlash'u.

 

Nie wiem czy Maxim wykryje ten backlash? Czy trzeba go wpisać "z palca" (chociaż nie mam fioletowego pojęcia jak to obliczyć)

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może sprecyzuję - nie znam Maxima praktycznie w ogóle. Obejrzałem jeden tutorial dotyczący guidowania i tyle.

 

Wiem, że mój montaż ma spory backlash i zawsze jak guidowałem guidemastere to wskazywał mi informację o backlash'u.

 

Nie wiem czy Maxim wykryje ten backlash? Czy trzeba go wpisać "z palca" (chociaż nie mam fioletowego pojęcia jak to obliczyć)

 

Pozdrawiam

Paweł

Podstawa to pokasować luzy, taki programowy backlash nie skompensuje błędów w regulacji.

 

Co do pozostałych ustawień to korzystam z dwóch softów w kolejności której przedstawiam poniżej:

 

I. http://www.newastro.com/book_new/camera_app.php

 

II. http://www.ccdware.com/resources/autoguidercalcv4.cfm

 

 

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to pokasować luzy, taki programowy backlash nie skompensuje błędów w regulacji.

 

Co do pozostałych ustawień to korzystam z dwóch softów w kolejności której przedstawiam poniżej:

 

I. http://www.newastro..../camera_app.php

 

II. http://www.ccdware.c...uidercalcv4.cfm

 

Ok, dzięki.

Luzy mam pokasowane w miare możliwości, ale HEQ5 to nie szczyt techniki i zawsze coś będzie nie tak.

 

Guidemaster bez problemu kompensował ten backlash, PE podczas prowadzenia miałem +/- 1"-1,2" (amplituda 2-2,5), więc taki soft jak Maxim by tego nie robił? Jakoś mi się nie chce wierzyć :-D

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku w takim razie poproszę Cię o pomoc notworthy.gif

Mam guider wykonany z SW80/400 i kamery DSI.

CCD Calculator wyliczył mi Image Scale na 4.4arcsec/pix

Guide Rate mam ustawione na 0.9x więc tak wpisuję

mój montaż to HEQ-5 sterowany przez EQ-MOD więc Autoguideing Method ustawiam na GuiderRelays

Kompletnie nie wiem jakie wartości wpisać w Peak to Peak Allowable Value i Maximum Allowable Movement g.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka, że się wcinam ale po lekturze kilku zagranicznych for chyba udało mi się rozkmninić jak poprawnie ustawić backlash compensation w Maximie.

 

Może już wszyscy to znają a może komuś się przyda (a może ktoś zna lepszy sposóB).

 

1. Ustawiamy Backlash na 0

2. Włączamy kalibrację (Maxim rysuje L) obserwujemy ile czasu zabierze gwiazdce ruch w przeciwnym kieruku

3. Jeśli nie narysuje go idealnie (głównie tyczy się to osi DEC) to wklepujemy backlash pi razy drzwi tyle ile czasu zajęło gwiazdce żeby się ruszyć w prziwnym kierunku

4. odpalamy znów kalibracje

5. sprawdzamy czy nasze L przypomina L :-)

6. Robimy tak do momentu aż narysuje poprawne L

 

:-)

 

Tyle wydedukowałem

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku w takim razie poproszę Cię o pomoc notworthy.gif

Mam guider wykonany z SW80/400 i kamery DSI.

CCD Calculator wyliczył mi Image Scale na 4.4arcsec/pix

Guide Rate mam ustawione na 0.9x więc tak wpisuję

mój montaż to HEQ-5 sterowany przez EQ-MOD więc Autoguideing Method ustawiam na GuiderRelays

Kompletnie nie wiem jakie wartości wpisać w Peak to Peak Allowable Value i Maximum Allowable Movement g.gif

Ja bym podał min move = 0.037 max move = 0.148 ale ekspertem nie jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.