Skocz do zawartości

Początki - niebo


Stream

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem gdzie to wrzucić tak szczerze, tutaj same zdjęcia wykonane za pomocą teleskopów, czuję się trochę... hmm bardzo amatorsko ;)

 

Otóż od kilku lat interesuje się fotografią, jakiś rok temu wpadłem również na tą stronę i zaciekawiła mnie astrofotografia. Niestety zajmować się tym wszystkim mogę dopiero od 2 tygodni, gdyż dostałem odpowiedni aparat (stary kompakt to porażka). Nie mam teleskopu ale postanowiłem, że zrobię kilka zdjęć nieba i poradzę się was co i jak lepiej robić ; d

 

3 zdjęcia, na których całkiem nieźle udało mi się ująć gwiazdy ;)

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

 

Co o nich sądzicie ^^ ?

 

@PS

Wie ktoś może czy w obserwatorium w Toruniu można się jakoś dogadać i porobić przy pomocy ich teleskopów zdjęcia ;)?

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka astrofotografia też ma swoje uroki. Ciekawe jest to, że tak mało jest jej na forach, a przecież wystarczy kawałek aparatu i coś stabilnego, żeby go unieruchomić. Może trzeba zrobić osobny dział do astrofotografii "statywowej" i trochę popromować szersze kadry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka astrofotografia też ma swoje uroki. Ciekawe jest to, że tak mało jest jej na forach, a przecież wystarczy kawałek aparatu i coś stabilnego, żeby go unieruchomić. Może trzeba zrobić osobny dział do astrofotografii "statywowej" i trochę popromować szersze kadry?

 

To byłby bardzo dobry pomysł, bo w tym dziale widzę same galaktyki itp. Poza tym jak będę poza miastem mam zamiar pofocić całą noc testując różne ustawienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie parametry zdjęć (iso/czas/ogniskowa?).

 

tutaj masz przykłady co można osiągnąć zwykłym aparatem (nie trzeba od razu teleskopu kupować):

http://astropolis.pl/topic/25454-fotografia-z-niebem-w-tle/

 

Ciekawe jest to, że tak mało jest jej na forach, a przecież wystarczy kawałek aparatu i coś stabilnego, żeby go unieruchomić.

 

też się zastanawiam po co kupuje drogi sprzęt, by robić takie same zdjęcia jak setki innych, skoro samym aparatem mozna o wiele ciekawsze szerokie pola robić?

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie parametry zdjęć (iso/czas/ogniskowa?).

 

ISO: w granicach Hi1-Hi2 czyli (12300 lub 25600) [niektóre 6400]

Migawka: 20s lub 30s

Ogniskowa: różnie od 18 po 40

Przesłona: f/14 lub f/22

 

też się zastanawiam po co kupuje drogi sprzęt, by robić takie same zdjęcia jak setki innych, skoro samym aparatem mozna o wiele ciekawsze szerokie pola robić?

 

Jak zobaczyłem ceny tego wszystkiego... chyba na razie porobie zdjęcia jedynie aparatem ;) na pewno coś ciekawe złapię, jak tylko pogoda się poprawi i będzie czyste niebo.

Edytowane przez Stream
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaraj się zmniejszyć ISo do około 800, szum będzie mniejszy. czasy ok, ale stosuj jak najmniejszą ogniskową by nie było widać przesuniętych gwiazd. f też jak najmniejszy stosuj, wiadomo i bardziej przesłona otwarta, tym więcej światła się złapie. no i bardzo ważny element - dobre ustawienie ostrości da ci połowę sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z f trzeba uważać

jak masz kiepski obiektyw to przy maksymalnym otworze przysłony wyjdzie koma - przynajmniej ja tak mam

problem z komą występuje u mnie w obiektywach: canon 75/300, canon efs 18/55, soligor 400mm

wystarczy zmienić f o 1/2 - np 11 / 18 i już jest lepiej - ale wtedy wydłuża się czas ekspozycji :P

coś za coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem statyw, niedługo jeszcze z allegro dojdzie pilocik na kabel do lustrzanki. Załatwić tylko klucze na dach bloku lub wypad w teren i wypróbuje wszystkie ustawienia ;)

 

Niech tylko pogoda będzie lepsza, to ruszam w pogoń za gwiazdami, efekty dodam napewno ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem statyw, niedługo jeszcze z allegro dojdzie pilocik na kabel do lustrzanki. Załatwić tylko klucze na dach bloku lub wypad w teren i wypróbuje wszystkie ustawienia ;)

 

Niech tylko pogoda będzie lepsza, to ruszam w pogoń za gwiazdami, efekty dodam napewno ;)

 

Pozdrawiam

 

Powodzenia,

 

niżej kilka ujęć z ostatnich nocy - też pierwsze próby

 

p1010061b.jpg

p1010105a.jpg

p1000766a.jpg

p1010339oq.jpg

p1010297y.jpg

 

Pozdrawiam,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zajrzyjcie koniecznie do tego wątku

fotografia statywowa

 

Jest tam wiele do zobaczenia z racji focenia na statywie - można sporo podpatrzeć!

Chyba każdy z nas zaczyna astrofoto od właśnie nocnej fotografii statywowej.

Dzięki,

 

na razie poruszam się nieco niezdarnie w gąszczu forum, biegam po wątkach, ale to zjamuje sporo czasu; przy okazji - jak zamieszcza się miniatury zdjęć?

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.