Skocz do zawartości

Mars 2011/2012


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuując wywołany przez moją osobę offtop sprzętowy, to tylko nadmienię, że mam zamiar wieszać 30cm Newtona f/4 na EQ6 a o rezultacie powiadomię. Mam kolegów, którzy robią takim setem astrometrię i to z dużym powodzeniem.

 

Paweł Maksym

 

Będę czekał na rezultaty. B)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NJP a jaką nośność fabryczną ma ten montaż ? Myślałem o podobnym telepku na NEQ6 :blink:

 

 

Odradzam, raczej montaż sobie nie poradzi...drgania przenoszone z tak długiego i ciężkiego

tubusa spowodują same problemy z jakościa materiału nie mówiąc już o skutecznym zmieleniu

ślimaków w krótkim czasie. Przyjmuje się że do foto nośność w montażu powinna przekraczać

dwukrotnie wagę setupu, do planet może być to odpowiednio mniej ale na pewno nie na granicy

nośności montażu w ogóle, EQ6 też nie jest odpowiednio precyzyjnie wykonany żeby na dłuższą

metę znieść takie obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko da radę bez stresów :) - właśnie taki setup układam teraz (tylko upgraduję EQ6-smar + wymiana łozysk)

ponieważ na Titan zawiśnie coś nieco większego pewnie ;)

 

Jak ułożysz setup podrzucił byś fotkę jak to wszystko wygląda ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując wywołany przez moją osobę offtop sprzętowy, to tylko nadmienię, że mam zamiar wieszać 30cm Newtona f/4 na EQ6 a o rezultacie powiadomię. Mam kolegów, którzy robią takim setem astrometrię i to z dużym powodzeniem.

 

Paweł Maksym

 

Ja uważam że przyszłość należy do dużych dobsów z prowadzeniem i GT , takiego zamierzam kupić (50 cm lustro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że przyszłość należy do dużych dobsów z prowadzeniem i GT , takiego zamierzam kupić (50 cm lustro).

 

Moim zdaniem 14" to max w naszych warunkach i to raczej dla newtona a nie SCT,

lustro o którym piszesz można wykorzystać do astrofoto efektywnie raz na kilka latek...

Barierą jest nawet nie studzenie to można w newtonach przyspieszyć dość skutecznie, tylko odpowiedni seeing.

Miałem okazję obserwować 50ką DS-y i wrażenia mam dość średnie z powodu właśnie seeingu

dużo lepsze obrazy były wówczas odbierane wizualnie w 12" syncie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze jak i czym fotografujesz. Jak obniżysz nieco rozdzielczość poniżej zazwyczaj stosowanej maksymalnej, do tego dodasz wyczynową kamerkę o bardzo niskich szumach wtedy efektywne staje się wybieranie bardzo dobrych klatek z ogólnie przeciętnego AVI... choć pół metra to i tak logistyczne wyzwanie. Emil Kraaikamp w Holandii wymiata teraz 16" Dobsonem na platformie EQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze jak i czym fotografujesz. Jak obniżysz nieco rozdzielczość poniżej zazwyczaj stosowanej maksymalnej, do tego dodasz wyczynową kamerkę o bardzo niskich szumach wtedy efektywne staje się wybieranie bardzo dobrych klatek z ogólnie przeciętnego AVI... choć pół metra to i tak logistyczne wyzwanie. Emil Kraaikamp w Holandii wymiata teraz 16" Dobsonem na platformie EQ.

 

 

No jemu pomagają astrokury ;)

 

Przede wszystkim ma jakieś dobre seeingowo miejsce no i teleskop wykonany hi-endowo w sensie optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum wątku - obrazek Marsa z 16 marca. Widać, że czasu na rozrywkę mam ostatnio mało, jeszcze avików (wł. serów z Lumenery) nie obrobiłem. Co do narzekania na seeing - meteoblue pokazuje b.dobry na ten weekend.

Nie śpijcie, fotografujcie, następna okazja może dopiero za 2 lata!

Mars 20120316 1830-1836.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum wątku - obrazek Marsa z 16 marca. Widać, że czasu na rozrywkę mam ostatnio mało, jeszcze avików (wł. serów z Lumenery) nie obrobiłem. Co do narzekania na seeing - meteoblue pokazuje b.dobry na ten weekend.

Nie śpijcie, fotografujcie, następna okazja może dopiero za 2 lata!

 

Fotki są niezłe, ale wydaje mi się że lepszą rozdzielczość i ogólnie jakość uzyskasz traktując R jako kanał

luminacji wiem że to nie jest matryca ICX618 ale widzę że w lucam kanał R masz naprawdę dobrej jakości,

można go oddzielnie obrobić, dekonwolucja przede wszystkim i potem połączyć z warstwą RGB po rozmyciu

jej nieco (kanał B zawsze mocno degraduje szczegóły fotki po połączeniu w RGB).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.