Skocz do zawartości

Ile gwiazd jest we Wszechswiecie??


Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie temat ten jest troszkę bez sensu, Nikt nie wie ile jest gwiazd we Wszechświecie, a wszelki próby podania choć przybliżonej ich liczby, są tylko spekulacjami, które mogą się okazać bardzo różne od rzeczywistości :?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, ocelotx.

I to jest jedna z ważniejszych przyczyn, dzięki której nie poznamy nigdy prawdziwej liczby ilości gwiazd we Wszechświecie.

Następną przyczyną będzie występowanie ciemnej materii, która nie pozwoli na dostrzeżenie gwiazd dalej położonych - za nią. Widać to na przykładzie chociażby naszej"Drogi Mlecznej" gdzie można dostrzec ciemne rowy, jakby bez gwiazd. To właśnie obecność ciemnej materii.

No chyba, że użyjemy kilku sposobów metod obserwacji w różnych skalach widma, częstotliwości.

Na przykład, też nie wiemy, co znajduje się w samym centrum naszej galaktyki (może czarna dziura?), nie widać jej w zakresie widzialnym z w/wym. powodów występowania ciemnej materii.

Można tylko wykorzystać do tego badania - promieniowanie radiowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze ktokolwiek spotkal sie z takimi oszacowaniami. Ja przyznaje ze znalem te oszacowania wczesniej <lol>, a z mojej strony ten temat to byla swego rodzaju ankieta :)

Najpierw spotkalem sie z takimi oszacowaniami na stronie ktora przetlumaczylem :) ale zgadzajac sie z moimi przedmowcami :) uwazalem, ze te szacunki moga bardzo odbiegac od prawdy, bo rzeczywiscie wystepuje wiele problemow przy okresleniu czegos takiego. Aha, a wartosc jaka najpierw poznalem to: 2 x 10 ^ 21. Pozniej w jakiejs innej ksiazce przeczytalem podobna wartosc, a ostatnio dostalem maila w sprawie okreslenia jakie uzylem do podania tej liczby: "2000 miliarodw miliardow" co przyznaje ze nie jest zbyt profesjonalnym okresleniem. Wtedy tez sprawdzilem ponownie, jak to jest na stronie anglika i okazlao sie ze ta liczba zostala zaktualizowana do 2 x 10 ^ 22, wiec wartos zwiekszyla sie o rzad wielkosci. Postanowilem jeszcze wyszukac jakiejs innej strony z szacunkami, aby byc pewnym ze to nie jest jakas pomylka albo czy nie jest tak ze inni podaja zupelnie rozbiezne wartosci. Udalo mi sie znalezc taki artykul http://www.space.com/scienceastronomy/star...unt_030722.html w ktorym ilosc gwiazd jest oszacowana na 7 x 10 ^ 22 i mysle ze moge byc zadowolony, skoro wartosc ktora ja podaje na swojej stronie nie rozni sie wzgledem tej o chocby rzad wielkosci :)

Mysle wiec ze sprawa jest wyjasniona, chyba ze ktos znajdzie jeszcze jakis inny ciekawy artykul :)

Jesli chodzi o sposob oszacowania, to z tego co zauwazylem, jest to rzeczywiscie prosty rachunek arytmetyczny polegajacy na wymnozeniu sredniej ilosci gwiazd przypadajacej na galaktyke oraz szacowanej <lol> liczby galaktyk we Wszechswiecie, czyli przykladowo: miedzy 10 ^ 11 a 10 ^ 12 gwiazd x miedzy 10 ^11 a 10 ^12 galaktyk <lol>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal uważam, że bez sensu jest liczenie czegoś, co jest niepoliczalne.

Podobnie jest z wiekiem Wszechświata. Niedawno uważało się, że Wszechświat istnieje 2 miliardy lat, później - że 5 miliardów lat, teraz sądzi się - że 10 - 20 miliardów lat.

Po co komu takie obliczenia i co to da, że gwiazd jest tyle i tyle (+)(-) trylion?

Dla mnie - naukowiec, który tworzy wzór na obliczenie ilości gwiazd we Wszechświecie jest po prostu (przepraszam za określenie) - szaleńcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kauczuku zrozum, że tego się nikt nie dowie. Dla porównania i zobrazowania tego spróbój policzyć wszystkie mrówki na całym świecie :? . Proste jest, że to niemożliwe do wykonania, podobnie jest z gwiazdamy, z tym, że jest ich jeszcze o wiele więcej niż wspomnianych mrówek, na większej przestrzeni i w większych odległościach 8)

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.