Skocz do zawartości

celestron czy gso ?


carlos

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

chcialem dokupić sobie do mojego refraktora coć bardziej poręcznego w sensie krótszej tuby i innego układu optycznego

ponieważ mam 6 cali i nie chcę wydać za dużo kasy padło na 6 cali - tubę optyczną

mak'a odpuścilem bo znalazłem sc celestrona:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-c6-s-xlt-ota,d1709.html

ale teraz pojawilo się cos takiego:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-6-f9-m-crf-rc-ota,d2304.html

czyli tani rc, i tu pytanie

który lepszy?, pewnie obydwa z dalekiego wschodu, ale czy ktoś testował juz te rc ?

interesują mnie tylko obserwacje, może jakieś fotki w ognisku głównym moooona i planet, nic poza tym

pewnie bardziej uniwersalny będzie sc, ale czy rc nadaje się tylko do astrofoto?, czy moze jest super do planet ????

proszę o jakieś sensowne informacje

dzięki

Edytowane przez carlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RC ma dużą obstrukcje centralną, związaną z koniecznością uzyskania dużego krążka obrazu i nie za bardzo się nadaje do wizuala, bo to jest typowy astrograf. Będziesz miał dużo gorszy kontrast, zwłaszcza na planetach.

SC będzie do wizuala znacznie lepszym pomysłem, tylko rodzi się pytanie o sens dokupywania teleskopu o tej samej aperturze?

Na planetach będzie lepiej, ale na DS-ach na pewno refraktor będzie lepszy.

Jeżeli już coś kupić drugiego, to minimum 8", bo to już jest zauważalna różnica na korzyść 8".

Nie masz możliwości kupienia dobsa? Gdzie obserwujesz?

Jak musisz mieć coś kompaktowego, to pozostaje Ci obserwować giełde i szukac czegoś używanego w rozmiarze 8".

 

Pozdro

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ obecnie na obserwacje mam bardzo mało czasu, wychodzę przed dom nie za często i nie na długo i ostatnim czasem zamontowali na ulicy przed moim domem lampy uliczne w zasadzie obserwacje sprowadzają się do planet i księżyca, czasem jakaś gromada kulista się trafi i tyle " mojego "

myślałem dokupić coś mniejszego, co szybko można rozstawić na moim montażu, np na balkonie (mam na nim specjalny stalowy słup pod montaż) - poza tym mobilniejszy byłby na ewentualne zabranie ze sobą na wycieczki - takie wycieczki nie koniecznie tylko w celu obserwacji, ale na których można wieczorem latem z rodziną czy znajomymi poszperać po nieboskłonie

inna sprawa, że chcę zakosztować innego systemu optycznego, żeby mieć porównanie czym teraz dysponuję, jeśli chodzi o optykę

no i w zasadzie dobsony są odpowiednio tanie ale duuuże

r-c wybiliście mi z głowy - nie fotografuję

maki nie są tańsze od polecanych raczej s-c

ale jesli zakup 6calowego s-c jesli mam refraktor 6cali mija się z celem, to może faktycznie poczekam na więcej czasu i pieniędzy i wtedy zakupię 8cali

w każdym razie dzięki za radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6" SCT rzeczywiście mija się z celem ponieważ ani planetek spektakularnie w tym nie pooglądasz ani DSów.

Jeśli miałbym wybierać to MAK150 lub lepiej może 8" SCT, z tym że będę szczery - w maksutovie zobaczysz

lepszej jakości gwiazdki. Natomiast 8" SCT jest teleskopem w miarę uniwersalnym - to spore lustro

i mniejsza (z reguły) ogniskowa od typowych F w makach, większe lustro umożliwi też zaobserowanie

wielu szczegółów na planetach. Wagowo 150mak i 8" SCT są podobne więc wymagania montażu będą zbliżone.

Budżetowo 8" SCT jest niestety droższy od 150-ki Mak (poruszając się wśród popularnych marek).

 

W tej chwili Meade i Celestron produkują SCT z płaskim polem celestron (HD edge + chłodzenie), Meade (ACF).

To niemal idealne teleskopy obserwacyjne - umożliwiają pracę z szerokątnymi okularami - niestety są dość kosztowne

konstrukcje :( Pewnie na razie...;) konkurencja na pewno nie śpi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACF czy EdgeHD nie są do szczęścia potrzebne. No chyba że w budżecie uwzględniasz ethosy. Bez tego to zbędny wydatek ;)

 

Co do chłodzenia EdgeHD - korektor w wylocie optycznym uniemożliwia nadmuch przez niego, więc ci co mają EdgeHD robią kosmiczne nakładki na te wywietrzniki po bokach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przeczytanych opinii wynika że systemy korekcji ACF czy HD (sic;) w Celestronach dają sporo

i to niekoniecznie z okularami rzędu 100 stopni. Myślę że to jest ścieżka dla tych konstrukcji

- oczywiście w kontekście wizuala.

 

W typowym SCT największym problemem jest jednak kiszka ciągnąca gwiazdkami poza osią

zaczynająca się w około 30% w polu widzenia typowego plossla 40 stopni - więc ja bym jednak celował

w taki teleskopik ;) i niepotrzebne tu aż ethosy ;) Myślę że z typowym okularem różnica w jakości

obrazu będzie również bardzo duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można dodać reduktor/korektor albo flattener do SCT http://stargazerslounge.com/discussions-scopes-whole-setups/168398-sct-reducer-corrector-test.html - wszystko zależy oczywiście od budżetu. EdgeHD są wyraźnie droższe i trudniej je chłodzić bo szkło korektora blokuje wylot optyczny :) No ale są skorygowane i można nawet focić kamerkami z pikselem np. 24x24 / 20x20 tak jak to zrobił Celestron w pokazowych fotkach... ale zapomniał o cenach takich kamer.

 

Ja na korekcję pola w C11 z 20 mm Erflem nie narzekam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, wybiliście mi z głowy 6 cali, bez względu na to co

gdybym miał możliwość wydać dużo kasy nie miałbym problemu, chciałem popróbować innych konstrukcji optycznych

w takim razie inne pytanie, mobilność odpada, cena ma bardzo duże znaczenie

czy ma jakikolwiek sens dokupić do mojego refraktora takiego newtona:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=1902&lunety=Tuba_optyczna_SkyWatcher_N-300/1500_OTA_(BKP300/1500_OTAW)

w zasadzie chodzi o cenę i średnicę lustra, 30cm jakby 2x tyle ile mam w soczewce

będzie lepiej wizualnie - księżyc, planety - inna sprawa pewnie wtedy częściej gnałbym za miasto poszperać za "messierami"

czy 30 cm to jest coś - czy wciąż lepiej odpuscić i zbierac na 30 cm SC ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj SC do newtona z ta sama apretura :) Newton bedzie bardziej swiatłosilny ( i to znacznie)...

Poza tym takiej kolubryny nie powiesisz na lxd55 z Twojej stopki, ani na eq5... Może od biedy heq5 do wizuala, a tak na prawde to eq6 lub wiecej... czyli dolicz lekko 4000 na montaz... (zreszta SC lub maka w tych aperturach to tez dotyczy)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękii

czyli w sumie w niedużej kasie nic "lepszego" niż mam nie skołuję dla nowych doświadczeń

może poza dużym dobsem, który powinień być innym doświadczeniem niż mój ar6

cóż trzeba odkładać na coś naprawdę poważnego i myśleć nad rozsuwanym dachem ;-)

powiem, że kusiła mnie cena tego sc6 celestrona i gdybym nie miał nic na pewno bym go kupił, ale już go "nie chę" :-) :-)

jeszcze raz dzięki za rozsadne podpowiedzi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.