Skocz do zawartości

Synta 10" na paralaktyku


Pawlik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

myślę o przesadzeniu Synty 10" z dobsona na paralaktyka ... wiadomo że wystarczający byłby montaż EQ6 ale czy EQ5 taki jak ten http://astromarket.p...-syntrek-1.html byłby w stanie podźwignąć tubę o wadze 12kg bez większych problemów (obserwacje wizualne)?

 

z opisu na stronie wynika że montaż ten ma udźwig do 16kg, tylko jak to ma się do rzeczywistości...

 

 

pozdrawiam

 

Paweł.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się wiąże z pewnymi problemami i koniecznością dodatkowej modyfikacji. Synty z dobsona mają tubus z miękkiej blachy, przydałyby się jakieś wzmocnienia, wręgi, żeby nie było ugięć. Do astrofoto może być problem z ugięciami i stabilnością, a do wizuala dobson jest szczerze wygodniejszy.

 

(kiedyś robiłem podobne kombinacje z Syntą 8" - nie wyszło ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

myślę o przesadzeniu Synty 10" z dobsona na paralaktyka ... wiadomo że wystarczający byłby montaż EQ6 ale czy EQ5 taki jak ten http://astromarket.p...-syntrek-1.html byłby w stanie podźwignąć tubę o wadze 12kg bez większych problemów (obserwacje wizualne)?

 

 

 

To co podlinkowałeś to HEQ5 - powinien dać radę do wizuala udźwignąc około 12kg (ja tyle wieszałem na EQ5 i dawał radę).

Ale tak jak wspomniał wimmer nie obędzie się bez wzmocnienia tuby.

 

Moim zdaniem jak chcesz zrobić sobie tracking do dobsona to posadź go na platformie paralaktycznej. Szybszy montaż, większa mobilność, szybsze ustawienie "na biegun" no i sporo niższa cena. Same plusy. Wiem bo korzystam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzieliśmy ostatnio prezentację takiej platformy na zlocie w Odernem i przyznam że bardzo fajnie to się prezentowało

gdybym znał wcześniej temat może nie pozywałbym się mojego pierwszego teleskopu czyli Dobsona 10' rozsuwanego

 

Osobiście tę prezentację prowadziłem :D

Wg mnie to najlepsze i najtańsze rozwiązanie dla teleskopów >8''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego GSO 10" planuję platformę Ponceta. Z tych samych względów co Łukasz.

Na EQ5 woziłem swego czasu Syntę 8" Dawał radę, aczkolwiek to monstrum zajmowało masę miejsca, ważyło strasznie dużo, i strach pomyśleć, że ktoś mógłby popchnąć niechcący pręt od przeciwwagi.

a oto moje spostrzeżenia:

spostrzeżenia:

 

-Wyciąg w przypadku okolic bieguna, i zenitu jest b. wysoko (-);

-Lekkie potrącenie wprawia w konstrukcję w słabo tłumione drgania (-);

-Założenie pierścieni wymagało powtórnej kolimacji teleskopu(-);

-Dedykowany EQ5 napęd jest w stanie uciągnąć ten zestaw(+);

-Wyważenie tuby wymagało założenia 8,5 kg. obciążników(-);

-Synta z założonymi pierścieniami bezproblemowo daje się przełożyć na oryginalny SW montaż Dobsona (+)

-cały interes (tubus 8", EQ, statyw, przeciwwagi, walizka z okularami napędmai i filtrami) mieścił się ze sporym zapasem w bagażniku (510 L ) mojej "Dracoolki" ;) (+)

w przypadku Dobsona traciłem jedno miejsce pasażerskie (platforma!) :(

 

A tak oto wyglądało inkryminowane monstrum:

PW8kpZgJH2eOHLU4SB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdaję sobie sprawę z jakiej blachy jest wykonana synta na dobsonie, widać to szczególnie po kolimacji- w pionie teleskop trzyma kolimację, w poziomie już nie. Oczywiście nie są to duże odchyłki i nie mają wpływu na obraz ale na kolimatorze różnicę widać od razu.

 

Co do platformy to znalazłem jedną w cenie nowego EQ6 :/

 

Lukasz83, mozesz udostępnić prezentację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do platformy to znalazłem jedną w cenie nowego EQ6 :/

 

Lukasz83, mozesz udostępnić prezentację?

 

Tu możesz kupić za 900zł (i w takich cenach chodzą na rynku wtórnym w Polsce). Ogłoszenie chyba jest jeszcze aktualne.

Jest to dokładnie taka sama platforma jaką ja posiadam.

 

http://www.astromani...hp?f=31&t=19773

 

Prezentacje mogę podrzucić Ci na maila. Wyślij mi namiary na priv.

 

 

A tak wygląda mój Columbus na platformie. Przy ogniskowej 1387mm w zenicie wyciąg jest idealnie na wysokości oczu także obserwacje są wybitnie komfortowe :)

 

4.jpg

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Synte 8" na HEQ-5. Rura tej średnicy nie ma prawa się wyginać - w każdym razie nie spotkałem się z takim zjawiskiem. Jeżeli komuś rozjeżdza się kolimacja po obrocie pion - poziom to raczej ma za słabo dokręcone lustro. U siebie zauważyłem, że największe drgania powstają w puncie styku obejmy- szyna (wpływ masy teleskopu) więc dołożyłem dwie dodatkowe obejmy. Jest to kłopotliwe przy każdym obrocie teleskopu w obejmach ale cóż - przyzwyczaiłem się. Dla porównania - mam Tal-1 w sztywnej (i sporo krótszej) rurze - nie jest to jakaś zasadnicza różnica.

Przesiadłem się z Dobsona na paralityka ze względu na planety - wkurzało mnie to ciągłe "poganianie". Jeżeli kogoś zdecydowanie interesują mniejsze powiększenia to dobsiak jest bezkonkurencyjny (oczywiście plus krzesełko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.