Skocz do zawartości

Refraktor SW 150/750 czy 120/600 ?


LucAn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Świadom wad refraktorów achromatycznych, chciałbym taki teleskop kupić, jedyny dylemat to czy SW 150/750 czy 120/600 OTA.

Najgorsze, że decyzję ostateczną muszę podjąć do poniedziałku.

 

Różnica jest oczywista:

- większy obiektyw (powierzchniowo o 56%)

- lepsza rozdzielczość (0,93", 1,1" dla 120-ki)

- większe powiększenia (o 25%)

ale również:

- większe rozmiary i ciężar

- no i ... wyższa cena (o 77%), a konkretnie - prawie 1000 zł.

 

Mam EQ5 z napędem, okulary Vixena LV5, LV8-24, Meade 5000 SPL 14, 20, 26, więc nie spodziewam się innych wydatków.

Do planet mam 90/900 i to mi wystarcza.

 

Czy może wziąć 120-kę a resztę kasy przeznaczyć na inne akcesoria (choćby nasadka bino, dobra nasadka kątowa czy lepszy wyciąg)?

Ponoć 150-ka ma większą aberrację, ale czy to będzie widoczne na DS?

 

Ponieważ to niemal decyzja życiowa, a ma być to zakup docelowy, wolałbym uniknąć złego wyboru.

 

Tylko proszę, nie przekonujcie mnie do ED, APO, czy Newtonów. Mój wybór jest kompromisem (i to przemyślanym).

 

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja celowałbym na 150 tylko czy montaż da radę?

O montaż jestem spokojny, jest w bardzo dobrym stanie.

150-ka waży 6,5 kg + dodatkowy osprzęt ok. 1,5 to razem max. raptem 8 kg.

Sklepy nawet opisują (np. DO)

Refraktor 150/750 jest konstrukcją krótką, zwartą, dzięki niezbyt dużym gabarytom może być mocowany na montażach klasy EQ3-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O montaż jestem spokojny, jest w bardzo dobrym stanie.

150-ka waży 6,5 kg + dodatkowy osprzęt ok. 1,5 to razem max. raptem 8 kg.

Sklepy nawet opisują (np. DO)

Refraktor 150/750 jest konstrukcją krótką, zwartą, dzięki niezbyt dużym gabarytom może być mocowany na montażach klasy EQ3-2.

 

Na przykład achro 150/1200 to porażka na EQ5, a Celestron sprzedawał taki zestaw - także nie sugerowałbym się takimi deklaracjami.

Inna sprawa, to jak twoje okulary dadzą sobie radę z tubką f/5 ? - o LV5 nie musisz się martwić.

 

Może po prostu 120/1000 do DS, przysłaniana do planet do apertury ~80mm?

Będziesz miał jedną tubę i do planet i do DSów, a do tego bez problemów z okularami.

Tyle, że wtedy potrzebowałbyś 2-calową kątówkę i jakiś okularek ~40mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład achro 150/1200 to porażka na EQ5, a Celestron sprzedawał taki zestaw - także nie sugerowałbym się takimi deklaracjami.

Inna sprawa, to jak twoje okulary dadzą sobie radę z tubką f/5 ? - o LV5 nie musisz się martwić.

1. 150/1200 jest dużo dłuższa i dużo cięższa, i mogę się zgodzić, że EQ5 to mało.

2. Te moje okulary używałem w N 130/650 (też f/5) i zaakceptowałem jakość. Zresztą, w moim wieku to się cieszę jak cokolwiek widzę ...

Ten Vixenowski lantan zoom LV 8-24 używam bardzo często i jedynie do przeglądu zakładam Meade 26 ze względu na pole.

 

Może po prostu 120/1000 do DS, przysłaniana do planet do apertury ~80mm?

Będziesz miał jedną tubę i do planet i do DSów, a do tego bez problemów z okularami.

Tyle, że wtedy potrzebowałbyś 2-calową kątówkę i jakiś okularek ~40mm

To już dla mnie za długa tuba, chciałbym ją również wykorzystać do obserwacji balkonowych. Max. długość to 80 cm, dlatego moje wstępne przemyślenia kierowałem ku 120/600. Stąd ten cały dylemat czy 120/600 czy 150/750.

Gdyby nie ten warunek, najprawdopodobniej nastawił bym się na Bresser-Messier AR-152S, 152/760.

Już z moją 90/900 są kłopoty na balkonie.

 

Dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dane tego teleskopu, chyba, że o inny chodzi i waga jego to prawie 10 kg, więc więcej niż podałeś:

konstrukcja: refraktor achromatyczny

średnica obiektywu: 150 mm

ogniskowa: 750 mm

światłosiła: F/5

zasięg: 13 mag

zdolność rozdzielcza: 1,1

waga 9,5kg



Dodam, że mój Newton 10" waży 11 kg.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
W dniu 7.03.2012 o 22:19, *Wojtek* napisał:

To są dane tego teleskopu, chyba, że o inny chodzi i waga jego to prawie 10 kg, więc więcej niż podałeś:

konstrukcja: refraktor achromatyczny

 

średnica obiektywu: 150 mm

 

ogniskowa: 750 mm

 

światłosiła: F/5

 

zasięg: 13 mag

 

zdolność rozdzielcza: 1,1

 

waga 9,5kg

 

 


 

 

 

Dodam, że mój Newton 10" waży 11 kg.

 

Waga tuby z obejmami 6,6kg 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, wampum said:

Bierz 150tkę jak możesz, łatwiej później coś pokombinowac z akcesorioami etc. niz robić rewolucje bo 120tka okaże się trochę za  mało.....

 

Myślę, że kolega po dziesięciu latach na pewno coś wybrał ;)

  • Haha 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.