Skocz do zawartości

M101 z TSAPO65Q


Tomek96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

M101 to galaktyka spiralna w Gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Jej jasność to 7.9 mag a rozmiary kątowe na niebie to 24,5’ na 23,4’. Znajduje się w odległości 21 000 000 lat świetlnych.

 

Zdjęcie wykonane na początku marca, przy dobrych warunkach. Długo zbierałem się do obróbki, ale nie miałem czasu, przed egzaminami gimnazjalnymi. Postarałbym się zrobić dłuższe zdjęcia, ale nie pozwoliły mi na to osiągi montażu bez guidowania.

TSAPO65Q + HEQ5 + Nikon D90 = Galaktyka M101 ;)

Czasy to 30 x 4 minuty. Czas całkowity naświetlania to 120 minut.

 

Jestem bardzo zadowolony z uzyskanych efektów mojej pracy ale wiem, że muszę na przyszłość zbierać więcej materiału, by zdjęcie nie było aż tak zaszumione :szczerbaty:.

 

Wszelka krytyka mile widziana.

 

PS.

Miałem uwagi co do trójkątnych gwiazdek. Przypomnę ten temat.

 

 

Tomku, poluzuj sobie soczewkę krygująca w refraktorku bo masz trójkątne gwiazdy.

Chciałem zauważyć, że ja nie mam skompletowanego sprzętu i robię zdjęcia bez guidowania. Jeśli więcej osób stwierdzi o niepoprawności wyglądu gwiazdek z pewnością oddam teleskop do serwisu. Proszę o innych użytkowników forum o zdiagnozowanie tego problemu.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

W międzyczasie wykonałem 10 fotek M42 o długości ekspozycji 5 sekund. Oceńcie jakie są gwiazdki. Prawidłowe czy złe. Zdjęcie znajdziecie w załącznikach. Znajdziecie też tam 3 różne obróbki tego obiektu. W Irysie jakim sposobem stackujecie? Suma, Mediana czy jeszcze inny?

 

Pozdrawiam

Tomek

M101suma1c.jpg

M101suma2c.jpg

M101suma2d.jpg

DSC_3884a.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Jak zwykle najważniejsze jest zadowolenie autora...

Jak dla mnie : gwiazdki plackowate i bez koloru. Kolorowy szum tła i chyba generalny brak ostrości...

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szumi. Jakby po agresywnym wyciąganiu. I zdaje się że jakiś gradient w lewym dolnym pozostał.

Ja stackuję poleceniem

>composit Kappa Iterations Normalise N

daję wartości: Kappa- 3, Iterations- 1, Normalise- 1, N- wiadomo, liczba klatek. Wychodzi raz mniejszy szum raz gorszy, ale zależy to w głównej mierze od ilości materiału, co oczywiste.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś fociłem aparatem i domyślam się że się dużo namęczyłeś, tak jak napisał wessel najważniejsze że Tobie się podoba. Prawda jest taka że bez guidu i kamery astro astrofoto to męka, pomyśl o tym !!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie szumu to robić więcej klatek i nie wyciągać aż tak bardzo obiektu podczas obróbki? Czy nie ściąłem za bardzo tła, nie jest zbyt czarne? I czy do ustawiania ostrości będzie mi potrzebna maska Bahtinova?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. Wielkie dzięki za odzew i wskazanie problemów. I czy zawsze muszę osiągać limit plusów na dzień ;)?

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co jakiś czas temu zauważyłem to jest wyjątkowo ciemny obiekt i nie ma się co dziwić, że ciężko go wyłowić z szumu.

Kształt gwiazd nadal jest podobny do zaokrąglonych trójkątów. Praktycznie brak im również koloru.

Ostrość mogłaby być lepsza ale jak bez maski to i tak nie jest źle.

 

Jeśli chodzi o stackowanie to ja zawsze używam sigma-clip. Próbowałem różnych i w sumie to daje najlepsze efekty(Maxim).

 

Nie zgadzam się, że fotografowanie za pomocą aparatu to męka. Zależy to tylko od tego jaki się ma montaż.

Ja nawet nie chcę myśleć o zabieraniu ze sobą laptopa, guidera i nie wiadomo czego jeszcze.

Nic oprócz programowalnego pilota z ebaya nie potrzeba mi do szczęścia i można się zająć obserwacjami po paru/nastu minutach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie szumu to robić więcej klatek i nie wyciągać aż tak bardzo obiektu podczas obróbki?

ilość klatek nie jest taka mała, może to wina Nikona, ale przed wydaniem werdyktu to ja na twoim miejscu złożyłbym to w Irisie, bo zazwyczaj daje o wiele mniej zaszumi-one stacki od DSS.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co można zrobić z tym zdjęciem jeżeli chodzi o obróbkę ?

1.wyrównać kanały

2.podbić kolory

3.uwypuklić galaktykę

 

Według mnie tu jest już o wiele lepiej. Muszę jeszcze wiele razy podejść do obróbki tego materiału, zanim nabiorę wprawy.

Wielkie dzięki.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie tu jest już o wiele lepiej. Muszę jeszcze wiele razy podejść do obróbki tego materiału, zanim nabiorę wprawy.

Wielkie dzięki.

 

Pozdrawiam

Tomek

W tej chwili za największy mankament uważam kształt gwiazdek i z tym musisz powalczyć na poważnie. Uważam, że to wina setupu, jeżeli dojdziesz do tego co to jest i gdzieś Ci to skorygują, to będziesz miał już z górki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było robione w Irysie. Według tej instrukcji.

http://www.afterdusk.pl/index.php?sec=art&doc=iris01

 

Składowałem za pomocą Sumy. Spróbować czegoś innego?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

a to przepraszam. zakładam, że darki, flaty i biasy zostały odjęte tak jak w instrukcji? Jeśli tak, to nie wiem co może pomóc. U mnie Irys dał dużą poprawę ta jak tutaj pisałem http://astropolis.pl/topic/38325-m81-i-m82-z-bieszczad/page__view__findpost__p__454461

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to przepraszam. zakładam, że darki, flaty i biasy zostały odjęte tak jak w instrukcji? Jeśli tak, to nie wiem co może pomóc. U mnie Irys dał dużą poprawę ta jak tutaj pisałem http://astropolis.pl/topic/38325-m81-i-m82-z-bieszczad/page__view__findpost__p__454461

 

Tak, mam nadzieję że dobrze robię flaty i darki. Jedynie Biasów nie robiłem. Dawałem sztuczny. Teraz jak zestakowałem w DSS ( na szybko) to daje efekt makabryczny w porównaniu z Irysem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie widać zdecydowanie trójkątne gwiazdy,praktycznie na całym zdjęciu :unsure:

Na Twoim miejscu oddał bym sprzęt do oględzin i regulacji,po tym zabiegu może wszystko być już ok,a tak niepotrzebnie człowiek się stresuje i szuka winy we wszystkim.

P.S Może też zacznę stackować w Irys,skoro coraz więcej osób przechodzi na niego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać przecież, że to ciągle ten sam problem z optyką. Zresztą nie jest on obcy nikomu kto o tym refraktorze czytał. Używałem zarówno obiektywów foto jak i refraktora ed i gwiazdy niezależnie od warunków są okrągłe jak prowadzenie działa. U Ciebie w całym kadrze widać ten sam kształt.

Zresztą nieostość powoduje po prostu plackowatość a niestabilność atmosfery chyba nie ma tu nic do rzeczy bo przecież gwiazdy to punkty światła i w wypadku niestabilności migoczą a nie się przesuwają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.