Skocz do zawartości

synta 6' problem


wenus97

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam syntę 6' od jakiegoś czasu, przy składaniu komuś spadło lustro czy coś takiego, nie oriętuję się w tym temacie, ponieważ ten teleskop dostałam. Chciałabym zacząć jej używać, ale nie mam pojęcia jak, bo jak pare razy już ją wystawiałam, szukałam szukaczem to w okularze nie widać gwiazd ani nic, tylko jakby ciemne niebo. Próbowałam też na księżyc, ale jest tylko białe światło, wszystko romazane i nic dokładnego nie widac. Wiem, że synta to nie jest najlepszy sprzęt, ale chyba nie aż tak żeby nie było widać. Proszę o jakąś pomoc, co mam zrobić, żeby coś zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz że spadło lustro? Przy składaniu teleskopu w ogóle nie wyjmuje się go, ono jest zamocowane w tubie. Napisz, jak wyglądają lustra w teleskopie. Lustro wtórne obejrzysz wyjmując okular z wyciągu, a lustro główne to to na dole tuby.

Może nie masz ustawionej ostrości?

PS. Kolega wyżej już mnie ubiegł :) no właśnie, powiedz, czy robisz coś jeszcze gdy ustawiasz teleskop na Księżyc, czy po prostu ustawiasz i patrzysz w okular?

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załącz na forum fotkę gotowego twoim zdaniem teleskopu do pracy. Z zamontowanym okularem, bez dekli. Dodatkowo drugą fotkę środka teleskopu (tak by było widac lustra). To powinno pokazać problem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być źle ustawione lustro główne albo wtórne i źle odpija co nie chłopaki? po 2 może nie wycelowałeś dobrze szukaczem na księżyc, po 3 jak włożysz okular i będziesz pewien że jest wyśrodkowany na księżycu zacznij kręcić "śrubami" przy wyciągu okularowym. jest jeszcze możliwość jak chłopacy piszą że lustro jest przymocowane za wysoko albo za nisko, wtedy ostrego obrazu nie łapie w wyciągu okularowym. Proponuję zrobić tak: ustawić teleskop na Księżyc, wziąć okular do ręki, odsuwać go od wyciągu (w górę) po woli aż złapiesz ostrość. jeśli ją złapiesz jest duża szansa na naprawienie tego mianowicie: kupić przedłużkę lub kupić kawałek rurki pcv i samemu zrobić lub przewiercić zwierciadło.

 

co sądzicie o moich propozycjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być źle ustawione lustro główne albo wtórne i źle odpija co nie chłopaki? po 2 może nie wycelowałeś dobrze szukaczem na księżyc, po 3 jak włożysz okular i będziesz pewien że jest wyśrodkowany na księżycu zacznij kręcić "śrubami" przy wyciągu okularowym. jest jeszcze możliwość jak chłopacy piszą że lustro jest przymocowane za wysoko albo za nisko, wtedy ostrego obrazu nie łapie w wyciągu okularowym. Proponuję zrobić tak: ustawić teleskop na Księżyc, wziąć okular do ręki, odsuwać go od wyciągu (w górę) po woli aż złapiesz ostrość. jeśli ją złapiesz jest duża szansa na naprawienie tego mianowicie: kupić przedłużkę lub kupić kawałek rurki pcv i samemu zrobić lub przewiercić zwierciadło.

 

co sądzicie o moich propozycjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewiercić zwierciadło w znaczeniu że przesunąć w tubusie jak łapie za wysoko ognisko to w dół przesunąć i na odwrót. nie że w lustrze robić dziury hahah teraz jak to czytam to rzeczywiście inaczej można to zinterpretować ;) Sorki za nie domówienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak im mogło spaść, dostałam tą synte i powiedzieli mi ze jak ją składali to głowne im spadło, może coś zle odkręcili. Zdjęcia dodam jak tylko będę mogła, widziałam że na głównym jest jakiś ślad od czegoś od tego spadnięcia chyba. NIe wiem szczegółów.

Edytowane przez wenus97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam to rozumieć tak: upadło lustro i w wyniku tego nic nie widać też w szukaczu? Moim zdaniem problem nie leży po stronie sprzętu, a użytkownika, który nic a nic nie kuma. Może ktoś, kto mieszka niedaleko ciebie podskoczy i wytłumaczy o co w tym wszystkim biega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wenus97, a skąd Ty jesteś? Nie masz uzupełnione w pfofilu. Wydaje mi się że z teleskopem wszystko jest okej, tylko nie wiesz do końca jak go obsłużyć.

Poza tym powtarzam jeszcze raz: gdy kupuje się teleskop to lustro jest w tubusie, i nie ma go po co wyjmować, ani wtedy, ani do transportu. Kto Ci dał ten teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam go od znajomej rodziców jakiejs, on stał i nikt go nie używał, okulary mam te, co są do synty. W szukaczu widać, tylko w okularze nic. Możliwe że też ja nie umiem tego ogarnąć, ale to chyba nie jest takie trudne, dlatego też może być to przez te lustro. Czego konkretnie mam dodać te zdjęcia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz że spadło lustro? Przy składaniu teleskopu w ogóle nie wyjmuje się go, ono jest zamocowane w tubie. Napisz, jak wyglądają lustra w teleskopie. Lustro wtórne obejrzysz wyjmując okular z wyciągu, a lustro główne to to na dole tuby.

Może nie masz ustawionej ostrości?

PS. Kolega wyżej już mnie ubiegł :) no właśnie, powiedz, czy robisz coś jeszcze gdy ustawiasz teleskop na Księżyc, czy po prostu ustawiasz i patrzysz w okular?

raczej ustawiam i patrze, nie znam sie na tym to nie wiem czy coś jeszcze trzeba zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.