Skocz do zawartości

Jaka lornetka?


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

Jako uzupelnienie do mojej bpc 26x70 chce kupic lornetke o mniejszym polu widzenia.

Chcialbym tez miec mozliwosc w miare komfortowej obserwacji z reki.

 

Zainteresowalem sie Delta Optical 8x56 Hunter, ktora w Arkowym tescie wypadla bardzo dobrze (w klasie tanich sprzetow).

Do himpolu dojdzie jednak dopiero po 1 maja - ciekawe czy ta dostawa rozniez bedzie takiej klasy...

 

Prosze o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako uzupelnienie do mojej bpc 26x70 chce kupic lornetke o mniejszym polu widzenia.

 

Cyba o mniejszym powiekszeniu, albo o większym polu widzenia.

 

Pytanie przede wszystkim ile pieniedzy chcesz wydac, bo za kilkaset zł są 3 możliwości:

 

1) najtańsza: własnie DO 8x56

2) Minolta Activa 7x50 lub 10x50 (nowa za 900-1000 zl)

3) Carl Zeiss Jena 7x50 i 10x50. Jak się dobrze zakręcisz na Allegro kupisz już od 500-600 zł. Sprzęt z

drugiej ręki może jednak wymagac kolimacji, co narazi Cię na dodatkowe koszta.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Minolta Activa 7x50 lub 10x50 (nowa za 900-1000 zl)

 

Podobno na dzień dzisiejszy (kurs Euro) lornetka kosztuje 1100zł do tego dochodzą jakieś problemy z dostaniem tej lornetki z kraju. Minolta nie przysyła tych lornetek importerom. Być moze sprzedają ogromne ilości na rynku amerykańskim i nie chce im sie bawić w Polsce w pojedyńcze sztuki. Tydzień temu kolega sprowadził Minoltę z USA tam można ją dostac w cenie 165-220USD. On płacił 165USD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio kupiłem na allegro lornetke Carl Zeiss Jena Dekarem 10x50 - zapłaciełem za nią 500 zł - to była okazja , bo zwykle chodza po 600-800 zł , jest mało używana , troche otarć lakieru , ale optyka idealna , jak sobie przez nia looknąłem to wiedziałem że już jest moja 8) wszystkie lornetki klasy średniej odpadaja w porównaniu z tymi zeiss'ami , sa naprawde perfekt , z tego co do tej pory widziałem to lepsze od zeissów są fujinony ( lepszy kontrast , obraz bielszy ) ale fujinony kosztują xxxx zł :(

 

ta ktora kupilem jest troche rozkolimowana , ale to jest do ustawienia , jeżeli to możliwe to najlepiej spotkać się ze sprzedającym i zobaczyć w jakim jest stanie lornetka , bo bywają też takie zdezelowane :Cry:

 

za ta cene nie znajdzie sie nic lepszego - poszukaj na allegro i w komisach foto - janusz też kiedyś miał w komisie Zeissy 7x50 i 10x50 - spytaj go

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro ostatnio były rosyjskie BPC 7x50 i 10x50 (podobno w bardzo dobrym stanie) i obydwie zostaly sprzedane po około 100 zł. Osobiscie wydaje mi sie ze to chyba najlepsze rozwiązanie a napewno najekonomiczniejsze  :) .
Sa to calkiem niezle lornetki jak na ta cene, choc maja duza wade: dosc szybko traca ostrosc na brzegu pola widzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego kolimacje

Proszę bardzo: drogi Januszu (oraz inni kolimatorzy ;) ) po ile wykonujecie taką usługe?

Chociaż musze dodać od siebie że mając do czynienia z kilunastoma radzieckimi (zwłaszcza tymi) i rosyjskimi lornetkami tylko jedna nadaje sie bezwględnie do kolimacji. I niestety jest to ta moja :? . I co najlepsze rozkolimowała sie od leżenia w szafie :D . Pewnego razu ją wyciągnąłem i już tak miała a nikt sie nie chciał przyznać że jej coś zrobił :evil:

Sa to calkiem niezle lornetki jak na ta cene, choc maja duza wade: dosc szybko traca ostrosc na brzegu pola widzenia.

Jak na tą cene (100 zł) to są super lornetki. Co do tej wady to w lornetkach przeznaczonych do obserwacji z ręki nie przeszkadza to za bardzo, bo i tak zazwyczaj obiekt który Cie interesuje bedzie się znajdował w środku kadru :). Ale jeśli budżet na lornetke przewiduje 500 zł to rzeczywiście lepiej rozglądnać sie za bardziej uznaną marką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Lornetki ziess maja b.dobra jakosc optyczna i sa w kregu Mysliwych towarem najwyzszej jakosci,tak sie sklada ze mialem troche Zeiss-ow wiec moge podzielic sie swoimi uwagami.

Zeiss 10x50 ma b.duze pole widzenia /brak efektu patrzenia przez rure- E.R/ ale tez ma duzy spadek ostrosci i to na duzej czesci obiektywu.

Przykladajac Zeiss-a do oka masz wrazenie" patrzenia przez okno" brak E.R ,brak okrojonego pola ,ktore zawsze wystepuje w radzieckich lornetkach- daje taka mozliwosc,ale-dzieki tak duzemu polu widzisz tez wadu podniesione do kwadratu :(

W rosyjskich lornetkach nie zobaczysz tego spadku ostrosci z powodu okrojenie pola,w zeiss-ie 10x50 wydaje sie byc na 1/5 sred. soczewki :Cry:

Ciekawostka jest fakt ,ze 7/50 zeiss nie ma juz tego efektu

Zeissy w porownaniu z Fujinononami wypadaja gorzej- wieksze pole widzenia,bielszy obraz itp.,chociaz slyszalem tez opinie ze Zeiss-y maja najdoklandniejsze odwzorowanie badanego obiektu -pod wzgledem kolorow,zaraz postaram sie to wyjasnic :Beer:

Godne polecenia sa tez lornetki OLYMPUS zwlaszacz 12x50 expi ale tylko te made in japap lub u.sa http://www.eurocolor.com.pl/aa_produkty.ph..._kat=5,lornetki te maja mniejsze pola widzenia od Zeiss-ow ale za to:? Ponadnormalna Transmisje Informacji-P.T.I/-tzn.- obrazy dawane przez Olymp. sa bardziej blyszczace,kontrastowe- tak jak by je ktos dodatkowo oswietlal sztucznym swiatlem :wink:

Efekt P.T.I nie wystepuje w Zeissi-e albo nie jest tak zauwazalny jak w OLymp.

Zrobilem ,maly test tych lornetek:

tuz po wielkiej ulewie skierowalem 3 lorentki w strone pobliskiego sosonowego lasu i:

1 Rosyjska lorentka dawla obraz- metny bez bijacych szczgl.

2.Zeiss dostarczyl obrazu czystego,klarowego widac bylo odbite swiatlo od kropli na iglach sosny

3.Olymp dal najbielszy obraz ,tak ostry i kontrastowy ,ze igly sosony kuly w oko :shock:

Wydaje mi sie ,ze obraz w Olymp byl troche podrasowany,nienaturalny ,obrazuy doslownie "swiecily" -ale to efekt bardzo przyjemny dla oka i chetnie ogladany, ale moim zdaniem nienaturalny.

Test nocny nie zostal do konca zrelaizowany... lornetka musial wrocic do sklepu,ale Olymp dawal obraz gwiazd rowniez najlepeszy -przez swoja nadnaturalnosc :salu:

OLymp -wydje sie byc zrobiony z plastyku /obudowa zalana guma/ wspaniale warstwy, ale podczas upadku i np. przesunieciu sie pryzmatow -nie dal bym mu takich szans jak Zeissowi ,ktory jest zawsze do naprawienia :Cheers:

Ceny: :Cheers:

Skoro olymp np.12/50 kosztuje w granicach 1000,-zl ,zreszt tak jak np.Bushnell marine,o Fuji nie wspomne- dlaczego dzialajacy Zeiss ma kosztowac mniejs- POWTARZAM DZIALAJACY./NOWE ZEISS KOSZTUJE 1200 ,-USD/

Byc moze na alegor mozesz kupic taniej ale byc moze dostaniesz dobrze opakowana CE gle lub sprzet z innej bajki :lol:

Pod koniec maja bede mial 2 uzywane Zeiss-y ,byc moze jeden uda mi sie wstawic na gielde forum ,ale cena tego zeiss-a bedzie adekwatna do innych wymienionych tu lornetek ,ktore zaliczaja sie do sprzeut z wyzszej polki. :Cheers:

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he rozumiem że chcesz zacząć wyrównywać ceny do unijnych :lol::lol::lol:

Widzę że podzielasz jako użytkownik moje zdanie na temat Zeissa co Zeiss to Zeiss :Beer:

 

Ps. Opisz co było na gwiazdach nie tak z Olympusem bo ja miałem przykładowo silny astygmatyzm prawdopodobnie z zamocno uciśniętych o obudowie pryzmatów w Modelu 12x50 :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Chciałbym w najbliższych dniach kupić lornetkę do obserwacji astro.

Proszę o recenzje lornetki BILORA Bilogon zoom 8-24 x 50.

Czy zoom jest przydatny, czy cena 299,00 zł za sprzęt jw. to drogo, .... itp.

Proszę o polecenie wypróbowanego sprzętu.

z góry, dzięki

 

pozdrawiam:

 

Piotr G.

Świebodzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zakup zooma do astro, szczególnie małej średnicy, mija sie z celem. Jedna z największych zalet lornetki jako takiej jest duże pole widzenia, tymczasem lornetki zoom mają je ze względów konstrukcyjnych drastycznie zmniejszone -o conajmniej 1/3. Większe powiekszenia nic nie dadzą, bo obraz będzie za ciemny np. do obserwacji DS, a na planety i tak będzie za mało, zwłaszcza biorac pod uwagę kiepskiej jakości obraz przy maksymalnym powiekszeniu. Osobiście z małych lornetek polecam 10x50, jako najbardziej uniwersalną. W miare przyzwoite można dostac już poniżej 300zł. Jak już ją będziesz miał, zbieraj pieniądze na teleskop lub dużą lornetę statywową, najlepiej od 70mm w górę. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Na początek kupię 10 X 50, a teleskop ?! .... no cóż trzeba wiedzieć co się chce, a ja stawiam pierwsze kroki i przed zakupem wolałbym mieć styczność z kilkoma różnymi "telepami" żeby mieć porównanie. Z chęcią bym się wprosił na "sesje astro" do kogoś Polski zachodnij żeby zobaczyć i ocenić teleskopy.

Może Astro-Forum pomyśli o takiej sesji dla początkujących. Myślę że kilku sprzedawców sprzętu miało by pole do popisu i mogło by zaprezentować "swoje cacka" na takiej sesji zamiast bić pianę kto sprzedaje lepszy sprzęt.

 

pozdrawiam:

 

Piotr ze Świebodzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z najbliższych zlotow to jest majowy Jodłów w kotlinie Kłodzkiej oraz sierpniowe Kudłacze w Małopolsce, jako producent staram się właśnie na zlotach prezentować nasze wyroby w boju i tam też gorąco zapraszam zamiast pisania tu lekko kąśliwych uwag pod adresem producentów których sprzetu zapewne jeszcze na oczy nie widziałeś :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, bywają ale trzeba się trochę znać na sprzęcie i wybrać dobry egzemplarz, bo to co Rosjanie obecnie przywożą zapewne ze względu na cenę i opłacalność tego handlu to prawie same składaki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.