Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus 2012.06.06


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

1338975736[/url]' post='459102']

To raczej efekt obróbki, albo ustawień filtra. Atmosferę jeśli już, może być widać poza krawędzią Słońca, na ciemnym tle, ale nie na tarczy. Mimo wszystko gratuluję.

 

A skad taki wniosek? I co to znaczy "moze byc widac poza krawedzia slonca" ? Nie kumam? No i to "mimo wszystko"... Moze maszlepsze zdjecie? Pokarz...SJno.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1539-handout-image-captured-by-japans-hinode-satellite-shows-venus-moving-t.jpgPoza krawędzią Słońca czyli tak jak na załączonych zdjęciach.

venus.jpg Oczywiście fotki Wojtka są świetne niemniej jednak na nich wygląda mi to bardziej na dyfrakcję światła niż na atmosferę Wenus która przecież jest bardzo gęsta i przepuszcza bardzo mało światła słonecznego przez co krawędź Wenus na tle Słońca odcina się dosyć ostro.

Edytowane przez Pawlik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skad taki wniosek? I co to znaczy "moze byc widac poza krawedzia slonca" ? Nie kumam? No i to "mimo wszystko"... Moze maszlepsze zdjecie? Pokarz...SJno.gif

Tak jak pokazał Pawlik. Ma małą jasność więc nie da się jej zobaczyć na tle fotosfery, natomiast gdy planeta znajdzie się częściowo poza krawędzią Słońca może być widoczna. Mam nagranie wideo z tranzytu w 2004 r. gdzie się pojawia, ale słabiutko. Wówczas nie zdawałem sobie sprawy jak subtelne jest to zjawisko i jak należało je filmować. Mam gdzieś fotkę z tego nagrania, ale też powinna ona być w starym wątku z 2004r. poświęconego tamtemu tranzytowi.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze w tym przypadku są ustawienia kamerki tak, żeby obraz nie był zbyt kontrastowy i nie za ciemny, a nawet nieco jaśniejszy. Można to ustawić na ciemne tło nieba przy krawędzi tarczy słonecznej. Na moim nagraniu video cz/b kamerą przemysłową z automigawką widać jak obraz ciemnieje gdy w kadrze jest więcej tarczy Słońca i jaśnieje kiedy jest więcej ciemnego nieba. Mogłem o tym uprzedzić wszystkich wcześniej, ale jakoś się nad tym nie zastanawiałem. Miałem nadzieję obserwować atmosferę wizualnie po trzecim kontakcie, ale nie było mi dane.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Zagórowie i w Łukomiu wyglądało to tak:

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/drXwZP9lrOE?rel=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

kamera SPCPhilips900NC, Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2

Edytowane przez altair4
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnalazałem swoją fotkę z atmosferą Wenus z 2004r. w starym wątku: " Tranzyt Wenus-FOTO". Widać jej zarys w dolnej części dysku planety mimo że jakość zdjęcia taka sobie.

 

Fajnie, bo to utwierdza mnie bardziej w przekonaniu (wcześniej coś mi świtało, dzięki Zbignieww'owi, który pokazał na a4u dokonania czeskie świtało bardziej), że coś i u mnie zarejestrowało się w tym roku.

Poniżej powiekszona x 1,5 i przeprocesorowana fotografia:

VST_06_06_2012_064740.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
"Ten film wideo zawiera treść od partnera EMI, który zablokował go w Twoim kraju na mocy praw autorskich." Skąd to wysyłasz ?

 

Wysyłam od siebie z Radomska.Filmik ma podkład muzyczny z płyty nagranej w 1973 roku przez Pink Floyd i pewnie o to im chodzi.

Mogłem dać jakiś podkład z analoga a nie z płyty CD.Na płytce CD jest za dużo zakodowanych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.